Ексклюзив
20
хв

Як до Польщі потрапила "Пані з горностаєм" Леонардо да Вінчі

Єдина картина Леонардо да Вінчі, яка постійно знаходиться у Польщі, — це "Пані з горностаєм". Її було придбано Міністерством культури Польщі разом з цілою колекцією Чарторийських. Картина довгий час була відома під назвою "Пані з ласкою", але згодом вирішили перейменувати — з горностаєм.

Мар'ян Савчишин

"Дама з горностаєм" у Польщі. Фото: Diana2dart/Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Легендарна картина довгий час була відома під назвою "Пані з ласкою", але зараз вважається, що на ній зображений горностай. У літній період він має шоколадно-коричневу верхню частину тулуба, і тоді його легко сплутати з ласкою, але восени він стає білим.

Ким є зображена на картині жінка?

Чечілія Галлерані була коханкою герцога Людовіко Сфорца, відома як іль Моро, і значною фігурою при дворі Сфорца. Вона була високоосвіченою жінкою, оберталася серед інтелектуальної еліти Мілана, вела філософські диспути, вільно володіла латинською та давньогрецькою мовами, писала вірші, й вважалася однією з найвидатніших італійських поетес того періоду.

Коли була написана "Пані з горностаєм"

Портрет був написаний у той час, коли Людовіко вже був заручений з Беатріче д'Есте. Художник не міг показати таємний зв'язок між Сфорца і Галлерані безпосередньо, тому приховав його в символах. Горностай (французькою — galé) — символ чистоти, натякає як на прізвище Галлерані, так і на емблему Людовіко Сфорца, лицаря Ордену горностая. Ба більше, горностай був зображений художником, щоб приховати вагітність Галлерані, яка тоді носила в утробі сина Людовіко — Чезаре. Ідентифікація тварини, яку тримала Чечилія, досі залишається предметом суперечок; у будь-якому випадку, це емблема, а не питання зоологічної точності. М'яке звивисте тіло горностая та вигин тулуба жінки були абсолютною новизною в способі портретування, що надавало композиції ритму і передбачало рух жіночої фігури, яка обертається в просторі по спіралі, протилежній розташуванню тіла тварини. Рухома композиція портрета нагадує барокову змієподібну фігуру.

Читайте також: Музей Кракова запрошує українців

Портрет Чечилії Галлерані був написаний у період, коли художник проводив оптичні дослідження та експерименти. Світло на картині схоже на освітлення у фотостудії. Сфокусоване, воно падає на модель з правого боку, таким чином пластифікуючи її фігуру та тварину. Ґрунтовні дослідження також були присвячені аналізу костюма Дами, що вказує на те, що вбрання та зачіска моделі репрезентують період іспанської моди при міланському дворі.

Як "Пані з горностаєм" потрапила до Польщі

Імовірно, картина перебувала у володінні Галлерані до її смерті в 1536 році. Подальша доля портрета досі не визначена. Достеменно відомо лише те, що приблизно з 1800 року картина перебувала в колекції родини Чарторийських. Князь Адам Єжи купив її в Італії для своєї матері Ізабели Чарторийської, уродженої — Флеммінг Чарторийської, яка в той час створювала перший польський музей в Пулавах.

На портреті є напис у верхньому лівому куті: "LA BELLE FERRONIÈRE LEONARD D'AWINCI" ("КРАСУНЯ ФЕРРОНІР ЛЕОНАРД Д'АВІНЧІ"). Використання літери "W" вказує на польське походження напису.

Після падіння Листопадового повстання у Польщі картину перевезли до палацу в Сеняві й замурували на 8 років в алькові однієї з палацових кімнат, щоб захистити її від крадіжки загарбниками. У 1840 році портрет Дами з горностаєм було перевезено до паризького готелю Ламбер, резиденції Чарторийських у вигнанні. Там він залишався понад 30 років, недоступний для публіки. У 1870-1880 роках Чарторийські перевезли свою колекцію до Кракова, який тоді перебував під владою Австрії. Портрет Цецилії вперше був показаний публіці у 1876 році, коли було відкрито Музей Чарторийських. Під час Першої світової війни портрет перебував у Дрезденській геральдичній палаті, де його визнали автентичним твором Леонардо і підтвердили особу зображену на ньому. Картина повернулася до Кракова у 1920 році.

Перед Другою світовою війною картину знову заховали в Сеняві, але схованку виявили окупаційні війська, і картину було викрадено. Картина деякий час експонувалася в Музеї Кайзера Фрідріха в Берліні (згодом, вона була призначена для приватного музею Гітлера в Лінці), а потім потрапила до колекції губернатора Ганса Франка у Вавельському замку, а звідти — у його віллу на Шлієрзее в Баварії наприкінці війни. У 1945 році, коли американські війська увійшли в цей регіон, "Даму з горностаєм" було перевезено до мистецького сховища в Мюнхені, а наступного року військова влада погодилася повернути роботу Леонардо до Польщі. "Дама з горностаєм" разом з іншими скарбами, захопленими нацистами, прибула до Кракова і була розміщена в музеї Чарторийських.

Невдала реставрація картини

У 19 столітті, коли картина вже перебувала у власності родини Чарторийських, за нез'ясованих обставин у верхньому лівому куті картини з'явилася тріщина, яку недбало склеїли. Це, найімовірніше, стало причиною того, що тло було вкрите шаром чорної фарби. Постать Галлерані губилася на новому тлі, тому невідомий реставратор посилив контрасти, щоб виділити фігуру. Він також звертав увагу на деталі костюма.

Міністерство культури Польщі викупило картину Леонардо да Вінчі

"Дама з горностаєм" Леонардо да Вінчі разом з близько 80 тисячами інших цінних артефактів була викуплена у Фонду князів Чарторийських. Міністр культури Польщі Пьотр Глінський і князь Адам Кароль Чарторийський, у 2016 році підписали угоду, згідно з якою вся колекція разом з будівлями, розташованими в Кракові, була продана державі за 100 мільйонів євро. Це в рази менше за ринкову вартість.

Читайте також: Лікарка найвідоміших гобеленів

Однак угода викликала низку суперечок у Польщі. Міністр Пьотр Ґлінський стверджував, що операція була спрямована на захист творів мистецтва. З'явилися повідомлення, що загроза втрати "Дами з горностаєм" була реальною, оскільки пропозицію мали зробити шейхи з Об'єднаних Арабських Еміратів.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
традиції ритуали весняного прибирання очищення україна польща швеція японія

Сучасний світ перенасичений інформацією та речами. Весняні обряди очищення — це спосіб повернутися до простоти, яка дає внутрішній спокій. Ритуали очищення дають людині відчуття контролю. Коли ми прибираємо будинок перед святом, ми на підсвідомому рівні «прибираємо» і свій внутрішній світ. Коли людина позбавляється старих речей, вона часто відпускає й старі образи. Це терапевтичний процес, схожий на роботу із психологом.

Очищення заради себе й інших. Ритуали різних культур

У Швеції останнім часом набуло популярності «передсмертне прибирання» (döstädning). Воно означає прибирання для майбутніх поколінь — звільнення від зайвого, щоб не завантажувати рідних після своєї смерті. Якщо замислитись, то це має сенс. Адже після смерті людини її рідні отримують завдання розібрати гори непотрібних речей. Іноді вони знаходять щоденники, інтимні записи й фотографії та інші секрети, яких не хотіли б бачити. «Якщо я помру, які мої речі можуть стати обузою для родини?» — ось принцип, за яким відбувається очищення будинку чи квартири шведами. Цікаво, що такий погляд на прибирання практикується не тільки серед людей похилого віку, але й молодими. І нагадує метод японців «викидай непотрібне».

Японка Марі Кондо прославилась на весь світ як гуру наведення порядку в оселі. Її принцип — зберігати тільки ті речі, зокрема в гардеробі, які ви часто використовуєте і які викликають радість. Геть полиці, забиті невиразними ганчірками й дрібничками. Це допомагає очистити дім зокрема від енергетичного бруду. «Якщо річ не приносить радість, їй треба подякувати і відпустити», — впевнена японка.

Марі Кондо вчить сортувати речі. Фото: скріншот відео

До речі, необов'язково викидати речі — їх можна віддати на благодійність або обміняти. Речі кинути в контейнер, книги віддати в бібліотеку, меблі й техніку віддати за оголошенням в інтернеті.

Оскільки в сучасному світі накопичується не тільки матеріальне, а й цифрове сміття, психологи рекомендують робити також цифровий детокс — видалити непотрібні файли, фотографії, відписатися від токсичних пабліків. А також емоційний «апгрейд» — написати самому собі листа зі списком «що я відпускаю цієї весни» (образи, страхи, старі звички тощо).  

Ритуали весняного прибирання в Україні

Здавна в Україні існував звичай «виганяти зиму» великим прибиранням. Вірили, що разом зі сміттям виноситься усе лихе. 

Чистий четвер — це день весняного очищення. Ще вдосвіта селяни чистили в стайнях, коморах, на подвір'ї, в хатах. У саду й на городі господар згрібав на купу торішнє листя й підпалював — «щоб очистити землю від морозу, зими, смерті й всякої нечисти». 

Існує повір'я, що в Чистий четвер досхідсонця ворон носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом року.

За християнським вченням, у цей день пізно ввечері Іуда зрадив свого вчителя Ісуса Христа. Віряни намагаються в цей день скупатися, ходять у бані й сауни, щоб очиститись.

В Україні, як і в багатьох інших культурах, весняне прибирання — це не просто хатня робота, а духовна практика. І має не лише гігієнічний, а й сакральний сенс — підготувати місце для нового життя, сповненого нових надій

До речі, поширені в Україні і багатьох європейських містах екоакції «Зроби місто чистішим» зі збиранням сміття в лісах і біля водойм навесні — один із сучасних проявів великого весняного прибирання й очищення.  

Фото: Shutterstock

Традиції весняного очищення в Польщі

Польща має багату палітру весняних обрядів очищення, які поєднують дохристиянські вірування з католицькими практиками. 

Наприклад, Мажанна (Marzanna) — ритуальне втоплення опудала богині зими й смерті. Це спосіб відреагувати на зимову депресію. Люди символічно знищують усе, що асоціюється з холодом і темрявою, щоб психологічно підготуватися до нового циклу

Великоднє прибирання (Wielkanocne porządki) у Чистий четвер передбачає миття вікон — щоб «світло могло вільно увійти в дім»; викидання або даріння старих речей — особливо тих, які не носилися протягом року; прибирання хліва, балконів, півніц. Адже якщо в будинку безлад, то й у душі буде хаос.  

Ритуал «Поливаний понеділок» (Śmigus-Dyngus) — очищення водою. У перший після Великодня понеділок хлопці поливають водою на вулиці дівчат. Вода в цьому обряді — символ життєвої сили. У давнину вірили, що дівчина, яку облили, буде здоровою і гарною. Сьогодні це веселий фестиваль, але на глибинному рівні він досі працює як спосіб «промити» зимову апатію. Сміх і фізична активність запускають вироблення ендорфінів.  

Фото: Museum Wsi Kieleckiej

Чому після прибирання ми почуваємось краще

Прибирання — хороший спосіб проявити контроль над простором. На деякі обставини в житті ми не можемо впливати, і це вводить в стан тривоги. Але в наших силах зробити простір навколо нас чистішим, організувати його під потреби й красиво. Це піднімає настрій і навіть вселяє почуття гордості.

Плюс прибирання потребує роздумів над тим, куди покласти ту чи іншу річ, як організувати процес і простір. Це завантажує наш мозок, перемикає, і неприємні важкі думки відступають.

Прибирання — класичний приклад «зовнішнього впливу на внутрішнє». Коли людина прибирає, вона відчуває, що контролює своє життя, що особливо важливо під час війни, кризи та після важкої зими
20
хв

Весняне очищення: як у різних культурах світу навесні позбуваються зайвого

Sestry
де святити паскваршава познань гданськ краків

Зазвичай освячувати пасхальні кошики в храмах починають від ранку суботи до обіду (інколи до вечора) і закінчують у неділю після Великоднього богослужіння. Зазвичай воно у всіх храмах починається близько опівночі. Точний розклад у кожному храмі свій, тож краще про всяк випадок  завчасно зателефонувати і уточнити час церемонії. Наразі точний розклад є не у всіх храмах, тож ми радимо слідкувати за цім за допомогою активних посилань на сторінку церкви.

Варшава

1. Православна церква України у Варшаві (капеланська місія ПЦУ)

Адреса: Kokosowa 12
Тел: 727864761

Освятити паски тут можна з 11:00 до 14:00 в суботу, 19 квітня, а також в неділю, 20 квітня, зранку після богослужіння.

2. Українська греко-католицька церква (Парафія Свщм. Йосафата УГКЦ в П'ясечно)

Адреса: Pl. Piłsudskiego 10. Piaseczno
Тел: 509 801 625

3. Митрополичий собор святої Марії Магдалини

Адреса: al. Solidarności 52 (Dworzec Wilenski)
Тел: (22) 619 84 67

Освячення пасок тут починається з 10:30 в суботу, а після нічного богослужіння з 23:00 знову продовжується освячення кошиків.

4. Парафія Блаженного Миколая Чарнецького

Адреса: Domaniewska 20
Тел: 693821534

5. Parafia Prawosławna św. Jana Klimaka

Освячувати паски тут починають з ранку суботи з короткою перервою до вечора, — з 7:30 до 18:00. А продовжують після літургії. 

Адреса: Wolska 138/140
Тел: (22) 836-68-16, 536 423 612

6. Греко-католицька Парафія Покрови Пресвятої Богородиці на Празі

Адреса: al. Stanów Zjednoczonych 55
Тел: 576 003 857

З 11:00 до 19:00 в суботу — освячення великодніх кошиків. Продовження — з 8 ранку в неділю. 

7. Православна Церква Parafia św. Sofii Mądrości Bożej

Адреса: ul. Puławska 568
Тел: 575 501 800,  534 107 280

В суботу з 11:00 почнеться освячення пасок і продовжиться з 8 ранку в неділю. 

8. Греко-Католицька Парафія Благовіщення Пресвятої Богородиці

Адреса: Myśliborska 100
Тел: 574 565 710

У суботу в обід з 12:30-13:00 тут розпочнеться освячення пасок  і продовжиться в неділю з 7 ранку.

9. Греко-католицька Парафія Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Miodowa 16
Тел: 22 831 17 18

Освячення пасок з ранку суботи і до вечора до 19:00. Близько опівночі розпочинається богослужіння, а недільне освячення пасок продовжиться з 7:00.

Краків 

1. Греко-католицька парафія в Кракові

Адреса: Wiślna 11
Тел: 502 036 141

‍2. Православна церква Успіння Пресвятої Діви Марії

Адреса: Szpitalna 24

Гданськ

Греко-католицький приход в Гданську

Адреса: ul. Zaułek św. Bartłomieja 1

Тел: +48 (58) 301 66 96

Познань

Парафія греко-католицька в Познані

Адреса: ul. Toruńska 8
Тел: +48 794 900 789

20
хв

Де українцям освятити паски у Варшаві, Кракові, Познані й Ґданську в 2025 році? Список місць

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Польща і ядерна зброя: амбіції та реальність

Ексклюзив
20
хв

30 ідей, куди піти і що робити в Катовіце з дітьми й без

Ексклюзив
20
хв

Де і як у Польщі стрибнути з парашутом?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress