Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Найпоширенішими формами у Польщі є трудовий договір (umowa o pracę) та договір доручення (umowa zlecenie). Однак це не єдині форми працевлаштування, які домінують на польському ринку праці; крім вищезазначених, можна також виділити договір на виконання конкретного завдання (umowa o dzieło) або так званий договір B2B, що укладається між підприємцями.
Трудовий договір (umowa o pracę) у Польщі
Трудовий договір — це двосторонній юридичний акт, який має на меті встановлення трудових відносин. Його основними елементами є два волевиявлення сторін — працівника, який зобов'язується виконувати роботу певного виду для роботодавця та під його керівництвом, а також роботодавця, який зобов'язується працевлаштувати працівника та виплачувати йому певну винагороду.
Для того, щоб договір був кваліфікований як трудовий, він повинен відповідати ряду характерних ознак. Крім того, цей договір характеризується досить тісними відносинами з роботодавцем. Ці відносини ґрунтуються на принципі підпорядкування працівника роботодавцю, а виконувані обов'язки перебувають під суворим керівництвом. Ця особливість відрізняє трудові відносини від інших, які домінують на польському ринку.
Водночас працівник отримує стабільність зайнятості та захист у широкому розумінні, наприклад, гарантовані законом строки попередження про звільнення, визначені часові межі виконуваної роботи, право на щорічну відпустку, відпустку для догляду за дитиною, захист зайнятості під час відсутності з поважних причин, додаткові фінансові виплати, такі як грошова вихідна допомога або відпускні.
Читайте також: Розірвання умови о праце в Польщі. Зміни у 2024 році
Договір доручення (umowa zlecenie) у Польщі
Договір доручення та договір підряду — дуже популярні на ринку форми трудових відносин, які регулюються Цивільним кодексом Польщі. Їх часто обирають як роботодавці, так і працівники залежно від своїх уподобань.
Договір доручення — це договір про сумлінне виконання, за яким підрядник зобов'язується виконати певну діяльність за завданням замовника. До безперечних переваг договору доручення можна віднести можливість для підрядника вільно вирішувати спосіб виконання роботи, що є предметом договору, місця виконання завдання (у більшості випадків), а також час, в який воно має бути виконане.
Якщо договір доручення укладається з зазначенням отримання винагороди, замовник зобов'язаний сплатити підряднику певну суму з урахуванням мінімальної погодинної ставки.
Крім того, законодавство Польщі також регулює питання, пов'язані з тим, коли підрядник повинен отримати свою винагороду. Якщо такий договір укладається на строк більше одного місяця, виплати повинні бути регулярними і відбуватися не рідше одного разу на місяць.
Такі види договорів, до яких відносяться договори доручення, підпадають під обов'язок страхування на випадок безробіття. Підрядники, як правило, повинні підлягати соціальному та медичному страхуванню, причому страхування на випадок хвороби є для них добровільним. Підрядник підлягає медичному страхуванню лише в тому випадку, якщо він підлягає обов'язковому соціальному страхуванню на іншій підставі і в результаті цього отримує зарплату, що дорівнює або перевищує мінімальній заробітній платі в Польщі. Важливим питанням у випадку договору доручення є можливість його розірвання без зазначення строку.
Якщо договір доручення не передбачає розірвання з попереджувальним строком, він не може бути розірваний без попередження, за винятком випадків, коли він передбачає розірвання з попередженням.
Договір на виконання конкретного завдання (umowa o dzieło) у Польщі
Цей вид трудового договору також називають договором підряду. Його предметом є виконання конкретної роботи, конкретно визначеної та індивідуалізованої, що становить кінцевий результат діяльності особи, яка прийняла замовлення, наприклад, написання статті, створення картини, написання твору, проектування та висадження саду. Як бачимо, суть цього договору полягає в досягненні певного результату. Як і у випадку з договором доручення, ці відносини можуть регулюватися сторонами досить вільно, завдяки принципу свободи договору, тобто щодо місця, часу його виконання, а також відсутності вказівок.
Важливим моментом договорів підряду є те, що на цей договір не поширюється соціальне страхування. Тому роботодавці досить часто обирають саме таку форму працевлаштування.
Договір на виконання певної роботи характеризується досить обмеженими можливостями розірвання. Припинення співпраці може відбутися за взаємною згодою сторін або в окремих випадках, передбачених Цивільним кодексом. Так, замовник може розірвати договір про виконання певної роботи, виплативши обумовлену винагороду, що, безсумнівно, захищає інтереси замовника, однак він може зменшити виплату винагороди на суму, яку замовник заощадив у зв'язку з невиконанням роботи.
Кодекс праці у Польщі передбачає низку обставин, які дозволяють достроково припинити відносини між сторонами договору підряду шляхом відмови від нього. Наприклад, у разі збільшення собівартості або затримки виконання роботи замовник може відмовитися від продовження виконання даного виду трудового договору.
Читайте також: Які види трудових договорів існують у Польщі?
Трудовий договір B2B
Серед відомих і все більш поширених форм співпраці є договір B2B, або "бізнес для бізнесу". Особливістю, яка відрізняє цей контракт від інших форм зайнятості, є те, що сторони контракту повинні мати підприємницький статус, це може бути фізична особа-підприємець, корпорація або партнерство, жодних обмежень до цього немає. Договором В2В також може бути договір оренди, договір купівлі-продажу між підприємцями, але найчастіше в Польщі він використовується як форма трудового договору. Що стосується решти елементів, то сторони є вільними у формуванні своїх взаємовідносин.
Договір B2B не дає можливості користуватися таким правовим захистом, який гарантує умова о праце в Польщі.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!