Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Ви можете вибрати собі там сукню, куртку, сумку, рушники, текстиль, білизну або інший одяг чи взуття. Найважливіше, що усі речі, які припадуть вам до смаку, можна отримати цілком безкоштовно. Діяльність таких пунктів базується на засадах циркулярної економіки, припущенні, що ми можемо ділитися речами і не обов’язково володіти ними.
Читайте також: Економія на одязі в Польщі
Майже у кожному великому місті в Польщі вже працюють такі пункти підтримки та обміну. Польською вони називаються — дзельня (dzielnia).
Соціальна реклама заохочує поляків не викидати речі, якими вони не користуються та, які їм більше не потрібні. Їх заохочують приносити речі до дзельні, щоб дати їм шанс знайти нового власника. У великих містах Польщі вже діє понад 50 пунктів, де мешканці можуть ділитися, керуючись ідеєю зменшення кількості відходів і водночас заощаджувати гроші.
Що можна отримати в дзельні
Ви можете прийти до одного з пунктів по всій Польщі та попросити працівників про пошук тих речей, які вам потрібні. В пункті також можна залишити речі, які вам більше не потрібні. Важливою умовою є іхній стан. В дзельні не приймають речей в стані, що вимагає прання, очистки, ремонту або проведення інших дій для можливості користання. Серед іншого, можна отримати: одяг, взуття, прикраси, косметику, книги, аксесуари, меблі, каструлі, посуд, дрібну побутову техніку та багато інших предметів домашнього вжитку.
Нам доводиться постійно нагадувати людям, що речі, які вони приносять повинні бути в хорошому стані і ще придатні для використання, — розповідає Агнєшка Сєкєра, працівниця dzielni на варшавських Бєлянах
Насправді, ви можете отримати не лише одяг, а й інші потрібні речі, які стануть в нагоді вам або вашим дітям.
Куди в Польщі віддавати непотрібні речі та одяг?
В дзельні можна не лише отримувати, а й віддавати той одяг та інші речі, які вам стали непотрібними. Адже основна ідея таких пунктів полягає у тому, щоб ділитися та економити на покупках.
Кожна дзельня у Польщі співпрацює з районними та місцевими адміністраціями, які залучають її до програм підтримки потребуючих та тих, що перебувають у кризових ситуаціях.
Читайте також: Що можна отримати в Польщі безкоштовно?
Навіть якщо через деякий час ці речі не знайдуть господарів, ми все одно використаємо їх у тимчасових помешканнях, які облаштовуємо для людей, що виходять з кризи бездомності, — додає кураторка пункту з варшавських Бєлян
Адреси пунктів дзельні можна знайти в інтернеті, а також спитати про них в районних чи місцевих адміністраціях за місцем проживання.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!