Ексклюзив
20
хв

Великдень у Польщі: традиції святкування

Великдень — головне християнське свято, багате на різноманітні традиції. Деякі походять ще з поганських часів, інші мають типово християнський характер. У Польщі свято Воскресіння Христа називається Wielkanoc (дослівно — Велика ніч) і може похвалитися унікальними ритуалами та неймовірною кількістю локальних звичаїв. Деякі з них схожі на українські.

Sestry

Великодні традиції в Польщі. Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Святкувати Великдень як Воскресіння Христа на польських землях почали наприкінці першого тисячоліття з появою християнства. До цього в цей час зустрічали весну й святкували рівнодення. З часом поганські й християнські звичаї злилися. Християнство збагатило традицію й надало їй урочистого й величного характеру.

Свято Великодня завжди мало для поляків надзвичайний сенс. Воно символізує перемогу життя над смертю й весни над зимою. Звільнення людини від тягаря гріхів і перехід до свободи, любові й добра.

Читайте також: Великдень 2024: дати в Україні та Польщі

Цикл пасхальних свят у Польщі починається з Попільця чи то попільної середи. В цей день ксьондз посипає попелом голови віруючих у костелі, аби вони змирилися й покаялися, після чого почали свій піст.

Вербна неділя у Польщі

Далі польські католики відзначають Пальмову неділю, відому православним як Вербна неділя. Щороку її святкують рівно за сім днів до Великодня з нагоди входу Христа в Єрусалим, коли люди вітали його пальмовими гілками. А оскільки пальми в Польщі не ростуть, люди придумали робити композиції з колосків, гілок верби й квітів, імітуючи пальму. У Польщі вірять, що такі композиції оберігають людські оселі й самих господарів протягом року.

Певні великодні традиції є трансформованими поганськими ритуалами. Так, у деяких польських селах у середу напередодні Великодня зберігся звичай топити опудало. Тільки замість опудала слов’янської богині зими та смерті Мажани святкуючі топлять чи спалюють опудало Юди.

Споконвіку перед Великоднем прибираються будинки й садиби, печуться паски та фарбуються яйця — символ зародження нового життя. На пагорбах розпалюються вогнища, люди збирають гілочки верби та ліщини, на яких вже видніються бруньки. Вечорами відвідують кладовища, щоб залишити їжу на могилах предків.

Найбільша концентрація великодніх ритуалів припадає на тиджень від Пальмової неділі до Великодньої суботи.

"Кислі похорони" — польський звичай

З суворим дотриманням посту в Польщі повʼязують традицію під дивною назвою "Кислі похорони”" Вони відбуваються у Страсну п’ятницю наприкінці Великого посту й досі актуальні в деяких польських регіонах.

Символічні похорони знаменували прощання з пісною їжею і віщували достаток на великодньому столі. Бажаючи якомога більше обмежити себе перед Великоднем, католики нічого або майже нічого не їли з вечора четверга. І після понад двох днів без їжі сідали до сніданку у Великодню неділю дуже голодними.

Великдень в Польщі

Вранці на Великдень люди йшли назустріч Воскресінню. Воскресна Служба Божа разом з хресною ходою навколо костелу є кульмінацією великодніх релігійних святкувань. У багатьох храмах Польщі Воскресна служба починається о 6.00 ранку. Люди виходять з дому затемно, щоб встигнути на Великодню месу до сходу сонця.

Іноді під час хресної ходи, під звуки дзвонів, співу та радісних вигуків на вулиці підривають дрібні вибухівки (зараз їх замінили петардами). Священник, який іде з хоругвою, реагує на ці звуки з розумінням, адже святкування Воскресіння Господнього — це радість, яку дозволено голосно демонструвати.

Великодній сніданок в Польщі

Великдень завжди асоціюється з радістю та веселощами ще й з цілком земної причини — після сорока днів посту зрештою можна смачно поїсти. Колись посту дотримувалися набагато суворіше, ніж зараз. М'ясо не вживали в їжу протягом усього посту. Головною їжею були кислий суп, борщ і оселедець.

Читайте також: Вихідні дні у Польщі в 2024 році

Звичай переїдання на Великдень в Польщі

Переважно в польських селах (хоча не тільки) звичай переїдання був і залишається популярним на Великдень. Колись вірили, що чим більше зʼїсиш за великоднім столом, тим більше достатку буде в домі протягом року. Аби уникнути розладу шлунку, перед початком великоднього сніданку потрібно було натщесерце з'їсти свяченого хрону й тричі хихикнути в комин або з'їсти смажену на маслі кропиву. Після такої "профілактики" можна було без остраху сідати за пишно накритий стіл та не боятися наслідків переїдання.

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Недорогі літні денні табори в Польщі:

1. Табір Children of Ukraine:«Українське літо у Варшаві» 

Адреса: Варшава, Marki ul.Wojskiego, 4

Це денний табір із фокусом на розвиток, інтеграцію та мовну практику. На дітей чекають англійська з тьюторами із США, польська мова, культурні активності, адаптоване харчування. Коштують 12 днів однієї зміни табору з харчуванням (з 9:00 до 17:00) 1500 злотих. Для дітей від 13 років можливе проживання в таборі, але ціна буде вищою.

На території табору є wi-fi, бібліотека, комп’ютерний клас і клас з музичними інструментами, місця відпочинку, огороджена паркова територія з ігровими майданчиками.

Проживання організоване у 3 або 4-місних номерах з душовими кабінками та туалетом. Також ж можливість замовити окреме меню для дітей з особливими потребами. Цей табір функціонує вже на перший рік та зібрав багато гарних відгуків.

1 зміна з 30.06.2025 - 12.07.2025

2 зміна з 14.07.2025 - 26.07.2025

3 зміна з 28.07.2024 - 09.08.2025

4 зміна з 11.08.2025 - 23.08.2025 

Форма реєстрації 

2. «Планета Х» від фундації «Незламна Україна» 

Це простір для дітей у Варшаві, Вроцлаві та Кракові, розрахований на три вікові групи від 6 до 15 років. Виїзди на екскурсії, квести, батли, спорт, музика, нові друзі — усе зробленої для того, щоб щодня хотілося повертатись. Простір працює з 09:00 до 16:00 у будні дні. Тривалість однієї зміни — 10 днів з понеділка по пʼятницю.

Теми змін та дати:

• STEAM-пригода (30.06–11.07)

• Медіа-лабораторія (14.07–25.07)

• Арт-Ландія (28.07–08.08)

• Інтелектуальні квести (11.08–22.08)

Вартість зміни без харчування 450 злотих, з харчуванням — 650.

Форма реєстрації 

3. Вроцлав: шкільні літні табори у форматі тижневих сесій

Таку програму цього року запроваджують 30 загальноосвітніх шкіл Вроцлава. Програми розроблені з урахуванням інтересів дітей та потреб батьків, дітей можна зручно приводити перед роботою й забирати після неї. Сесії починаються з кінця червня і триватимуть до липня. Вартість тижня без харчування — 250 злотих.  Можна замовляти їжу в кейтерінгу за додаткові кошти або приносити із собою. Реєстрація відбувається безпосередньо в навчальних або культурних закладах міста. 

4. Краків: Культурний центр Podgórza

Цього літа центр організовує 25 денних таборів для дітей від 7 до 12 років у 12 різних філіях по всьому місту. Кожна філія пропонує свою ю тематику, щоб зробити відпочинок цікавим і змістовним. Будуть цікаві екскурсії, аніматори,майстер-клас, вистави та тематичні вечори. Ціни від 550 до 700 злотих за зміну. Простір працює по буднях з 9:00 до 15:00.

Деталі

5. Лодзь:  літні табори для учнів 1-6 класів

На дітей чекають 9 тижнів активного дозвілля з 07:00 до 17:00. Особлива увага тут приділяється дітям з інвалідністю: для них створено окремі групи з підтримкою фахівців. Зараз прийом заявок на сайті вже закінчено, але зазвичай є декілька місць від тих, хто оформив заявку та не скористався пропозицією.Подати остаточну заявку можна ще до 27 червня, але треба звертатися в начальний заклад зі списку на сайті. Всього в програмі приймають участь 65 навчальних закладів, загалом тут є 9315 місця. Тож якщо у когось змінилися плани на відпустку, то ви обовʼязково знайдете вільне місце в таборі. 

Вартість: 45 злотих/день — табори без басейну та 65 злотих/день — табори з басейном і розширеною програмою. Денний табір працює з 7:30 до 17:00.

20
хв

Що робити з дитиною влітку? Літні денні табори в Польщі 2025

Юлія Ладнова

Як кіно відтворює так звану велику політику, від якої в якості «глибинної держави» залежні всі ми? 

1. «Хвіст крутить собакою» (Wag the Dog, 1997)

Хтось бачить сам, комусь можна показати, хтось не побачить ніколи. Чи помічаєте ви, як вас водять за ніс? 

Фільм за мотивами популярної книги Ларі Бейнхарта «Американський герой» розповідає про звичайний політологічний трюк — щоб відволікти увагу від сексуального скандалу, пов’язаного з американським президентом напередодні чергових виборів, політтехнологи і кінопродюсер вигадують неіснуючу війну, в яку нібито вимушені втрутитися Сполучені Штати (звичайно, в межах боротьби за демократію). Картинка в телевізорі, розповіді про подвиги героїв, щемливі подробиці — і люди вже забули про скандал. ЦРУ не вірять в цю війну? «Навіщо ж ви потрібні Америці, якщо нічого не знаєте про те, що коїться?» — цинічно питає політконсультант президента, роль якого виконує Роберт Де Ніро.

Що цей фільм допомагає зрозуміти? Він навчає розпізнавати пропаганду. Якщо держава раптом знайшла «ворога» — автоматично поставте собі питання: кому це вигідно?

2. «Учень. Сходження Трампа» (The Apprentice, 2024)  

Фільм про те, як Дональд Трамп навчився брехати, шантажувати і перемагати. 

Молодий, білявий і дещо наївний Дональд горить мрією пробитись у вищий світ Манхеттена і розпочати кар’єру в сфері нерухомості. Але там на нього, звичайно, ніхто не чекає. Випадок зводить його з адвокатом-негідником Роєм Коном, який здобуває свої перемоги завдяки шантажу і корупції. Трамп зачарований Роєм і його безпринципністю. 

Рой вчить молодого Трампа премудростям вдалого ведення бізнесу, головні з яких — «завжди атакуй», «нічого не визнавай і все заперечуй», а також «як не було б важко, ніколи не визнавай поразку». І взагалі завжди бреши. Учень виявився настільки здібним, що перевершив вчителя. Але коли Рой заслаб і вмирав від СНІДу, Трампу він стає нецікавий. У Росії, до речі, фільм було заборонено, а сам герой стрічки назвав її «дешевою, наклепницькою та політично огидною». 

Що фільм допомагає зрозуміти? Принципи, якими керується президент однієї з найвпливовіших держав світу. А також те, що «дружба» двох хижаків має закінчитися поразкою одного з них — того, хто дозволить собі почуття і дасть слабину. 

3. «Уряд» 4 сезон (Borgen, 2022)

Ми пам’ятаємо перші скандальні заяви Трампа, серед яких був намір приєднання до США Канади і Гренландії. Після них люди відразу зацікавились Гренландією. І багато хто знайшов відповіді на свої питання про політичний устрій, залежність автономії від Данії, меншої від Гренландії за площею, наявність корисних копалин і американської військової бази на острові, подивившись четвертий сезон данського серіалу «Уряд». Цей серіал взагалі цікавий і правдоподібний, а європейські політики навіть стверджують, що за основу взято реально існуючих політиків країни. 

Автори серіалу відправили міністра іноземних справ Данії Біргітту Нюборг на острів, де знайшли й почали видобувати нафту. Під час її перебування розкрилася вся гострота конфліктів між місцевим населенням інуїтів та претендентами на їхню землю. 

Чому серіал актуальний? Він про Гренландію, Росію і боротьбу за ресурси. І він пояснює, чому маленькі країни стають м’ячем у великих іграх. 

4. «Нульовий день» (Zero Day, 2025) 

Сьогодні, особливо після блекаутів у Португалії й Іспанії, сюжет серіалу виглядає реалістичним: руйнівна кібератака паралізує США, зникає електрика, руйнуються фінансові системи, гинуть люди. Хто винен — Росія? Розібратись, хто стоїть за кібератакою, темношкіра президентка, дуже схожа на Камалу Гарріс, просить свого попередника Джорджа Маллена. І йому, незважаючи на когнітивні проблеми, а саме деменцію, це вдається. Але найскладнішим виявляється вибір — говорити чи ні у своєму звіті в Сенаті, що цю гру з жертвами затіяв Білий дім і близька Маллену людина. 

Що допомагає зрозуміти фільм? Що у сучасному світі війна може вестися через інтернет, і навіть після масштабного збою винні можуть бути не встановлені і не покарані. Що ми дуже вразливі перед такого роду атаками. Що на чолі великих економік можуть стояти люди з деменцією, і ніхто не запропонує альтернативи.

5. «Окуповані» (Okkupert, 2015-2019)

З 2015 року світ дивився норвезький серіал-передбачення про окупацію Росією Норвегії. Багато що з інструментарію повзучої гібридної окупації ми побачили в Криму, а пізніше — в материковій Україні і Європі. Звідки про це було відомо авторам серіалу? Єдине можливе пояснення — глибока обізнаність з методами роботи ФСБ і ГРУ.

Що допомагає зрозуміти фільм? Якими методами діє Росія, коли має на меті завоювати чиюсь територію. 

6. «Тегеран» (Tehran, 2020–2022)

Ізраїльський шпигунський серіал про саботаж іранської ядерної програми, який передбачив майбутнє.

Дія стрічки відбувається здебільшого в Тегерані, куди з важливим завданням вирушає агентка-хакерка ізраїльської розвідки «Моссад». Вона народилася в іранській родині, але все своє життя прожила в Ізраїлі. Її завдання — проникнути в комп'ютерну систему іранської ППО, щоб дозволити ізраїльській авіації завдати удару по об'єктах, на яких іранці створюють свою ядерну зброю.

Що можна зрозуміти завдяки фільму? Бодай частково побачити, як і чим живе закритий від світу Іран. Подивитися на складну гру спецслужб. Відчути колорит і нерв боротьби, яка ризикує перерости в Третю світову.

7. «Не дивись вгору» (Don't Look Up, 2021)

Це — чи не єдина стрічка, яка пояснює, чому все відбувається саме так, як відбувається. Це пророча сатира про світ, який відмовляється бачити катастрофу.

І хоча у фільмі йдеться про події непереборного характеру, як-от очікування зіткнення комети із Землею, ця картина — не про комету, а про те, як людство свідомо йде у прірву. Науковці б'ють на сполох — їх ігнорують, влада перетворює загрозу на політичний капітал, а люди вибирають не бачити проблему й дивитися ТікТок. 

Реакція політикума — від клерків до президента — це реакція страусів, яку зараз яскраво демонструє світ. Аби не думати, не діяти, не порушувати звичного життя. У кіно це закінчилося передбачувано невесело, в житті ж всі сподіваються … На те, що інопланетяни врятують? Іноді цей сценарій здається реалістичнішим за той, що людство таки подивиться вгору.

Що допомагає зрозуміти фільм? Менше сподіватися і покладатися тільки на себе. А ще — якщо влада каже «все під контролем», то це перша ознака катастрофи.  

8. «Рай» (Paradise, 2025)

На десерт — свіжий серіал про те, що навіть якщо від апокаліпсису врятуються 25 тисяч достойників, найрозумніших, багатих і талановитих людей світу, і вони заховаються від усіх у підземному місті, то між ними дуже скоро виникнуть конфлікти, почнуться інтриги, корупція і вбивства. Так, за цими інтригами дуже цікаво спостерігати, але водночас моторошно усвідомлювати, що люди не змінюються навіть у таких умовах. 

Кіно часто показує найгірший сценарій. І це не пророцтво — це попередження. Питання лише в одному: чи готові ми дивитись і бачити, слухати і чути?

20
хв

8 фільмів, які пояснюють сьогоднішній світ 

Ірина Десятникова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Що робити з дитиною влітку? Літні денні табори в Польщі 2025

Ексклюзив
20
хв

Чи стане Навроцький «другим Орбаном» Європи? Колишня прем’єрка Литви Інґріда Шимоніте про категоричну різницю між Польщею та Угорщиною

Ексклюзив
20
хв

Близька до людей, але далека від політики: яка вона, майбутня перша леді Польщі?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress