Ексклюзив
20
хв

Як українцям подати заявку на отримання допомоги "800 плюс"

З 1 січня 2024 року українські батьки в Польщі отримуватимуть сімейну допомогу в розмірі 800 злотих, а не 500 злотих, як раніше. Чи потрібно подавати заяву на виплату допомоги в новому розмірі?

Sestry

Допомога "800 плюс" у Польщі. Фото: Maciej Matlak/Shutterstock

No items found.

Збільшення розміру допомоги на виховання з 500 злотих до 800 злотих з 1 січня 2024 року буде реалізовано без необхідності подавати заяву або звертатися до установи соціального страхування. Після 1 січня 2024 року особи, які мають на це право, отримуватимуть виплати в новому розмірі. Вони також будуть проінформовані про збільшення розміру виплат в електронному вигляді.

Допомога по догляду за дитиною, передбачена Законом про державну допомогу по догляду за дитиною, становила 500 злотих на кожну дитину до досягнення нею 18-річного віку, — нагадує Гертруда Усцінська, президент ZUS

Читайте також: Без 500+. Як повернути соцвиплати у Польщі?

ZUS (Заклад соціального страхування Польщі) є готовим до змін у програмі "Сім'я 500+".

Збільшення розміру цієї допомоги з 500 злотих до 800 злотих на місяць з 1 січня 2024 року, як це передбачено в урядовому рішенні, не вимагатиме подачі нових заяв до ZUS. Департамент підвищить розмір допомоги, а зміна відбудеться автоматично і стосуватиметься всіх осіб, які мають на це право. Звертатися до ZUS з цього приводу не потрібно” - зазначила Гертруда Усцінська

Всі інші правила та процедури програми "Сім'я 500+" залишаються незмінними.

ZUS нагадує, що до даного часу виплачував допомогу по догляду за дитиною в розмірі 500 злотих на кожну дитину. Допомога виплачується до тих пір, поки дитині не виповниться 18 років. Водночас щороку з 1 лютого ZUS відкриває набір на наступний період виплати допомоги, який триває з 1 червня по 31 травня наступного року.

Як подати заяву на виплати „800+”

Заяви на отримання допомоги подаються лише в електронному вигляді. Це можна зробити кількома способами — через мобільний додаток mZUS, безпосередньо на Платформі електронних послуг ZUS, на порталі Emp@tia або в електронному банкінгу одного з десятків банків або СКОКів, які співпрацюють з ZUS.

Якщо хтось уже подавав заявку на 500+, й отримав виплати, він може створити нову заявку. Більшість даних буде заповнено автоматично. У разі необхідності батьки можуть змінити їх перед відправленням заяви. У заяві також можна перевірити, чи була вже призначена допомога, а також дати здійснених виплат.

Читайте також: Зарплата українських біженців у Польщі

No items found.
Польща
Юридичні поради
Виховання дітей

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

У Польщі діють закони на рівні держави і розпорядчі акти на рівні окремого міста. Перш ніж відкривати салон краси, варто з ними ознайомитись. У Польщі існує Державна санітарна служба, яка може — коли їй заманеться, без попередження — прийти і перевірити салон краси на дотримання прописаних санітарних норм.

В інтернеті ви не знайдете норми санепіду і вимоги для відкриття салону краси. Треба їхати до офісу Державної санітарно-епідеміологічної служби і на місці їх з’ясовувати.

Ось деякі з них:

1. Салон має бути розташований в окремій частині будівлі/приміщення або в окремій будівлі. Зазвичай салон із манікюрним і педикюрним кабінетами не може бути розміщений вище 1-го поверху.

2. Вхід до салону повинен бути окремим, але може бути загальним для всіх користувачів.

3. У салоні повинні бути такі окремі приміщення: службова кімната, кімната очікування або окреме місце з вішалкою для одягу, соціальне приміщення, гігієнічно-санітарне приміщення тощо.

4. Салон повинен мати водопровід з гарячою та холодною водою, а також каналізацію, вентиляцію, опалення.

5. На кожній баночці-шкляночці має бути сертифікат відповідності з дозволом використання на території ЄС. Також у вас має бути сертифікат з терміном придатності усіх засобів в салоні. І ви маєте стежити, аби прострочений матеріал не використовувався, інакше отримаєте штраф.

6. Стіни біля умивальників і раковин повинні бути покриті невбираючим матеріалом заввишки не менш ніж в 1,6 м.

7. При використанні косметичних засобів, які викликають забруднення тіла, наприклад при проведенні СПА-процедур, має бути відокремлений санвузол з душем.

8. Працівники салону повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити чистий захисний одяг, використовувати засоби індивідуального захисту. Використовуйте засоби гігієни, такі як одноразові підкладки, чисті рушники для клієнтів.

9. У салоні інструменти та обладнання необхідно утримувати в належному гігієнічно-санітарному стані шляхом миття та дезінфекції, а інструменти багаторазового використання та інструменти, що використовуються при при обрізному манікюрі та педикюрі потребують стерилізації на стерилізаційній станції салону.

Для стерилізації інструментів треба мати автоклав (стерилізатор), також до кожного інструменту має бути інструкція щодо часу і форми стерилізації.

Обов’язково треба вести журнал стерилізації інструментів. Рекомендуємо завести велику папку для зберіганні усіх вимог і час від часу перевіряти їх дотримання.

10. У кожному салоні повинна бути аптечка з засобами для надання першої медичної допомоги.

11. У салоні має бути знак «Паління заборонене», за його відсутність власник салону може отримати штраф.

12. І насамкінець, про приємну музику в салоні. Не варто вмикати музику зі стрімінгових платформ, наприклад Spotify або AppleMusic. Є агенція, яка уважно пильнує за дотриманням авторських прав. Якщо спіймають, штраф буде просто космічний.

20
хв

Відкриття салону краси в Польщі: які є підводні камені?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Щеплювати чи не щеплювати? Це питання турбує багатьох батьків з України.

Я особисто проти антиваксерів і вірю в доказову медицину, але люди і ситуації є різні. Що ж говорить польське законодавство про щеплення для українських дітей?

Польське законодавство в цьому питанні однозначне. Після трьох місяців перебування українців у Польщі, відповідно до ст. 17 розділу 1а «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними хворобами людей» вони підлягають обов’язковій вакцинації. Безкоштовно.

Наслідком ухилення від обов’язку вакцинації є можливість накладення на особу, яка ухиляється, штрафу в межах адміністративної процедури, тобто відповідно до ст. 26 Закону від 17 червня 1966 р. про виконавче провадження. У цій ситуації органом примусового виконання є районний державний санітарний інспектор, на якого покладається обов’язок відкриття провадження та контроль за його перебігом.

Але це ще не все. У такому ж порядку штраф може бути накладено на осіб, які ухиляються від виконання обов’язку з метою примусу їх до цього виконання (відповідно до ст. 119 зазначеного Закону). Штраф накладається місцевим воєводою у формі постанови, його максимальний одноразовий розмір становить 10 000 злотих, і він може бути накладений багаторазово. Звісно, рішення воєводи можна оскаржити.

Проте, закон передбачає іншу можливу санкцію, яка може бути суворішою за грошове покарання. Зокрема, батьки, які ухиляються від щеплення дітей, можуть бути піддані контролю з боку суду з питань опіки та піклування. Суд може порушити справу про обмеження батьківських прав. Під час розгляду справи суд встановлюватиме, чи відповідає відсутність згоди батьків на щеплення інтересам дитини.

Далі — щодо шансів невакцинованій дитині потрапити в садочок, школу чи вищий навчальний заклад.

Більшість державних і приватних садочків не перевіряють книжку про щеплення, а інформацію про щеплення дитини отримують зі слів батьків. До школи теж, за великим рахунком, не можуть не прийняти нещеплену дитину, бо це є обмеженням права на освіту.

20
хв

Якими є наслідки ухилення від вакцинації дитини в Польщі?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Іди і воюй замість народжувати інвалідів»

Ексклюзив
20
хв

У Польщі зріс рівень дезінформації про уряд та європейські вибори

Ексклюзив
20
хв

За штурвалом соло-мама. Як дають собі раду самотні жінки з дітьми?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress