Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Легендарна картина довгий час була відома під назвою "Пані з ласкою", але зараз вважається, що на ній зображений горностай. У літній період він має шоколадно-коричневу верхню частину тулуба, і тоді його легко сплутати з ласкою, але восени він стає білим.
Ким є зображена на картині жінка?
Чечілія Галлерані була коханкою герцога Людовіко Сфорца, відома як іль Моро, і значною фігурою при дворі Сфорца. Вона була високоосвіченою жінкою, оберталася серед інтелектуальної еліти Мілана, вела філософські диспути, вільно володіла латинською та давньогрецькою мовами, писала вірші, й вважалася однією з найвидатніших італійських поетес того періоду.
Коли була написана "Пані з горностаєм"
Портрет був написаний у той час, коли Людовіко вже був заручений з Беатріче д'Есте. Художник не міг показати таємний зв'язок між Сфорца і Галлерані безпосередньо, тому приховав його в символах. Горностай (французькою — galé) — символ чистоти, натякає як на прізвище Галлерані, так і на емблему Людовіко Сфорца, лицаря Ордену горностая. Ба більше, горностай був зображений художником, щоб приховати вагітність Галлерані, яка тоді носила в утробі сина Людовіко — Чезаре. Ідентифікація тварини, яку тримала Чечилія, досі залишається предметом суперечок; у будь-якому випадку, це емблема, а не питання зоологічної точності. М'яке звивисте тіло горностая та вигин тулуба жінки були абсолютною новизною в способі портретування, що надавало композиції ритму і передбачало рух жіночої фігури, яка обертається в просторі по спіралі, протилежній розташуванню тіла тварини. Рухома композиція портрета нагадує барокову змієподібну фігуру.
Читайте також: Музей Кракова запрошує українців
Портрет Чечилії Галлерані був написаний у період, коли художник проводив оптичні дослідження та експерименти. Світло на картині схоже на освітлення у фотостудії. Сфокусоване, воно падає на модель з правого боку, таким чином пластифікуючи її фігуру та тварину. Ґрунтовні дослідження також були присвячені аналізу костюма Дами, що вказує на те, що вбрання та зачіска моделі репрезентують період іспанської моди при міланському дворі.
Як "Пані з горностаєм" потрапила до Польщі
Імовірно, картина перебувала у володінні Галлерані до її смерті в 1536 році. Подальша доля портрета досі не визначена. Достеменно відомо лише те, що приблизно з 1800 року картина перебувала в колекції родини Чарторийських. Князь Адам Єжи купив її в Італії для своєї матері Ізабели Чарторийської, уродженої — Флеммінг Чарторийської, яка в той час створювала перший польський музей в Пулавах.
На портреті є напис у верхньому лівому куті: "LA BELLE FERRONIÈRE LEONARD D'AWINCI" ("КРАСУНЯ ФЕРРОНІР ЛЕОНАРД Д'АВІНЧІ"). Використання літери "W" вказує на польське походження напису.
Після падіння Листопадового повстання у Польщі картину перевезли до палацу в Сеняві й замурували на 8 років в алькові однієї з палацових кімнат, щоб захистити її від крадіжки загарбниками. У 1840 році портрет Дами з горностаєм було перевезено до паризького готелю Ламбер, резиденції Чарторийських у вигнанні. Там він залишався понад 30 років, недоступний для публіки. У 1870-1880 роках Чарторийські перевезли свою колекцію до Кракова, який тоді перебував під владою Австрії. Портрет Цецилії вперше був показаний публіці у 1876 році, коли було відкрито Музей Чарторийських. Під час Першої світової війни портрет перебував у Дрезденській геральдичній палаті, де його визнали автентичним твором Леонардо і підтвердили особу зображену на ньому. Картина повернулася до Кракова у 1920 році.
Перед Другою світовою війною картину знову заховали в Сеняві, але схованку виявили окупаційні війська, і картину було викрадено. Картина деякий час експонувалася в Музеї Кайзера Фрідріха в Берліні (згодом, вона була призначена для приватного музею Гітлера в Лінці), а потім потрапила до колекції губернатора Ганса Франка у Вавельському замку, а звідти — у його віллу на Шлієрзее в Баварії наприкінці війни. У 1945 році, коли американські війська увійшли в цей регіон, "Даму з горностаєм" було перевезено до мистецького сховища в Мюнхені, а наступного року військова влада погодилася повернути роботу Леонардо до Польщі. "Дама з горностаєм" разом з іншими скарбами, захопленими нацистами, прибула до Кракова і була розміщена в музеї Чарторийських.
Невдала реставрація картини
У 19 столітті, коли картина вже перебувала у власності родини Чарторийських, за нез'ясованих обставин у верхньому лівому куті картини з'явилася тріщина, яку недбало склеїли. Це, найімовірніше, стало причиною того, що тло було вкрите шаром чорної фарби. Постать Галлерані губилася на новому тлі, тому невідомий реставратор посилив контрасти, щоб виділити фігуру. Він також звертав увагу на деталі костюма.
Міністерство культури Польщі викупило картину Леонардо да Вінчі
"Дама з горностаєм" Леонардо да Вінчі разом з близько 80 тисячами інших цінних артефактів була викуплена у Фонду князів Чарторийських. Міністр культури Польщі Пьотр Глінський і князь Адам Кароль Чарторийський, у 2016 році підписали угоду, згідно з якою вся колекція разом з будівлями, розташованими в Кракові, була продана державі за 100 мільйонів євро. Це в рази менше за ринкову вартість.
Читайте також: Лікарка найвідоміших гобеленів
Однак угода викликала низку суперечок у Польщі. Міністр Пьотр Ґлінський стверджував, що операція була спрямована на захист творів мистецтва. З'явилися повідомлення, що загроза втрати "Дами з горностаєм" була реальною, оскільки пропозицію мали зробити шейхи з Об'єднаних Арабських Еміратів.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!