Ексклюзив
20
хв

Зарплата українських біженців у Польщі

Заробітна плата трудових мігрантів та біженців з України в Польщі стабільно зростає вже кілька років поспіль. Але становище біженців важче, ніж у тих, хто приїхав до війни. Переселенці здебільшого працюють за мінімальні зарплати. Скільки ж насправді отримують українці в Польщі?

Юлія Ладнова

Зарплати українців в Польщі. Фото: Shutterstock

No items found.

Згідно зі статистикою міжнародного аналітичного центру Gremi Personal, до війни у Польщі було працевлаштовано 94% українських мігрантів. Через два роки після повномасштабного вторгнення цифра змінилась — зараз тут працює 64% українців (відсоток українців у Польщі після російського вторгнення зріс з приблизно 2-4% до 8%).

Аналітики стверджують, що з 2019 року зарплата трудових мігрантів щороку зростає. Це обумовлено ростом мінімальної заробітної плати та низьким рівнем безробіття в Польщі. Ті, хто втік від війни, здебільшого працюють за мінімальні зарплати і виконують роботу, яка не вимагає спеціальної освіти. У дослідженні Національного банку Польщі вказано, що середня зарплата українців за 2023 рік — 3500 злотих нетто.

Скільки заробляють українці в Польщі

Різницю у заробітках між біженцями та довоєнними мігрантами зазначає Національний Банк Польщі. Згідно з його дослідженням, найчастіше обидва типи мігрантів отримували зарплату в розмірі 3000-5000 злотих нетто, проте біженці частіше декларували заробіток менше 3000 злотих нетто (49% відповідей у порівнянні з 21% серед довоєнних мігрантів).

НБП стверджує, що найвищі заробітки українців у Польщі в 2023 році були в секторі IT і складали понад 5 000 злотих нетто, тоді як другою за рівнем заробітку галуззю став транспорт. Більшість довоєнних мігрантів працює на кваліфікованих роботах без вищої освіти (зварювальники, токарі, електрики тощо), а біженці з вищою освітою частіше виконують просту роботу, яка не потребує кваліфікації.

Безумовно, на дохід воєнних українців-біженців впливає абсолютна їхня неготовність до переїзду в іншу країну з дітьми або літніми людьми, що потребують догляду, хаос війни та складний емоційний стан. Саме тому 53% біженців користуються польською соціальною допомогою, що є хорошим доповненням до бюджету.

Читайте також: Як шукати роботу у Польщі?

За даними опитування НБП, лише 31% довоєних мігрантів оформили на себе такі виплати. Найпопулярніша з них — "800 плюс", якою користуються 44% біженців та 28% довоєнних мігрантів. Невеликий відсоток респондентів отримує допомогу з безробіття і лише 3% опитаних українців – польську пенсію.

Зараз багато говорять про те, що українці їдуть до Німеччини та інших країн у пошуках більш високих заробітків. Опитування НБП показує такі дані: 61% довоєнних мігрантів та 39% біженців стверджують, що залишаться в Польщі на постійне проживання або на термін більше одного року.

Основна кількість біженців у Польщі — жінки (78%), тоді як чоловіків лише 22%. Жінки з дітьми становлять 26% від усіх біженців, а 12% жінок проживають ще й з іншими членами сім'ї. Третина жінок самотня і живе без парнера й дітей. У дослідженні Gremi Personal  наголошується, що чоловіки-біженці легше влаштовуються на роботу та отримують більше, ніж жінки, до того ж серед них рівень безробіття менший.

Середня зарплата в Польщі у 2024 році, згідно з офіційним прогнозом, становитиме 5 тисяч 742 злотих нетто.

Робота дозволяє українцям залишатися в Польщі

Міграційна платформа EWL також провела опитування серед українців у Варшаві, Кракові, Вроцлаві, Гданську, Познані, Любліні, Жешуві, Бидгощі, Гожуві, Ломжі, Тарнуві, Тчеві, Ополе, Устроні, Шидловці та Вадовиці. У дослідженні взяли участь 500 осіб, і ось його основні результати:

  • 70% довоєнних мігрантів стверджують, що їхня нинішня робота відповідає рівню кваліфікації;
  • 23% військових біженців заявляють про невідповідність рівня кваліфікації посаді;
  • понад 50% тих, хто приїхав після повномасштабного вторгнення, кажуть, що нинішня робота значно нижча за їхній рівень освіти;
  • 86% військових біженців не розглядають варіант пошуку роботи в інших країнах;
  • кількість бажаючих розпочати свою справу в Польщі складає 15%.  В 2021 році цю можливість розглядало близько 40% українських мігрантів.

Відповіді респондентів чітко показують, що неможливість отримати чи продовжити роботу в Польщі є вирішальним чинником під час розгляду питання повернення додому.

Юлія Ладнова, журналістка Sestry

No items found.
Польща
Фінанси
Праця

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

У Польщі діють закони на рівні держави і розпорядчі акти на рівні окремого міста. Перш ніж відкривати салон краси, варто з ними ознайомитись. У Польщі існує Державна санітарна служба, яка може — коли їй заманеться, без попередження — прийти і перевірити салон краси на дотримання прописаних санітарних норм.

В інтернеті ви не знайдете норми санепіду і вимоги для відкриття салону краси. Треба їхати до офісу Державної санітарно-епідеміологічної служби і на місці їх з’ясовувати.

Ось деякі з них:

1. Салон має бути розташований в окремій частині будівлі/приміщення або в окремій будівлі. Зазвичай салон із манікюрним і педикюрним кабінетами не може бути розміщений вище 1-го поверху.

2. Вхід до салону повинен бути окремим, але може бути загальним для всіх користувачів.

3. У салоні повинні бути такі окремі приміщення: службова кімната, кімната очікування або окреме місце з вішалкою для одягу, соціальне приміщення, гігієнічно-санітарне приміщення тощо.

4. Салон повинен мати водопровід з гарячою та холодною водою, а також каналізацію, вентиляцію, опалення.

5. На кожній баночці-шкляночці має бути сертифікат відповідності з дозволом використання на території ЄС. Також у вас має бути сертифікат з терміном придатності усіх засобів в салоні. І ви маєте стежити, аби прострочений матеріал не використовувався, інакше отримаєте штраф.

6. Стіни біля умивальників і раковин повинні бути покриті невбираючим матеріалом заввишки не менш ніж в 1,6 м.

7. При використанні косметичних засобів, які викликають забруднення тіла, наприклад при проведенні СПА-процедур, має бути відокремлений санвузол з душем.

8. Працівники салону повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити чистий захисний одяг, використовувати засоби індивідуального захисту. Використовуйте засоби гігієни, такі як одноразові підкладки, чисті рушники для клієнтів.

9. У салоні інструменти та обладнання необхідно утримувати в належному гігієнічно-санітарному стані шляхом миття та дезінфекції, а інструменти багаторазового використання та інструменти, що використовуються при при обрізному манікюрі та педикюрі потребують стерилізації на стерилізаційній станції салону.

Для стерилізації інструментів треба мати автоклав (стерилізатор), також до кожного інструменту має бути інструкція щодо часу і форми стерилізації.

Обов’язково треба вести журнал стерилізації інструментів. Рекомендуємо завести велику папку для зберіганні усіх вимог і час від часу перевіряти їх дотримання.

10. У кожному салоні повинна бути аптечка з засобами для надання першої медичної допомоги.

11. У салоні має бути знак «Паління заборонене», за його відсутність власник салону може отримати штраф.

12. І насамкінець, про приємну музику в салоні. Не варто вмикати музику зі стрімінгових платформ, наприклад Spotify або AppleMusic. Є агенція, яка уважно пильнує за дотриманням авторських прав. Якщо спіймають, штраф буде просто космічний.

20
хв

Відкриття салону краси в Польщі: які є підводні камені?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Щеплювати чи не щеплювати? Це питання турбує багатьох батьків з України.

Я особисто проти антиваксерів і вірю в доказову медицину, але люди і ситуації є різні. Що ж говорить польське законодавство про щеплення для українських дітей?

Польське законодавство в цьому питанні однозначне. Після трьох місяців перебування українців у Польщі, відповідно до ст. 17 розділу 1а «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними хворобами людей» вони підлягають обов’язковій вакцинації. Безкоштовно.

Наслідком ухилення від обов’язку вакцинації є можливість накладення на особу, яка ухиляється, штрафу в межах адміністративної процедури, тобто відповідно до ст. 26 Закону від 17 червня 1966 р. про виконавче провадження. У цій ситуації органом примусового виконання є районний державний санітарний інспектор, на якого покладається обов’язок відкриття провадження та контроль за його перебігом.

Але це ще не все. У такому ж порядку штраф може бути накладено на осіб, які ухиляються від виконання обов’язку з метою примусу їх до цього виконання (відповідно до ст. 119 зазначеного Закону). Штраф накладається місцевим воєводою у формі постанови, його максимальний одноразовий розмір становить 10 000 злотих, і він може бути накладений багаторазово. Звісно, рішення воєводи можна оскаржити.

Проте, закон передбачає іншу можливу санкцію, яка може бути суворішою за грошове покарання. Зокрема, батьки, які ухиляються від щеплення дітей, можуть бути піддані контролю з боку суду з питань опіки та піклування. Суд може порушити справу про обмеження батьківських прав. Під час розгляду справи суд встановлюватиме, чи відповідає відсутність згоди батьків на щеплення інтересам дитини.

Далі — щодо шансів невакцинованій дитині потрапити в садочок, школу чи вищий навчальний заклад.

Більшість державних і приватних садочків не перевіряють книжку про щеплення, а інформацію про щеплення дитини отримують зі слів батьків. До школи теж, за великим рахунком, не можуть не прийняти нещеплену дитину, бо це є обмеженням права на освіту.

20
хв

Якими є наслідки ухилення від вакцинації дитини в Польщі?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У Польщі зріс рівень дезінформації про уряд та європейські вибори

Ексклюзив
20
хв

Українки — активні учасниці ринку праці Польщі

Ексклюзив
20
хв

Ніч музеїв 2024 у Польщі: дати, місця і що найцікавіше

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress