Ексклюзив
20
хв

Великдень у Польщі: традиції святкування

Великдень — головне християнське свято, багате на різноманітні традиції. Деякі походять ще з поганських часів, інші мають типово християнський характер. У Польщі свято Воскресіння Христа називається Wielkanoc (дослівно — Велика ніч) і може похвалитися унікальними ритуалами та неймовірною кількістю локальних звичаїв. Деякі з них схожі на українські.

Мар'ян Савчишин

Великодні традиції в Польщі. Фото: Shutterstock

No items found.

Святкувати Великдень як Воскресіння Христа на польських землях почали наприкінці першого тисячоліття з появою християнства. До цього в цей час зустрічали весну й святкували рівнодення. З часом поганські й християнські звичаї злилися. Християнство збагатило традицію й надало їй урочистого й величного характеру.

Свято Великодня завжди мало для поляків надзвичайний сенс. Воно символізує перемогу життя над смертю й весни над зимою. Звільнення людини від тягаря гріхів і перехід до свободи, любові й добра.

Читайте також: Великдень 2024: дати в Україні та Польщі

Цикл пасхальних свят у Польщі починається з Попільця чи то попільної середи. В цей день ксьондз посипає попелом голови віруючих у костелі, аби вони змирилися й покаялися, після чого почали свій піст.

Вербна неділя у Польщі

Далі польські католики відзначають Пальмову неділю, відому православним як Вербна неділя. Щороку її святкують рівно за сім днів до Великодня з нагоди входу Христа в Єрусалим, коли люди вітали його пальмовими гілками. А оскільки пальми в Польщі не ростуть, люди придумали робити композиції з колосків, гілок верби й квітів, імітуючи пальму. У Польщі вірять, що такі композиції оберігають людські оселі й самих господарів протягом року.

Певні великодні традиції є трансформованими поганськими ритуалами. Так, у деяких польських селах у середу напередодні Великодня зберігся звичай топити опудало. Тільки замість опудала слов’янської богині зими та смерті Мажани святкуючі топлять чи спалюють опудало Юди.

Споконвіку перед Великоднем прибираються будинки й садиби, печуться паски та фарбуються яйця — символ зародження нового життя. На пагорбах розпалюються вогнища, люди збирають гілочки верби та ліщини, на яких вже видніються бруньки. Вечорами відвідують кладовища, щоб залишити їжу на могилах предків.

Найбільша концентрація великодніх ритуалів припадає на тиджень від Пальмової неділі до Великодньої суботи.

"Кислі похорони" — польський звичай

З суворим дотриманням посту в Польщі повʼязують традицію під дивною назвою "Кислі похорони”" Вони відбуваються у Страсну п’ятницю наприкінці Великого посту й досі актуальні в деяких польських регіонах.

Символічні похорони знаменували прощання з пісною їжею і віщували достаток на великодньому столі. Бажаючи якомога більше обмежити себе перед Великоднем, католики нічого або майже нічого не їли з вечора четверга. І після понад двох днів без їжі сідали до сніданку у Великодню неділю дуже голодними.

Великдень в Польщі

Вранці на Великдень люди йшли назустріч Воскресінню. Воскресна Служба Божа разом з хресною ходою навколо костелу є кульмінацією великодніх релігійних святкувань. У багатьох храмах Польщі Воскресна служба починається о 6.00 ранку. Люди виходять з дому затемно, щоб встигнути на Великодню месу до сходу сонця.

Іноді під час хресної ходи, під звуки дзвонів, співу та радісних вигуків на вулиці підривають дрібні вибухівки (зараз їх замінили петардами). Священник, який іде з хоругвою, реагує на ці звуки з розумінням, адже святкування Воскресіння Господнього — це радість, яку дозволено голосно демонструвати.

Великодній сніданок в Польщі

Великдень завжди асоціюється з радістю та веселощами ще й з цілком земної причини — після сорока днів посту зрештою можна смачно поїсти. Колись посту дотримувалися набагато суворіше, ніж зараз. М'ясо не вживали в їжу протягом усього посту. Головною їжею були кислий суп, борщ і оселедець.

Читайте також: Вихідні дні у Польщі в 2024 році

Звичай переїдання на Великдень в Польщі

Переважно в польських селах (хоча не тільки) звичай переїдання був і залишається популярним на Великдень. Колись вірили, що чим більше зʼїсиш за великоднім столом, тим більше достатку буде в домі протягом року. Аби уникнути розладу шлунку, перед початком великоднього сніданку потрібно було натщесерце з'їсти свяченого хрону й тричі хихикнути в комин або з'їсти смажену на маслі кропиву. Після такої "профілактики" можна було без остраху сідати за пишно накритий стіл та не боятися наслідків переїдання.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

No items found.
Польща
Поради

Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

У Польщі діють закони на рівні держави і розпорядчі акти на рівні окремого міста. Перш ніж відкривати салон краси, варто з ними ознайомитись. У Польщі існує Державна санітарна служба, яка може — коли їй заманеться, без попередження — прийти і перевірити салон краси на дотримання прописаних санітарних норм.

В інтернеті ви не знайдете норми санепіду і вимоги для відкриття салону краси. Треба їхати до офісу Державної санітарно-епідеміологічної служби і на місці їх з’ясовувати.

Ось деякі з них:

1. Салон має бути розташований в окремій частині будівлі/приміщення або в окремій будівлі. Зазвичай салон із манікюрним і педикюрним кабінетами не може бути розміщений вище 1-го поверху.

2. Вхід до салону повинен бути окремим, але може бути загальним для всіх користувачів.

3. У салоні повинні бути такі окремі приміщення: службова кімната, кімната очікування або окреме місце з вішалкою для одягу, соціальне приміщення, гігієнічно-санітарне приміщення тощо.

4. Салон повинен мати водопровід з гарячою та холодною водою, а також каналізацію, вентиляцію, опалення.

5. На кожній баночці-шкляночці має бути сертифікат відповідності з дозволом використання на території ЄС. Також у вас має бути сертифікат з терміном придатності усіх засобів в салоні. І ви маєте стежити, аби прострочений матеріал не використовувався, інакше отримаєте штраф.

6. Стіни біля умивальників і раковин повинні бути покриті невбираючим матеріалом заввишки не менш ніж в 1,6 м.

7. При використанні косметичних засобів, які викликають забруднення тіла, наприклад при проведенні СПА-процедур, має бути відокремлений санвузол з душем.

8. Працівники салону повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити чистий захисний одяг, використовувати засоби індивідуального захисту. Використовуйте засоби гігієни, такі як одноразові підкладки, чисті рушники для клієнтів.

9. У салоні інструменти та обладнання необхідно утримувати в належному гігієнічно-санітарному стані шляхом миття та дезінфекції, а інструменти багаторазового використання та інструменти, що використовуються при при обрізному манікюрі та педикюрі потребують стерилізації на стерилізаційній станції салону.

Для стерилізації інструментів треба мати автоклав (стерилізатор), також до кожного інструменту має бути інструкція щодо часу і форми стерилізації.

Обов’язково треба вести журнал стерилізації інструментів. Рекомендуємо завести велику папку для зберіганні усіх вимог і час від часу перевіряти їх дотримання.

10. У кожному салоні повинна бути аптечка з засобами для надання першої медичної допомоги.

11. У салоні має бути знак «Паління заборонене», за його відсутність власник салону може отримати штраф.

12. І насамкінець, про приємну музику в салоні. Не варто вмикати музику зі стрімінгових платформ, наприклад Spotify або AppleMusic. Є агенція, яка уважно пильнує за дотриманням авторських прав. Якщо спіймають, штраф буде просто космічний.

20
хв

Відкриття салону краси в Польщі: які є підводні камені?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Щеплювати чи не щеплювати? Це питання турбує багатьох батьків з України.

Я особисто проти антиваксерів і вірю в доказову медицину, але люди і ситуації є різні. Що ж говорить польське законодавство про щеплення для українських дітей?

Польське законодавство в цьому питанні однозначне. Після трьох місяців перебування українців у Польщі, відповідно до ст. 17 розділу 1а «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними хворобами людей» вони підлягають обов’язковій вакцинації. Безкоштовно.

Наслідком ухилення від обов’язку вакцинації є можливість накладення на особу, яка ухиляється, штрафу в межах адміністративної процедури, тобто відповідно до ст. 26 Закону від 17 червня 1966 р. про виконавче провадження. У цій ситуації органом примусового виконання є районний державний санітарний інспектор, на якого покладається обов’язок відкриття провадження та контроль за його перебігом.

Але це ще не все. У такому ж порядку штраф може бути накладено на осіб, які ухиляються від виконання обов’язку з метою примусу їх до цього виконання (відповідно до ст. 119 зазначеного Закону). Штраф накладається місцевим воєводою у формі постанови, його максимальний одноразовий розмір становить 10 000 злотих, і він може бути накладений багаторазово. Звісно, рішення воєводи можна оскаржити.

Проте, закон передбачає іншу можливу санкцію, яка може бути суворішою за грошове покарання. Зокрема, батьки, які ухиляються від щеплення дітей, можуть бути піддані контролю з боку суду з питань опіки та піклування. Суд може порушити справу про обмеження батьківських прав. Під час розгляду справи суд встановлюватиме, чи відповідає відсутність згоди батьків на щеплення інтересам дитини.

Далі — щодо шансів невакцинованій дитині потрапити в садочок, школу чи вищий навчальний заклад.

Більшість державних і приватних садочків не перевіряють книжку про щеплення, а інформацію про щеплення дитини отримують зі слів батьків. До школи теж, за великим рахунком, не можуть не прийняти нещеплену дитину, бо це є обмеженням права на освіту.

20
хв

Якими є наслідки ухилення від вакцинації дитини в Польщі?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

У Польщі зріс рівень дезінформації про уряд та європейські вибори

Ексклюзив
20
хв

Ніч музеїв 2024 у Польщі: дати, місця і що найцікавіше

Ексклюзив
20
хв

«Ми бачимо, що влучили в ціль — наш фільм точно на часі», — режисерка стрічки «Я, Побєда і Берлін» Ольга Ряшина

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress