Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Українцям, які отримали прихисток від війни в Польщі, надано в країні ті ж права, що й громадянам РП - на працю, соціальний захист, навчання, медичну допомогу. Все це можна отримати, маючи так званий статус UKR, він закріплений в іншому документі - це PESEL, його має кожен українець, тимчасовий воєнний мігрант у Польщі. Однак, якщо українець виїде з Польщі більш, ніж на 30 днів, статус автоматично втрачається, згідно з законодавством.
Помилки прикордонників
Зазвичай втрата статусу UKR відбувається з трьох причин. Найпоширеніша причина: прикордонна служба реєструє дату, коли громадянин України виїжджає з Польщі, але дату повернення не реєструє, аргументуючи це тим, що пред'явнику додатку dia.pl це необов'язково.
З такою ситуацією на кордоні зіткнулося чимало біженців, тому є сенс наполягати на тому, щоб прикордонний контроль з польського боку фіксував дату виїзду та в'їзду до країни, обов'язково поставивши штамп у паспорті. Крім цього, буває так, що громадянин України заїхав до Польщі за одним закордонним паспортом, а на теренах РП оформлює інший. Наприклад, через те, що у документа закінчився термін дії чи він загубився. І виїжджає із новим документом на територію України. Через невідповідність паспортних даних у системі часто відбувається програмний збій і, як наслідок, втрата статусу.
Часовий побут теж “винний”
Втратити статус UKR можна також під час оформлення карти побиту (її біженці можуть отримати на підставі ведення бізнесу чи працевлаштування) – тоді статус UKR буде втрачений на період отримання рішення.
Дія тимчасового захисту у Польщі припиняється, якщо переселенець оформлює захист в іншій країні ЄС.
У такому разі потрібно повідомити ZUS (Заклад соціального страхування) про виїзд та відмовитися від соціальних щомісячних виплат 500+ на дітей. Інакше з вас можуть стягнути кошти, якщо буде встановлено, що гроші отримані у період перебування за межами Польщі.
Коли перейматися?
Зазвичай про те, що статус тимчасового захисту перестав діяти людина дізнається тоді, коли припиняється виплата допомоги на дітей або ж їй відмовили у безкоштовній медичній допомозі. Щоб уникнути таких ситуацій, варто після повернення з іншої країни приблизно через тиждень самостійно перевірити свій статус за посиланням.
Або в пошукову систему ввести: Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL.
Після того, як ви авторизуєтеся в системі за допомогою довіреного профілю, побачите свої дані. Якщо навпроти графи status cizoziemca стоїть прочерк або написано UKR - це означає, що все гаразд, статус є чинним. У разі втрати статусу у цьому розділі буде написано, що іноземець не є громадянином країни ЄС чи Швейцарії, а також не є членом сім'ї такого іноземця.
Кроки, що допоможуть відновити статус UKR
1. Зверніться до Urząd (місцева адміністрація) за місцем проживання. Якщо ви не залишали територію Польщі більше, ніж на 30 днів (навіть якщо не маєте штамп про зворотний в'їзд), то як доказ можете надати навіть чек з магазину або скріншот про транзакцію на території Польщі з мобільного банкінгу. Підійде також документ про звернення до лікаря, чи будь-якої іншої установи.
2. Якщо ви не залишали територію країни, а просто отримали новий паспорт, то з новим документом обов'язково варто прийти до місцевої адміністрації для актуалізації даних.
3. Якщо ви виїхали за територію країни більш ніж на 30 днів, але не оформляли тимчасовий захист в іншій країні, відновити статус можна, така опція доступна один раз.
Оновлення статусу є безоплатним. Якщо вас позбавили тимчасового захисту помилково, маєте право на отримання всіх пільг, що були втрачені за цей період.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!