Ексклюзив
20
хв

Як оскаржити штраф за парковку в Польщі: алгоритм дій

Штраф за неоплачену парковку в Польщі — явище звичне. Особливо в центрі великих міст і біля супермаркетів. Як оскаржити штрафний мандат, якщо ви не згодні з тим, що порушили?

Юлія Ладнова

Фото: Shutterstock

No items found.

Штрафну квитанцію за неоплачене паркування можуть приклеїти відразу на скло або надіслати поштою. Отримати штрафний мандат можна біля супермаркету, де стоянка наче безкоштовна, але обмежена в часі, тому потрібно взяти паркувальний квиток, натиснувши на зелену кнопку в паркоматі, інакше може прийти штраф (а про це не всі знають). Штраф може прийти, якщо ви сплатили стоянку через 5 хвилин після зупинки транспортного засобу. Або навпаки — покинули місце парковки, коли оплачений час вже скінчився.

«У мене був випадок у Вроцлаві, коли я сплатила стоянку з 17:23 до 18:23, а через пару місяців мені прийшов штраф у розмірі 212 злотих (якщо сплатити його в перші 7 днів з моменту вручення, сума подвоюється) і там було вказано час — 18:23:15. Тобто камера сфотографувала авто на момент виїзду із стоянки, і це було видно на фото. Я оскаржила штраф і мені його скасували», — ділиться своїм досвідом українка Юлія Дюденко.

Важливо: у вас є до 5 безкоштовних хвилин до моменту оплати парковки або після закінчення оплаченого часу, якщо авто залишає місце стоянки.

Щоб оскаржити мандат, потрібно:

1. Написати листа з претензією (odwołanie) у довільній формі на e-mail, що вказаний на квитанції. У тексті листа вкажіть дату та час отримання штрафу, номер квитанції, адресу, марку та реєстраційний номер машини, а також ім'я та прізвище власника машини. Сфотографуйте чек з магазину (якщо ви стояли на парковці для клієнтів супермаркету) або чек оплати паркування, де вказано час. Підійде також скрін з мобільного застосунку

2. Надіслати пояснювальний лист із фотографіями документів: з моменту надсилання листа сума штрафу буде зафіксована, і вирости вона не може, доки вам не прийде відповідь. Наприклад, якщо ви повинні сплатити 200 злотих штрафу за паркування протягом перших 7 днів, далі сума зросте до 400 злотих. Ви не погоджуєтесь з рішенням штрафу і хочете його оскаржити. У такому випадку, якщо ви надіслали листа до 7 дня з моменту отримання повідомлення про порушення, за вами фіксується сума 200 злотих. І навіть якщо вам прийшла негативна відповідь на odwołanie і штраф не скасовано, ви все одно маєте право сплатити 200, а не 400 злотих.

Якщо ви вже сплатили штраф, це означає, що ви погодилися з претензією. Оскаржити оплачені штрафи не можна, кошти за них не повертаються.

Звертаємо увагу на те, що парковки у Польщі бувають муніципальні та приватні. Власникам приватних парковок буде складніше стягнути штраф з порушника, оскільки доведеться доводити в суді, хто саме запаркував автомобіль. Вони можуть виставити штраф, але власник авто може відмовитись від його сплати, якщо не знає, хто саме в цей момент керував автомобілем.

У випадку з муніципальними паркуваннями, вчасно несплачений штраф може обернутися судовим розглядом. Зазвичай боржника попереджають про це, і лише потім передають справу до суду. Однак, згідно із законом, можуть подавати до суду і без попередження.

Будь-які штрафи, виставлені поліцією, зокрема за паркування, можуть бути оскаржені до суду в Першій податковій інспекції в Ополе.

У разі виникнення питань кол-центр працює з 7:30 до 15:30 за номером +48 77549 20 00. Можна також звертатися за електронною поштою: centrum-mandatowe@mf.gov.pl або надіслати лист на адресу: Centrum Mandatowe Pierwszego Urzedu Skarbowego w Opolu, 48-300 Nysa, ul. Stanisława Moniuszki 9-10

У Варшаві оскаржити штраф можна:

• електронною поштою в Zarząd Dróg Miejskich

reklamacjeSPPN@zdm.waw.pl

• за допомогою ePUAP, якщо ви — власник авто

• поштою Zarząd Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa або особисто в їх канцелярії

Де у Польщі заборонено паркуватися та скільки коштує порушення?

Ви можете отримати паркувальний талон за заборонене паркування:

• на велодоріжці або тротуарі — 100 злотих та 8 штрафних балів
• на відстані менше 15 м від зупинки громадського транспорту — 100 злотих
• у приватному секторі чи житловому комплексі, якщо там немає спеціального знаку — 100 злотих
• за зупинку автомобіля на лівому краю дороги (якщо немає знаку, що дозволяє це) — 100 злотих
• якщо ваше авто заважає  виїзду іншого транспортного засобу — 100 злотих
• на трамвайному або залізничному переїзді — від 100 до 300 злотих
• на перехресті або на відстані менше 10 м від перехрестя або  переходу — від 100 до 300 злотих
• на пішохідному переході або в межах 10 м від нього — від 100 до 300 злотих та 8 штрафних балів
• без подачі сигналу у разі аварійної ситуації або ДТП, коли авто має здійснити вимушену зупинку — 150 злотих
• на паркомісці, яке належить іншій фізособі або фірмі — 800 злотих
• при використанні чужої паркінгової картки (місця для інвалідів) — 1200 злотих та 6 штрафних балів.

No items found.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
пивні фестивалі Європи

Пивні фестивалі Німеччини й Польщі:

1. Cannstatter Volksfest у Штутгарті: можна з родиною

Дати: з 27 вересня до 13 жовтня 

Цей фестиваль називають молодшим братом Октоберфесту і його дуже люблять самі німці. Історія Cannstatter Volksfest почалася в 1818 році, коли король і королева Вюртемберг вирішили влаштувати свято для свого народу після важких років чуми. За своїми масштабами цей фестиваль менший за Мюнхенський: замість 6 млн осіб його відвідують 3 млн, пивоварень чотири замість шести, натомість нижчі ціни й атмосфера — як вдома.

 Для гостей є атракціони й ринок. На церемонії відкриття мер відкорковує перше барило пива, а через два тижні на закритті фестивалю можна побачити барвисті феєрверки. Кульмінацією свята вважається великий парад та гонка на повітряних кулях. 

2. Bremer Freimarkt у Бремені: вдягаймо костюм і гайда на карнавал

Дати: 18 жовтня — 3 листопада 

Це один з найстаріших і найбільших пивних фестивалів у Німеччині, який проводиться з 1035 року. Крім пива у величезних наметах, баварських сосисок та інших закусок, на ямарці продають вироби зі шкіри, прикраси та посуд ручної роботи, розписні пряники, іграшки та ще багато товарів. Конкурси краси, ігри, каруселі, концерти, феєрверки, ралі в стилі ретро, ​​танці, театралізовані вистави — все це чекає на вас на цьому фестивалі. Також тут проходить великий парад і маскарад. Якщо хочете поринути в атмосферу німецьких веселощів, краще підготувати для себе костюм.

3. Starkbierzeit у Мюнхені: міцно й ще міцніше 

Дати: щороку наприкінці лютого — початку березня 

Навесні на батьківщині Октоберфесту відбувається фестиваль міцного пива Штаркбірцайт. Триває захід кілька тижнів, і якщо хочете заощадити, то бронювати житло краще починати за кілька місяців. За місцевою легендою, з'явилося це свято в 1627 році, а заснували його ченці. Напередодні Великого посту вони варили дуже міцне та поживне пиво для того, щоб витримати майбутні 40 днів посту. З 1780 року з дозволу герцога Карла Теодора це пиво дозволили продавати й простим людям. 

Пивовар Франц Ксав'єр Цахерль згодом викупив чернечу броварню. Пиво стало продаватися під назвою Salvator і мало величезний попит у місцевих. Міцність напою становила 7,5%, і саме таке пиво продається на Штаркбірцайте. Але крім нього гостям пропонують чимало іншого. 

Основні локації фестивалю — пивні таких великих мюнхенських пивоварень, як Paulaner, Löwenbräu та Augustiner. До того ж серцем фесту найчастіше стає пивна Paulaner am Nockherberg — «нащадок» тієї самої чернечої броварні, де здавна варять Salvator. Фестивальний майданчик цього пивного свята вміщує до 2500 осіб. Все супроводжується музикою від місцевого оркестру, а на закуску до пива подаються традиційні страви баварської кухні.

4. Kulmbach Bierwoche у Кюльмбаху: найдавніші традиції 

Дати: з 26 липня по 3 серпня 

Можна заздалегідь спланувати літню європейську відпустку та відвідати пивний фестиваль у Кюльмбаху. Повірте, там є що подивитися! У середні віки кожен мешканець цього міста був спадковим пивоваром, адже пиво в цій місцевості почали варити ще багато століть тому. Сьогодні тут працюють кілька заводів та приватних пивоварень, які тримають у секреті свої рецепти. Щороку до свята вони створюють щонайменше 3 нові сорти пива.

Фестиваль відкриває церемонія на міській площі перед ратушею, де під гучну музику люди танцюють на вулицях та дегустують пиво своїх улюблених сортів. Проходять майстер-класи, дегустація традиційних німецьких закусок. Кульмбахська пивна культура — ​​одна з найдавніших у світі. Три місцеві пивні заводи виробляють більшу кількість пива на душу населення в Німеччині, ніж будь-яке інше місто.

5. Pichelsteinerfest у Баварському лісі: для втаємничених

Дати: 25 липня — 30 липня 2025

Спочатку свято замислювалося як масштабний автопробіг, але згодом фестиваль поступово перетворився на пивний фестиваль у таємничій атмосфері. Тепер у Баварському лісі можна не лише віддати честь мистецтву місцевих пивоварів, а й помилуватися фонтанами, покататися на гондолах, взяти участь у конкурсах.

6. Свято пива у Варшаві в Elektrowni Powiśle 

Дати: 4-6 жовтня 

На ціх вихідних свій Октоберфест пройде у Варшаві. Тут пануватиме баварська атмосфера, а головним пивним партнером свята стане Paulaner. Пиво цього бренду можна купити на всіх фудкортах Електровні. Очікуються страви німецької кухні, живий виступ гурту Silesian Tyrol Band та атмосфера справжнього Октоберфесту. Центральним елементом свята буде великий пивний намет, прикрашений в Баварському стилі. Людей очікується дуже багато, тож рекомендуємо приходити на свято заздалегідь.

Що потрібно знати, якщо зібрався на пивний фестиваль?

• Костюми на свято не обов'язкові, але в них веселіше
• Місця в наметах краще забронювати заздалегідь
• Пивні фестивалі проводяться у кожній землі Німеччини, тому краще стежити за розкладом в інтернеті. Для цього достатньо ввести в Google Bierfest + назву обраної землі чи міста
• Більшість пивних фестивалів мають родинні дні, коли можна приходити з неповнолітніми дітьми. Як правило, це будні. А ось візочки брати із собою не можна
•Німецький пивний фестиваль замислювався не для того, щоб напиватися, а для того, щоб познайомитися з традиціями Німеччини, скуштувати нові сорти пива від місцевих пивоварів, весело поспілкуватися та смачно поїсти. На жаль, з роками на кожному такому заході дедалі більше нетверезих, тому рекомендуємо стежити за безпекою.

20
хв

Якщо не встигаєте на Октоберфест: пивні фестивалі Німеччини й Польщі

Юлія Ладнова

Варшава 

У столиці Польщі учні 1-7 класів школи мають можливість користуватися громадським транспортом безкоштовно, але для цього потрібно оформити учнівський квиток (karta ucznia). Це іменний пластиковий документ, що підтверджує право школяра на безкоштовний проїзд у першій та другій білетних зонах міського громадського транспорту, автобусах передмістя, на поїздах Kolei Mazowieckich та Варшавських приміських ліній (Warszawska Kolej Dojazdow) на період навчання, але не довше восьми років. Термін дії картки 4 роки, за необхідністю її можна продовжити. 

Оформити karta ucznia та їздити безкоштовно Варшавською агломерацією можна:

1. Через школу

2. Через Центр обслуговування пасажирів

3. Онлайн на офіційному сайті

Для цього потрібні:

• PESEL учня

• фотографії дитини 3,5 х4, 5 см 

• довідка зі школи із зазначенням місця проживання учня

• паспорт чи інший документ, що підтверджує особу

Бланк-заяву на оформлення картки знайдете за посиланням.

Адреси Центрів обслуговування пасажирів, де можна оформити заявку, за посиланням.

Через чотири роки можна безкоштовно замінити карту на нову, але для цього обов'язково потрібно повернути старий документ. Якщо картку втрачено, за її відновлення потрібно сплатити комісію. 

Краків 

У Кракові діти також можуть користуватись громадським транспортом безкоштовно. Однак це стосується лише учнів початкових класів протягом навчального року. Для проїзду достатньо показати шкільну легітимацію, що діє з вересня до кінця червня.

Люблін

На безкоштовний проїзд тут мають право:

•діти до 7 років

•діти з інвалідністю віком до 26 років

•учні початкових державних або приватних шкіл, а також учні художніх міських шкіл 

Спеціальну карту проїзду оформляти не потрібно — достатньо показати документ, який підтверджує статус.

Щецин 

У цьому місті поблизу Німеччини скористатися безкоштовним проїздом можуть:

• учні початкової школи до 8 років

• діти та підлітки з обмеженими можливостями до 16 років

• діти, які відвідують дитячий садок

• учні початкових, середніх та художніх шкіл

Для підтвердження також достатньо мати легітимацію або посвідчення інвалідності.

Ґданськ 

Тут право на безкоштовний проїзд належить дітям до 4 років, дітям від 4 до 7 років з карткою мешканця Ґданська (Gdańska Karta Mieszkańca), дітям з інвалідністю до 16 років, учням початкових та середніх шкіл. Щоб здійснювати поїздки, достатньо мати із собою документ, що підтверджує один із зазначених статусів.

А, мабуть, найцікавіша ситуація з безкоштовним проїздом для школярів склалася у місті Бидгощ (Bydgoszcz). Право на нього мають лише школярі, що отримують стипендію від мера. При собі слід мати оригінальний документ про призначення стипендії.

20
хв

Безкоштовний проїзд для школярів у Польщі: де діє і як оформити

Юлія Ладнова

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Польсько-українська інтеграція не втрачає темпу

Ексклюзив
20
хв

Де і як працювати підлітку в Польщі: досвід українців‍

Ексклюзив
20
хв

Жорстоко побитий Артем вчить нас емпатії. Послухаймо його

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress