Ексклюзив
20
хв

Як до Польщі потрапила "Пані з горностаєм" Леонардо да Вінчі 

Єдина картина Леонардо да Вінчі, яка постійно знаходиться у Польщі, — це "Пані з горностаєм". Її було придбано Міністерством культури Польщі разом з цілою колекцією Чарторийських. Картина довгий час була відома під назвою "Пані з ласкою", але згодом вирішили перейменувати — з горностаєм.

Мар'ян Савчишин

"Дама з горностаєм" у Польщі. Фото: Diana2dart/Shutterstock

No items found.

Легендарна картина довгий час була відома під назвою "Пані з ласкою", але зараз вважається, що на ній зображений горностай. У літній період він має шоколадно-коричневу верхню частину тулуба, і тоді його легко сплутати з ласкою, але восени він стає білим.

Ким є зображена на картині жінка?

Чечілія Галлерані була коханкою герцога Людовіко Сфорца, відома як іль Моро, і значною фігурою при дворі Сфорца. Вона була високоосвіченою жінкою, оберталася серед інтелектуальної еліти Мілана, вела філософські диспути, вільно володіла латинською та давньогрецькою мовами, писала вірші, й вважалася однією з найвидатніших італійських поетес того періоду.

Коли була написана "Пані з горностаєм"

Портрет був написаний у той час, коли Людовіко вже був заручений з Беатріче д'Есте. Художник не міг показати таємний зв'язок між Сфорца і Галлерані безпосередньо, тому приховав його в символах. Горностай (французькою — galé) — символ чистоти, натякає як на прізвище Галлерані, так і на емблему Людовіко Сфорца, лицаря Ордену горностая. Ба більше, горностай був зображений художником, щоб приховати вагітність Галлерані, яка тоді носила в утробі сина Людовіко — Чезаре. Ідентифікація тварини, яку тримала Чечилія, досі залишається предметом суперечок; у будь-якому випадку, це емблема, а не питання зоологічної точності. М'яке звивисте тіло горностая та вигин тулуба жінки були абсолютною новизною в способі портретування, що надавало композиції ритму і передбачало рух жіночої фігури, яка обертається в просторі по спіралі, протилежній розташуванню тіла тварини. Рухома композиція портрета нагадує барокову змієподібну фігуру.

Читайте також: Музей Кракова запрошує українців

Портрет Чечилії Галлерані був написаний у період, коли художник проводив оптичні дослідження та експерименти. Світло на картині схоже на освітлення у фотостудії. Сфокусоване, воно падає на модель з правого боку, таким чином пластифікуючи її фігуру та тварину. Ґрунтовні дослідження також були присвячені аналізу костюма Дами, що вказує на те, що вбрання та зачіска моделі репрезентують період іспанської моди при міланському дворі.

Як "Пані з горностаєм" потрапила до Польщі

Імовірно, картина перебувала у володінні Галлерані до її смерті в 1536 році. Подальша доля портрета досі не визначена. Достеменно відомо лише те, що приблизно з 1800 року картина перебувала в колекції родини Чарторийських. Князь Адам Єжи купив її в Італії для своєї матері Ізабели Чарторийської, уродженої — Флеммінг Чарторийської, яка в той час створювала перший польський музей в Пулавах.

На портреті є напис у верхньому лівому куті: "LA BELLE FERRONIÈRE LEONARD D'AWINCI" ("КРАСУНЯ ФЕРРОНІР ЛЕОНАРД Д'АВІНЧІ"). Використання літери "W" вказує на польське походження напису.

Після падіння Листопадового повстання у Польщі картину перевезли до палацу в Сеняві й замурували на 8 років в алькові однієї з палацових кімнат, щоб захистити її від крадіжки загарбниками. У 1840 році портрет Дами з горностаєм було перевезено до паризького готелю Ламбер, резиденції Чарторийських у вигнанні. Там він залишався понад 30 років, недоступний для публіки. У 1870-1880 роках Чарторийські перевезли свою колекцію до Кракова, який тоді перебував під владою Австрії. Портрет Цецилії вперше був показаний публіці у 1876 році, коли було відкрито Музей Чарторийських. Під час Першої світової війни портрет перебував у Дрезденській геральдичній палаті, де його визнали автентичним твором Леонардо і підтвердили особу зображену на ньому. Картина повернулася до Кракова у 1920 році.

Перед Другою світовою війною картину знову заховали в Сеняві, але схованку виявили окупаційні війська, і картину було викрадено. Картина деякий час експонувалася в Музеї Кайзера Фрідріха в Берліні (згодом, вона була призначена для приватного музею Гітлера в Лінці), а потім потрапила до колекції губернатора Ганса Франка у Вавельському замку, а звідти — у його віллу на Шлієрзее в Баварії наприкінці війни. У 1945 році, коли американські війська увійшли в цей регіон, "Даму з горностаєм" було перевезено до мистецького сховища в Мюнхені, а наступного року військова влада погодилася повернути роботу Леонардо до Польщі. "Дама з горностаєм" разом з іншими скарбами, захопленими нацистами, прибула до Кракова і була розміщена в музеї Чарторийських.

Невдала реставрація картини

У 19 столітті, коли картина вже перебувала у власності родини Чарторийських, за нез'ясованих обставин у верхньому лівому куті картини з'явилася тріщина, яку недбало склеїли. Це, найімовірніше, стало причиною того, що тло було вкрите шаром чорної фарби. Постать Галлерані губилася на новому тлі, тому невідомий реставратор посилив контрасти, щоб виділити фігуру. Він також звертав увагу на деталі костюма.

Міністерство культури Польщі викупило картину Леонардо да Вінчі

"Дама з горностаєм" Леонардо да Вінчі разом з близько 80 тисячами інших цінних артефактів була викуплена у Фонду князів Чарторийських. Міністр культури Польщі Пьотр Глінський і князь Адам Кароль Чарторийський, у 2016 році підписали угоду, згідно з якою вся колекція разом з будівлями, розташованими в Кракові, була продана державі за 100 мільйонів євро. Це в рази менше за ринкову вартість.

Читайте також: Лікарка найвідоміших гобеленів

Однак угода викликала низку суперечок у Польщі. Міністр Пьотр Ґлінський стверджував, що операція була спрямована на захист творів мистецтва. З'явилися повідомлення, що загроза втрати "Дами з горностаєм" була реальною, оскільки пропозицію мали зробити шейхи з Об'єднаних Арабських Еміратів.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.
Польща
Культура
Поради

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Підтримай Sestry! Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Якщо ви їдете до України і потім повертаєтеся до Польщі протягом 30 днів, поінформуйте польського прикордонника, що ви в’їжджаєте не як турист, що ви рятуєтесь від війни. І прослідкуйте, аби він зробив відповідну відмітку про ваш статус UKR. Якщо ж ви перебували за межами Польщі понад 30 днів і втратили свій статус, дивіться відеопораду від адвокатки Регіни Гусейнової-Чекурди, як його повернути:

20
хв

Тимчасовий захист у Польщі: чому українці втрачають статус UKR?

Регіна Гусейнова-Чекурда
Розмова кваліфікаційна в Польщі. Як вести себе на співбесіді у Польщі.

Не говоріть погано про свого колишнього роботодавця

Незалежно від того, наскільки поганим був ваш попередній роботодавець, намагайтеся бути стриманим, висловлюючи свою думку про нього. Негативні коментарі про попередні компанії або босів не викликають симпатії у рекрутерів. Краще зберігати нейтралітет і проявляти дипломатичність.

Якщо ви вже говорите про свого колишнього роботодавця, зосередьтеся на тому, чого ви навчилися у нього, або на тому, що ви робили в попередній компанії. Говоріть у загальних рисах про свій досвід і про те, як все це може стати в пригоді на новій посаді.

Не будьте надто відвертими

Навіть якщо ви відкрита людина, є речі, які варто тримати при собі. Особисті теми краще обговорювати з друзями або родиною, ніж з рекрутером. Незалежно від того, чи є інтерв'юер HR-фахівцем або майбутнім босом, він не прагне знати подробиці особистого життя своїх кандидатів. Надмірна відвертість може поставити вас в незручне становище.

Не пояснюйте, чому ви очікуєте конкретну зарплату

На кожній співбесіді виникає тема фінансових очікувань. Перед співбесідою варто визначити для себе "вилку" зарплат, щоб потім не шкодувати, що сказав замало або забагато. Називаючи суму, варто зупинитися на ній і не пояснювати, чому вона саме така. Не намагайтеся пояснити рекрутеру, що ви розраховуєте на таку зарплату, тому що у вас є кредит, з'явився на світ новий член сім'ї й ви збираєтеся робити ремонт у будинку. Це не ті аргументи, які є основою для переговорів про майбутню зарплату.

Не використовуйте розмовний сленг

Серед речей, якими не варто користуватися під час співбесіди, — вирази з розмовного сленгу. Використання слів такого типу не показує кандидата в хорошому світлі. Попрацюйте над чистотою мови й грамотністю вимови. Іноді саме те, як ви розмовляєте, стає аргументом на користь чи проти вас.

Як пройти співбесіду польською мовою

Як вдягатися на співбесіду у Польщі

Як підготуватися до співбесіди у Польщі

Уникайте просторіччя та вульгарних виразів

Окрім сленгу, варто також уникати просторіччя та надмірно вульгарних виразів. До рекрутерів слід звертатися з повагою — "пан/пані". І за жодних обставин — на "ти". Вітаючись, не використовуйте "привіт". Класичні "добрий день" або “вітаю” зіграють ефективніше.

Не запитуйте свого майбутнього керівника, як він опинився на цій посаді

Навіть якщо людина, з якою ви проводите співбесіду, здається дуже "розслабленою", не ставтеся до неї як до колеги. І навіть якщо вам цікаво, що він зробив, щоб зайняти свою нинішню посаду, не запитуйте про це під час співбесіди. Є теми, які не обговорюються в таких випадках, і питання "як ви потрапили на цю посаду?" — одна з таким тем.

Не говоріть про те, як ви хвилюєтесь

Золоте правило: наскільки сильно ви б не нервували, інтерв'юєри не повинні про це чути. Зізнання "я дуже хвилююся" краще приберегти для близьких, ніж розповісти про це потенційним роботодавцям. Рекрутери прихильніше ставляться до людей, які демонструють впевнену поведінку.

Не кажіть, що ви можете робити в компанії все, що завгодно

Здебільшого роботодавці шукають людей, для яких робота буде не лише обов'язком, але й задоволенням. З цієї причини вони, швидше за все, наймають пристрасних людей, які здатні переконати їх у тому, що така робота — це те, що їм потрібно. Тому ніколи не виявляйте байдужості або, що ще гірше, відчаю, адже це свідчить про те, що це не робота вашої мрії.

Уникайте слів і запитань, які можуть наштовхнути на думку, що ви можете зробити все, що завгодно, і візьметеся за будь-яку роботу, яку вам запропонують.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

20
хв

Що не варто говорити на співбесіді в Польщі 

Мар'ян Савчишин

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Українська десятка: лютневі прем'єри

Ексклюзив
20
хв

Що не варто говорити на співбесіді в Польщі 

Ексклюзив
20
хв

Молочні бари у Польщі: як зʼявилися бюджетні їдальні

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress