Ексклюзив
20
хв

Що робити жертвам домашнього насильства? Поради біженкам в Польщі 

Насильство — це не лише побиття чи штовхання, це також образи чи маніпуляції з виділенням грошей. Куди звертатися за допомогою? На що можна розраховувати?

Анна Лиско

Домашнє насильство —  це дія або бездіяльність, що призводить до фізичної чи моральної шкоди та страждань. Ілюстрація: shutterstock

No items found.

Уляна Воробець, журналістка і юристка, мати чотирьох дітей, приїхала до Польщі з України кілька років тому. Вона працює в Центрі інтеграції іноземців MyBB у Більсько-Бялій. Відколи Росія пішла великою війною на Україну, 24 лютого 2022 року, Уляна займається підтримкою тих, хто тікає від війни. Зазвичай це жінки, часто з дітьми. Трапляються дуже складні ситуації, як, наприклад, випадок з жінкою, яка приїхала з України з двома дітьми до свого чоловіка. Виявилося, що чоловік веде подвійне життя в Польщі, має партнерку, з якою живе. Жінці, яка провела одну ніч на вокзалі, треба було терміново знайти дах над головою.

Мігрантки належать до груп, найвразливіших до насильства

Сьогодні рідше трапляється, що комусь потрібен дах над головою. Частіше потрібно вирішувати проблеми, повʼязані з працею, шкільними клопотами дітей або з ситуаціями, коли жінки чи їхні діти стають жертвами домашнього насильства. 

— Ці ситуації є складними, тому що якщо є розуміння відносно фізичного насильства, то, наприклад, про економічне насильство в Україні говорять менше, — каже Уляна.

Малгожата Маліновська, багаторічна керівниця Подбескидського кризового центру в Більсько-Бялій, підкреслює, що не важливими є ні стать жертви насильства, ні її національність, ні паспорт. 

—  Кожен заслуговує на однакову підтримку. Українки, які живуть у Польщі і стали жертвами насильства, мають таке ж право на підтримку, як і польські жінки. Не можна залишити це і нічого не робити, —  наголошує пані Маліновська.

Саме жінки стають жертвами набагато частіше, ніж чоловіки. За підрахунками фундації «Центр прав жінок», приблизно 800 тисяч жінок у Польщі щороку зазнають насильства. 

Однією з груп, які найбільше піддаються насильству, є саме мігрантки. Асоціація правового втручання заявляє, що вони зазнають подвійної дискримінації у багатьох сферах —  як жінки і як іноземки.

—  Мігрантки більше наражаються на домашнє насильство —  воно може бути інструментом гноблення з боку партнера, який намагається зберегти позицію глави сім'ї в нових умовах, особливо коли він втратив статус єдиного годувальника або коли він менш успішний в інтеграції в суспільство приймаючої країни, ніж його партнерка, —  підкреслює Асоціація правового втручання у своєму звіті.

Фізичне, психологічне, сексуальне, економічне насильство

Домашнє насильство —  це будь-яка дія або бездіяльність, що призводить до фізичної чи моральної шкоди та страждань. Це коли кривдник користується своєю перевагою над жертвою і порушує її гідність, свободу та тілесну недоторканність.

Це не лише фізичне насильство, таке як побиття, стусани, штовхання, смикання або сексуальне насильство, пов'язане з примусом до статевого акту чи іншої сексуальної поведінки. Марина, одна з українок, які живуть у Сілезії, розповідає, що познайомилася з Олегом з України, в якого закохалася до смерті. Вони почали мешкати разом. Він переконав її, що зустрічатися з подругами —  марна трата часу, що його їй достатньо. Потім почав контролювати кожен її крок, наприклад, приходив до ресторану, де вона працювала, хотів перевірити, чи йде вона додому одразу після роботи, чи не зустрічається з кимось. Олег якимось дивом навіть залазив у її поштову скриньку і читав усі її листи. Це психологічне насильство. Марина пішла, коли він її вперше вдарив. Однією з форм психологічного насильства є економічне насильство —  заборона або створення перепон для працевлаштування, маніпуляції з виділенням грошей на потреби сім'ї, користування кредитною карткою без узгодження з партнеркою.

— Згідно з останніми даними, проблема фінансового насильства торкається кожної шостої польки, особливо жінок, які фінансово залежні від своїх чоловіків. За даними Європейського соціального дослідження, 22% жінок у Польщі не мають власних грошей. Однак проблема стосується не лише економічно неактивних жінок, але й усіх тих родин, де чоловік або партнер з якихось причин може утримувати контроль.

Часто чоловік у таких стосунках отримує майже садистське задоволення від приниження партнерки, принижуючи її на кожному кроці, —  йдеться на сайті Муніципального центру соціального захисту у гміні Вєтшиховіци.

Насильство також включає в себе примушування людини до вживання алкоголю або наркотиків, руйнування її житла, присоромлення. Варто пам'ятати, що в Польщі застосування тілесних покарань до дітей є неприпустимим, незаконним. Відповідно до закону, наприклад, працівники школи або медичного закладу зобов'язані повідомити відповідні служби, якщо вони помітили ознаки, що дитина побита.

Які кроки можуть зробити жертви насильства в Польщі? 

У разі безпосередньої загрози життю або здоров'ю необхідно зателефонувати за номером 112 або 997. На місце події прибуде поліція, яка може затримати кривдника.  Починаючи з 30 листопада 2020 року діє законодавство, згідно з яким, працівники поліції, а також військової поліції, можуть видати наказ особі, яка вчинила домашнє насильство, залишити приміщення або заборонити наближатися до помешкання.

Заяву про можливе правопорушення можна зробити будь-коли, просто звернувшись до найближчого відділення поліції.  Після того, як поліція отримає таку заяву, вона зобов'язана розібратися у справі. 

— Проблема в тому, що українські жінки не завжди хочуть звертатися до поліції. Вони не вірять, що це щось дасть, — каже Уляна Воробець.

Малгожата Маліновська нагадує, що якщо ви не хочете звертатися до поліції, ви можете звернутися за підтримкою до когось іншого —  центру кризового втручання, центру соціальної допомоги, лікаря. Існує також цілодобова безкоштовна «Блакитна лінія» за номером телефону: 800 120 002, де консультанти порадять, що робити в конкретній ситуації. Лінія працює польською мовою, але у понеділки з 18 до 22 години чергують англомовні консультанти, а у вівторки у ті ж години —  російськомовні. Лінія працює під керівництвом Польської національної служби допомоги жертвам насильства в сім'ї.

На яку підтримку можна розраховувати?

Діючі в Польщі «Сині карти» — це процедура, в рамках якої представники різних державних установ працюють разом, щоб допомогти людині, яка постраждала від домашнього насильства. До складу такої команди входять поліцейський, психолог, лікар і соціальний працівник. Ця команда готує план допомоги жертві, підтримує її та забезпечує її безпеку. Вона також вживає заходів проти кривдника.

У Польщі існують організації, де жертва насильства може знайти дах над головою —  це центри кризового втручання та спеціалізовані центри підтримки жертв домашнього насильства. Така допомога є безкоштовною. Бажано мати при собі доказ того, що ви є жертвою насильства, наприклад, медичну довідку, але це не обов'язково.

Центри не просто надають тимчасовий дах над головою. Фахівці, які там працюють, проконсультують щодо юридичних кроків, які можна зробити, а також запропонують різні форми психологічної підтримки, такі як індивідуальна або групова терапія. Підтримку жертвам злочинів пропонують також центри, що діють в рамках Фонду допомоги жертвам злочинів і постпенітенціарної допомоги. Вони можуть надати фінансову допомогу, наприклад, оплатити медичну допомогу, ліки, тимчасове житло, навчання та курси підвищення професійної кваліфікації.

Підтримку можна отримати від неурядових організацій, які часто керують вищезгаданими центрами. Ось кілька прикладів підтримки, яку можна отримати. Фундація «Центр прав жінок» (cpk.org.pl) пропонує психологічну підтримку, юридичну підтримку, консультації з питань кар'єри. Організація пропонує безпечний притулок, керуючи Спеціалізованим центром підтримки у Варшаві та Краківським сестринським центром, де можуть знайти притулок жінки, які зазнали насильства і були змушені покинути домівку через загрозу власній безпеці або безпеці своїх дітей. Жінки з інших міст також можуть звертатися до цих центрів.

800 10 77 77 —  це спеціальний номер телефону, створений Центром прав жінок для українських біженок. Жінки можуть отримати психологічну та юридичну допомогу, інформацію про доступну соціальну, житлову та матеріальну допомогу в Польщі. Телефон працює з понеділка по п'ятницю з 15:00 до 20:00. Розмова ведеться українською мовою.

З ініціативи Національної ради юридичних консультантів створено Координаційний центр правової допомоги. У березні-квітні 2022 року було відкрито гарячу лінію: +48 800 088 544. За цим телефоном чергують, зокрема, юристи з України.

У Польщі законодавство про аборти було посилено за часів правління партії «Право і справедливість». Легальний аборт можливий лише у випадку, якщо вагітність є наслідком забороненої дії, наприклад, зґвалтування, або якщо вона загрожує життю чи здоров'ю жінки. У випадку незапланованої, небажаної вагітності доступна підтримка з боку неурядових організацій. Це, наприклад, Фонд жінок і планування сім'ї FEDERA. Активісти надають, серед іншого, інформацію про аборти за кордоном, допомагають з абортами в Польщі в тих випадках, які дозволяє законодавство. Більше інформації можна знайти на сайті federa.org.pl.

Якщо партнер має алкогольну залежність, можна повідомити про це в комісію гміни з вирішення алкогольних проблем (вони знаходяться при управліннях гмін). Це може зробити будь-хто, наприклад, сусіди або така установа, як центр соціального забезпечення чи поліція. Дедалі частіше це роблять роботодавці. Комісія викликає людину і намагається мотивувати пройти добровільне лікування від наркозалежності. Якщо це не допомагає, людину можуть відправити на примусове лікування. Можна звернутися за підтримкою до наркологічного центру. Безкоштовне лікування надається в консультаційних центрах для наркозалежних, наркологічних кабінетах і лікарняних відділеннях детоксикації, що мають договір з Національним фондом охорони здоров'я. На примусове лікування від наркоманії можуть направити лише неповнолітнього або особу, яка скоїла злочин під впливом наркотиків.

—  Перше, що спадає на думку — постарайтеся пам'ятати про себе і своє благополуччя. Не рятувати силою, жертвуючи собою і своїм часом. Визнати, що ви безсилі проти пияцтва іншої людини і «не можете лікуватися замість неї». Натомість ви можете лікувати себе, дізнатися про різні способи подолання ситуації, звернутися за підтримкою до терапевта, пройти індивідуальну та/або групову терапію для співзалежних, —  радить Катажина Червонка, нарколог-психотерапевт на порталі для людей, які живуть із залежністю: stopuzaleznieniom.pl.

Організації діляться знаннями. Варшавське відділення Soroptimist International запрошує скористатися «Вимірювачем насильства» — простим інструментом, який дозволяє, відповісти на запитання і визначити, чи є стосунки партнерськими і заснованими на взаємній згоді, чи вони токсичні. Вимірювач насильства доступний на сайті violenceometer.org

Його також можна отримати в україномовній версії.

No items found.
Біженки
Безпека
Польща
Допомога
Права жінок

Польська журналістка. Понад 25 років пише про еміграцію, права жінок та охорону здоров'я

Підтримайте Sestry

Підтримай Sestry! Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Якщо ви їдете до України і потім повертаєтеся до Польщі протягом 30 днів, поінформуйте польського прикордонника, що ви в’їжджаєте не як турист, що ви рятуєтесь від війни. І прослідкуйте, аби він зробив відповідну відмітку про ваш статус UKR. Якщо ж ви перебували за межами Польщі понад 30 днів і втратили свій статус, дивіться відеопораду від адвокатки Регіни Гусейнової-Чекурди, як його повернути:

20
хв

Тимчасовий захист у Польщі: чому українці втрачають статус UKR?

Регіна Гусейнова-Чекурда
Розмова кваліфікаційна в Польщі. Як вести себе на співбесіді у Польщі.

Не говоріть погано про свого колишнього роботодавця

Незалежно від того, наскільки поганим був ваш попередній роботодавець, намагайтеся бути стриманим, висловлюючи свою думку про нього. Негативні коментарі про попередні компанії або босів не викликають симпатії у рекрутерів. Краще зберігати нейтралітет і проявляти дипломатичність.

Якщо ви вже говорите про свого колишнього роботодавця, зосередьтеся на тому, чого ви навчилися у нього, або на тому, що ви робили в попередній компанії. Говоріть у загальних рисах про свій досвід і про те, як все це може стати в пригоді на новій посаді.

Не будьте надто відвертими

Навіть якщо ви відкрита людина, є речі, які варто тримати при собі. Особисті теми краще обговорювати з друзями або родиною, ніж з рекрутером. Незалежно від того, чи є інтерв'юер HR-фахівцем або майбутнім босом, він не прагне знати подробиці особистого життя своїх кандидатів. Надмірна відвертість може поставити вас в незручне становище.

Не пояснюйте, чому ви очікуєте конкретну зарплату

На кожній співбесіді виникає тема фінансових очікувань. Перед співбесідою варто визначити для себе "вилку" зарплат, щоб потім не шкодувати, що сказав замало або забагато. Називаючи суму, варто зупинитися на ній і не пояснювати, чому вона саме така. Не намагайтеся пояснити рекрутеру, що ви розраховуєте на таку зарплату, тому що у вас є кредит, з'явився на світ новий член сім'ї й ви збираєтеся робити ремонт у будинку. Це не ті аргументи, які є основою для переговорів про майбутню зарплату.

Не використовуйте розмовний сленг

Серед речей, якими не варто користуватися під час співбесіди, — вирази з розмовного сленгу. Використання слів такого типу не показує кандидата в хорошому світлі. Попрацюйте над чистотою мови й грамотністю вимови. Іноді саме те, як ви розмовляєте, стає аргументом на користь чи проти вас.

Як пройти співбесіду польською мовою

Як вдягатися на співбесіду у Польщі

Як підготуватися до співбесіди у Польщі

Уникайте просторіччя та вульгарних виразів

Окрім сленгу, варто також уникати просторіччя та надмірно вульгарних виразів. До рекрутерів слід звертатися з повагою — "пан/пані". І за жодних обставин — на "ти". Вітаючись, не використовуйте "привіт". Класичні "добрий день" або “вітаю” зіграють ефективніше.

Не запитуйте свого майбутнього керівника, як він опинився на цій посаді

Навіть якщо людина, з якою ви проводите співбесіду, здається дуже "розслабленою", не ставтеся до неї як до колеги. І навіть якщо вам цікаво, що він зробив, щоб зайняти свою нинішню посаду, не запитуйте про це під час співбесіди. Є теми, які не обговорюються в таких випадках, і питання "як ви потрапили на цю посаду?" — одна з таким тем.

Не говоріть про те, як ви хвилюєтесь

Золоте правило: наскільки сильно ви б не нервували, інтерв'юєри не повинні про це чути. Зізнання "я дуже хвилююся" краще приберегти для близьких, ніж розповісти про це потенційним роботодавцям. Рекрутери прихильніше ставляться до людей, які демонструють впевнену поведінку.

Не кажіть, що ви можете робити в компанії все, що завгодно

Здебільшого роботодавці шукають людей, для яких робота буде не лише обов'язком, але й задоволенням. З цієї причини вони, швидше за все, наймають пристрасних людей, які здатні переконати їх у тому, що така робота — це те, що їм потрібно. Тому ніколи не виявляйте байдужості або, що ще гірше, відчаю, адже це свідчить про те, що це не робота вашої мрії.

Уникайте слів і запитань, які можуть наштовхнути на думку, що ви можете зробити все, що завгодно, і візьметеся за будь-яку роботу, яку вам запропонують.

Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry

20
хв

Що не варто говорити на співбесіді в Польщі 

Мар'ян Савчишин

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Лютий-2024 у фотографіях

Ексклюзив
20
хв

Емпатія — це не просто вкинути гроші у скриньку для пожертв

Ексклюзив
20
хв

Що не варто говорити на співбесіді в Польщі 

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress