Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Окрім тих українців, які знайшли на території Польщі прихисток від війни в Україні, у Польщі перебуває значна кількість довоєнних мігрантів.
До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, характер міграції українців до Польщі змінювався майже кожного року. Відносно високі зарплати, відкритість ринку праці та ліберальні правила працевлаштування іноземців зробили Польщу привабливим місцем для постійного проживання. Це чітко видно по кількості дозволів на тимчасове та постійне проживання у Польщі.
Свідоцтво про народження української дитини в Польщі
Дитина, яка народилася на території Республіки Польща, отримує свідоцтво про народження. Правила реєстрації народження в Польщі для українців є такими ж, як і для польських громадян. Реєстрація народження відбувається у відділі РАЦС, який знаходиться у міському або гмінному управлінні, за місцем народження дитини. (ст. 14 Закону від 28 листопада 2014 року "Про записи актів цивільного стану").
Актовий запис про народження складається керівником органу реєстрації актів цивільного стану на підставі картки про народження або картки про мертвонародження, наданої пологовим будинком, та актового запису про народження або актового запису про народження у формі електронного документа (ст. 53 -56 Закону "Про записи актів цивільного стану").
Читайте також: Війна — не перешкода для народження дитини
Легалізація перебування новонароджених українських дітей у Польщі
Слід зазначити, що саме по собі отримання свідоцтва про народження дитини не означає автоматичної легалізації її перебування в Польщі. Батьки неповнолітньої дитини, залежно від їхнього статусу перебування, повинні врегулювати питання перебування дитини. Варто пам'ятати, що в Польщі не діє "право землі", тому народження в Польщі не призводить до автоматичного набуття польського громадянства.
Батьки-іноземці дитини, народженої в Польщі, повинні почати процедуру легалізації її перебування з отримання проїзного документа (документ, визнаний Республікою Польща, що дає право на перетин кордону, виданий іноземцю органом іноземної держави, польським органом влади або міжнародною організацією чи особою, уповноваженою органом іноземної держави або органом іноземної держави; найчастіше таким документом є паспорт). Дипломатична установа відповідної країни, наприклад, посольство або консульство, може допомогти в його отриманні.
Після видачі свідоцтва про народження та проїзного документа, ключовим моментом є встановлення того, на якій підставі перебувають у Польщі батьки.
Якщо батьки неповнолітнього мають дійсну візу або дозвіл на тимчасове проживання, слід подати заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання. Відповідно до ст. 160 п. 2 Закону про іноземців дозвіл на тимчасове перебування може бути наданий неповнолітній дитині іноземця, який перебуває на території Польщі на підставі національної візи або дозволу на тимчасове перебування, якщо дитина народилася в період дії цієї національної візи або дозволу на тимчасове перебування, а іноземець відповідає вимогам, зазначеним у ст. 159 п. 1 пп. 2 і 3 вищезгаданого закону, тобто:
- медичне страхування в розумінні закону від 27 серпня 2004 року про медичні послуги, що фінансуються з публічних коштів, або підтвердження того, що страховик покрив витрати на лікування на території Республіки Польща;
- має джерело стабільного і регулярного доходу, достатнього для покриття витрат на проживання для себе і членів сім'ї, які перебувають на його утриманні;
- має гарантоване місце проживання на території Республіки Польща.
Читайте також: Вагітність та народження дитини в Польщі
Таким чином, батьки повинні будуть довести джерело стабільного і регулярного доходу (наприклад, трудовий договір, договір доручення). Крім того, дитина повинна мати медичне страхування (наприклад, неповнолітній може бути застрахований в органах соціального страхування тим з батьків, хто працює). Ми також включаємо підтвердження місця проживання. Це може бути, наприклад, договір оренди житла або документ про право власності на квартиру. Додатково необхідно подати вищезгаданий проїзний документ дитини, копію свідоцтва про народження дитини та ксерокопії документів, що підтверджують легальне перебування батьків у Польщі (наприклад, копію візи або карти перебування батьків). Також необхідно додати 4 біометричні фотографії дитини та сплатити гербовий збір у розмірі 340 злотих. Важливо, що у випадку оформлення карти побиту для неповнолітньої особи, плата за видачу цього документа становить 50% від стандартного тарифу, тобто 25 злотих.
Заява на підставі вищезгаданої правової передумови може бути задоволена, якщо в день видачі дозволу батьки перебувають на підставі тієї ж візи або дозволу на тимчасове перебування, на підставі якої вони перебували в день народження неповнолітнього. Дозвіл на тимчасовий побит видається на період до закінчення терміну дії національної візи або дозволу на тимчасове проживання, виданого законному представнику дитини. Найкоротший термін, на який може бути виданий такий дозвіл, становить 3 місяці.
Якщо один з батьків неповнолітнього має дозвіл на постійне перебування або дозвіл на довгострокове перебування довгострокового резидента ЄС, то відповідно до ст. 195 Закону про іноземців, можна подати заяву на отримання дозволу на постійне перебування для дитини. У цьому випадку набір документів, які необхідно додати, дуже спрощений і зводиться до: ксерокопії проїзного документа неповнолітнього, свідоцтва про народження дитини, ксерокопії документів, що підтверджують, що один з батьків має дозвіл на постійне проживання або дозвіл на перебування довгострокового резидента Європейського Союзу (ксерокопії рішення та карти перебування), сплати гербового збору в розмірі 640 злотих. Плата за видачу карти побиту така ж, як і за видачу дозволу на тимчасове перебування, тобто 25 злотих.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!