Ексклюзив
20
хв

Романтика просто неба: де у Варшаві знайти відкриті кінотеатри

У Варшаву приходить літо, а це означає, що починається час кінотеатрів просто неба. У столиці це вже стало доброю традицією: у різних районах міста заплановано численні кінопокази, більшість з яких розпочнеться з червня. Ловіть список постійних локацій

Юлія Ладнова

Фото: Shutterstock

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

‍Відкриті кінотеатри Варшави:

1. Chono Lulu Bistro & Bar: кіно та їжа в затишному ресторані 

Адреса: ресторан знаходиться на території Parku Pięciu Sióstr, район Dworca Zachodniego

Щовівторка з травня по вересень тут можна подивитися хороші фільми під смачні закуски та напої з ресторану. Зручні шезлонги, багато зелені, гарний вибір фільмів та приємна атмосфера. Кінопоказ починається о 21:00, але у разі дощу сеанси скасовують. Зазвичай охочих подивитися фільм на вулиці багато, тож краще бронювати місця заздалегідь. Сам показ безкоштовний, ви сплачуєте лише за те, що замовляєте в ресторані.

2. Кіно по пʼятницям в Пясечно 

Адреса: Skwer Kisiela, Piaseczno.

Кожну пʼятницю в сквері проходять кінопокази від Centrum kultury w Piasecznie. Великий екран, зручні лавки, тиша і свіже повітря. До речі, вже відомі перші фільми сезона 2025: 

• Konklawe 

• Jutro będzie nasze 

• Wszystko wszędzie naraz

• Obsesja

• Anatomia upadku 

• Bękart

• Mój pies Artur

• Perfect Days 

А якщо ви хочете впливати на вибір фільмів, то слідкуйте за сторінкою Центра культури й беріть участь в голосуванні. 

3. Кінопокази по пʼятницям і суботам на Влохах і Охоті 

Це два сусідні райони Варшаві, де можна подивитися фільми в пʼятницю в Ogrody Kosmosu та в суботу в Park im. Marka Kotańskiego. Орієнтовно сеанс стартує в 21:00. В парку Щенсливицький кожну пʼятницю в 21:15 також організовують безкоштовні кінопокази.

4. Документальні та розважальні фільми на пляжі від Dzielnica Wisła

Фільми на пляжі. Тож беріть із собою покривало чи плед, попкорн і улюблений напій та їдьте на Przystań Warszawa. Тут можна зручно розміститися й дивитися водночас на воду й на великій екран. Декілька годин справжнього релаксу забезпечені.

5. Кіно і їжа в тусовочних локаціях Варшави 

Кожне літо раз на тиждень подивитися фільми та смачно поїсти можна в двох найпопулярніших локаціях Варшави: Elektrownia Powiśle та Browary Warszawskie. Тут на фудкортах багатий вибір страв з різних кухонь світу, смачне крафтове пиво та велика молодіжна тусовка. Це історія не про камерність і тишу, але це весело й можна познайомитися з новими людьми. 

6. Сеанси від Kinoteka: класика і найгарячіші премʼєри року 

Адреса: Pl. Defilad, з боку  аl. Jerozolimskich

З 3 червня в центрі Варшави розпочнеться сезон безкоштовних кінопоказів просто неба в межах проєкту «LOT Kino Letnie» від Kinoteka. Організатори обіцяють, що навіть найвибагливіші поціновувачі кінематографу будуть приємно вражені репертуаром. Кінопокази проходитимуть з 1 червня по 7 вересня, кожного вівторка, четверга й суботи після заходу сонця: в 21:30 в червні та липні та о 20:30 в серпні та вересні. Простір відкривається за дві години до показу, тож якщо хочете зайняти місця на шезлонгах, приходьте заздалегідь. Глядачам рекомендують брати із собою теплі пледи. У разі дощу показ переноситься в критий зал Кінотеки.

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Що зміниться для студентів-іноземців

Перша вагома зміна стосується мови, а саме рівня її знання. За новими правилами, вже при вступі до польського вишу іноземець повинен буде підтвердити рівень володіння мовою сертифікатом рівня B2 і більше. Це стосується не лише польської, а також англійської мови, якщо іноземець обирає її в якості мови навчання в університеті. Ці поправки спрямовані на те, щоб  іноземці більше не могли використовувати студентські візи для влаштування на роботу або переїзду до інших країн Шенгенської зони. Також студент більше не зможе отримати карту побиту лише за умов навчання в університеті. А якщо він не розпочне навчання, на яке записався, то ректор ВНЗ буде зобов'язаний письмово повідомити про це до консульства, де студенту видали візу. Там можуть анулювати візу, і перебування на території Польщі в такому випадку не буде законним. 

Крім того, суттєво знизиться кількість іноземців в ВНЗ Польщі.Відтепер кількість іноземних студентів не може перевищувати 50% від загальної кількості студентів цього навчального закладу в навчальному році. Приймати нових людей навчальний заклад зможе тільки тоді, коли цей показник знизиться до 50%.  Тож кількість поляків та іноземців має бути рівною. 

Запроваджується єдиний реєстр іноземних студентів та аспірантів, а консули та МЗС набувають більше  повноважень щодо контролю за візами.

Що зміниться для висококваліфікованих спеціалістів

Якщо за новими правилами стати студентом буде складніше, то життя висококваліфікованих спеціалістів-іноземців має стати простішим. Це нововведення стосується отримання Blue Card — дозволу водночас на роботу і на проживання. Цю карту можуть отримати іноземці з вищою освітою або ті, хто має від 3 років досвіду роботи за фахом із затвердженого переліку професій (наприклад, у сфері IT, інженерії та інших затребуваних галузях). Цей документ надає трудові й соціальні права, як у громадян країн ЄС, можливість переїзду та роботи в інших країнах Євросоюзу та стабільний термін проживання в Польщі. 

Отримати його можна буде без тесту ринку праці для працедавців, тоді як дотепер треба було доводити, що на вакансію не вдалось знайти польського кандидата. А ще можна це зробити в електронному форматі. Щоправда, за нелегальне працевлаштування іноземця працедавцю загрожує штраф в 50000 злотих. 

Поліцеальні школи та отримання громадянства й карти резидента 

Дипломи поліцеальної школи більше не будуть підходити для отримання карти резидента або оформлення громадянства. Підтвердити знання мови можливо буде тільки сертифікатом на рівень B1-B2 з держіспиту. І це значно ускладнює шлях, бо іспит проходить лише 4 рази на рік, а кількість місць обмежена. Ті, хто закінчили поліцеальну школу до червня 2025 року, ще мають можливість податися з її сертифікатом на громадянство або карту резидента до червня 2026 року. Решті вже доведеться писати держіспит.

20
хв

Що змінилося в законі про іноземців у Польщі в 2025?

Юлія Ладнова

Почати пошук гуртожитка для студента в Польщі потрібно із сайту навчального закладу, куди в Польщі вступила або планує вступити ваша дитина. Зазвичай польські державні університети забезпечують студентів місцями у гуртожитках. У випадку приватних вишів ситуація дещо інша — вони не завжди мають власні гуртожитки (треба запитувати), тому студентам доводиться самостійно шукати житло. Водночас учні приватних університетів можуть подати заявку на поселення в гуртожитки, які належать державним навчальним закладам. Просто подивіться на карті, гуртожитки яких навчальних закладів є найближчими до місця навчання вашої дитини. 

Як подавати заяву на гуртожиток в польському навчальному закладі 

На сторінці свого навчального закладу можна знайти інформацію про кількість гуртожитків, їхню локалізацію, умови проживання в кожному з них, кількість осіб на кімнату — зазвичай, це 2-3, бувають і для однієї особи, однак там є певні обмеження: наприклад, лише для магістратів або ж вартість за таку кімнату є дорожчою. Деякі гуртожитки пропонують двомісні “сімейні номери”. 

Місця надаються переважно в кілька раундів набору. Щоб отримати місце, необхідно зареєструватися у USOSweb (Uniwersytecki System Obsługi Studiów) — системі університетських навчальних послуг, яка є результатом співпраці між найбільшими польськими університетами. Тут, серед десятків інших цифрових послуг, студенти можуть подати заявку на поселення в студентський гуртожиток. 

Зразок заявки та графік раундів набору публікується на сайті навчального закладу. Контракт на проживання укладається на рік, наступного року його знову потрібно продовжувати, пройшовши процедуру набору. Однак з практики відомо, що інколи для збереження місця потрібно платити також за літні місяці, аби зберегти право на продовження гуртожитка на наступний рік.

Часто у першому раунді більше шансів отримати місце, особливо в кращих гуртожитках. Наступні раунди — це вже додатковий шанс для тих, хто не потрапив раніше або подається пізніше. Після кожного раунду публікується список студентів, яким надано місце. Ті, хто не пройшов, можуть спробувати знову в наступному раунді. На практиці завжди є шанс на гуртожиток, навіть якщо ви не пройшли в першому чи другому раунді відбору. 

У першому раунді подають заявки ті, хто вже проживав у гуртожитку та виконав всі умови для продовження (напркилад, вніс заставу, яка визначена навчальним закладом). 

У другому раунді — цьогорічні однокурсники. Третій раунд заяв призначений для тих, хто був зарахований на навчання у вересні 2024 року, та тих, хто з різних причин не подав заяву раніше або не пройшов за вимогами, несвоєчасно вніс суму бронювання (це від 750-800 злотих). 

Хто має право на гуртожиток під час навчання в польському виші 

Теоретично право на гуртожиток мають всі студенти. Однак під час розгляду заявок враховуються такі критерії:

  • фінансове становище,
  • стан здоров'я (переважно довідка про значне порушення працездатності),
  • відстань місця постійного проживання від місця розташування університету,
  • соціальна (сімейна) ситуація.

Повна заявка складається з:

  • заява на місце в студентському гуртожитку (зразки є на сайтах університетів),
  • довідка про доходи (зароблені членами сім'ї у 2022 році),
  • в обґрунтованих випадках документи, що підтверджують особливі обставини (довідка про інвалідність, соціальний (сімейний) стан, наприклад, сирітство, напівсирітство тощо).

Вартість і умови проживання в польських гуртожитках 

З правилами проживання студента ознайомлять під час поселення. Варто дотримуватися їх — наприклад, шанувати заборону на паління й необхідність тиші у нічний час тощо. 

Умови проживання в різних гуртках можуть відрізнятися, Наприклад, є місця, де потрібно доплачувати за прання одягу, сушарку. Є гуртожитки стандартні, а є з покращеною інфраструктурою: футбольним полем, тренажерною залою. Відповідно, відрізняється й вартість — від 400 злотих до 1300 за місяць. Гуртожитки приватних вузів дорожчі — до 2000 злотих на місяць. 

У великих містах, як-от Варшава, Краків чи Вроцлав ціни можуть бути вищими, особливо в нових студентських гуртожитках. У менших містах і старих гуртожитках можна знайти місця навіть за 350-400 злотих на місяць. Це вигідніше, якщо порівняти з орендою кімнати\квартири, плюс тут у студента є можливість зав'язати корисні контакти, налагодити соціальне життя, що особливо важливо для студента-іноземця. 

20
хв

Гуртожитки в Польщі для українських студентів: ціни, умови й правила проживання

Галина Халимоник

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Анора», або росіяни стали новими героями Америки

Ексклюзив
20
хв

«Звідки у нас ця здатність сміятися серед війни?» Рецензія на польсько-український фільм «Дві сестри»

Ексклюзив
20
хв

Найкрасивіша весна в кіно: фільми для весняного настрою

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress