Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Протягом останніх кількох тижнів на офіційних сайтах воєводських управлінь поліції у Польщі з'явилися десятки повідомлень про афери з використанням різних "популярних" серед шахраїв методів. Ми підготували підбірку найбільш поширених шахрайських схем, щоб ви були поінформовані та не дали себе обдурити.
Афера "BLIK"
Шахраї отримують доступ до месенджера інших користувачів, а потім від імені людей, чиї акаунти вони зламали, надсилають повідомлення друзям з проханням позичити гроші, згенерувавши в електронній платіжній системі кодовий номер BLIK. Своє прохання вони пояснюють по-різному: тимчасовою нестачею готівки, терміновою необхідністю оплатити рахунок або зробити переказ і неможливістю зробити це зі свого рахунку. Історії, які розповідає шахрай, можуть бути різними й спрямовані лише на те, щоб виманити якомога більше грошей.
На відміну від банківського переказу, транзакції, здійснені за допомогою BLIK-коду, вже не можна скасувати, оскільки злочинець одразу вводить даний BLIK-код в банкомат і знімає з нього гроші. Ця афера стає все більш популярною, а жертвами шахраїв стало також багато українців в Польщі.
Читайте також: Як заблокувати свій Pesel, аби ним не скористалися шахраї
Шахрайство з "фальшивими посиланнями"
Ця популярна серед шахраїв схема відбувається через відомі рекламні портали.
Схема шахрайства досить проста: злодій зв'язується з нами через портал і видає себе за покупця, зацікавленого в придбанні виставленого товару. Потім просить перенести подальше переписування на інший комунікатор, який дозволяє надсилати посилання. Там вони надсилають посилання, яке веде на фальшивий вебсайт банку, рекламний портал або сайт кур'єрської компанії. Сайти можуть виглядати абсолютно однаково і їх важко відрізнити від справжніх. Різниця лише в адресі сторінки, яка, окрім закінчення, також досить схожа. Після того, як ми вводимо наші дані за цим посиланням, шахрай може отримати доступ до нашого банківського рахунку та викрасти наші гроші.
Шахрайство з видаванням себе за працівника поліції
Жертвами цієї афери найчастіше стають люди похилого віку. Потенційному пенсіонеру телефонує чоловік, який представляється працівником поліції, і маніпулює вигаданою історією. Найчастіше це пов'язано з нещасним випадком, який стався з сином, донькою чи іншим близьким родичем літньої людини. Потім шахрай повідомляє жертві, що для того, щоб покрити витрати, які були спричинені "нещасним випадком”, — необхідно сплатити певну суму грошей. Найчастіше ці суми становлять кілька десятків тисяч злотих.
Гроші за проходження опитування в банках Польщі
Кіберзлочинці під виглядом працівників банків рекламували у соціальних мережах можливість отримати нібито 500 злотих за проходження опитування. З реклам виникає, що дане опитування проводиться польським банком. Після переходу за посиланням жертва потрапляла на сторінку, що оманливо нагадує сторінку входу в систему електронного банкінгу, де жертву також просидять ввести номер PESEL та дівоче прізвище матері.
Шахрайство за допомогою шкідливих програм
У листопаді 2023 року відбулися дві кампанії з розсилання шкідливого програмного забезпечення з використанням зображень відомих польських банків. Зловмисники видавали себе за працівників Bank Pekao та Bank Millennium.
Клієнти Bank Pekao могли отримати підозрілі електронні листи з вкладенням протягом листопада. Лист містив підозрілий архівний файл з розширенням ".tgz" під назвою "Pekao/Підтвердження переказу платежу EU81900004644379.tgz".
Підтвердження переказу там не було, лише шкідливий файл, що краде дані зі служби OneDrive пристрою отримувача.
Інтернет-шахрайство: фішинг та телекомунікаційне чи комп'ютерне шахрайство у Польщі
Кіберпростір — це рай для шахраїв усіх видів. Телекомунікаційні, інтернет та інші види шахрайства, а також комп'ютерне шахрайство за допомогою текстових повідомлень або електронної пошти - це те, з чим стикався майже кожен.
Часто у Польщі шахраї використовують таку мову, що з першого погляду стає зрозуміло, що з повідомленням "щось не так". Це слугує для того, щоб відсіяти менш вразливих людей, аби злочинець не витрачав час на того, хто підкований, підозрює щось і навряд чи піддасться обману.
Читайте також: Що можна отримати в Польщі безкоштовно?
Характерними ознаками афер і шахрайств є використання соціальної інженерії та психологічних маніпуляцій. У злочинах цього типу особливо часто зустрічаються такі способи впливу. Це не є показником того, що пропозиція є шахрайською, оскільки деякі з цих способів використовують і маркетингові агенції. Ми вказуємо на те, що це спосіб, покликаний відключити аналітичне мислення і змусити потенційну жертву керуватися емоціями та бажанням швидкого заробітку. Усвідомлення цих способів є ключем до розуміння того, коли до них вдаються, а знання дозволяє захиститися від них.
Варто знати усі ці способи, щоб від них захиститись:
- часові обмеження — обмежена в часі пропозиція, яка змушує поквапитись (правило недоступності);
- обмеження кількості людей, які можуть долучитися до певної пропозиції (правило групового членства);
- висока прибутковість і низький ризик;
- посилання на авторитетів, тобто осіб, яких знає і яким довіряє суспільство (правило авторитету);
- лестощі — наприклад, якщо ви приймете пропозицію, це означає, що ви є розумною людиною;
- гарантія — дослідженнями доведено, що слово "гарантія", використане в будь-якому контексті, впливає на сприйняття та рішення, тому беззмістовна "гарантія задоволення" або щось подібне часто з'являється в телекомунікаційних шахрайствах та шахрайствах в Інтернеті;
- відгуки клієнтів — слід мати на увазі, що насправді відгуки в Інтернеті можуть бути написані самими шахраями або від їхнього імені (соціальний доказ);
- зовнішня привабливість інвестиційного консультанта — якщо консультант багато говорить про себе, здається ідеальним, то, можливо, він використовує так званий „ефект ореолу” для завоювання довіри;
- використання узагальнень — кожен, будь-хто і т.д., що також є використанням узагальнення та соціального доказу своєї правоти;
- подарунки (безплатна послуга, їжа) — засновані на правилі взаємності, щоб ми відчували себе зобов'язаними інвестувати, якщо радник щось для нас зробив
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!