Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Війна в Україні зробила тему працевлаштування іноземців та ведення ними бізнесу в Польщі надзвичайно актуальною. Варто знати, що у випадку відкриття українцями власного бізнесу у Польщі застосовуються спеціальні положення, які регулюють питання, пов'язані з економічною діяльністю іноземців на території Республіки Польща.
За яких умов українець може вести бізнес у Польщі?
Розвиток міжнародних економічних відносин та глобалізація сприяли тому, що ведення бізнесу в Польщі іноземцями здається чимось цілком природним. І це дійсно так — як правило, іноземці дійсно без проблем можуть відкрити бізнес на території Республіки Польща. Однак при цьому вони повинні враховувати спеціальні норми. Серед них — ті, що випливають із Закону від 6 березня 2018 року про принципи участі іноземних підприємців та інших іноземних осіб у господарському обороті на території Республіки Польща. Слід зазначити, що вимоги, які повинні враховувати іноземці, щоб вести власну справу на території Республіки Польща, є різними. Вони залежать, в основному, від громадянства особи.
Читайте також: "Українки бояться ризикувати, але починають все спочатку заради дітей. Це парадокс"
Кількість українців у Польщі різко збільшилась внаслідок величезної хвилі міграції через російську інвазію в Україну. Внаслідок цього зросла і кількість нових українських бізнесів у Польщі. Масштаби економічної активності іноземців перевищили початкові прогнози.
Україна наразі не є членом ЄС або ЄЕЗ
Через те, що Україна не належить до Європейської економічної зони та не є країною-членом ЄС, для відкриття бізнесу у Польщі українці мусять виконувати більше формальностей для того. Якою є ситуація на даний момент?
Наразі для громадян України, які хочуть відкрити бізнес у Польщі, діють особливі правила. Вони регулюються Законом від 12 березня 2022 року про допомогу
громадянам України у зв'язку зі збройним конфліктом на території цієї країни. Завдяки цьому закону громадянин України (який легально проживає в Польщі і має номер PESEL) може відкрити бізнес на тих же умовах, що і громадянин Польщі, і в будь-якій формі, дозволеній законом.
Власний бізнес в Польщі? Все, що тобі потрібно — це PESEL
Спеціальний закон, ухвалений у березні 2022 року, спростив правила перебування громадян України в Польщі. Серед іншого, українці мають право займатися підприємницькою діяльністю на тих же умовах, що й поляки. Це стосується як приватних підприємців, так і компаній. Наразі для того, аби відкрити власну справу, потрібен лише номер PESEL.
Читайте також: Власний бізнес в Польщі: з чого почати?
Громадяни України, які втекли від війни, можуть подати заяву на отримання номеру PESEL у будь-якому муніципальному управлінні. Для цього знадобиться документ посвідчення особи з фотографією, а у виняткових випадках — достатньо лише спеціальної заяви. При отриманні PESEL також варто створити довірений профіль (profil zaufany). Це інструмент, який дозволяє підтвердити особу в Інтернеті при вирішенні юридичних питань, а також працює як електронний підпис. Довірений профіль полегшує українцям вирішення багатьох формальностей, в тому числі — пов'язаних з відкриттям та веденням бізнесу.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!