Ексклюзив
20
хв

Що робити жертвам домашнього насильства? Поради біженкам в Польщі

Насильство — це не лише побиття чи штовхання, це також образи чи маніпуляції з виділенням грошей. Куди звертатися за допомогою? На що можна розраховувати?

Анна Лиско

Домашнє насильство —  це дія або бездіяльність, що призводить до фізичної чи моральної шкоди та страждань. Ілюстрація: shutterstock

No items found.

Уляна Воробець, журналістка і юристка, мати чотирьох дітей, приїхала до Польщі з України кілька років тому. Вона працює в Центрі інтеграції іноземців MyBB у Більсько-Бялій. Відколи Росія пішла великою війною на Україну, 24 лютого 2022 року, Уляна займається підтримкою тих, хто тікає від війни. Зазвичай це жінки, часто з дітьми. Трапляються дуже складні ситуації, як, наприклад, випадок з жінкою, яка приїхала з України з двома дітьми до свого чоловіка. Виявилося, що чоловік веде подвійне життя в Польщі, має партнерку, з якою живе. Жінці, яка провела одну ніч на вокзалі, треба було терміново знайти дах над головою.

Мігрантки належать до груп, найвразливіших до насильства

Сьогодні рідше трапляється, що комусь потрібен дах над головою. Частіше потрібно вирішувати проблеми, повʼязані з працею, шкільними клопотами дітей або з ситуаціями, коли жінки чи їхні діти стають жертвами домашнього насильства. 

— Ці ситуації є складними, тому що якщо є розуміння відносно фізичного насильства, то, наприклад, про економічне насильство в Україні говорять менше, — каже Уляна.

Малгожата Маліновська, багаторічна керівниця Подбескидського кризового центру в Більсько-Бялій, підкреслює, що не важливими є ні стать жертви насильства, ні її національність, ні паспорт. 

—  Кожен заслуговує на однакову підтримку. Українки, які живуть у Польщі і стали жертвами насильства, мають таке ж право на підтримку, як і польські жінки. Не можна залишити це і нічого не робити, —  наголошує пані Маліновська.

Саме жінки стають жертвами набагато частіше, ніж чоловіки. За підрахунками фундації «Центр прав жінок», приблизно 800 тисяч жінок у Польщі щороку зазнають насильства. 

Однією з груп, які найбільше піддаються насильству, є саме мігрантки. Асоціація правового втручання заявляє, що вони зазнають подвійної дискримінації у багатьох сферах —  як жінки і як іноземки.

—  Мігрантки більше наражаються на домашнє насильство —  воно може бути інструментом гноблення з боку партнера, який намагається зберегти позицію глави сім'ї в нових умовах, особливо коли він втратив статус єдиного годувальника або коли він менш успішний в інтеграції в суспільство приймаючої країни, ніж його партнерка, —  підкреслює Асоціація правового втручання у своєму звіті.

Фізичне, психологічне, сексуальне, економічне насильство

Домашнє насильство —  це будь-яка дія або бездіяльність, що призводить до фізичної чи моральної шкоди та страждань. Це коли кривдник користується своєю перевагою над жертвою і порушує її гідність, свободу та тілесну недоторканність.

Це не лише фізичне насильство, таке як побиття, стусани, штовхання, смикання або сексуальне насильство, пов'язане з примусом до статевого акту чи іншої сексуальної поведінки. Марина, одна з українок, які живуть у Сілезії, розповідає, що познайомилася з Олегом з України, в якого закохалася до смерті. Вони почали мешкати разом. Він переконав її, що зустрічатися з подругами —  марна трата часу, що його їй достатньо. Потім почав контролювати кожен її крок, наприклад, приходив до ресторану, де вона працювала, хотів перевірити, чи йде вона додому одразу після роботи, чи не зустрічається з кимось. Олег якимось дивом навіть залазив у її поштову скриньку і читав усі її листи. Це психологічне насильство. Марина пішла, коли він її вперше вдарив. Однією з форм психологічного насильства є економічне насильство —  заборона або створення перепон для працевлаштування, маніпуляції з виділенням грошей на потреби сім'ї, користування кредитною карткою без узгодження з партнеркою.

— Згідно з останніми даними, проблема фінансового насильства торкається кожної шостої польки, особливо жінок, які фінансово залежні від своїх чоловіків. За даними Європейського соціального дослідження, 22% жінок у Польщі не мають власних грошей. Однак проблема стосується не лише економічно неактивних жінок, але й усіх тих родин, де чоловік або партнер з якихось причин може утримувати контроль.

Часто чоловік у таких стосунках отримує майже садистське задоволення від приниження партнерки, принижуючи її на кожному кроці, —  йдеться на сайті Муніципального центру соціального захисту у гміні Вєтшиховіци.

Насильство також включає в себе примушування людини до вживання алкоголю або наркотиків, руйнування її житла, присоромлення. Варто пам'ятати, що в Польщі застосування тілесних покарань до дітей є неприпустимим, незаконним. Відповідно до закону, наприклад, працівники школи або медичного закладу зобов'язані повідомити відповідні служби, якщо вони помітили ознаки, що дитина побита.

Які кроки можуть зробити жертви насильства в Польщі? 

У разі безпосередньої загрози життю або здоров'ю необхідно зателефонувати за номером 112 або 997. На місце події прибуде поліція, яка може затримати кривдника.  Починаючи з 30 листопада 2020 року діє законодавство, згідно з яким, працівники поліції, а також військової поліції, можуть видати наказ особі, яка вчинила домашнє насильство, залишити приміщення або заборонити наближатися до помешкання.

Заяву про можливе правопорушення можна зробити будь-коли, просто звернувшись до найближчого відділення поліції.  Після того, як поліція отримає таку заяву, вона зобов'язана розібратися у справі. 

— Проблема в тому, що українські жінки не завжди хочуть звертатися до поліції. Вони не вірять, що це щось дасть, — каже Уляна Воробець.

Малгожата Маліновська нагадує, що якщо ви не хочете звертатися до поліції, ви можете звернутися за підтримкою до когось іншого —  центру кризового втручання, центру соціальної допомоги, лікаря. Існує також цілодобова безкоштовна «Блакитна лінія» за номером телефону: 800 120 002, де консультанти порадять, що робити в конкретній ситуації. Лінія працює польською мовою, але у понеділки з 18 до 22 години чергують англомовні консультанти, а у вівторки у ті ж години —  російськомовні. Лінія працює під керівництвом Польської національної служби допомоги жертвам насильства в сім'ї.

На яку підтримку можна розраховувати?

Діючі в Польщі «Сині карти» — це процедура, в рамках якої представники різних державних установ працюють разом, щоб допомогти людині, яка постраждала від домашнього насильства. До складу такої команди входять поліцейський, психолог, лікар і соціальний працівник. Ця команда готує план допомоги жертві, підтримує її та забезпечує її безпеку. Вона також вживає заходів проти кривдника.

У Польщі існують організації, де жертва насильства може знайти дах над головою —  це центри кризового втручання та спеціалізовані центри підтримки жертв домашнього насильства. Така допомога є безкоштовною. Бажано мати при собі доказ того, що ви є жертвою насильства, наприклад, медичну довідку, але це не обов'язково.

Центри не просто надають тимчасовий дах над головою. Фахівці, які там працюють, проконсультують щодо юридичних кроків, які можна зробити, а також запропонують різні форми психологічної підтримки, такі як індивідуальна або групова терапія. Підтримку жертвам злочинів пропонують також центри, що діють в рамках Фонду допомоги жертвам злочинів і постпенітенціарної допомоги. Вони можуть надати фінансову допомогу, наприклад, оплатити медичну допомогу, ліки, тимчасове житло, навчання та курси підвищення професійної кваліфікації.

Підтримку можна отримати від неурядових організацій, які часто керують вищезгаданими центрами. Ось кілька прикладів підтримки, яку можна отримати. Фундація «Центр прав жінок» (cpk.org.pl) пропонує психологічну підтримку, юридичну підтримку, консультації з питань кар'єри. Організація пропонує безпечний притулок, керуючи Спеціалізованим центром підтримки у Варшаві та Краківським сестринським центром, де можуть знайти притулок жінки, які зазнали насильства і були змушені покинути домівку через загрозу власній безпеці або безпеці своїх дітей. Жінки з інших міст також можуть звертатися до цих центрів.

800 10 77 77 —  це спеціальний номер телефону, створений Центром прав жінок для українських біженок. Жінки можуть отримати психологічну та юридичну допомогу, інформацію про доступну соціальну, житлову та матеріальну допомогу в Польщі. Телефон працює з понеділка по п'ятницю з 15:00 до 20:00. Розмова ведеться українською мовою.

З ініціативи Національної ради юридичних консультантів створено Координаційний центр правової допомоги. У березні-квітні 2022 року було відкрито гарячу лінію: +48 800 088 544. За цим телефоном чергують, зокрема, юристи з України.

У Польщі законодавство про аборти було посилено за часів правління партії «Право і справедливість». Легальний аборт можливий лише у випадку, якщо вагітність є наслідком забороненої дії, наприклад, зґвалтування, або якщо вона загрожує життю чи здоров'ю жінки. У випадку незапланованої, небажаної вагітності доступна підтримка з боку неурядових організацій. Це, наприклад, Фонд жінок і планування сім'ї FEDERA. Активісти надають, серед іншого, інформацію про аборти за кордоном, допомагають з абортами в Польщі в тих випадках, які дозволяє законодавство. Більше інформації можна знайти на сайті federa.org.pl.

Якщо партнер має алкогольну залежність, можна повідомити про це в комісію гміни з вирішення алкогольних проблем (вони знаходяться при управліннях гмін). Це може зробити будь-хто, наприклад, сусіди або така установа, як центр соціального забезпечення чи поліція. Дедалі частіше це роблять роботодавці. Комісія викликає людину і намагається мотивувати пройти добровільне лікування від наркозалежності. Якщо це не допомагає, людину можуть відправити на примусове лікування. Можна звернутися за підтримкою до наркологічного центру. Безкоштовне лікування надається в консультаційних центрах для наркозалежних, наркологічних кабінетах і лікарняних відділеннях детоксикації, що мають договір з Національним фондом охорони здоров'я. На примусове лікування від наркоманії можуть направити лише неповнолітнього або особу, яка скоїла злочин під впливом наркотиків.

—  Перше, що спадає на думку — постарайтеся пам'ятати про себе і своє благополуччя. Не рятувати силою, жертвуючи собою і своїм часом. Визнати, що ви безсилі проти пияцтва іншої людини і «не можете лікуватися замість неї». Натомість ви можете лікувати себе, дізнатися про різні способи подолання ситуації, звернутися за підтримкою до терапевта, пройти індивідуальну та/або групову терапію для співзалежних, —  радить Катажина Червонка, нарколог-психотерапевт на порталі для людей, які живуть із залежністю: stopuzaleznieniom.pl.

Організації діляться знаннями. Варшавське відділення Soroptimist International запрошує скористатися «Вимірювачем насильства» — простим інструментом, який дозволяє, відповісти на запитання і визначити, чи є стосунки партнерськими і заснованими на взаємній згоді, чи вони токсичні. Вимірювач насильства доступний на сайті violenceometer.org

Його також можна отримати в україномовній версії.

No items found.

Польська журналістка. Понад 25 років пише про еміграцію, права жінок та охорону здоров'я

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
де і коли дивитися українців на олімпійських іграх

Де дивитися Олімпіаду 2024?

Ігри в Україні транслює «Суспільне» — безкоштовно трансляції будуть доступні на платформі «Суспільне.Спорт» та на регіональних каналах майданчика.

Також змагання можна подивитись на медіасервісі «MEGOGO» в спортивному розділі. Також Олімпіаду транслюватиме офіційний сайт Міжнародного олімпійського комітету (МОК) — іноземними мовами.

Коли дивитися і вболівати за улюблених спортсменів?

● Артистичне плавання

9 серпня українську команду представлятимуть сестри Марина та Владислава Алексіїви. Якщо результат буде високий, то дует також виступить у фіналі 10 серпня.

● Бадмінтон

Від України буде змагатися Поліна Бугрова. З 27 липня розпочинається груповий етап у жінок.

● Бокс

27 липня виступить Олександр Хижняк, 28 липня — Айдер Абдураїмов та Дмитро Ловчинський.  Боксери представлені у вагових категоріях до 57, 80, 92 кілограмів відповідно.

● Боротьба

До складу національної збірної входять як жінки, так і чоловіки. Зокрема, це спортсменки Оксана Лівач (50 кг), Аліна Грушина (57 кг), Ірина Коляденко (62 кг), Тетяна Сова (68 кг). І спортсмени Василь Михайлов (86 кг), Муразі Мчедлідзе (97 кг), Юрій Ідзінський (125 кг), Парвіз Насібов (67 кг), Жан Беленюк (87 кг).

Боротимуться українці кожен день з 5 до 10 липня включно.

● Брейкінг

Першовідкривачами у цьому вже офіційному виді спорту від України стануть троє танцюристів. Це Анна Пономаренко (Stefani) та Катерина Павленко (Kate), які виступлять 9 серпня. А також Олег Кузнєцов (Kuzya), який дебютує 10 серпня.

● Важка атлетика

Від України за медаль боротиметься Каміла Конотоп. 8 серпня вона виступатиме у ваговій категорії до 59 кілограмів.

● Академічне веслування

Атлети виступатимуть чоловічою парою: Ігор Хмара й Станіслав Ковальов. Та жіночою четвіркою: Анастасія Коженкова, Дарина Верхогляд, Катерина Дудченко та Євгенія Довгодько.

27, 28 липня відбудуться попередні запливи, а 29 липня — додаткові у всіх. Фінал у жінок планується на 31 липня, а у чоловіків — 2 серпня.

● Веслування на байдарках і каное

Національну збірну представлятимуть дев'ятеро веслувальників. Восьмеро у спринті (Павло Алтухов, Ігор Трунов, Олег Кухарик, Дмитро Даниленко, Іван Семикін, Людмила Лузан, Анастасія Рибачок, Марія Повх) та одна представниця в слаломі (Вікторія Ус).

Відповідно до цього розкладу можна підтримувати спортсменів:

Вікторія Ус виступатиме 27, 28 липня — байдарка-одиночка; 30, 31 липня — каное-одиначка; 3,4,5 серпня — байдарковий крос.

6 серпня — байдарка-четвірка (чоловіки) та каное-двійка (жінки).

Марія Повх веслуватиме 6, 10 серпня — байдарка-одиначка. Павло Алтухов та Людмила Лузан 7 серпня — каное-одиначка.

8 серпня каное-двійка (жінки) та байдарка-четвірка (чоловіки), а 9 серпня — байдарка-двійка (чоловіки).

● Велоспорт

Чотири велосипедисти змагатимуться від України. Анатолій Будяк та Юлія Бірюкова братимуть участь у груповій гонці 4 серпня та в роздільній — 27 липня та 3 серпня.

У змаганнях із маунтенбайку (гірські велосипеди) країну захищатиме Яна Беломоіна 28 липня та Олександр Гудима 29 липня.

● Спортивна гімнастика

До збірної увійшло шестеро гімнастів: Олег Верняєв, Ігор Радівілов, Назар Чепурний, Ілля Ковтун, Радомир Стельмах і Анна Лащевська.

27 і 28 липня відбудуться кваліфікаційні виступи. 29 липня — чоловічий командний фінал, а 31 липня — фінал у багатоборстві.

Анна Лащевська виступатиме 1, 3, 4, 5 серпня відповідно в таких дисциплінах, як багатоборство, опорний стрибок, різновисокі бруси, колода, вільні вправи.

Серед чоловіків також відбудуться виступи 3 серпня — вільні вправи, кінь — фінал; 4 серпня — кільця, опорний стрибок — фінал; 5 серпня — бруси, перекладина — фінал.

● Художня гімнастика

Таїсія Онофрійчук виступатиме в індивідуальних змаганнях, зокрема 8 серпня — у кваліфікації. А фінал можливий на наступний день.

А в групових змаганнях виборюватимуть перемогу Кіра Ширикіна, Діана Баєва, Валерія Перемета, Марія Височанська й Аліна Мельник. Їхній виступ планується 9 серпня, а фінал — 10.

● Дзюдо

П’ятеро бійців представлятимуть країну в різних вагових категоріях. Для всіх, окрім Білодід — це дебют на Іграх.

Виступи дзюдоїстів слід очікувати в такі дні: 27 липня — Дільшот Халматов (до 60 кг), 28 липня — Богдан Ядов (до 66 кг), 29 липня — Дар'я Білодід (до 57 кг), 31 липня — Єлизавета Литвиненко (до 78 кг), 1 серпня — Христина Гоман (понад 78 кг).

● Плавання

До складу команди з плавання увійшли також п’ятеро спортсменів, які долатимуть різні дистанції.

28 липня Олександр Желтяков, кваліфікація та 1/2 фіналу 100 метрів на спині; 29 липня Ніка Шарафутдінова, кваліфікація та 1/2 фіналу; 29 липня Михайло Романчук, кваліфікація 800 метрів вільним стилем; 30 липня Денис Кесіль, кваліфікація та 1/2 фіналу; 31 липня Олександр Желтяков, кваліфікація та 1/2 фіналу 200 метрів на спині; 1 сепня Владислав Бухов, кваліфікація та 1/2 фіналу; 3 серпня Михайло Романчук, кваліфікація 1500 метрів вільним стилем.

У разі гарних результатів фінали для українських плавців відбудуться наступного дня після кваліфікації.

● Стрибки у воду

Команда українських стрибунів у воду складається з дев’яти атлетів, а національна збірна має максимальне представництво у синхронних видах програми зі стрибків у воду.

27 липня розігруватиметься комплект нагород у синхронних стрибках з 3-метрового трампліна серед жінок, а  2 серпня — серед чоловіків.

29 липня — фінал у синхронних стрибках з 10-метрової вишки серед чоловіків, а 31 липня — серед жінок.

7 серпня розпочнуться змагання зі стрибків у воду з 3-метрового трампліна серед жінок, 5 серпня —  з 10-метрової вишки серед жінок. А 9 серпня — у чоловіків.

● Спортивне скелелазіння

Відкриватимуть цю нову спортивну сторінку для України Ярослав Ткач та Євгенія Казебекова. Вони виступатимуть щодня з 5 до 9 серпня.

● Стрільба

Шестеро стрільців змогли кваліфікуватися до Олімпіади. У кульовій стрільбі Україну представлятимуть: Олена Костевич — 27, 28 липня пістолет, 10 метрів та 2, 3 серпня пістолет, 25 метрів.

Павло Коростильов — 27, 28 липня пістолет, 10 метрів. Сергій Куліш — 28, 29 липня гвинтівка, 10 метрів.

Сергій Куліш — 31 липня та 1, 2 серпня гвинтівка з трьох положень, 50 метрів.

Віктор Банькін, Максим Городинець — 4, 5 серпня, швидкісний пістолет, 25 метрів.

У стендовій стрільбі виступить лише Ірина Маловічко: 30, 31 липня — трап, кваліфікація; 2, 4 серпня — скіт, кваліфікація та фінал.

● Стрільба з лука

Українці братимуть участь в індивідуальних та змішаних змаганнях у стрільбі з лука: Михайло Усач та Вероніка Марченко — 25 липня (кваліфікація) та 2 серпня (1/8 фіналу).

● П'ятиборство

З 8 до 10 серпня триватимуть змагання із п'ятиборства. Валерія Пермикіна, Олександр Товкай та Владислав Чекан проходитимуть кваліфікацію 8 серпня.

● Теніс

До збірної України з тенісу увійшли лише жінки. Матчі відбудуться 27 і 28 липня.

В одиночному розряді гратимуть Еліна Світоліна, Марта Костюк, Ангеліна Калініна, Даяна Ястремська. У парному розряді — Даяна Ястремська і Ангеліна Калініна, Людмила та Надія Кіченок.

● Настільний теніс

Ярослав Жмуденко, Маргарита Песоцька та Соломія Братейко боротимуться за олімпійським тенісним столом. 27 липня планується старт ігор як у чоловіків, так і у жінок. Дата проведення фіналу буде відома згодом.

● Фехтування

Команда фехтувальниць представлена в індивідуальних та командних змаганнях. Це Ольга Харлан, Олена Кравацька, Юлія Бакастова, Джоан Фейбі Бажура, Влада Харькова, Аліна Комащук і Дар'я Варфоломєєва.

27 липня відбудуться індивідуальні змагання зі шпаги, а 29 липня — із шаблі. 30 липня — командні змагань зі шпаги і 3 серпня — із шаблі.

● Легка атлетика

Найбільше представників — 25 атлетів — Україна матиме саме у цьому виді спорту. Однак дехто виборюватиме медалі  одразу в декількох дисциплінах. За умови вдалих виступів можливі такі раунди змагань:

1 серпня — Ігор Главан, Марія Сахарук та Олена Собчук (спортивна ходьба на 20 км).

2 серпня — змішана естафета 4х400 (кваліфікація).

4 серпня — Олександр Погорілко, Анна Рижикова та Вікторія Ткачук (біг на 400 м з бар'єрами).

5 серпня — Олександр Погорілко, Анна Рижикова та Вікторія Ткачук (біг на 400 м з бар'єрами, додаткова кваліфікація).

7 серпня — змішана марафонська естафета.

2 серпня — стрибки в висоту (жінки), кваліфікація. Вболіваємо за Ярославу Магучіх.

2 серпня — потрійний стрибок (жінки), кваліфікація.

7 серпня — стрибки в висоту (чоловіки), кваліфікація.

20
хв

Коли і де дивитися виступи українців на Олімпійських іграх 2024?

Sestry
список ресторанів Варшави з дитячими кімнатами

Список ресторанів і кафе Варшави з кімнатами та майданчиками для дітей

1. Videlec: вишукане меню з видом на дитячий майданчик 

Адреса: ul. Grójecka 194

Заклад позиціонує себе як сімейний ресторан з італійським меню та великою винною картою. Тут можна скуштувати спагетті, тартар, рибу, вегетаріанські страви — помідорний авторський суп, картопля з рикоттою та авокадо, фаршировані баклажани. Середня ціна страви — 60-70 злотих, піца коштує 32-51 злотих. Але найголовніше, що цей заклад просто ідеальний для походу з дітьми. Усередині просторо, дітлахам є, де побігати, також є дитячий куточок з книжками, іграшками, розмальовками та кухнею. 

Зараз працює також велика літня тераса, поряд з якою є дитячий майданчик з гіркою, будиночком та іграшковими великими кубиками. Аби не хвилюватися і бачити свою дитину, не встаючи з=за столу. Розташований заклад у провулку, далеко від дороги з машинами, що теж є приємним бонусом.

2. Kolonia Ochota: затишні сніданки для всієї родини 

Адреса: ul. Łęczycka 2a

Цей ресторан на Охоті працює з 8:30 ранку, і тут великий вибір сніданків для всієї родини, смачна кава, хороший вибір холодних напоїв та коктейлів. Основне меню доступне з 14:00. Діти точно оцінять фірмові панкейки, круасани, морозиво та велику пісочницю з іграшками на вулиці. 

Для зручності гостей є шезлонги, а майданчик розміщений у тіні. Всередині ресторану також обладнано дитячу зону з іграшками для малюків різного віку.  У закладі часто проходять різні івенти, також можна забронювати зал для сімейного свята чи дня народження. Фішка ресторану в яскравих фарбах та кольоровому оформленні залу, що піднімає настрій і дітям, і дорослим. 

3. Asia в Arkadia Westfield: шопінг та велика дитяча кімната 

Адреса: al. Jana Pawła II 82

Кожен у Варшаві знає цей торговельний центр, але не всі знають, що на поверсі фудкортів є окрема зона ресторанів Asia з великою дитячою кімнатою. Великий вибір суші, китайських «пельменів» дим-сам, азіатської локшини та рису для дорослих, і велика дитяча кімната з безліччю іграшок та розваг — для дітей. Зауважимо, що такий самий ресторан є і в інших торгових центрах Варшави, але дитяча кімната — лише тут.

4. Kura Domowa: смачно й весело, як у мами 

Адреса: Zwoleńska 81

Така кухня точно підійде тим, хто не хоче годувати дитину картоплею фрі, а натомість вибере суп з локшиною на домашній курочці або найсмачніший 

хлодник. Дітям тут справжнє роздолля — є дитячий куточок всередині ресторану та майданчик з гойдалками на вулиці. Цей заклад дуже люблять поляки і часто вибирають його для сімейних посиденьок. 

5. Trattoria Da Antonio: відпочинок по-сицилійськи 

Адреса: Żurawia 16

Ресторан позиціонує себе як маленька Сицилія у польській столиці та має кілька локацій у Варшаві. У кожному ресторані є велика дитяча кімната, а на Górczewska 124 — просто величезна зала. Заклад часто обирають для сімейних посиденьок і свят, бо тут дійсно можна не переживати за дітей. Ціна страв — 39-98 злотих. Багато зелені, італійський шик та бездоганне сервірування зробили це місце популярним, і  у вихідні тут часто зайняті всі столики. Отже, бронюйте час заздалегідь. 

6. Der Elefant: устриці — дорослим, ігри — дітям 

Адреса: plac Bankowy 1

Розміри самого закладу, як і розміри дитячої кімнати з великою гіркою та сухим басейном, вражають. Поки кухарі готують кальмарів на грилі, гамбургери й карпаччо з восьминога, аніматори розважають дітей. Цей заклад відомий домашнім вином, елем та пивом, а також свіжими устрицями. Зараз можна повечеряти на відкритій веранді, поки діти розважаються у дитячій кімнаті. Страва коштує 40-50 злотих, і порція буде великою. 

7. MiniMali: кафе з 20 видами млинців та місто професій 

Адреса: Obozowa 82a

Кімната розваг у стилі Монтессорі та місто професій, де дитина може спробувати себе у ролі касира, автомеханіка, лікаря, попрацювати телефоністом, поліцейським, пожежником та просто «побути у декреті» з в облаштованій квартирі. Це окрема дитяча держава, розташована в одному приміщенні з кафе. Вхід у зону розваг платний: 35-40 злотих/год. Також можна орендувати всю ігрову зону для сімейної урочистості. 

Величезний бонус для батьків у тому, що кафе знаходиться прямо біля входу в ігрову, і ви точно не пропустите, якщо ваша дитина захоче вийти. Меню кафе складається з різного виду млинців, яких тут понад 20 видів за ціною від 15 до 28 злотих, великий вибір десертів та безалкогольних напоїв.

8. Stolica lodów i pączków: попрацювати за ноутбуком, поки дитина грає

Адреса: Włodarzewska 13

Хороший варіант для працюючої мами, коли потрібно посидіти з ноутбуком у тиші або провести зустріч поза домом. Тиха кав'ярня із затишною ігровою зоною, де можна зайняти дитину не менше, ніж на годину. Різні іграшки, книги, пазли, розмальовки та настільні ігри — тут все це у достатній кількості. Приємний бонус для мами — столик прямо в ігровій, тож можна не переживати, що дитина втече. 

У кафе понад десять видів морозива, найсмачніші пончики та десерти, гарна кава, а ще можна замовити величезний круасан, який ви могли бачити у відеоблогерів. 

9. Boska Praga: у вихідні працюють аніматори 

Адреса: Stefana Okrzei 23 (Praga Północ)

Місцеві люблять це місце, тому краще бронювати столик заздалегідь. Крім смачної їжі, авторських коктейлів та приємної атмосфери тут є дитячий куточок, де у вихідні працюють аніматори, а у будні можна будувати щось із конструктора, грати на дитячій кухні чи в іграшки, яких тут ytмало. До речі, дитячі зони тут аж дві!

10. Gruby Josek: місце для закоханих у Варшаву 

Адреса: Atrium Centrum, al. Jana Pawła II 27

Це місце з неймовірним варшавським колоритом і створене воно для людей, які закохані в польську столицю, її ритм та історію. Тут приємний інтер'єр, смачна польська кухня в сучасній інтерпретації, а чимало страв зберегли смак дитинства. Дитяча зона — це гігантський м'який конструктор, іноді тут проходять майстер-класи чи працюють аніматори для дітей.

20
хв

Ресторани Варшави з кімнатами для дітей

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Українські біженці в Європі: прийшли, щоб узяти? Розбір шкідливих стереотипів

Ексклюзив
20
хв

Заступниця мера Варшави: Прибулі з України не повинні працювати нижче своїх компетенцій

Ексклюзив
20
хв

Павел Коваль: Напад на «Охматдит» відлякує інвестиції

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress