Ексклюзив
20
хв

Вербна неділя 2024: дати в Польщі та Україні

Вербна неділя вістує, що за тиждень — Великдень. На які дні припадають Вербні неділі у 2024 році в Україні та Польщі? Які звичаї пов'язані з цим святом та що воно символізує? Чому в Польщі її називають Пальмова неділя? Розповідаємо, що потрібно знати про останню неділю Великого посту.

Мар'ян Савчишин

Вербна неділя в Польщі. Фото: FooTToo/Shutterstock.

No items found.

Коли Вербна неділя-2024: дати в Україні та Польщі

Вербна неділя — остання неділя Великого посту. З неї розпочинається Страсний тиждень з найурочистішими святкуваннями Великого четверга, Великої п'ятниці та Великої суботи. Вербна неділя нагадує про в'їзд Ісуса в Єрусалим. Хоча Христос їхав на віслюку (який символізує служіння і непридатність до війни), його зустрічали як царя.

Згідно з Біблією, люди, які вітали Ісуса, тримали в руках пальмові гілки. Вони кидали їх йому під ноги, вигукуючи: "Осанна" (слово, що висловлює поклоніння, радість і благання про допомогу).

Вербна неділя — це рухоме свято, яке завжди святкується рівно за сім днів до Великодня. Цьогоріч у Польщі його відзначають 24 березня.

В Україні Вербну неділю у 2024 році святкуватимуть 28 квітня.

Вербна неділя: історія та значення свята в Польщі та Україні

Вербна неділя розпочинає найважливіший і найурочистіший період літургійного року в Католицькій Церкві - Страсний тиждень. У Польщі Вербну неділю також називають Пальмовою або Квітною неділею, оскільки вона зазвичай припадає на період, коли розпускаються перші квіти. Вербна неділя — християнське свято на честь тріумфального в'їзду Ісуса та його учнів до Єрусалиму на Пасху. У цей день починається період підсумкової духовної підготовки до Великодня. У костелах Польщі відбуваються богослужіння з освяченням пальм (або верби й гілочок) — символу відродження. А також урочиста процесія довкола храмів, після чого читається євангельська розповідь про Страсті Христові.

Читайте також: Великдень у Польщі: традиції святкування

У Польщі звичай освячення пальм з'явився у середньовіччі, а витоки свята сягають IV століття. Відповідно до волі святого Папи Івана Павла ІІ, з 1986 року у Вербну неділю також відзначається Всесвітній день молоді.

У Польщі Пальмова неділя стала церковним святом з часів середньовіччя. Спочатку його святкували в Єрусалимі, а звідти звичай поширився на християнські європейські країни.

Традиція освячення пальм та верби виникла на місці поганського культу прийдешньої весни. У цей час протягом століть існували практики, пов'язані з поклонінням "жезлу життя" — молодій зеленій гілці, символу відродження природи після зими. Пальма на Вербну неділю символізує страждання і воскресіння Христа та безсмертя душі.

Вербна неділя — це час, коли до воскресіння Ісуса залишилося сім днів, протягом яких слід замислитися над значенням страстей і воскресіння Сина Божого. Для католиків та православних це знак, що наближається найважливіше свято в літургійному календарі.

Страсний тиждень — це час глибоких духовних переживань, зокрема віри в те, що життя сильніше за смерть.

Традиції Вербної неділі в Польщі та Україні

У Польщі Вербну неділю відзначають так само як і в Україні. Єдиною різницею є те, що в Україні люди освячують вербові гілки, а в Польщі — композиції з гілок, колосків і квітів, які імітують пальму.

В Україні для виготовлення букетів для освячення використовують котики, вербовий тин та інше гілля з бруньками. Їх також прикрашають різноколірними стрічками, сухими колосками, квітами та навіть фігурками. У деяких регіонах Польщі проводяться конкурси на найкрасивішу композицію для освячення, а церемонії, пов'язані з прикрашанням пальм, є важливою частиною народної культури, пов'язаною з традицією вітання весни й відродження життя.

Читайте також: Великодній піст в Польщі у 2024 році

Вербну неділю відзначають за тиждень до Великодня. В Україні існує традиція бити гілками освяченої верби рідних та близьких, примовляючи: "Не я б’ю, верба б’є. За тиждень — Великдень".

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.
Польща
Традиції
Поради

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Історія дня вдячності матері сягає давніх часів, коли вшановували богинь родючості. Тоді як у сучасній історії все почалось 12 травня 1907 року. Анна Джарвіс із Філадельфії організувала церковну службу на честь своєї померлої матері — активістки і захисниці прав жінок. Джарвіс багато років докладала зусиль, щоб свято стало масовим, і в 1914 році воно зрештою отримало статус державного за наказом президента Вудро Вільсона.

В Україні День матері відзначають у другу неділю травня. Цього року свято припадає на 12 травня. Традицію святкування заклав Союз українок Канади у 1928 році. Наступного року це свято відзначалося вже й у Львові. 1939 року День матері заборонила радянська влада, і тільки 1999 року зусиллями громадських організацій свято повернулося до України.

У Польщі День матері (Dzien Matki) завжди відзначають 26 травня. Вперше це сталося в 1923 році — тобто 110 років тому. Свято не є вихідним днем, проте його дуже люблять люди.

У місцевих дитячих садках та школах проходять тематичні вистави, діти влаштовують концерти та дякують своїм матусям. У торгових мережах напередодні свята з'являються різноманітні тематичні сувеніри. А деякі ресторани дають відвідувачам знижки, якщо ті приходять з матусею.

Що подарувати мамі?

1. Обов’язково — букет квітів, які мама любить. Підказка: не всі жінки люблять ромашки і орхідеї. Але великий букет троянд, тюльпанів чи бузку — безпрограшний варіант.  

2. Як банально б це не звучало, але щось, зроблене власноруч. Бо для мами це означає, що ви витратили свій дорогоцінний час і старалися. Якщо ви “переросли цей вік”, то зробіть для мами альбом з фотоспогадами. Підберіть світлини, підпишіть їх у стилі, який любить ваша мама.

3. Турботу та улюблені смаколики. Так, дбати про маму потрібно не лише на свята, але якщо в цей день самому прибрати в домі або замовити клінінг, організувати вечерю чи доставку смачної їжі, мама точно не залишиться байдужою.  

4. Враження та емоції: квиток на концерт, в кіно чи в театр. Візит до ресторану, сертифікат до салону краси чи на масаж. А якщо це буде поїздка в інше місто? А якщо до моря?

5. Прикрасу чи інший аксесуар. Мама — це жінка, а яка жінка відмовиться від нових сережок, браслета чи намиста? А ще жінка завжди хоче нову стильну сумку. І радіє хустці з шовку.

6. Речі для її хобі. Ні, це не пательня для мами, яка любить готувати. Йдеться про нові фарби, якщо вона любить малювати; рідкісні цибулини чи цікаві горщики для квітів, якщо вона їх розводить; схеми для вишивки, а ще — нову книгу, адже вона напевно любить читати.

7.  Новий гаджет. Смарт годинник, робот-пилосос, пауербанк, фен, планшет чи взагалі кавоварка — це те, що завжди актуально.

8. Затишок. І все, що допомагає його створити: пухнастий плед, крісло-гойдалку, нову постільну білизну високого гатунку тощо. Ну і якщо ви зробите щось таке власноруч — розпишете чашку, зліпите з глини вазу, пошиєте печворк-ковдру абощо, то ціни вам не буде!

20
хв

День Матері в Україні та Польщі 2024: дати, традиції та ідеї подарунків

Юлія Ладнова

Що робити, якщо закордонний паспорт втратив чинність, чоловікам таких категорій:

1. Ті, хто незаконно перетнув кордон

Переплив Тису, проїхав на місці запасного колеса і так далі. У цієї категорії українців ситуація найгірша. Якщо ваш паспорт втратив чинність, і ви не маєте ані карти часового, ані сталого побиту, ані навіть песеля з позначкою UKR, ваше перебування в Польщі вважається нелегальним. І теоретично проти вас може бути розпочата процедура депортації. Будь-який поліціянт може попросити у вас документи, і ваша подальша доля залежатиме від того, чи зверне він увагу на те, що ваш паспорт протерміновано. Якщо так — закон зобов’язує його вас затримати.

2. Ті, хто приїхав до війни і має якийсь статус

Наприклад, карту сталого чи часового побиту. Для вас є хороші новини. Сам факт протермінованого паспорта не перетворює вас на нелегала, оскільки ви перебуваєте в Польщі на законних підставах. І факт війни в України буде обставиною, яка пояснює, чому у вас протермінований український паспорт.

3. Ті, хто приїхав до Польщі після 24.02.2022 і має статус UKR

Від цієї категорії чоловіків надходить більше всього запитань. Вони пов’язані з анонсованим польською владою законом, який обіцяє, що усі українці з безперервним статусом UKR незабаром зможуть подаватися на карту часового побиту за спрощеною процедурою. А щоб подати заяву, окрім песеля зі статусом UKR потрібен закордонний паспорт. От чоловіки з протермінованими паспортами і бояться, що у них не приймуть заяву. Так от, за словами польських адвокатів, протермінований паспорт не може завадити у поданні заяви на часовий побит. Адже польська влада враховує, що в Польщі новий паспорт отримати зараз неможливо.

20
хв

Що робити українським чоловікам за кордоном?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Як і де українцям у Польщі безкоштовно полікувати зуби собі та дитині?

Ексклюзив
20
хв

Ми повинні вчитися у Марії Примаченко ніколи не здаватися

Ексклюзив
20
хв

Закордонні підрозділи ДП «Документ» відновили видачу паспортів у тестовому режимі

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress