Натиснувши "Прийміть усі файли cookie", ви погоджуєтесь із зберіганням файлів cookie на своєму пристрої для покращення навігації на сайті, аналізу використання сайту та допомоги в наших маркетингових зусиллях. Перегляньте нашу Політику конфіденційностідля отримання додаткової інформації.
Де в громадських місцях Польщі можна вживати алкоголь?
Донедавна у Польщі діяла сувора заборона на розпивання алкоголю в громадських місцях, але кілька років тому законодавство змінилося, і з правил з'явилися винятки
Біля Вісли у Варшаві можна випити келих вина чи пива. Але не всюди. Фото: Shutterstock
No items found.
Так, на польських пляжах не заборонено пити спиртне, якщо це не заборонено місцевою владою та немає відповідної таблички про заборону. При цьому поліція може накласти штраф до 500 злотих на людей, які відмовляються залишити пляж після вживання алкоголю або порушують спокій інших.
Але навіть якщо на пляжі можна випити келих-другий, то керувати водними видами транспорту або плавати на моторному човні після алкоголю суворо заборонено. Крім штрафу, поліція може евакуювати ваш водний транспорт за рахунок власника. Тоді крім буксирування техніки доведеться оплатити ще й зберігання транспортного засобу. Фінансове покарання в кожному конкретному випадку варіюється від 500 до 5000 злотих.
Чи можна вживати алкоголь на пікніку у парку?
У цьому випадку все залежить також від рішення місцевої влади: якщо стоїть табличка про заборону вживання алкоголю, то цього робити не можна. Варто зазначити, що у Польщі мало парків, де легально можна випити шампанське чи вино. Якщо такі локації і є, то вони переважно належать до території кафе або ресторанів, де продають спиртне. Яке відвідувачі можуть придбати виключно у закладі.
Легально побалувати себе келихом алкоголю можна на бульварах Вісли, а також на пляжі Понятувки у Варшаві. На лівому березі ця ділянка тягнеться від бульвару Flotylli Wiślanej, через бульвари Grzymały Siedleckiego, gen. Pattona, Karskiego і до кінця бульвару Religi.
До речі, зона, де можна пити спиртне, закінчується там, де починається тротуар чи велодоріжка. В 2022 року на це теж хотіли накласти заборону, але Вищий адміністративний суд погодився з мером Варшави та дозволив вживання алкоголю на бульварах Вісли.
Передісторія така, що у 2018 році Варшавська рада ухвалила дві резолюції, які дозволяють вживання алкоголю на річці Вісла. Один стосувався бульварів Вісли, інший — пляжу Понятувки. У лютому 2022 року Обласний адміністративний суд розглянув скаргу місцевих жителів, які вимагали заборонити розпиття спиртних напоїв на бульварах. За їхніми словами, вночі на ужбережжі стало надто галасливо.
Обласний адміністративний суд ухвалив скаргу мешканців та визнав рішення недійсним. Мер Варшави Рафал Тшасковський не погодився з рішенням Воєводського адміністративного суду та вирішив подати касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду. Тож тепер у Варшаві можна спокійно випити пиво чи келих вина з видом на Віслу.
Де у Польщі вживати алкоголь категорично заборонено?
Вживати спиртні напої категорично заборонено на вокзалах, зупинках громадського транспорту, в їдальнях та місцях громадського харчування, де не продають алкоголь, у школах, на підприємствах та офіційних установах, на ігрових майданчиках та у громадському транспорті. Навіть якщо ви завбачливо перелили алкогольний напій у склянку з-під кави або замотали пляшку в паперовий пакет — якщо це помітять, штраф буде накладений у більшому розмірі, ніж якби ви відкрито ходили з пляшкою пива.
«У нас закритий житловий комплекс з невеликим дитячим майданчиком посередині двору. Там кілька разів збиралися чоловіки з пивом, хоча біля входу на майданчик висить значок про заборону розпивання спиртного. Варто сказати, що пляшки у них були замасковані паперовим пакетом для випічки з супермаркету. Кілька разів усе це проходило спокійно, але якось чоловіки переборщили з алкоголем, стали галасувати, матюкатися, і консьєржка викликала поліцію.
Не можу сказати, що вони були сильно п'яні, просто поводилися голосніше, ніж зазвичай. У результаті кожен одержав штраф по 500 злотих. При цьому у нас за сто метрів від будинку спокійно п'ють бомжі і потім сплять на зупинці, у сквері, де гуляють діти, і їх ніхто не чіпає та нікуди не забирає.
Якось я спробувала викликати швидку допомогу для п'яного безхатька, який уже опух і тремтів в алкогольному маренні біля входу в торговельний центр. Виглядало це лякаюче, тому що в людини почалися конвульсії. Диспетчер швидкої поставив мені чимало запитань, а коли дізнався, що це безпритульний, то відмовився вислати каретку», — розповідає мешканка варшавської Охоти Інна Мельничук.
На цьому нюанси вживання влкоголю в Польщі не закінчуються. Так, наприклад, якщо ви хочете випити в салоні авто на сидінні водія, то потрібно простежити, щоб двигун не був включений, а автомобіль був запаркований у дозволеному місці. Якщо автомобіль з вимкненим двигуном стоїть на узбіччі дороги, то водієві, якщо в його крові знайдуть алкоголь, загрожує великий штраф та судовий розгляд. Навіть якщо автівка не рухалася.
За розпиття спиртного на придорожньому паркінгу можна отримати штраф 100 злотих, бо він вважається громадським місцем. При цьому пасажир у салоні авто може вживати спиртне навіть у процесі руху. У деяких країнах це регламентовано, але у Польщі — ні. А от водій скутера, мотоцикла чи велосипеда отримає штраф 500 злотих, якщо перевозить пасажира з банкою пива або у стані алкогольного сп'яніння.
Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Де: Модлинська фортеця, Generala Jozefa Bema 500, Nowy Dwór Mazowiecki
Тут збираються люди без забобонів, аби взяти участь у випробуваннях і змаганнях у справжньому старовинному замку в найжахливіших костюмах. Адреналіновий біг з перешкодами різного ступеня складності, примари, страшні сюрпризи та шоу зі спецефектами — ось що організатори готують для гостей. Можна обрати один з кількох варіантів програми, зокрема сімейний.
До речі, у цьому варіанті цікава і сама локація. Побудована Наполеоном на початку XIX століття, фортеця Модлін була чи не найпотужнішим зміцненням та військовою спорудою у всій Європі. З фортеці захищали Варшаву в 1939 році від нацистів, а під час Другої світової війни вона сильно постраждала. З фортеці відкривається мальовнича панорама на Віслу та Нарев. Тож вечірка в такому місці точно запам’ятається!
Організатори вечірки в стилі техно обіцяють ніч, повну гострих відчуттів, веселощів та музичного чарівництва в одному зі знакових місць Варшави. Костюмований захід під техно й електронну музику зі спецефектами — це, по суті, музичний фестиваль-маскарад. Виступають популярні у Польщі Duss, Marboc, Rajz, Truant, Szymon Weiss, Deeplomatik, Novika&Lex тощо. Дрескод — естетика готики, вуду, Тімаа Бартона, клоунів-маніяків і богеми.
Масштабна костюмована вечірка — Bal wszystkich świętych — повертається після дворічної перерви. «Якщо ви тут, то ваші жахи справдилися. Ми готуємо для вас спеціальний плейлист і сюрпризи на танцполі. Не забракне похмурих хітів, танцювальних вбивць і чорної магії. Спробуйте це пережити!» — так організатори описують майбутній захід. Вечірка тільки для повнолітніх. Подія вважається найяскравішим костюмованим гелловінським шоу Варшави.
Коли: 12 жовтня з 18:30 до 22:30 та 19 жовтня з 19:30 до 22:30
Де: Zielony Labirynt, Ul. Jana Kazimierza 219, Nieporęt
У справжньому кукурудзяному лабіринті під Варшавою готують квест, який точно не залишить байдужим поціновувачів гострих відчуттів. У відеоафіші до заходу персонажі в масках ходять з бензопилами серед кукурудзи в очікуванні гостей. Організатори підготували екстремальний вечір горору, здатний злякати навіть найхоробріших.
Перед тим як вирушити в трикілометровий лабіринт, сповнений моторошних загадок та несподіванок, учасникам видадуть мапи й ліхтарики. Сценарій створений за мотивами класичних фільмів жахів, де відчуваєш страх на кожному кроці. Вартість участі — 80 злотих, після проходження квесту на гостей чекає частування.
Де: Terminal Kultury Gocław. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-984 Warszawa
Містичний сеанс німого кіно «Gabinet doktora Caligari» під живу музику від Fisherboyz. Класика німецького експресіонізму.
Це перший в історії фільм, що передає зміни стану людської свідомості. Молода людина на ім'я Френсіс розповідає жахливу історію. Його друг, він сам і кохана дівчина стали жертвами жахливого експерименту, задуманого і здійсненого доктором Калігарі. Події фільму відбуваються у вигаданому місті під час ярмарку. Калігарі демонструє публіці сомнамбулу на ім'я Чезаре, який прокидається виключно за його наказом і передбачає майбутнє. Пророцтва Чезаре справджуються, і в місті відбуваються два жорстокі вбивства. Франц підозрює у вбивствах самого Калігарі та починає за ним стежити. І з'ясовує, що той — не маг, а директор психіатричної лікарні, в якій ставить над людьми експерименти. Сюрреалістичні та похмурі образи яскраво доповнює містична музика.
Справжнє свято для любителів горору. Дивитись кіно можна нон-стоп до самого ранку. Деякі фільми вже вийшли на великий екран, а деякі будуть показані вперше. Така доза страху ще довго триматиме вас у тонусі.
Хелловін можна провести навіть у театрі. Містична історія-імпровізація тримає глядача у напрузі до останньої хвилини. На глядача чекає закручений сюжет і несподівана розв'язка. Деталі майбутнього шоу організатори тримають у суворому секреті.
8. Костюмована екскурсія таємничою Варшавою для всієї родини
Коли: 31 жовтня
Де: Колона Сигізмунда на Замковій площі, Варшава
Варшава, як і будь-яке старе місто, зберігає безліч секретів. Якщо ви любите містичні історії з життя міста, гуляти історичними вуличками й слухати легенди про привидів і потойбічні сили, то ця пропозиція для вас. Екскурсію проводить професійний гід та знавець Варшави польською та англійською мовами, розкриваючи секрети та давно забуті легенди столиці. Екскурсії проводяться регулярно, але 31 жовтня обіцяють особливу програму Ghost Tour і крипові історії. Костюми вітаються!
Де: парк динозаврів Jura Park, ul. Sportowa 1. 86-050 Solec Kujawski
За 300 км від Варшави є місце, де святкувати родиною Гелловін можна цілий день (або навіть два). Це захоплююча пригода з яскравими декораціями та костюмами, майстеркласами, конкурсами, в яких ви будете змагатись із зомбі, духами та вампірами. Гостей лякатимуть на стежці жаху, а в музеї страху розкажуть багато захоплюючих легенд і історій.
Свято у форматі костюмованої танцювальної вечірки для дітей віком від 3 до 8 років. Організатори підготували багато розваг: маленьким гостям робитимуть блискучі татуювання та разом розбиватимуть піньяту, а розважають малюків персонажі з улюблених мультфільмів. І все це разом з яскравим декором, який так люблять діти. Не злякається ніхто!
Коли немає дощу, це місце може стати улюбленим в осінніх Татрах. Масив Червоне Верхи складається з чотирьох гір: Темняк (Ciemniak), Кшесаниця (Krzesanica), Малолучняк (Małołączniak) та Копа Кондрачка (Kopa Kondracka). З вершин цих гір відкриваються неймовірні краєвиди на Західні, Високі та Словацькі Татри. Але саме восени масив вкриває рослина, яку поляки називають sit skucina (ситник трироздільний). І створює ефект рудих марсіанських гір на тлі холодного синього неба. Шлях на Червоні Верхи краще починати з Долини Кощеліської, а закінчити — у Кузницях. Це трохи більше 15 км і щонайменше 8 годин часу.
Тут можна не лише послухати історію про традиції польських регіональних сирів, особливо зосереджуючись на oscypek, але й виготовити такий сир власноруч на півторагодинному майстеркласі. Головний пастух розповість про традиції та фольклор горців. Музей має високий рейтинг у Google й чимало позитивних відгуків.
Якщо погода зіпсувалась, можна відвідати пивне SPA — пивна купіль, сауна, розслабляючий масаж, процедури краси, в основі яких корисні властивості хмелю, солоду та дріжджів. І все це супроводжується дегустацією живого пива, звареного за кращими традиціями пивоваріння. Після процедур на вас чекає відпочинок на ліжку, що застелено вівсяною соломою.
Печера відкрита для відвідування з 1958 року. Це загадкове та відокремлене місце, природний тунель на глибині понад 45 метрів. Деякі проходи в печері настільки вузькі, що доводиться пробиватись боком. А деякі — настільки низькі, що потрібно лізти плазьма. Довжина — близько 700 метрів, але через складність маршруту долати цю відстань потрібно кілька годин. Локація дуже популярна серед туристів, перед входом до печери мандрівники проходять інструктаж, а адміністрація парку стежить, щоб кількість людей усередині не перевищувала норму. Обов'язково одягатися тепліше — температура повітря всередині навіть влітку нижче за 10С. Раніше печера була освітлена, а зараз рекомендується брати з собою ліхтар, щоб було зручніше пробиратися.
5. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa: одна з найкрасивіших дерев‘яних церков Польщі
Ця церква з двосхилим дахом збудована у 1904-1906 рр. на схилі гір та є однією з найкрасивіших і самобутніх дерев'яних храмів Польщі. Інтер'єр каплиці особливий: головний вівтар має форму гірської хатини, з боків якого можна милуватися гарними вітражами роботи архітектора Станіслава Віткевича. Праворуч — зображення Ченстоховської Богоматері та П’ястського орла, ліворуч — Остра-Брамської Богоматері та Литовської погоні. Доїхати можна однією з маршруток у бік Murzasichle.
Це найбільша папугарня у всьому Малопольському воєводстві. Тутешні папуги здатні імітувати людський голос, їх можна годувати, гладити, фотографуватись. Тут мешкає понад 100 прекрасних птахів: гірські лорикети, какаду, ара та інші. Деякі настільки великі, що їх розмах крил сягає 120 см. Птахи живуть у великому приміщенні без кліток і почуваються вільно, кожна із задоволенням спілкується з гостями і сідає на плече.
7. Пішки найкрасивішими маршрутами
У Закопане безліч мальовничих пішохідних маршрутів, які вас вразять. Ось список, який підійде для всієї родини для осінньої прогулянки. Це не вимагає особливої підготовки й витривалості. Просто візьміть із собою гарний настрій та перекус.
• Хала Гансеніцова через долину Сухої води (Hala Gąsienicowa przez Dolinę Suchej Wody); • Долина Лейова (Dolina Lejowa); •Перевал Ментусі (Przysłop Miętusi); •Долина Малої Лонки ( Dolina Małej Łąki ); •Біла Долина ( Dolina Białego); • Долина Кондратова (Dolina Kondratowa); •Долина Стронжиска ( Dolina Strążyska); • Шлях на Морське Око (Morskie Oko); • Русинова Поляна (Rusinowa Polana); • Перевал Ментусі (Przysłop Miętusi); • Ваксмундська Поляна (Polana Waksmundzka); •Олчиська долина ( Dolina Olczyska); •Долина під Реглами та Шлях над Реглами (Droga pod Reglami), (Ścieżka nad Reglami); • Поляна Собача Трава (Psia Trawka).
Яка ж поїздка до Закопане без відвідування термальних басейнів? Місцеві гарячі джерела — це те місце, куди можна поїхати всією родиною будь-якої пори року. Тут можна відпочити, поніжитися у теплій мінеральній воді, відновити сили та зарядитися здоров'ям і гарним настроєм.
У районі Закопане чимало таких басейнів, але найвідомішими та найпопулярнішими вважаються Termy Bukowina, Terma Bania та Chochołowskie Termy. Хохолівські терми — це понад 15 басейнів з аквапарком та вражаюча скляна сауна з видом на гори. Термо Баня зручна тим, що має дві зони: релакс і розваги. Тож ті, хто прийшов відпочивати, і ті, хто прийшов розважатися, не заважають одне одному. З розваг доступні водні каруселі, штучна хвиля, гірки, грот із гейзером і навіть водоспад. Терми Буковина існують дуже давно і позиціонують себе як лікувальний комплекс: купання у місцевих водах стабілізує пульс, лікує хвороби кровообігу, зменшує ожиріння, заспокоює біль в суглобах й усуває безсоння.
EES (Entry/Exit System) — це система, яка буде автоматично перевіряти негромадян Європейського союзу включно з українцями, які перетинають його кордон. Від 10 листопада 2024 перевірку людей буде здійснювати комп‘ютерна програма, а вся процедура проходитиме в спеціальному терміналі самообслуговування. Мандрівнику потрібно буде просканувати свій біометричний паспорт, а робот за допомогою спеціального алгоритму зчитає всі дані, зафіксує дату і місце в'їзду/виїзду.
При першому з 10 листопада перетині кордону у вас візьмуть біометричні дані: відбитки пальців і фото обличчя. А вже при наступних перетинах процесс буде проходити автоматично. Щоб виключити використання підроблених паспортів, кожні три роки потрібно буде оновлювати скан обличчя і відбитки пальців. Очікується, що цей спосіб посилить безпеку в країнах Євросоюзу, а також допоможе зупинити потік нелегальної міграції.
Зверніть увагу, що з 10 листопада перетнути кордон з ЄС можна буде тільки з біометричним паспортом.
Система EES діятиме під час в'їзду до всіх держав-членів ЄС, крім Кіпру й Ірландії, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.
ETIAS
ETIAS — це дозвіл перетнути кордон з ЄС для громадян тих країн, з якими Європейський Союз уклав договір про безвізовий режим. Оскільки Україна входить до цього списку, з весни 2025 року її громадян очікує необхідність отримання дозволу.
Дозвіл ETIAS коштує 7 євро і видається на три роки.
Це спеціальна система авторизації подорожей (за американським зразком), мета якої — запобігти зростанню терористичної активності і посилити безпеку країн Євросоюзу. Нова система в’їзду буде необхідною для громадян 60 країн, зокрема США, Австралії, Нової Зеландії та Канади.
Щоб отримати ETIAS, потрібно:
1. Заповнити онлайн-анкету на офіційному сайті або в аплікації ETIAS.
Розробники обіцяють, що перевірка анкети займатиме до декількох годин. Але якщо система вирішить, що вас потрібно перевірити додатково, термін може збільшитися до 30 днів.
2. Сплатити збір €7. Заявники молодше 18 та старші 70 років, члени сімей громадян ЄС звільняються від сплати збору.
Після схвалення заявки ви отримаєте лист з дозволом на електронну пошту. Треба ретельно перевірити,чи немає помилок в особистих даних, адже за наявності таких вас просто не пропустять на кордоні.
Документ діятиме три роки або до кінця терміну дії закордонного паспорта. У разі заміни документа або його втрати слід оформити новий ETIAS.
Підготовка автомобіля та маршрут через невеликі міста
Почніть з перевірки технічної справності автомобіля та страховки. Візьміть із собою оригінал поліса, тому що електронний документ не завжди задовольняє поліцію. Якщо ви не є власником автомобіля, для подорожей країнами Європи не потрібна спеціальна довіреність — достатньо техпаспорту.
Маршрут прокладайте таким чином, щоб проїжджати не більше ніж 500-600 км на день.
Коли я планувала свою автоподорож із Варшави на Лазурний берег, то прокладала маршрут таким чином, аби і подивитися великі туристичні міста, і не переплачувати за ночівлю. І коли хотіла подивитися Венецію, то зупинилась на ночівлю за 190 км у містечку Arta Terme, де готель зі SPA і сніданком обійшовся €115 євро на чотирьох (двоє дорослих та дві дитини). Тоді як у самій Венеції варіантів дешевше за €200 я не знайшла, до того ж всі ці пропозиції були набагато гіршими за умовами та без сніданків.
В Італії на паркінгах авто залишають з ключами
Приємний бонус маленьких італійських міст ще й у тому, що тут можна безкоштовно запаркувати автомобіль, тоді як паркування у великих містах коштує чималі суми.
У Венеції автомобільні туристи зазвичай залишають свій транспорт у гаражі San Marсo — це велика багатоповерхова платна парковка. У високий сезон місця на парковці краще бронювати.
Паркування у Венеції вважається одним із найдорожчих і залежить від сезону та туристичного інтересу. Так, за 4 години паркування ми сплатили €60 євро.
Будьте готові до того, що на італійському паркінгу вас попросять залишити ключі від автівки. Це прописано в правилах і робиться для того, щоб співробітники могли за потреби самостійно припаркувати машину. Наприклад, у Венеції цінується кожен вільний шматочок землі й авто часто паркують так, що сусідні машини не можуть виїхати. Щоб помістити більше машин і не створювати незручностей водіям, на паркінгу залишають ключі прямо у машині. Хоча нам це здається дивним та небезпечним.
Як уникнути автокрадіжок
Цьогоріч на дорогах Італії, Франції та Іспанії як ніколи багато машин з розбитим заднім склом. Місцеві часто просто закривають його пакетом і скотчем — і так їздять. У цих країнах нерідкісним явищем є крадіжка речей з автомобіля. І шанси повернути вкрадене мінімальні — тож краще зберігати все у багажнику.
Автівку моїх друзів пограбували в Calella, за 60 км від Барселони, на вуличному паркінгу готелю. Щоб такого не трапилося, краще:
• залишати авто на підземному паркінгу, що охороняється; • завжди забирати особисті речі із салону, щоб там взагалі нічого не залишалося; • обирати апартаменти із закритою прибудинковою територією та паркінгом.
Оплата проїзду автомагістраллю
Щоб комфортно і швидко проїхати Європою, краще будувати маршрут платними дорогами. В Італії, Франції, Іспанії, Німеччині можна оплатити проїзд карткою або готівкою на спеціальних пропускних пунктах, а ось в Австрії та Чехії потрібно оплачувати проїзд в інтернеті — і зробити це краще перед перетином кордону.
Купити віньєтку онлайн в Австрії можна на сайті. 1 день – €8,60, 10 днів — €11,50, 2 місяці — €28,90. Штраф за проїзд без віньєтки — €120.
Сплатити проїзд дорогами Чехії можна на сайті. Опція одноденного проїзду коштуватиме 200 крон, 10 днів — 270 крон, 30 днів — 430 крон.
На сайті ви просто вводите номери автомобіля, дати, оплачуєте та на ваш e-mail приходить підтвердження. А камери дорогою сканують номери, і якщо проїзд сплачено, штрафу не буде.
Зараз є чимало додаткових сервісів для оплати проїзду автомагістралями російською мовою, але вони часто виявляються скамом. У кращому випадку ви просто переплатите, у гіршому — подаруєте гроші шахраям, а потім ще й сплатите штраф за неоплачений проїзд.
Віньєтку в Швейцарії краще купувати на заправках або на пошті. Термін її дії 14 місяців, а вартість — 40 франків, інших опцій немає. ЇЇ треба приклеїти на лобове скло, а якщо водій вирішить схитрувати та приклеїти її на спеціальну підкладку, щоб потім переклеїти на інше авто, він заплатить штраф 200 франків.
Культура водіння у країнах Європи
З мого досвіду, найдисциплінованіші водії — у Варшаві, Австрії, Швейцарії та Німеччині. Вони переважно їздять за правилами, пропускають пішоходів та не поїдуть на червоне світло. Імпульсивні французи віддають перевагу швидкій їзді і часто сигналять на дорогах, можуть не пропустити пішохода на переході та підрізати. Місцеві віртуозно їздять серпантином, тому нам потрібно бути дуже обережними серед гір і сліпих поворотів.
До речі, швейцарські серпантини — теж не для новачків.
Ночівля на узбіччі та фейкова поліція
Зверніть увагу, що переночувати в машині на узбіччі чи парковці в Європі можна не скрізь. Якщо в Італії, Франції чи Іспанії можна зупинитися на ніч навіть на заправці (що безкоштовно, але небезпечно чрез ризик крадіжок), то в Швейцарії, наприклад, для цього існують кемпінги. Де можна сплатити ночівлю в наметі, в будиночку або просто заночувати у власному автомобілі з оплатою за мінімальним тарифом.
В Іспанії процвітає такий вид шахрайства як фейкова поліція. Найчастіше це переодягнені у поліцейську форму мігранти, які можуть попросити вас вийти з машини, щоб показати документи та перевірити автомобіль. Поки ви будете спілкуватися з таким «поліцейським» у його машині, його спільники пограбують ваше авто. Звичайно, форма шахраїв та їхня автівка не є точною копією справжніх поліцейських, але туристи про це не знають. Щоб не стати жертвою грабіжників на дорозі, пам'ятайте, що іспанські поліцейські фактично ніколи не зупиняють авто просто так та не підходять без причини на стоянці. До того ж якщо вас зупинив справжній іспанський коп, він не проситиме вийти з машини для перевірки документів.
«Я два роки в Польщі, але складається враження, що чим більше я вчу польську, тим гірше мене розуміють, а я інших», — часто можна почути від українських біженок. Польська їм видається складнішою за математику.
Якщо ви впізнали себе в цій фразі, то не дивно. За даними соцопитування, проведеного КМІС у 2022-2023 роках, лише 22 % українців, що мають статус біженців у Польщі, вивчили польську мову, більшість із них — поверхово. І лише 10 % українців можуть спілкуватися польською вільно. Основними бар’єрами, які заважають опанувати мову, респонденти називають брак часу (38 %) та фінансів (33 %).
Ви теж робили якісь спроби заговорити польською: навчалися у мовних школах, відвідували інтеграційні курси, дивилися фільми та телевізійні програми, втім все ще не почуваєтеся з мовою вільно? Чи, навпаки, досить непогано розмовляєте, розумієте польську, однак акцент вас видає? Хочете говорити польською більш природно? Чи тільки почали вивчати польську, але навчання гальмує щільний графік та брак фінансів? В усіх цих випадках в нагоді стануть подкасти, і це доведено науково.
В яких випадках подкасти допоможуть у вивченні мови?
Дослідження вчених-когнітологів стверджує, що для швидкого опанування мови потрібно робити це якомога регулярніше, але короткими систематичними сесіями. Тобто, щоденне прослуховування подкастів, повторення почутих слів, фраз, може бути значно корисніше, ніж двохгодинна лекція з викладачем раз на тиждень.
Ще одне дослідження вчених з університету в Торонто доводить, що для успішного опанування мови, необхідно «занурення в мовне середовище»: буквально оточити себе мовою.
Слухання подкастів дуже легко вписати в щоденне життя. Подкасти можна слухати у навушниках дорогою на роботу, на прогулянці, вдома на кухні, на дитячому майданчику, в ліжку перед сном. Замініть мову соціальних мереж, телефона на польську, — і самі незчуєтеся, як крига скресне.
Для кращого вивчення нових слів потрібно вчити їх у контексті вживання, — говорять експерти з психолінгвістики Берлінського університету Гумбольдта. Цей ефект можуть забезпечити подкасти, адже там лексику вивчаєш у контексті якогось повідомлення, тексту, розповіді.
Багато досліджень доводять, що дорослим учням слід спочатку зосередитися на вимові, навчитися розпізнавати звуки, інтонацію, акценти нової мови, а лише потім приступати для вивчення лексики та граматики. Це навчить мозок розпізнавати незнайомі тони нової мови та, зрештою, допоможе їх відтворити.
Ну і, найкраща порада, яку вам колись могли б дати щодо вивчення іноземної мови, — робіть це в задоволення. Це теж підтверджене дослідженнями, які провели у Великобританії щодо читання. Коли люди робили це заради розваги, без примусу, вони суттєво покращили свої мовні та навіть математичні навички. Подкасти можуть бути для вас просто розвагою, але за допомогою якої ви набагато швидше опануєте польську.
<add-big-frame>Що необхідне для прослуховування подкастів?
Пристрій для прослуховування. Це може бути смартфон, планшет, комп'ютер або навіть спеціальний пристрій для прослуховування подкастів.
Інтернет-з'єднання. Більшість подкастів доступні для прослуховування онлайн, тому вам знадобиться стабільне Інтернет-з'єднання. У місцях, де немає Інтернету, ви можете відтворювати подкасти в автономному режимі. Просто завчасно завантажте їх як файл mp3 і відтворюйте.
Подкаст-додаток або програма. Краще, щоб це був спеціальний додаток: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, Stitcher або Pocket Casts. Переважно, додатки платні, але дають вам доступ до розширеного функціоналу різних платформ. Можна їх змінювати, в залежності від прогресу вивчення мови. В Польщі найбільш популярним додатком є Spotify, де знайдете багато безкоштовних для себе подкастів. Вартість Spotify в Польщі за місяць — 23,99 zł, перший місяць — безкоштовно.
Навушники.<add-big-frame>
Подкасти для вивчення польської: рівень початківців
Кожен з цих подкастів має уроки, як для початківців, так і для більш просунутого рівня володіння мовою. Більшість подкастів відчинять вам двері не лише у світ польської мови, а й культури, традицій, польського способу життя. Допоможуть підготуватися для складання мовних іспитів, іспиту на карту поляка.
Ведуча цього подкасту подає матеріал просто, цікаво, зрозуміло та весело. Її уроки пропонують навчальний матеріал разом з веселим інтерактивним підходом до вивчення мови.
Безкоштовний подкаст для початківців. Автор розповідає про різні побутові ситуації, зосереджуючись на тому, щоб слухачі засвоїли найуживаніші фрази та вирази польською мовою.
Ці подкасти базуються на розмовах, які дозволяють швидко і легко вивчити, як спілкуватися в різних побутових ситуаціях. До кожного запису додаються вправи та текст розмови. Це дозволяє вам швидко перевірити, які слова або вирази викликають найбільше нерозуміння. Така собі екскурсія у залаштунки польського життя.
Безкоштовний подкаст для вивчення польської мови як іноземної з безкоштовною транскрипцією. Завдяки безкоштовній транскрипції ви не лише дізнаєтесь більше про зміст епізоду, але й зможете простежити за правильною вимовою носія польської мови. Автори обіцяють, що ви заговорите автоматично без зусиль, якщо будете слухати подкаст регулярно.
Цей подкаст пропонує короткі аудіоуроки з основними фразами, словами та виразами польської мови, цикл цікавих лекцій про життя в Польщі, які розповідаються спрощеною мовою. Більшість подкастів доступні безкоштовно, однак конверсійні теми, наприклад, як поляки ставляться до релігії, емігрантів, які пестливі слова використовують в інтимному життя, доступ до розмовного клубу, навчальних матеріалів — платні.
Це досить хороший польський подкаст для початківців або тих, хто хоче оновити свою пам'ять щодо ключових граматичних моментів. Бібліотека невелика і більше не оновлюється, але вона дозволить вам працювати над основними навичками польської мови.
Це платформа для вивчення польської мови, створена професійними викладачами. У розділі подкастів вчителі намагаються говорити повільно і чітко, щоб слухачі все зрозуміли. Ви також можете скористатися платною підпискою, яка дасть доступ до ширшого спектру матеріалів і підтримки вчителів. Кілька років поспіль цей подкаст визнавався кращим в Польщі для вивчення мови іноземцями.
Цей подкаст пропонує аудіоуроки з польської мови для різних рівнів вивчення. Він охоплює різноманітні теми, від базових фраз до більш складних розмовних ситуацій. З особливостей — у ведучого подкасту дуже приємний голос, і багато милих порад, наприклад, слухати подкасти тільки під час прогулянок, щоб не заснути. Подкаст навчає правила вимови, фрази і вирази, а також там багато корисної інформації, наприклад про легалізацію перебування в Польщі.
Хочете знати, що напружує поляків? Чому вони купують пончики у Масний Четвер? Як запрошують дівчину на побачення? То вам сюди. Подкасти записують просто на вулиці, ставлячи перехожим питання з життя поляків. Це допоможе вам говорити польською максимально природно, бути в курсі різних культурних особливостей.
Як максимально ефективно вчити мову за допомогою подкастів?
Активне слухання. Активно зосередьтеся на тому, що ви чуєте. Записуйте нові слова та вирази, перевіряйте значення слів, які ви не розумієте.
Використання структурованих подкастів. Віддайте перевагу структурованим, доступним та регулярно оновлюваним подкастам.
Повторення. Прослуховуйте складні частини подкастів декілька разів. При потребі ставте на паузу, перемотуйте запис для кращого розуміння.
Налаштування швидкості відтворення. Регулюйте швидкість аудіозапису. Це допоможе вам налаштувати оптимальне занурення в навчання, особливо якщо розмова вам здається або швидкою, або занадто повільною.
Використання транскрипцій. Якщо ви маєте труднощі з розумінням, скористайтеся транскрипціями, які дозволять вам читати текст, слухаючи аудіо. Така комбінація допоможе вам краще розібратися з новим матеріалом та покращити ваші навички розуміння.
Подкасти для просунутого рівня володіння польською: слухаємо та інтегруємося
На цьому рівні важко радити подкасти виключно про граматику. Цей список присвячений тим, хто хоче бути максимально глибоко зануреним у мовне та культурне середовище країни. На цьому рівні можна слухати подкасти, які вас можуть зацікавити тематично, в залежності від ваших уподобань. Однак ми підібрали декілька, які наблизять вас до максимально глибокого розуміння польської.
Це подкаст про те, як вивчити іноземну мову (будь-яку) на високому рівні. Один подкаст присвячений тому, що ранок треба присвятити тому, що для вас зараз є пріоритетом у житті. Якщо це навчання мові, то після чищення зубів та вмивання обличчя, присвятіть якийсь час навчанню. Бо протягом дня енергії буде менше, тож ефект від навчання буде вже не такий сильний. Це, для речі, стверджує ведучий, стосується будь-якої пріоритетної для вас справи. Перші години після прокидання присвятіть найважливішому в житті.
Цей подкаст створювався у допомогу учням та навіть викладачам, щоб полегшити підготовку до іспиту з польської мови. Багато обговорень різних літературних творів, характерів героїв, сюжетів.
Цей подкаст про польську мову за кордоном, однак багато тем присвячені тому, як говорити польською максимально близько до носіїв мови, як уникати мовних помилок в письмі та у вимові, про фразеологічні звороти тощо.
Подкаст присвячений різноманітним темам, які пов’язані з іноземцями в Польщі: конфлікти, кризи, історії успіху тощо. Цікаво почути, як виглядають іноземці через призму сприйняття поляків. Загалом, на Radio TOK FM ви знайдете десятки тематичних подкастів: про здоров'я, медицину, політику, кіно, музику, подорожі.
Подкаст охоплює різні аспекти повсякденного життя та особистого досвіду авторки, і є дуже популярними серед польської аудиторії. Тут про знайомства та соціальні зв'язки, про старіння, про старше покоління, про інтуїцію та її роль в житті тощо. Загалом, польський погляд на життя у світі.
Цей подкаст корисний не лише для вивчення мови, а й для розваги. Основні теми — кохання, стосунки та побачення. Любов і пов'язані з нею питання: слухаємо, як роман, і вчимо мову.
Це відомий подкаст, який спрямований на популяризацію психології. Він охоплює цікаві теми, пов’язані з психічним здоров’ям, і може допомогти людям вирішити їхні життєві проблеми. Для біженців тут є чимало цікавих тем, наприклад, про булінг в школі, як підтримати дитину, як вибудовувати комунікацію з підлітками тощо. .
Цей подкаст призначений для польських еміґрантів, але він може бути корисним для українців також. Ви будете слухати розмови з цікавими особистостями, які можуть полегшити адаптацію до нової реальності та зменшити тугу за батьківщиною.
Як здогадалися із заголовку, це подкасти з історію Польщі. Вони охоплюють основні події та постаті, розповідають про ключові події, які варто знати, щоб бути в контексті польського суспільно-політичного життя.
Діапазон тем досить широкий і обертається навколо особистих фінансів, заробітку грошей, заощаджень і підприємництва. Тут можна послухати про іпотечні кредити, ринок нерухомості, нетворкінг, застерегтися від багатьох помилок, розпочинаючи бізнес в Польщі.
Інтерв’ю на найцікавіші теми з висококласними фахівцями з польських університетів та наукових установ. Багато цікавої пізнавальної інформації зі світу науки та технологій.
На цьому порталі ви знайдете книжки польської шкільної програми, а також тисячі інших книг — безкоштовно та без реєстрації. Крім того, є серія подкастів про поезію, письменників, культуру, філософію.
Сподіваємося, що цей список стане вам в нагоді для вивчення польської мови. Не забувайте тільки, що у вивченні мови головне відразу використовувати почуте на практиці.
Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.