Ексклюзив
20
хв

Вища освіта в Польщі: як українцям вступити до польських вузів

Все виглядає досить просто і водночас складно. Як готуватись до вступу в польський вуз? З чого починати підготовку — з вибору мови чи спеціальності? Який вуз обрати — державний чи приватний? Скільки коштує навчання? Sestry.eu розібрались з цими питаннями

Ольга Пакош

Початок 2023-2024 навчального року в Ягеллонському університеті. Фото: Anna Wojnar, www.uj.edu.pl

No items found.

Аби українцю вступити до польського вишу, необхідно знати польську або англійську мови, надати документ про закінчення середньої школи (атестат з оцінками), результати тестів ЗНО/НМТ і пройти співбесіду. Для артистичних та мистецьких спеціальностей також потрібно представити творчий доробок.

Університет Марії Склодовської-Кюрі. Ректор UMCS Радослав Добровольський під час інавгурації студентів 2023/2024. Фото: Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Що варто знати про польську вищу освіту?

Вища освіта в Польщі має два основних рівні: бакалаврат (licencjat) та магістратуру (magistratura). Навчання на бакалавра — студії 1 рівня — триває здебільшого три роки. На магістра — це студії 2 рівня — півтора або два роки. Вступити до  магістратури можна лише з дипломом бакалавра. Щоб вступити на бакалавра, необхідно мати атестат закінчення середньої школи.

На деяких спеціальностях навчання триває від 9 до 12 семестрів, це так звана єдина магістратура (studia jednolite magisterskie), коли після завершення студент одразу отримує диплом магістра. Найчастіше така форма навчання використовується в праві, медицині, педагогіці та психології. З українським дипломом бакалавра можна вступити у польський вуз на магістратуру. Навчання триватиме від 3 до 4 семестрів.

В аспірантуру (Szkoła doktorska) можна вступити лише з дипломом магістра, навчання там триває 4 роки, результатом навчання є написана дисертація, після захисту якої аспірант отримує ступінь кандидата наук. Аспіранти переважно отримують щомісячну стипендію в розмірі від 3,5 до 4,2 тисяч злотих, залежно від навчального закладу.

З чого почати?

Починати варто з вибору спеціальності. Врахуйте свої зацікавлення, оцініть здібності та реально підійдіть до майбутнього працевлаштування після завершення навчання. Тому що вступити, вчитись і закінчити університет, знайти роботу за спеціальністю — це три різні процеси, які часто не є складовими втілення заповітної мрії. Вступити — найлегше. Вчитись і успішно завершити — вже складніше, хоча все ще в полі вашої відповідальності. Найважче — знайти роботу й нерідко мати  бажання працювати за обраною спеціальністю.

«Якщо аналізувати, які напрямки обирають українці в Польщі, то зріз останніх кількох років виглядає так: 40% — менеджмент, 40% — спеціальності, пов’язані з ІТ, і решта 20% — це філологія, психологія, економіка та інші напрямки», — розповіла засновниця та директорка Європейської освітньої групи Studix.eu Христина Пищик.

Вищі навчальні заклади в Польщі, як і в Україні, поділяють за формою власності на державні (publiczne) та приватні (niepubliczne). Українські абітурієнти можуть вступати у державні та приватні університети, академії, коледжі.

Державні (традиційно мають вищий рейтинг) пропонують більше можливостей за різними спеціальностями. Натомість приватні вузи (серед них є також лідери рейтингів і з великим конкурсом на одне місце) швидше адаптуються до змін в світі і пропонують нові спеціальності, реагуючи на потреби ринку.

Університет підприємництва та адміністрації в Любліні. Фото: Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Скільки коштує навчання?

Допоки українські громадяни можуть користуватись додатковим або тимчасовим захистом на території Республіки Польща — мають PESEL UKR — навчання в державних вузах для українських громадян є безоплатним, до того ж є можливість отримувати стипендію.

Окрім того, право на безоплатну освіту мають:

 • іноземці з Картою Поляка;
 • іноземці, які мають статус біженця;
 • іноземці, які мають чоловіка/дружину громадянина Польщі або є родичем громадянина Польщі;
 • іноземці, які є резидентами ЄС, і проживають у Польщі.

Вимоги кожного вузу щодо оплати при вступі та інших оплат можна знайти в розділі «Вступна кампанія» (Rekrutacja).

Якщо вуз приватний, то навчання у ньому платне. Вартість залежить від рейтингу самого вузу, популярності обраної спеціальності та тривалості навчання. Ціна за рік може коливатись від 1500 до 6000 євро. Але навіть у приватних вузах існує можливість отримати або стипендію, або знижку на навчання.

Який вуз обрати?

«Високий рейтинг університету чи академії, понад десять кандидатур на одне місце свідчить не лише про престижність вузу чи обраної спеціальності в ньому, але й про те, що переваги матимуть кращі з кращих. Наприклад, потрапити на «інформатику» у Варшавській політехніці — це серйозний виклик для самих поляків, що вже говорити про іноземців. Але мало хто знає, що, наприклад, вступити на ту ж таки «інформатику» у Військову Технічну Академію вже простіше й легше», — розповідає Христина Пищик.

Сайт Міністерства науки та вищої освіти Польщі, де зібрана вся офіційна інформація на тему вступу і навчання у вузах Польщі, подає рейтинги найпопулярніших спеціальностей. В першу десятку серед бакалаврських та магістерських стаціонарних програм за популярністю станом на 2023 рік, увійшли:

 • Інформатика;
 • Психологія;
 • Управління;
 • Медична справа;
 • Право;
 • Економіка;
 • Фінанси та облік;
 • Фізіотерапія;
 • Англійська філологія;
 • Медсестринська справа.

Якщо говорити про рейтинг спеціальностей і кількість охочих на одне місце, то перша п'ятірка виглядає так:

 1. Соціальна інформатика (30,4);
 2. Корейська філологія (30,1);
 3. Зелені технології (28,4);
 4. Орієнталістика (19,9);
 5. Інформатика та інтелектуальні системи (18).

Також в десятці найпопулярніших спеціальностей опинились маркетингова комунікація, молекулярні біотехнології в медицині, східна філологія — японістика, а також режисура.

Серед державних вишів найбажанішими в 2023 році були Ґданська Політехніка, Познанська Політехніка та Варшавська Політехніка. У них на одне місце претендувало 8 кандидатів.

Щодо кількості кандидатів, то найбільше заяв абітурієнти подали у Варшавський університет — 50 198, у Варшавську Політехніку — 38 091, у Гірничо-Металургійну Академію в Кракові — 30 415 заяв. Серед приватних вузів абітурієнти часто обирали Вищу Економіко-Гуманітарну Академію у Варшаві – 9 219, Університет SWPS (Вища Школа Соціальної Психологі) — 5 907, Академія Леона Кожмінського у Варшаві – 4 279.

Понад 20 років освітній портал Perspektywy досліджує рейтинги навчальних закладів у Польщі: від шкіл та ліцеїв до академій та університетів. Спираючись на дані рейтингів за минулий рік, можна обрати державний чи приватний виш, ознайомитись з правилами вступу та почати підготовку.

Економічний факультет Ґданського університету. Студенти під час святкування Дня Європи. Фото: Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Військові вузи

В Польщі є п’ять військових вишів, і в кожному з них можуть навчатись іноземці, але лише на цивільних спеціальностях. Військові вузи перебувають у відомстві Міністерства оборони, але працюють за тими самими правилами прийому іноземців на навчання, що і в університетах, які підпорядковані Міністерству вищої освіти та науки. Зокрема, Академія Військового мистецтва, Військова Технічна Академія, Академія Морського флоту, Військова Льотна Академія, Академія Сухопутних Військ.

У військових вузах на цивільних напрямках варто звертати увагу на інженерні спеціальності, інформаційні технології, зокрема, системи кібербезпеки (вони стають все популярнішими щороку), логістику, а також управління та адміністрацію.

Якою мовою відбувається навчання?

Навчання може бути або польською, або англійською мовами. Великі університети, такі як Сілезький в Катовіцах або Вроцлавський, пропонують безкоштовні курси польської мови. Проте більшість вузів перевіряють рівень володіння польською мовою, допустимий для навчання – це рівень В1-В2. Деякі вузи можуть вимагати сертифікати мовних шкіл, проводити власні тести або здійснювати онлайн-тестування чи співбесіду.

Документи для вступу

Основні документи:

 • Свідоцтво про народження;
 • Закордонний паспорт;
 • Атестат та додаток;
 • Медична довідка;
 • Фото;
 • Анкета вступника.

Додаткові документи:

 • Присяжний переклад документів, зазначених вище;
 • Сертифікат рівня володіння польською мовою;
 • Результати HMT;
 • Апостиль документів (підтвердження того, що документ дійсно видавався в Україні і може використовуватись в Польщі);
 • Довідка про склад сім’ї;
 • Довідка про прибутки.
Варшавський Університет. Фото: Adam Stepien / Agencja Wyborcza.pl

Який регіон обрати?

Мапа Польщі, як і України, складається з різних регіонів, де кожен має свою історію, ментальні та культурологічні особливості, але хороша інфраструктура, зручний міський транспорт та доступність магазинів і закладів відпочинку присутня у всіх.

Варшава

Як і кожна столиця, Варшава має найбільше можливостей, але життя тут дорожче. Одні з найвищих цін на оренду житла, продукти харчування та їжу в громадських закладах.

Одна з найчисленніших українських діаспор проживає саме у Варшаві та її околицях. Місто має зручну комунікаційну систему. Для студентів тут неважко знайти підробіток у вільний від занять час: чи то робота в закладах харчування, чи то прибирання, чи навіть перша робота по спеціальності. У Варшаві мають свої офіси більшість міжнародних корпорацій та фірм. Населення — це мікс приїжджих, іноземців та корінних мешканців, які досить дружелюбні та відкриті до інших. Найчастіше студенти вибирають Варшавський Університет, Варшавську Політехніку, Варшавський Економічний Університет, а також приватні вузи – Академію ім.Леона Козьмінського в Варшаві, Польсько-Японську Вищу Школу ІТ Технологій, Університет Vistula, Collegium Civitas.

Вроцлав

До лютого 2022 року саме тут проживала найбільша кількість українців у Польщі. Мер міста Вроцлава Яцек Сутрик є великим другом українців, і саме у Вроцлаві з'явилася перша школа з українською мовою викладання та інші можливості збереження української ідентичності. У Вроцлаві поряд з представництвами корпорацій, розташовані виробничі філії великих підприємств. Місто має високу туристичну культуру, розташоване близько гір Судетів та в радіусі 200 км до Німеччини та до Чехії. Найбільшою популярністю серед студентів користуються Вроцлавський університет, Вроцлавська Політехніка, Економічний Університет у Вроцлаві, Вроцлавський Університет Природничих Наук, серед приватних — Нижньосилезька Вища Школа, Міжнародна Вища Школа Логістики та Транспорту.

Краків

Місто з давніми академічними традиціями. Його візитівка — Ягеллонський університет, другий за популярністю, а часто перший за престижністю вуз у країні. Серед його випускників — Юрій Дрогобич, Миколай Коперник, Андрей Шептицький, Станіслав Лем, Норман Девіс.

Мешканці Кракова ментально трохи нагадують львівян — здебільшого традиціоналісти, консерватори, добре освічені та приязні. Хоч Краків є невеликим містом, тут добре розвинена міська комунікація, є багато пам'яток архітектури, бурхливе мистецьке життя, Краків люблять туристи та міжнародні корпорації, такі як Cisco та Comarch.

Кожен район Кракова має все необхідне для комфортного життя — доїзд, магазини і місця відпочинку. Студенти обирають Ягелонський університет, Краківську Політехніку та її прямого конкурента Гірничо-Металургійну Академію, Краківський Економічний Університет, Краківський Педагогічний Університет, Аграрний Університет, серед приватних – Краківську Академію Анджея Фрича Монджейского, Вищу Школу Управління та Банківської Справи.

Познань

Четверте місто серед «студентських» міст Польщі. Познань розташована на заході країни і має швидке транспортне сполучення з Гданськом, Варшавою, Любліном і Краковом. А за неповні три години можна доїхати звідси потягом до Берліна.

Тут відносно небагато українців, але мешканці Познані переважно відкриті та дружелюбні. Місто стрімко розвивається і лідирує як місто з найбільшим інвестиційним потенціалом. Знайти роботу тут простіше, ніж у Кракові чи Вроцлаві.

Студенти зазвичай обирають Університет імені Адама Міцкевича в Познані, Економічний Університет, Познанську Політехніку, серед приватних — Вищу Школу Іноземних Мов імені Самюеля Богуміла Лінде та Вищу Школу Логістики.

Жешув

Столиця Підкарпаття. Українську мову тут можна почути всюди. Столиця воєвудства, яке межує з Україною та прийняло найбільшу кількість біженців. Як кажуть місцеві мешканці про своє місто, «Жешув має всі принади великого міста, але без його недоліків».

Близькість до України робить його найбажанішим містом для українських студентів. Тут розташований головний офіс найбільшої польської ІТ-компанії — Asseco.

Серед вузів найчастіше обирають Жешовську Політехніку та Університет Жешовський, серед приватних — Вищу Школу Інформатики та Управління. До речі, саме у Вищій Школі Інформатики та Управління діє програма навчання Start IT в кооперації з компютерним гігантом Cisco. Навчання відбувається частково онлайн, є безоплатним для українців і має на меті навчити основам ІТ-технологій 10 тисяч осіб протягом 2 років.

Катовіце

Місто Катовіце займає перше місце по кількості щорічних інвестицій і невпинно змінюється, перетворюючись з колись сумного, шахтарського регіону на сучасну метрополію. Тут розташований найбільший аеропорт лоукостів, один з найбільших компютерних хабів Польщі тощо. Агломерація має потужні перспективи щодо працевлаштування як в польських, так і в іноземних компаніях.

Ціни на проїзд, продукти та оренду квартир тут відчутно нижчі, ніж в інших містах Польщі. Студенти обирають Сілезький Університет, Економічний Університет в Катовіцах, Сілезьку Політехніку, Сілезький Медичний Університет, серед приватних – Академію WSB в Домброві Гурничій.

Ґданськ

Столиця приморської агломерації, або як її ще називають Тримісто, що об’єднала Ґданськ, Ґдиню та Сопот. Найбільший польський порт на півночі. Одне з найгарніших міст в Польщі, де зародився рух опору, який переріс в легендарну Солідарність. Мешканці Триміста відкриті, дружелюбні, з проєвропейськими цінностями, які виступають за демократію та рівність. Студенти обирають здебільшого Ґданську Політехніку, Ґданський Університет, Морську Академію в Ґдині, серед приватних — Вищу школу банківської справи.

No items found.
Вища освіта в Польщі

Журналістка, редакторка. З 2015 року живе в Польщі. Працювала в різних українських виданнях: «Поступ», «Лівий берег», «Профіль», «Реаліст.онлайн». Авторка публікацій на тему українсько-польської співпраці: економічні, прикордонні аспекти, культурна спадщина та вшанування пам’яті. Співорганізаторка журналістських ініціатив українсько-польської дружби. Працювала як тренерка програми ЄС «Права жінок і дітей в Україні: комунікаційний компонент». Серед зацікавлень: розвиток особистості, нейролінгвістичне програмування тощо.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

1. Вхід до польського парламенту без реєстрації, але з картою побиту

Час: 19:00 — 01:00

Адреса: ul. Wiejska 6/8

Простим громадянам подивитися серце польської демократії, Сейм та Сенат, випадає нагода лише двічі на рік: на День Незалежності Польщі 11 листопада та в Ніч музеїв. Цьогоріч для відвідувачів проведуть екскурсії, в межах яких можна буде побачити зали і кабінети, де працюють 460 депутатів нижньої палати, а також головну залу, залу пленарних засідань та коридор судових приставів. Для відвідувачів верхньої палати буде доступна зала, де відбуваються засідання Сенату, фойє, де відпочивають сенатори, а також зали для прес-конференцій та засідань сенатських комітетів.

І хоча попередня реєстрація не потрібна, для відвідувачів обов'язковою є наявність картки побиту чи паспорта.

Увійти до будівлі можна через відділ видачі перепусток на вулиці Wiejska. Співробітники служби безпеки Парламенту проведуть огляд особистих речей.

2. Резиденція президента на Belwederska для всіх і кожного

Час: 17:00 — 23:00

Адреса: Belwederska 54/56

Якщо немає карти побиту, але подивитися на кабінети можновладців хочеться, то для вас відкриє двері Belweder, що поряд з Łazienki Królewskie. Цей палац XIX стоіття сьогодні виконує функції резиденції президента. Відвідувачам покажуть Мармуровий, Дзеркальний та Помпейський зали, а також реконструйований кабінет маршала Юзефа Пілсудського. Для відвідування достатньо будь-якого документа, що засвідчує особу, з фотографією.

3. Музей історії польських євреїв POLIN проведе екскурсії українською мовою

Час: 19:00 — 01:00

Адреса: Mordechaja Anielewicza 6

Лінк на повну програму та розклад екскурсій

У Ніч музеїв ви зможете потрапити до зазвичай недоступних для широкого загалу локацій музею. Відвідувачам дозвоять зазирнути до підземель музею, концертного залу, технічних та виробничих приміщень. Також можна буде потрапити до кулінарної студії. Під час вечірніх майстер-класів діти зможуть познайомитись зі світом маленького містечка. З малюками тут будуть робити пін-апі, рухомі фігурки маленького Маєра та глиняних равликів. Музей обіцяє, що чимало екскурсій буде доступно українською мовою.

4. Momento mori, або екскурсії до похоронного бюро

Час: 18:00 — 01:00 (екскурсії кожні 30 хвилин)

Адреса: ul. Fosa 19A, Ursynów

Жителі Варшави можуть полоскотаи собі нерви у Dom Pogrzebowy Służew. Під час екскурсії ви зможете дізнатися про роботу конферансьє, побачити місця, де прощаються з покійними та дізнатися, як відбувається підготовка до церемонії прощання. Також відвідувачам зіграють невеликий концерт жалобної музики.

5. Закриті сховища найбільшої бібліотеки воєводства

Час: 18:00 — 23:00

Адреса: ul. Koszykowa 26/28

Зазвичай це місце теж закрите для публічного відвідування. Максимум дозволено замовити та взяти книгу зі сховища та почитати її у невеликій читальній залі. У Ніч музеїв є можливість поблукати сховищем. Остання екскурсія розпочнеться о 21:30. Окрім сховища, будуть екскурсії до залів Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej. Вона знаходиться у цьому ж будинку. Там відвідувачам покажуть повний цикл процесу оцифровування книг. У бібліотеці пройдуть майстер-класи з палітурки та створення полиць з книгами. Запис на всі екскурсії є обов'язковим за адресою wydarzenia@koszykowa.pl із позначкою «Noc Muzeów 2024» у темі листа. Потрібно вказати також кількість осіб та прізвища.

6. Великий концерт у Opera Narodowa

Час: 19:30 — 01:00

Адреса: pl. Teatralny 1

Квитки сюди розкуплені за пів року. Але у Ніч музеїв хіти у виконанні оперних виконавців головної сцени можна буде послухати без піврічного очікування. Партії з «Кармен», «Чарівної флейти» та «Скотного двору» доступні з 23:00. А з 19:30 відкриються 2 виставки у нижньому фойє, а з 22:30 ще дві у залі Redutowe та у фойє театру (на виставки можна увійти до 00:30). Вхід до опери через каси передпродажу за пам'ятником Станіславу Монюшку.

7.  Розваги просто неба для всієї родини

Час: 19:00 — 01:00

Безпрограшний варіант для тих, хто хоче вирушити на Ніч музеїв всією родиною.

Отже, Лазєнки Королівські підготували чимало розваг для дітей. Особливо яскравим стане шоу в стилі японського вуличного театру (камісібай).

Ботанічний сад Варшавського університету покаже гру оркестру просто неба. А фасад Варшавського музею на Ринковій площі прикрасить інсталяція Ядвіги Савицької «Rzeczy, ludzie, duchy» з музичним супроводом. Відвідувачам запропонують написати колективний вірш на довгому столі перед будинком музею.

На Defilad, 1 заплановано парад ретро-автобусів та інтерактивну інсталяцію на тему сучасного мистецтва.

8. Найдорожчий музей Варшави Melt Muzeum покаже штучні сни

Час: 18:00 — 03:00

Адреса: pl. Powstańców Warszawy 2A

Це виставка-перфоманс, де представлені роботи, створені за допомогою штучного інтелекту. Художники, які створили Artificial Dreams, працювали з Disney, Netflix і Versace. Пускатимуть у музей у порядку живої черги.

Melt Muzeum — це іммерсивний музей світла, який реагує на людську присутність. Величезний простір заповнений великомасштабними проекціями, інтерактивними мультимедійними інсталяціями та концептуальними тематичними просторами, що супроводжується світловими ефектами та унікальним аудіорядом.

9. Столітня каналізація відкриється для усіх бажаючих

Час: 17:00 — 22:00

Адреса: Sieć kanalizacyjna, róg ul. Jagiellońskiej i Ratuszowej, Warszawa Praga-Północ

Wodociągi Warszawskie покажуть історичну зливову мережу каналізацій на Празі. Ливнівка була побудована в 1908 році, а два роки тому вона була відкрита під час попередньої  Ночі музеїв. Сама камера обладнана спеціальними дверцятами, які зачиняються і відчиняються спеціальним гвинтом. Можна спостерігати, як працюють переливна та каналізаційна системи у місті та дізнатися все про роботу водопровідника. Нагадаємо, загальна довжина столичних гідровузлів становить понад 4,5 тис. км, каналізація — понад 4,4 тис. км. У будь-які інші дні це місце закрите для відвідувачів та потрапити туди неможливо.

10. Пішохідні маршрути відомими місцями Варшави

Якщо ви не хочете чекати в черзі, щоб переглянути музейні експозиції, немає нічого кращого за нічну прогулянку знаменитими варшавськими місцями. З нагоди ночі музеїв їх розробили для вас гіди. Доступність — до ранку. І ось найцікавіші:

• Прогулянка від Варшавської школи економіки до Патентного відомства (бл. 2,3 км.)

• Площа Defilad — де історія зустрічається з майбутнім (бл. 2,5 км)

• Навколо площі na Rozdrożu (близько 3,1 км.)

• Прогулянка від Банковій площі до Музею історії польських євреїв (бл. 1,7 км)

• Прогулянка від Повісли пішохідним мостом до Праги — частина I (2,4 км)

• Прогулянка від Повісли пішохідно-велосипедним мостом до Праги — частина II ( 2,6 км)

• Прогулянка слідами Варшавського повстання.

Повний список заходів "Ніч музеїв" у Варшаві доступний за посиланням

20
хв

Ніч музеїв 2024 у Варшаві: куди піти та що найцікавіше?

Юлія Ладнова

Не більше 12,5 тисяч гривень на тиждень

Ліміт Нацбанку України на зняття готівки з гривневих платіжних карток за кордоном становить 50 тис гривень на місяць. Зняти ці гроші за один раз не можна: на тиждень з усіх своїх гривневих рахунків власник може зняти не більше 12,5 тис. грн. А ось щомісячний ліміт на безготівкові розрахунки за кордоном вищий — 100 тис. грн в еквіваленті. Це стосується умов українських банків, але є ще нюанси у Польщі, які варто враховувати.

Де зняти гроші без комісії?

У більшості банкоматів на території РП встановлено українську мову, і на початку війни більшість банків скасовували комісію за зняття готівки для наших громадян. Але ситуація давно змінилася.

Без комісій з боку власника банкомата сьогодні можна зняти в Pekao, Millennium, Citibank, Bank BPS. Але український банк нараховує свою комісію за операцію. Наприклад, в Монобанку або Приватбанку це 2% від суми. В інших мережах банкоматів доведеться заплатити не тільки ці 2%, а ще й комісію польському банку від 17,90 до 19,85 злотих за одне зняття готівки — незалежно від суми.

«Я знімала 1000 злотих з української картки тиждень тому в банкоматі PKO. Заплатила 201,64 грн комісії своєму банку і 17,9 злотих польському. Це ще пощастило, що банкомат одразу видав тисячу злотих. Адже часто в банкоматах Польщі не вдається зняти більше 500-800 злотих. А якщо я маю зняти двічі по 500, то і польську комісію я теж сплачу двічі», — ділиться своїм досвідом читачка Sestry Марина Андрусенко.

Подвійна конвертація

Ще один момент при знятті готівки — проблема подвійної конвертації. Найчастіше з такою проблемою стикаються у банкоматах мережі Euronet. Коли гривні не можуть бути обмінені на злоті безпосередньо, а українську валюту спочатку переводять у євро або долари, а вже потім міняють на злоті. І це робить операцію суттєво дорожчою. А є лайфхак: від конвертації можна відмовитися і зекономити, просто не всі про це знають.

Незважаючи на те, що українською карткою можна розраховуватись у польських магазинах, тут теж можуть бути сюрпризи. На відміну від наших банків, де курс гривні фіксується раз на добу, у Польщі курс динамічний. Тому ви можете купити один і той самий продукт вранці і ввечері за різною ціною. Адже курс буде відрізнятися.

Не поспішайте вірити банківському маркетингу

Іноді можна побачити пропозиції банків щодо акції на зняття готівки. Найчастіше це дуже низький або нульовий відсоток. Такі програми майже ніколи не бувають вигідними. Найчастіше за ними намагаються сховати вкрай низький і не вигідний курс обміну, тому потрібно заздалегідь дізнаватися про всі нюанси операції.

Українці завжди знайдуть вихід

У групах ФБ можна зустріти пропозиції обміняти українську гривню на польський злотий безготівково. Звучить спокусливо, але немає жодних гарантій, що вам не трапиться шахрай.

«Оплачую покупки знайомим, щоб отримати готівку в злотих»

«Я працюю онлайн в Україні, і майже весь свій дохід отримую на гривневу картку. За квартиру плачу готівкою в злотих. І якщо знімати потрібну суму в банкоматі, то я переплачую. Але за два роки в Польщі у мене вже стільки знайомих, що я постійно комусь пропоную оплатити їхні покупки або замовлення в інтернеті українською карткою, а мені віддають за це злоті. І це набагато вигідніше», — діліться своїм лайфгаком українка Марія Чубарова.

20
хв

Як зняти гроші з української карти в Польщі? Комісія банку та ліміт на місяць

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Менеджмент у Польщі: як вступити, ціни, перспективи та відгуки студентів

Ексклюзив
20
хв

НМТ-2024 за кордоном: міста проведення, організаційні моменти та поради батькам

Ексклюзив
20
хв

Шкільні асистентки та асистенти — сполучна ланка між двома світами

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress