Ексклюзив
20
хв

Легальний проїзд: як з України вивезти за кордон тварину і не порушити закон

Спрощений режим, що діяв від початку війни, не працює. Умови ввезення домашніх тварин до Польщі — як всюди в ЄС. Які треба мати документи, щоб кота чи пса пропустили на кордоні, а не завернули назад, з’ясовували Sestry

Наталія Жуковська

Малюнок Магдалени Данай

No items found.

Моя собака є «громадянкою» однієї з країн ЄС, тож вільно може перетинати кордон 

Киянка Наталія разом з дітьми і 8-річною таксою Дозіттою переїхала до Польщі торік у березні — компанію, в якій працювала жінка, релокували з Києва до Варшави. На той момент діяв спрощений перетин кордону з тваринами — не питали навіть ветеринарних паспортів. 

— Це був початок повномасштабної війни, польські  прикордонники закривали очі на все. У моєї собаки були із собою і паспорт, і всі необхідні щеплення, і чип, але це все було не потрібно. Зелений вхід діяв для всіх, бо війна, — пригадує Наталія. 

Такса Дозітта переїхала до Польщі разом з Наталією та її дітьми. Фото: приватний архів

Через півроку жінка з дітьми і собакою вирішила поїхати на кілька днів до України, аби зустрітись із чоловіком. Перед поїздкою ознайомилась з оновленими правилами перетину кордону на сайті української міграційної служби, бо чітко розуміла: спрощена система працюватиме не завжди.

— Поїздку до України ми запланували на початок серпня, коли у молодшого сина день народження. Мій чоловік не знав, що Дозітта теж поїде, це був сюрприз для нього. Торік у липні — незадовго до поїздки — було чергове оновлення правил перетину кордону з тваринами. Я ретельно все прочитала і не побачила вимоги мати так звані титри (дослідження на визначення титру антитіл до сказу), які отримати найважче, бо дуже довго. Тож ми без будь-яких зайвих негативних думок поїхали, — розповідає жінка.

Торік у серпні родина вирішила взяти собаку з собою до України. Фото: приватний архів

Та на зворотному шляху не вдалося уникнути проблем. На українському боці кордону все було гаразд, а ось польські митники не хотіли пропускати тварину:

— Ми їхали на машині, Дозітта завжди сидить попереду. Того вечора вона спала, закутавшись у свою ковдру. Її навіть не було видно. Паралельно зі мною стояли ще дві автівки — і в кожній була собака. До мене підійшла прикордонниця і сказала, що ми не можемо проїхати з собакою, бо не маємо євросертифіката (йдеться про сертифікат здоров’я відповідно до зразка, встановленого законодавством ЄС. — Авт.) і титрів. Я почала доводити, що для нас, українців, діють спрощені правила проїзду, бо саме такі я побачила у наших прикордонників — і показала цей допис. На що полька показала їхні правила перетину кордону, де чітко було написано про титри і євросертифікат. Прикордонниця була рішуче налаштована розвернути нас назад. 

Наталія зробила в Україні всі необхідні документи для тварини, крім титрів. Фото: приватний архів

Після довготривалих розмов Наталію із псом пропустили. Однак, визнає жінка, то був радше виняток із правил. Так би мовити, крок людяності від польських прикордонників. Бо правила в обох сторін на той момент і справді були різними. Після повернення до Варшави Наталія вирішила зробити таксі польський ветеринарний паспорт:

— Тепер моя Дозітта — єдина з нашої родини «громадянка» Польщі, однієї з країн ЄС. Цей документ спрощує певною мірою перетин кордону, бо, як мінімум, не потрібен євросертифікат. А титри ми вже давно зробили. Тож тепер все має бути гаразд на кордоні. Разом із польським паспортом тварина має й український — законом це не заборонено. На різдвяні свята ми збираємось поїхати в Україну, собака вперше за час війни побуває вдома, в Києві, і я сподіваюсь, що цього разу на кордоні не буде жодних проблем.    

Тепер такса Дозітта має паспорт ЄС, тож не потребує євросертифіката. Фото: приватний архів

Власникам тварин жінка радить одну просту річ — перед поїздкою завжди й  уважно читати правила — як українські, так і польські. І не розраховувати на щасливий випадок. Адже, як показує досвід, — пощастити може, але це більше виключення, ніж закономірність.

Ми їхали на свій страх і ризик. Більше б я так не ризикнула

Ірина від початку повномасштабного вторгнення проживає у Варшаві. Бельгійську кішку Луну купила торік у Києві. Колишні власники тварини виїжджали за кордон і не захотіли брати із собою ще нещодавно свою улюбленицю. Ірину запевнили, що Луна має всі необхідні для перетину кордону документи. А жінка саме їхала до Києва і планувала перевезти кішку до Варшави: 

— Тварину у попередніх власників забирав чоловік. Він не сильно розбирався, що там у документах. Як виявилося, не було ані необхідних щеплень, ані чипу. Навіть паспорту міжнародного зразка. Я про це дізналась, як уже приїхала до Києва. До від'їзду було максимум два тижні. На той момент на кордоні потрібні були титри.

Ірина разом із своєю кішкою Луною. Фото: приватний архів

Тож разом із кішкою жінка відразу поїхала до державної ветклініки, аби зробити міжнародний паспорт, вакцинувати тваринку та чипувати.  Попри відсутність довідки про антитіла (титри), яка робиться кілька місяців, все ж таки ризикнули їхати до Польщі. 

— Ми зайшли у вагон, провідник нічого не перевіряв, лише запитав, чи маємо  документи. Я сказала неправду, що все є, бо титрів не було. Ми їхали на свій страх і ризик, — розповідає Ірина.  

Кішка Луна переїхала до Варшави із Києва. Фото: приватний архів

Проблеми почались під час перевірки польськими  митниками. Оглянувши два паспорти —  український та міжнародний — вони зажадали довідку про антитіла. Зрозумівши, що її немає, хотіли заборонити в’їзд до Польщі: 

— Я почала спокійно пояснювати, що не встигла це зробити в Україні, бо тільки купила кота, а лишити його не могла. Прикордонники довго дивилися на документи, врешті сказали, щоб після приїзду до Варшави ми пішли до ветлікаря і зробили титри. І нас пропустили. Але скажу чесно, вдруге я так би не ризикнула. Але я вам скажу так — потягом їхати трохи легше ніж автобусом. У цьому випадку, знаю від багатьох переселенців, поляки не дуже чіпляються до тварин. Я не чула, щоб когось з тваринами висаджували. А ось з автобусом такі випадки бували. І, на жаль, тваринок часто просто випускали на кордоні. Якщо, наприклад, перевозив не власник, а якийсь знайомий. Зараз дуже багато оголошень у соцмережах про пошук таких звірят, переважно котів.

Зняли з потяга, бо не було титрів на сказ

А ось історія Юлії не така оптимістична. Жінка разом з дітьми та котом цьогоріч навесні їхала до Польщі. На тварину мали всі документи, крім довідки про антитіла:

— Ми не сперечалися з поляками, ми прохали, щоб дозволили проїхати. Говорили, що зробимо той аналіз в  Хелмі, бо саме туди їхали потягом. Утім прикордонники на це не пристали. Сказали: як зробите, приїжджайте. 

Жінку з дітьми, котом та речами висадили у Дорогуську: 

— Наші паспорти забрали ще у потязі. Зійшовши на одній зі станцій, ми чекали у приміщенні прикордонної служби на машину, яка відвезла нас назад на кордон. Документи віддали лише тоді, коли один із рейсових  автобусів погодився нас взяти до України. А далі ми поїхали до Києва. Вдруге заїхали до Польщі вже з тим аналізом. 

Документи на тварину: що треба мати для перетину кордону

Христина Слободянюк уже 15 років займається перевезенням тварин через кордон — має свою фірму, яка допомагає із оформленням необхідних документів. Жінка знає всі тонкощі, ретельно стежить за всіма оновленнями правил. Щоб тварину можна було вивезти за кордон, насамперед потрібно мати ветеринарний паспорт міжнародного зразка з усіма щепленнями. Обов'язково мають бути титри, які, до речі, роблять лише дві лабораторії в Україні.  

— Саму кров можна здати у ветеринара у будь-якій клініці чи лабораторії, а далі її відправляють на аналіз. Після видачі результатів лише через 90 днів ви можете виїхати з твариною за кордон. Чому такий період? Бо саме за цей час мають виробитися антитіла від сказу. В Європі дуже бояться цієї хвороби, тому такі жорсткі вимоги. Які, до слова, були завжди, — мовить Христина Слободянюк.

Кожна тварина для перетину кордону з ЄС повинна мати паспорт міжнародного зразка. Фото: приватний архів

Також у тварини має бути чип. Його номер повинен бути внесений у ветеринарний паспорт та зчитуватися сканером. Перед виїздом у тварини має бути оформлена ветеринарна форма №1. Вона видається на підставі ветеринарного паспорта та лише у державних ветеринарних клініках. 

— Це довідка про стан здоров’я тварини на момент виїзду тварини. Ветеринар оглядає її і, зазвичай, того ж дня роблять обробку від гельмінтів та кліщів. Варто враховувати, що дана довідка дійсна лише 5 днів. Її беруть напередодні виїзду, — пояснює експертка.

Христина Слободянюк 15 років займається перевезенням тварин за кордон. Фото: приватний архів

Ще одна обов’язкова вимога — наявність євросертифіката, який можна отримати на українській митниці. Ветлікар вносить дані проведених профілактик, позначку про проходження карантину та маршрут подорожі. Готовий документ засвідчується його підписом та мокрою печаткою.

— Я раджу зробити євросертифікат заздалегідь, наприклад, на митниці у Києві чи Борисполі. Чому заздалегідь? Бо такі митниці, як, наприклад, Грушів у Польщі не мають ветеринара. А поляки без цього документу не пропустять, — застерігає Христина Слободянюк.  

Жінка наголошує ще на одному моменті, дуже важливому для поїздок українцями з котиками та песиками: до Польщі, Чехії, Словаччини, Молдови дрібних тварин можна перевозити в усіх потягах без викупу місць. А ось в Угорщині, Австрії та Румунії навіть для маленьких песиків і котів треба мати контейнер-переноску та купувати окремий квиток. При перевезенні собак великих порід обов’язкова умова — наявність намордника та викуп всіх місць у купе.

No items found.
Війна в Україні
Російська агресія
Допомога переселенцям
Подорож
Тварини

Ведуча, журналістка, авторка понад трьох тисяч матеріалів на різні теми, у тому числі низки резонансних журналістських розслідувань, які призвели до змін в місцевому самоврядуванні. Пише також про туризм, науку та здоров’я.  У журналістику потрапила випадково, понад 20 років тому. Вела авторські проєкти на телеканалі УТР, працювала кореспонденткою служби новин, понад 12 років на телеканалі ICTV. За час роботи відвідала понад 50 країн. Має відмінні навички сторітелінгу й аналізу даних. Працювала викладачкою на кафедрі міжнародної журналістики НАУ. Навчається в аспірантурі, за спеціальністю «Міжнародна журналістика»: працює над дисертацією про висвітлення роботи польських ЗМІ в умовах російсько-української війни.

Підтримайте Sestry

Підтримай Sestry! Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Якщо ви їдете до України і потім повертаєтеся до Польщі протягом 30 днів, поінформуйте польського прикордонника, що ви в’їжджаєте не як турист, що ви рятуєтесь від війни. І прослідкуйте, аби він зробив відповідну відмітку про ваш статус UKR. Якщо ж ви перебували за межами Польщі понад 30 днів і втратили свій статус, дивіться відеопораду від адвокатки Регіни Гусейнової-Чекурди, як його повернути:

20
хв

Тимчасовий захист у Польщі: чому українці втрачають статус UKR?

Регіна Гусейнова-Чекурда
Розмова кваліфікаційна в Польщі. Як вести себе на співбесіді у Польщі.

Не говоріть погано про свого колишнього роботодавця

Незалежно від того, наскільки поганим був ваш попередній роботодавець, намагайтеся бути стриманим, висловлюючи свою думку про нього. Негативні коментарі про попередні компанії або босів не викликають симпатії у рекрутерів. Краще зберігати нейтралітет і проявляти дипломатичність.

Якщо ви вже говорите про свого колишнього роботодавця, зосередьтеся на тому, чого ви навчилися у нього, або на тому, що ви робили в попередній компанії. Говоріть у загальних рисах про свій досвід і про те, як все це може стати в пригоді на новій посаді.

Не будьте надто відвертими

Навіть якщо ви відкрита людина, є речі, які варто тримати при собі. Особисті теми краще обговорювати з друзями або родиною, ніж з рекрутером. Незалежно від того, чи є інтерв'юер HR-фахівцем або майбутнім босом, він не прагне знати подробиці особистого життя своїх кандидатів. Надмірна відвертість може поставити вас в незручне становище.

Не пояснюйте, чому ви очікуєте конкретну зарплату

На кожній співбесіді виникає тема фінансових очікувань. Перед співбесідою варто визначити для себе "вилку" зарплат, щоб потім не шкодувати, що сказав замало або забагато. Називаючи суму, варто зупинитися на ній і не пояснювати, чому вона саме така. Не намагайтеся пояснити рекрутеру, що ви розраховуєте на таку зарплату, тому що у вас є кредит, з'явився на світ новий член сім'ї й ви збираєтеся робити ремонт у будинку. Це не ті аргументи, які є основою для переговорів про майбутню зарплату.

Не використовуйте розмовний сленг

Серед речей, якими не варто користуватися під час співбесіди, — вирази з розмовного сленгу. Використання слів такого типу не показує кандидата в хорошому світлі. Попрацюйте над чистотою мови й грамотністю вимови. Іноді саме те, як ви розмовляєте, стає аргументом на користь чи проти вас.

Як пройти співбесіду польською мовою

Як вдягатися на співбесіду у Польщі

Як підготуватися до співбесіди у Польщі

Уникайте просторіччя та вульгарних виразів

Окрім сленгу, варто також уникати просторіччя та надмірно вульгарних виразів. До рекрутерів слід звертатися з повагою — "пан/пані". І за жодних обставин — на "ти". Вітаючись, не використовуйте "привіт". Класичні "добрий день" або “вітаю” зіграють ефективніше.

Не запитуйте свого майбутнього керівника, як він опинився на цій посаді

Навіть якщо людина, з якою ви проводите співбесіду, здається дуже "розслабленою", не ставтеся до неї як до колеги. І навіть якщо вам цікаво, що він зробив, щоб зайняти свою нинішню посаду, не запитуйте про це під час співбесіди. Є теми, які не обговорюються в таких випадках, і питання "як ви потрапили на цю посаду?" — одна з таким тем.

Не говоріть про те, як ви хвилюєтесь

Золоте правило: наскільки сильно ви б не нервували, інтерв'юєри не повинні про це чути. Зізнання "я дуже хвилююся" краще приберегти для близьких, ніж розповісти про це потенційним роботодавцям. Рекрутери прихильніше ставляться до людей, які демонструють впевнену поведінку.

Не кажіть, що ви можете робити в компанії все, що завгодно

Здебільшого роботодавці шукають людей, для яких робота буде не лише обов'язком, але й задоволенням. З цієї причини вони, швидше за все, наймають пристрасних людей, які здатні переконати їх у тому, що така робота — це те, що їм потрібно. Тому ніколи не виявляйте байдужості або, що ще гірше, відчаю, адже це свідчить про те, що це не робота вашої мрії.

Уникайте слів і запитань, які можуть наштовхнути на думку, що ви можете зробити все, що завгодно, і візьметеся за будь-яку роботу, яку вам запропонують.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

20
хв

Що не варто говорити на співбесіді в Польщі 

Мар'ян Савчишин

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Лютий-2024 у фотографіях

Ексклюзив
20
хв

Українська десятка: лютневі прем'єри

Ексклюзив
20
хв

«Мені подобається людей вбивати». Як діалоги, які ніхто не мав почути, стали розмовами, які мусить почути кожен

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress