Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Якщо українка або громадянка іншої держави обере для ведення вагітності та пологів приватний медичний заклад у Польщі, варто підготуватися до значних витрат. Під час вагітності та пологів у приватному пологовому закладі Польщі доведеться заплатити від 3 тисяч до 5 тисяч злотих за природні пологи та від 5 тисяч до 8 тисяч злотих за кесарів розтин. Крім того, під час вагітності також необхідні регулярні відвідування лікаря та обстеження УЗД, вартість яких немала.
Ці витрати можна суттєво зменшити, якщо ми сплачуємо внески соціального страхування до ZUS (Заклад Соціального Страхування в Польщі). Таким чином ми можемо користуватися безкоштовною державною медичною допомогою. Безоплатне медичне обслуговування також доступне жінкам, які прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року та мають PESEL зі статусом UKR.
Типи пологів у Польщі
Але останнім часом у Польщі домашні пологи також стають все більш популярними.
Читайте також: "Народи мені дитину, коли мене вже не буде"
Пологи вдома у Польщі
Важливо пам'ятати, що якщо ви раніше народжували шляхом кесаревого розтину, це однозначно виключає можливість домашніх родів у Польщі.
Чому все більше жінок обирають домашні пологи? Найпоширеніший аргумент — це більше відчуття безпеки та інтимності. Це пояснюється тим, що майбутня мама народжує в місці, яке їй добре знайоме. Також це створює умови для більш тісного зв'язку зі своїм партнером, який може бути присутнім при пологах.
Пологи в Польщі: кесарів розтин
У Польщі не існує можливості народжувати шляхом кесаревого розтину на вимогу. Відповідно до стандарту перинатальної допомоги, затвердженого міністром охорони здоров'я від 16 серпня 2018 року, кесарів розтин повинен проводитися тільки в разі необхідності. Крім того, однією з цілей антенатальної освіти є зменшення кількості кесаревих розтинів. Під час так званих пологових шкіл акушерки розповідають про переваги та ризики для матері та дитини, ранні та пізні ускладнення після кесаревого розтину.
Однак багато польських жінок надають перевагу кесаревому розтину природнім пологами, навіть попри те, що залишається шрам, довше відновлюється організм і можуть бути ускладнення. У Польщі до 43 відсотків дітей народжуються шляхом кесаревого розтину. Це пов'язано з тим, що природні пологи асоціюються з болем.
Показання до кесаревого розтину в Польщі
Згідно з рекомендаціями Польського гінекологічного товариства щодо кесаревого розтину, виданими у 2018 році, показання до кесаревого розтину поділяються на "акушерські" та "не акушерські".
Не акушерські показання визначаються індивідуально для кожної вагітної жінки з урахуванням її захворювань разом з фахівцем. Хоча остаточне рішення про спосіб пологів завжди приймає акушер, з огляду на клінічну ситуацію.
Отже, не акушерськими показаннями до кесаревого розтину є:
- важкі захворювання серця — особливо синдром Марфана та розширення аорти > 45 мм, а також у випадках серцевої недостатності, що прогресує;
- ортопедичні — патології в малому тазі, які є перешкодою для пологової діяльності та перешкоджають природним пологам. Групою пацієнток, у яких необхідно розглянути спосіб переривання вагітності, є вагітні, які мають в анамнезі скелетну травму тазу;
- неврологічні — найпоширенішими є епілепсія, аневризма або пухлина головного мозку;
- пульмонологічні — можуть виникати під час вагітності або під час пологів. Визначаються за допомогою газометрії крові та оцінки ступеня дихальної недостатності, що проявляється гіпервентиляцією з супутньою гіпокапнією, зниженням сатурації та порушеннями pH;
- офтальмологічні — сюди відносяться відшарування сітківки й судинні ураження очного дна, діабетична ретинопатія, післяопераційні стани очного яблука;
- онкологічні — переважно рак молочної залози та шийки матки, але інші види раку також можуть унеможливити природні пологи;
- психіатричні — депресивні та тривожні розлади, сильний страх перед пологами (токофобія);
- інфекційні — інфікування віспою, ВІЛ, герпесом або коронавірусом.
Акушерські показання до кесаревого розтину визначають лікарі, які обстежують вагітну.
Пологи в лікарні NFZ Польщі
Зручність полягає в тому, що вам не потрібно бути застрахованим, щоб скористатися безплатною медичною допомогою. Це можливо за таких умов:
- мати документи, які підтверджують вагітність або післяпологовий період;
- наявність польського громадянства;
- постійне або тимчасове проживання в Польщі.
Права вагітних жінок та жінок у перед та післяпологовому періоді
Жінки у Польщі мають особливі права з перших днів вагітності. Багато з цих прав зберігається навіть після пологів, тобто під час післяпологового періоду. Для можливості користування ними потрібно мати лише документ від лікаря, який підтверджує вагітність, а після пологів — копію свідоцтва про народження дитини.
Вагітні жінки — це особи, які мають право на особливе медичне обслуговування в Польщі.
Читайте також: Війна — не перешкода для народження дитини
Медичні заклади мають право вимагати документи, що підтверджують медичне страхування пацієнтів. У випадку з вагітною жінкою достатньо самого факту вагітності. Працівники лікарень та медичних центрів не мають права вимагати у неї документи, що підтверджують її право на безкоштовне лікування.
Якщо вагітна жінка стикається, наприклад, з випадком відмови у наданні медичної допомоги, їй слід звернутися до Національного Фонду охорони здоровʼя Польщі, щоб отримати необхідну допомогу.
Номер гарячої лінії NFZ (Національного Фонду охорони здоровʼя Польщі) — 800 190 590
Хоча право на отримання допомоги ґрунтується на самому факті вагітності, необхідна карта вагітності, яка заповнюється під час першого візиту до гінеколога. Водночас відсутність цього документа не може бути підставою для відмови у наданні послуги.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!