Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Опалювальний сезон 2024 в Польщі
Опалювальний сезон в Польщі триває з 1 жовтня 2023 року по 31 березня 2024 року, але конкретної тривалості немає, оскільки це залежить від погоди та температури на ззовні. Якщо температура падає настільки, що виникає потреба в обігріві приміщень — тоді опалювальний сезон продовжується.
Опалювальний сезон в Польщі теоретично має розпочинатися, коли існує ризик, що температура в житлових приміщеннях опуститься нижче 20 градусів C в кімнатах і нижче 24 градусів C у ванних кімнатах.
Компанії, що постачають тепло в багатоквартирні будинки, зазвичай надають послуги з 1 вересня по 31 травня, але на теплі батареї це не впливає. Увімкнення опалення є автономним рішенням управителя. Зрозуміло, що управителі будинків вмикають опалення, коли принаймні три дні поспіль температура повітря опускається нижче 10 градусів, а в квартирах — нижче 16 градусів.
Дослідження показують, що більше половини поляків перегрівають свої помешкання, що збільшує їхні рахунки за опалення приблизно на 5-8 відсотків на рік.
Найкраща температура в житлових приміщеннях — близько 21 градуса. При вищій температурі з помешкання втрачається близько 15 відсотків тепла. Щоб заощадити на рахунках, варто відрегулювати температуру батарей відповідно до приміщення та часу доби.
Читайте також: Як зменшити суми в комунальних платіжках у Польщі
Налаштуйте термостат обігрівачів
Регулювати температуру в будинку, безумовно, простіше за допомогою термостатів. Ми часто не знаємо, що наші термостати мають вибрану певну температуру, призначену для них. Тому прочитайте інструкцію до обігрівачів чи термостатів, які є у вашому помешканні, і відрегулюйте їх так, щоб температура в кожній кімнаті відповідала вашим індивідуальним потребам. Не забувайте змінювати температуру в залежності від часу доби. Вагомою тут є температура в приміщенні, а не температура радіатора. Тому — важливо додатково вимірювати температуру приміщення. Найпростіші терморегулятори дозволяють встановити бажану температуру.
Такий контроль за температурою та відповідне іі встановлення дозволять зменшити кошти під час опалювального сезону.
Оптимальна температура в помешканні:
- вітальня: 20-22 С;
- кухня: 16-19 С;
- спальня: 17-19 С;
- ванна кімната: 22-24 С;
- дитяча кімната: 20-22 С.
"0” на терморегуляторі (іноді позначається символом сніжинки) зовсім не означає, що клапан закритий — він буде утримуватися на цій позиції, щоб запобігти замерзанню води всередині радіатора. Якщо встановити терморегулятор на позначку "0", можна отримати від 6 до 8 градусів тепла.
Регулятор радіатора на позначці "1” найкраще встановлювати в підвалі, на сходовій клітці, в гаражі або, можливо, коли ви надовго відлучаєтеся з дому. Радіатор, встановлений на рівень "1”, буде підтримувати температуру в приміщенні приблизно 12-13 градусів C.
Рівень "2” найкраще встановлювати на ніч у спальні — він буде підтримувати температуру близько 15-16 градусів C.
Рівень "3” підтримує температуру в межах 18-20 градусів. Це найкраще налаштування для радіатора у вітальні, кухні, їдальні або передпокої.
Для ванної кімнати, дитячої або приміщення, де ви працюєте, рекомендується встановити регулятор на позначці "4”. Це дозволить довести температуру в приміщенні приблизно до 22-24 градусів С.
Встановлення обігрівачів на рівні "5” підвищує температуру в приміщенні від 25 до навіть 28 градусів C. Таке налаштування здебільшого використовується в басейнах. Важливо зазначити, що найвищий показник на обігрівачі не означає, що приміщення нагріється найшвидше. Навпаки, воно неодмінно буде сухим, спекотним і протяжним, а також неекономним.
Рівень "5” краще не вибирати без явної необхідності.
Читайте також: Я повернула кауцію за орендоване житло. Топ-5 порад з власного досвіду
Відслоніть батареї
Багато людей з естетичних міркувань вирішують закрити свої радіатори, особливо старі чавунні, не усвідомлюючи, що навіть найбільш естетичне покриття означає збільшення тепловтрат на 20 відсотків, що неодмінно збільшить наші рахунки за опалення. Радіатори є ключем до досягнення комфортної температури в приміщенні і повинні віддавати тепло без перешкод.
Встановіть забатарейні екрани
Щоб ще більше підвищити ефективність використання виробленого тепла, ви також можете використовувати тепловідбивні екрани. Тому подумайте про встановлення спеціального екрану з алюмінієвої фольги, який відбиваме тепло в напрямку простору приміщення, яке обігрівається.
Видаліть повітря з радіаторів та батарей
Якщо ми відчуваємо, що наші батареї чи радіатори працюють погано і не зовсім підтримують температуру, яку ми встановили на термостаті, найпростіший спосіб покращити їх роботу — це видалити з них повітря. З традиційними батареями це дуже просто, і ми, безумовно, будемо в курсі, як це зробити. Щодо складніших радіаторів, то варто познайомитися з інструкцією обслуговування, де можна буде знайти опис та пояснення того, як це можна зробити.
Ущільніть вікна
На час опалювального сезону ущільніть вікна, купіть самоклеючі гумові або силіконові прокладки і наклейте їх на край дверної рами. Важливо виявити протікання і усунути їх якомога швидше. Холод, що проникає через щілини у вікнах, знижує ефективність обігрівачів приміщення та може суттєво збільшити кількість енергії, яка потрібна для обігріву.
Підтримуйте оптимальну температуру
Загальновідомо, що чим вищу температуру ми підтримуємо в будинку, тим вищими будуть витрати на опалення. На жаль, деякі з нас підтримують занадто високу температуру і в результаті сплачують високу ціну за надану послугу.
Ефективно провітрюйте приміщення
Опалювані приміщення повинні мати щоденний приплив свіжого повітря. Найефективніший спосіб провітрити оселю — відчинити вікна навстіж на кілька хвилин після того, як вимкнути терморегулятори радіаторів. Майте на увазі, що тривале провітрювання, окрім повітрообміну, сприяє охолодженню всіх приміщень. Стіни і меблі охолоджуються, тим самим збільшуючи використання енергії на обігрів після провітрювання.
Відслоніть вікна, коли сонячно. Заслоніть, коли стемніє
По-перше, важливо зазначити, що найтоншим бар’єром, який перешкоджає виходу тепла з вашого будинку, є вікна. Після заходу сонця, коли вже немає можливості освітлювати приміщення природнім шляхом, варто заслонити вікна. Таким чином ми ущільнемо найтоншу частину в стіні — вікно, а тим самим зменшимо відплив теплого повітря з кімнати.
Подбайте про стан радіатора чи батареї
Ще до початку опалювального сезону варто подбати про те, щоб ваша система опалення працювала належним чином. Варто регулярно перевіряти стан батареї чи радіатора, а також підтримувати актуальність налаштувань. Якщо вони правильні, ваші радіатори, безсумнівно, будуть використовувати менше енергії, ніж ви очікували.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!