Ексклюзив
20
хв

Премія Sestry 2024: кого номінували

"Портрети сестринства" — міжнародна премія журналу Sestry, яку вручають жінкам за внесок у розвиток демократії та свободи після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Знайомтеся з повним списком номінанток 2024-го року

Мар'ян Савчишин

Нагорода журналу Sestry - "Портрети сестринства 2024" Фото: Sestry.eu

No items found.

В пʼятницю, 19 січня, були оголошені імена номінанток на нагороду за внесок у розвиток демократії та свободи після початку повномасштабної війни в Україні. З-поміж ста претенденток видання Sestry обрало 12 жінок, які змагатимуться за головний титул.

"Портрети сестринства 2024"

Редакція Sestry.eu започаткувала спеціальну премію "Портрети сестринства", щоб відзначити жінок, які своєю активною громадянською позицією, своєю людяністю та готовністю до самопожертви об’єднуються заради підтримки тих, хто цього найбільше потребує. Таким чином видання прагне підкреслити внесок жінок у захист демократії в Європі та світі.

Журі, до складу якого увійшли відомі особистості та лідерки думок з Польщі та України, обрало 12 претенденток на головну премію.

Поважна Капітула — лідерки думок Польщі та України — визначила 12 номінанток. З них оберуть двох лауреаток першої премії Sestry — українку та польку, які стануть уособленням українсько-польської співпраці, взаємопідтримки та сестринства, — йдеться у повідомленні організаторів

Перелік номінанток "Портрети сестринства 2024"

Шість польок та шість українок було номіновано на отримання міжнародної премії журналу Sestry. Це — жінки, які допомагають, надихають, мотивують, щоденно долають труднощі для допомоги та порятунку життя інших.

Читайте також: Перша премія Sestry — "Портрети сестринства”: хто отримає почесну нагороду?

Номінантки на премію "Портрети сестринства", Україна:

Тетяна Грубенюк. Колаж: Sestry.eu

Тетяна Грубенюк

З 2014 року як волонтерка допомагає українській армії, сім'ям військовослужбовців, ветеранам та жертвам війни. У перший день російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року створила в Києві мережу пунктів допомоги армії. Вона збирала і відправляла на фронт все необхідне: від бушлатів до безпілотників. Як директорка української філії американського благодійного фонду Revived Soldiers Ukraine опікується бійцями, яких везуть на лікування та реабілітацію до США.

Оксана Колесник. Колаж: Sestry.eu

Оксана Колесник

До початку повномасштабної війни була директоркою школи в Чернігові, а сьогодні керує Варшавською українською школою, заснованою Клубом католицької інтелігенції та Фундацією „Український дім”. Це сучасний навчальний заклад з українськими цінностями. Тут надають психологічну підтримку дітям, їхнім батькам та вчителям, які були змушені покинути Україну через війну.

Вікторія Батрин та Галина Андрушков. Колаж: Sestry.eu

Вікторія Батрин та Галина Андрушков

Галина Андрушков і Вікторія Батрин — мати й донька, засновниці Фонду UNITERS, який став найбільшим волонтерським транзитним центром у Варшаві. Ініціаторки акції „Свята без тата”, завдяки якій за 10 років було вручено понад 300 тисяч різдвяних подарунків дітям загиблих українських бійців з лінії фронту. Фонд об'єднав понад 3000 волонтерів з різних куточків світу. Від 2014 року фонд відправив понад 6000 тонн гуманітарної допомоги, зокрема 60% — це медичні засоби для фронту та обладнання для лікарень. Фонд також веде найбільший пункт гуманітарної допомоги біженцям у Варшаві, де щодня близько пів тисячі людей отримує підтримку.

Оксана Нечипоренко. Колаж: Sestry.eu

Оксана Нечипоренко

Лідерка багатьох громадських ініціатив в Україні. Директорка громадської організації GoGlobal — найбільшої освітньої волонтерської ініціативи в Україні, в якій беруть участь 160 000 дітей і 3000 вчителів. Оксана Нечипоренко співзасновниця "Masha Fund" — найбільшого українського фонду, який займається психологічною реабілітацією жінок. У перші дні великої війни організувала Кризовий координаційний центр, що надавав допомогу за трьома напрямками — гуманітарна підтримка України, консультаційна допомога для громадян та комунікаційна. До 30% гуманітарної допомоги, яка надійшла в Україну через Польщу, були доставлені за допомогою Центру.

Леся Литвинова. Колаж: Sestry.eu

Леся Литвинова

Режисерка за освітою, Леся Литвинова у 2014 році залишила телевізійну кар'єру і заснувала благодійний фонд „Свої”. Лише за перші чотири роки діяльності він допоміг понад 35 тисячам внутрішньо переміщених осіб зі Сходу, а також підтримував невиліковних хворих. 24 лютого 2022 року разом із чоловіком пішла до військкомату, маючи на руках немовля. Воювала на Донеччині у складі інженерно-саперного взводу 207 батальйону тероборони ЗСУ.

Тата  Кеплер. Колаж: Sestry.eu

Тата  Кеплер

Волонтерка, рестораторка, продюсерка, художниця. З початком повномасштабного російського вторгнення залишила роботу і почала волонтерити. Заснувала організацію "Птахи", що забезпечує медикаментами та організовує медичні послуги для солдатів і цивільних, допомагає жертвам зґвалтувань, організовує медичні місії у віддалені села. Станом на січень 2023 року фонд зробив пожертви на суму 5 мільйонів доларів.

Читайте також: Два Нобелівські лауреати — від України та Польщі

Номінантки на премію "Портрети сестринства", Польща:

Оля Гнатюк. Колаж: Sestry.eu

Оля Гнатюк

Відома польська дослідниця в галузі українознавства, перекладачка, популяризаторка української літератури, професорка Києво-Могилянської Академії та Варшавського університету.

Ельвіра Нєвєра. Колаж: Sestry.eu

Ельвіра Нєвєра

Режисерка та авторка видатних документальних фільмів, відзначених багатьма нагородами, зокрема її фільм "Синдром Гамлета". Ця стрічка — про створення вистави, яка мала допомогти п’ятьом молодим українцям, які пішли на фронт у 2014 році, примиритися з травмами війни. Ельвіра Нєвєра з першого дня великої війни збирала гроші, організовувала допомогу всім, хто її потребував, відправляла в Україну генератори, рації, медичне обладнання та безпілотники.

Аґнєшка Дея. Колаж: Sestry.eu

Аґнєшка Дея

Працівниця пункту допомоги «Під парасолькою» у польській столиці, яким опікується Фундація "Куронювка" у співпраці з Продовольчим банком SOS у Варшаві. Аґнєшка Дея змінила роботу, коли після початку повномасштабного вторгнення побачила натовпи українських переселенців на вокзалі Варшава Заходня. Щомісяця тут отримували допомогу понад 800 біженців з України, а також з Сирії, Туркменістану, Чечні.

Адріана Поровська. Колаж: Sestry.eu

Адріана Поровська

Відома у Польщі соціальна працівниця, директорка Камілійської місії соцдопомоги та  волонтерка. Допомагає нужденним вже протягом 18 років. Після початку великої війни в Україні волонтерка допомогла сотням тисяч українцям, які від російських бомб втекли до Польщі.

Ґражина Станішевська. Колаж: Sestry.eu

Ґражина Станішевська

З 2014 року займається організацією допомоги Україні. Очолює правління Фонду „Калина”, який надає стипендії на навчання в Польщі дітям загиблих на фронті українців та фінансує наукові дослідження польсько-українських відносин. Вона також організовує доставлення гуманітарної допомоги в Україну на фронт у рамках проєкту „Від родини до родини”.

Марта Маєвська. Колаж: Sestry.eu

Марта Маєвська

Марта Маєвська — пані мер міста Грубешів, що за 5 кілометрів від України. Сотні волонтерів з власної ініціативи створили у лютому 2022 року біля польсько-українського кордону центр для прийому біженців. Маєвська організувала систему реєстрації та координації перевезення біженців, завдяки якій тисячі людей були перевезені в інші міста Польщі й змогли отримати допомогу від місцевих органів влади.

Вручення нагород журналу Sestry

13 лютого редакція Sestry.eu відзначатиме жінок, які зробили неоціненний внесок у боротьбу за демократію та свободу з початку Великої війни.

Дві лауреатки — полька та українка — стануть обличчями жіночого товариства у 2024 році.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
канікули 2024-2025 вихідні дні свята Польща

Шкільні канікули й вихідні дні в 2024-2025 навчальному році в Польщі:

Осінні канікули 2024

Осінніх канікул у Польщі немає. Восени школярі мають два офіційні вихідні: 1 листопада (п'ятниця) — «Свято всіх Святих» і 11 листопада (понеділок) — День Незалежності Польщі.

Зимові канікули або ферії 2024-2025

Різдвяні святкові вихідні розпочнуться 23 грудня 2024 (понеділок) і триватимуть до 1 січня 2025 (середа).

Термін проведення зимових канікул (ферій) у Польщі щороку визначає Міністерство освіти — це два тижні в період січень-лютий. Разом з тим чіткі дати залежать від воєводства. У 2024/2025 навчальному році розклад зимових канікул у різних польських воєводствах буде таким:

З 20 січня по 2 лютого 2025: Куявсько-Поморське, Любуське, Малопольське, Свєнтокшиське, Великопольське воєводства;

З 27 січня до 9 лютого 2025: Підляське, Вармінсько-Мазурське воєводства;

З 3 лютого по 16 лютого 2025: Нижньосілезьке, Мазовецьке, Опольське та Західнопоморське воєводства;

З 17 лютого до 2 березня 2025: Люблінське, Лодзьке, Підкарпатське, Поморське, Сілезьке воєводства.

Розподіл дат зимових канікул між різними воєводствами Польщі — це стратегія, яка дозволяє розвантажити туристичні центри, а також знизити ризик ДТП на дорогах.

Також вихідним днем буде 6 січня — свято Трьох королів (понеділок).

Весняні канікули 2025

Весняні канікули триватимуть з 17 по 22 квітня 2025 року.

Учні також матимуть вихідні під час випускних іспитів (матура) та іспитів восьмикласника, терміни для яких має встановити директор Центральної екзаменаційної комісії до 20 серпня 2024 року.

Додаткові вихідні дні навесні:

у звʼязку зі святами передбачаються: ,

22 квітня (п’ятниця) — другий день Великодня; 1 травня (четвер) — День праці; 9 червня (четвер) — Боже Тіло.

Дата завершення навчального процесу у 2024/2025 навчальному році — 27 червня 2025 року, тобто літні канікули в польських школах розпочнуться 28 червня 2025 року.

20
хв

Коли в 2024/2025 навчальному році шкільні канікули в Польщі?

Sestry
допомога людям з інвалідністю в Польщі

Польські організації, які надають всебічну підтримку людям з інвалідністю:

1. Програми PFRON 

Велика державна структура Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych регулярно пропонує різноманітні програми допомоги для людей з інвалідністю. Тут можна отримати дофінансування на оплату житла чи колісний візок, слухові апарати чи девайси для альтернативної комунікації, повну чи часткову оплату протезу, оплату медикаментів, продуктову допомогу, а також заняття з логопедами, психологами,спеціалістами сенсорної інтеграції. 

Дітям з інвалідністю з України та їхнім опікунам за рахунок фонду надається допомога щодо часткової компенсації оплати за житло, а також великі продуктові набори та засоби побутової хімії та гігієни, а також проводиться курс занять у логопедів та спеціалістів СІ для дітей з аутизмом. 

Також PFRON часто співпрацює з іншими польськими організаціями, виділяючи кошти на благодійні програми. Наприклад, спільно з Fundacja Drogi було здійснено програму «Pomoc ponad granicami» на кілька мільйонів злотих, у межах якої протягом кількох місяців надавалася всебічна підтримка дітей з інвалідністю з України. Проєкт повторювався кілька разів, адже охочих отримати допомогу дуже багато. Стежте за оновленнями.

2. Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas

Фонд Caritas надає підтримку мігрантам, людям у складній життєвій ситуації, а також приділяє людям з інвалідністю. Тут постійно діють різні програми допомоги — наприклад, перед початком навчального року фонд роздавав українським дітям шкільні рюкзаки з канцелярським приладдям. Ці програми можна знайти на сайті, а також на сторінці у фейсбук

У разі складної життєвої ситуації можна звернутися до Caritas поза програмою — достатньо написати листа або прийти до офісу компанії у Варшаві. Самотнім мамам з дітьми з інвалідністю фонд може надати підтримку у пошуку тимчасового житла чи нічлігу. 

3. Stowarzyszenie Mudita

Асоціація Mudita підтримує матерів дітей з інвалідністю, а також усіх інших, хто щодня дбає про своїх близьких з обмеженими можливостями. Девіз організації: «Ми не можемо змусити інвалідність зникнути, але ми можемо зробити життя цих людей кращим». 

Mudita допомагає зі спеціальною терапією, реабілітацією та психологічною допомогою, а також із житлом для людей з аутизмом чи розумовими вадами. Центр також проводить юридичні консультації та організовує культурні й освітні заходи для людей з обмеженими можливостями. Іноді можна отримати фінансування на діагностику генетичних захворювань, яка є досить коштовною. Щоб отримати допомогу, потрібно звернутися до центру інтеграції, на інфолінію або написати листа. 

Центр допомоги в Кракові

Афіша заходів у Варшаві 

4. Fundacja Avavon

Це велика фундація, яка допомагає людям з інвалідністю, щоб вони не тільки мали найнеобхідніше, а й були активними у кожній сфері життя. 

Окремий напрям — це Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami. 

Цей проєкт надає інформаційну підтримку та допомогу у заповненні внесків на отримання державної допомоги, допомагає відкрити субконто для отримання коштів на лікування або терапію, надає супровід україномовними фахівцями на всіх етапах взаємодії. У межах проєкту Фонд Авалон надає гуманітарну допомогу, періодично роздає продуктові ваучери, а також постачає ортопедичне та медичне обладнання до різних областей України й Польщі.

20
хв

Де українці з інвалідністю можуть отримати допомогу в Польщі?

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Людмила Менюк: «Сьогодні ми є щитом Європи. Не стане нас — будуть плакати вони біля гробів своїх дітей»

Ексклюзив
20
хв

Готували кібервійну: у Польщі викрили диверсантів з РФ і Білорусі

Ексклюзив
20
хв

У польській лікарні померла 25-річна українка та її ненароджена дитина

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress