Ексклюзив
20
хв

Котлета по-київськи і терор ЗСУ руками дітей. Як Росія примушує до «миру» за своїм сценарієм?

Після засідання Ради безпеки ООН, на якому обговорювали російський ракетний удар по дитячій лікарні «Охматдит», Росія влаштувала святковий обід. Головною стравою була котлета по-київськи. Гаряче масло з кропом текло по горлянках — так символічно гості розділили акт тероризму проти найбільш вразливої групи українців

Марина Данилюк-Ярмолаєва

Фото: AA/ABACA/Abaca/East News

No items found.

Нинішнє літо подарувало Росії купу можливостей. На фронті Армія РФ пішла ва-банк, бо ніхто не знає, як воюватиметься в 2025 році, коли бронетехніки у другої армії світу відчутно поменшає. Віктор Орбан, премʼєр-міністр Угорщини, наступних пів року головуватиме в Раді Європейського союзу. Він одразу взявся за побудову іміджу миротворця — і попросив Зеленського припинити вогонь. А далі поїхав обійматися в Китай.

Дещо допомагає Росії головна дилема на виборах у США — чи не застарий Джо Байден балотуватися від Демократичної партії — й обкладинки світових ЗМІ то з ходунками, то зі смішинками, що нинішній лідер «уже не торт». 

Впевненості додала Путіну і нерішучість США та Німеччини на ювілейному саміті НАТО. Він справді міг бути історичним, але не став — і лише запевнив, що українці власними руками мають перемогти російське військо, яке збиралося весь період Холодної війни. 

Всі ці фактори разом діють на українське суспільство виснажливо, і навіть найстійкіші протягом дня відчувають емоційні гойдалки. Український народ тримає єдність, але подекуди пішли перші тріщини та легкий візерунок іржі. 

Руками випадкових і некомпетентних народних депутатів продовжується пресинг ЗСУ. Чому так?

Українська армія стабільно тримає величезний рівень довіри і в окремих політиків вищого рівня є побоювання, що саме цей суспільний інститут народить нових політиків, які прийдуть на зміну нинішнім елітам 

Лідеркою тут є народна депутатка Марʼяна Безугла — не минає дня, аби вона не обізвала Головнокомандува ЗСУ Олександра Сирського «страшним «совком», який буцімто вбиває більше людей, ніж російські генерали. Ця ж сама політикиня влаштувала хейт ЗСУ після свідомого удару Росії по онкохворим дітям в лікарні «Охматдит» — стверджуючи, що у нас погане ППО і абсолютно некомпетентні Повітряні сили України. Тривожна заява з огляду, що ось-ось чекаємо першу партію F-16, і вони справді можуть убезпечити прифронтові міста на кшталт Харкова від ударів КАБами. 

Володимир Зеленський і Олександр Сирський. Фото: ОПУ
Подібні заяви — наче мед для російської пропаганди та розвідки. Адже саме так у численних телеграмах потім розганяють кампанії ненависті до армії, зриву мобілізації, а ще замовляють злочини проти військовослужбовців, де фігурантами стають неповнолітні 

Країною прокотилась серія підпалів автомобілів ЗСУ у тилових містах підлітками. Хлопчикам через проросійську соцмережу обіцяють по кількасот доларів — треба просто підпалити автівку, яка буцімто пакує людей до ТЦК. Так жертвами стають бойові підпозділи, для яких наявність авто тотожне виживанню на передовій. 

Традиційно — російські спецслужби вибирають найбільш маргіналізовані сфери українського населення. Які хочуть швидких грошей і не гребують будь-якими способами швидкого заробітку. Безумовно, ні про який патріотизм чи суспільну мораль там не йдеться.

Яскравий випадок трапився у червні. Матір свідомо підбила на підпал автівок ЗСУ свого 14-літнього сина. У телеграмі за це їм обіцяли 500 доларів. 

Росія знає, що неповнолітніх не каратимуть суворо, а отже, так можна легалізувати злочини проти ЗСУ. А ще це прошивка молодого покоління — хочеш заробити швидких грошей, бий ЗСУ.

За підпал, який стався 30 червня 2024 на Кіровоградщині, жінці у телеграмі невідомі пообіцяли 10 тисяч гривень

Паплюжать памʼять навіть мертвих героїв. Наприкінці червня на Аскольдовій могилі було пошкоджено могили Героїв України — пілота Андрія Пільщикова «Джуса» та Дмитра Коцюмбайла «Да Вінчі». Обоє молодих чоловіків є яскравим прикладом покоління Майдану, яке свідомо пішло захищати Україну від російської агресії.

За вандалізм спіймали 60-річну жінку з певними психічними розладами. Тобто Росія не соромиться використовувати навіть нездорових людей, які не тямлять, що вони насправді роблять. І котрих неможливо притягнути до відповідальності через стан неосудності. 

Подібний сплеск агресії до військових — мертвих, живих та ненароджених — має, на думку РФ, закріпити в окремих категорій українців ненависть до ЗСУ. Що ось, ці люди в формі — корінь зла. Що давайте вже нарешті сядемо за стіл перемовин, зробимо винними радикалів, націоналістів та так званих хейтерів. А далі будемо жити дружно, але за правилами, які будуть написані під диктовку Москви.

Кожен випад у бік ЗСУ має каратися українським суспільством. Гарний приклад нещодавно показала історія ветерана з Одеси Олексія Притули. Після тяжкого поранення та ампутації обох ніг він повернувся до роботи ветеринаром. 

І ось одного ранку на прийом до відомого лікаря прийшов з пуделем бізнесмен Вадим Шевеленко, який займається тендерами на відновлення водопостачання в Миколаїв. Успішний чоловік з собакою злякався колишнього військового на протезах, обматюкав його і втік. 

Однак дуже скоро актив Одеси знайшов підприємця, який виявився ще і радником віцепремʼєрки Ольги Стефанішиної. І довелось писати публічне вибачення та передавати гроші в фонд «Азову».

Фото: AA/ABACA/Abaca/East News

Український захисник — той, хто тримає крихку незалежність на фронті, але й той, хто максимально вразливий у тилу від людського невігластва, маніпуляцій та спеціально накрученої ненависті. 

Людина в формі ЗСУ — на щиті чи зі щитом — завше буде основним головним болем військової розвідки РФ. Бо вона не втомлюється від війни так, як ті, хто її ніколи і не нюхав

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

No items found.

Українська журналістка, політичний аналітик та медіа-консультант. Працювала парламентським оглядачем більше 10 років. Співпрацює з виданнями «Цензор.нет» та «Еспресо». Є авторкою популярних YouTube-каналів «Цензор.нет» та «Шоубісики». Спеціалізується на темі політики, економіки та медіатехнологій.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Минув місяць, як Україна розпочала наступальну військову операцію на території Росії. Якби Україна мала всі необхідні дозволи від партнерів на застосування далекобійної зброї та відповідні далекобійні ракети і снаряди, то такі операції були б непотрібні. Але Росія готувалась до наступальних дій з боку Сумщини та безжально обстрілювала прикордонні райони України. Тому іншого виходу не було, як переносити війну на територію Росії та створювати зону безпеки. 

Військове мистецтво

З військової точки зору операція майстерно спланована та здійснена Головнокомандувачем Сирським. Ворог не очікував. З українського боку був забезпечений безпрецедентний рівень секретності.

З точки зору швидкості просування операція також вражає. За перший день Курської операції українські війська просунулись вперед на 14 кілометрів. І це в умовах, коли з початку повномасштабного вторгнення російська армія зберігає  десятикратну перевагу в озброєнні та кількості людей. Про що це говорить? Що українська армія опанувала високий рівень військового мистецтва. 

Втім, ситуація дійсно нетипова для цієї війни, тож, закономірно виникло питання — як розцінювати такі дії української армії з точки зору міжнародного права

Як кваліфікувати дії України?

Українські війська фізично перетнули кордон РФ і рухались вперед — то це наступ чи оборона? Злочин агресії розпочався у 2014 році і досі триває. Вчинила його Російська Федерація. Україна в цьому злочині є жертвою агресії та користується своїм невід’ємним правом на самооборону передбаченим ст. 51 Статуту ООН. Злочин агресії або війна буде тривати до її завершення. Це єдиний злочин охоплений єдиним умислом агресора. І в рамках цієї війни між двома державами агресор один. Той, хто першим почав агресію. Про це йдеться у статті 2 Резолюції ГА ООН від 1974 Визначення агресії.

Тож дії України не можна розглядати окремо від цієї війни — як окремий акт чи окрему операцію, адже вони є прямим наслідком війни проти України і вчинені виключно з метою військового ослаблення противника та зупинення війни. Україна не планує привласнювати російську територію. Тобто дії України — це елемент оборони.

Президент Володимир Зеленський разом із головнокомандувачем ЗСУ Олександром Сирським. Фото: ОПУ

Хто повинен зупиняти війну?

Війна — це міжнародний злочин проти миру між державами і народами. Тому Росія вчиняє злочин не лише проти України. Росія посягає на міжнародний порядок, який встановлює мир між державами. А Україна сьогодні боронить від російської навали не лише власні кордони, а й європейські. 

Протидія та запобігання цьому злочину — це компетенція Ради Безпеки ООН, що несе головну відповідальність за підтримку міжнародного миру і безпеки. Тобто Україна самотужки не повинна зупиняти цю війну, будучи членом ООН. І поки Рада Безпеки не вдасться до заходів, необхідних для підтримки міжнародного миру, держава, яка зазнала нападу, може користуватись невід’ємним правом на самооборону, згідно ст. 51 Статуту ООН.

Як ми бачимо Радбез ООН досі до цих заходів не вдався. Тому Україна користується своїм правом на самооборону

Крім того, Україні доводиться відстоювати свою свободу у часи, коли міжнародні суди неспроможні протидіяти війнам та притягати країни, які нападають на інших, до відповідальності. З часів Нюрнберзького процесу вироки за злочин агресії міжнародні суди не виносили. Були вироки за воєнні злочини та злочини проти людяності, які є похідними від агресії. Тобто будь-який потенційний диктатор чи агресор знає, що за розв’язування війни його не покарають. 

Сьогодні не працює жоден міжнародний механізм, який би міг зупинити цю війну. Тому в України немає вибору, окрім як захищати себе і своїх людей всіма доступними методами. 

Як захищатись від агресора?

Міжнародне право не дає відповіді, як повинна захищатись країна, на яку напала ядерна держава з багатократною перевагою в озброєнні та кількості людей. Або як захищатись, коли агресор воює без правил, не дотримуючись жодної норми міжнародного гуманітарного права? Або як діяти Україні у повномасштабній війні, коли міжнародна спільнота не може зупинити цю агресію. 

Але в українського народу є право вижити
Зеленський на засіданні Радбезу ООН. 20 вересня 2023 року. Фото: ОПУ

Взаємна повага до територіальної цілісності, кордонів та суверенітету іншої держави — це принципи співіснування держав мирного часу.  Втім, якщо для захисту життів сотень тисяч людей необхідно перетнути кордон країни-агресора, то це вимушений крайній захід, який держава, що захищається, має право здійснити, якщо інших способів ослабити ворога немає. 

У виборі методів захисту Україна обмежена лише нормами  міжнародного гуманітарного права, яких вона дотримується з першого дня повномасштабного вторгнення.

Правовий режим районів Курської області, зайнятих українськими військами

Це непросте питання. На сьогодні немає в світі єдиного підходу до визначення ознак, за якими можна було б беззаперечно кваліфікувати певний випадок як окупацію. Втім, є абсолютна очевидна різниця між перебування російських військ на тимчасово окупованих територіях України та українських військ у районах Курської області Росії. Для України на відміну від Росії зайнята територія не самостійна і не кінцева мета, земля — взагалі не мета, а виступає лише інструментом ослаблення військової спроможності  ворога. 

Сам факт тимчасового контролю військами на певній території не породжує права на цю територію, натомість породжує низку зобов’язань щодо місцевого цивільного населення. Це один з базових принципів ведення війни — військові не чіпають цивільних та на контрольованих територіях забезпечують цивільним задоволення базових людських потреб.

Україна наразі дотримується прав місцевого населення Курської області, передбачених міжнародним правом, та надає людям на цих територіях гуманітарну допомогу 

Безумовно Курська операція — це успіх української армії, але до перемоги ще тривалий і  дуже важкий шлях. Тож треба пам’ятати, що агресор у цій війні один  — Росія. Агресор, який воює без правил та одержимий знищенням України. Агресор, від якого Україну не може захистити міжнародна спільнота. А отже, Україна має право захищати своїх людей і свою державу всіма доступними способами. 

20
хв

Курська операція через призму міжнародного права

Ганна Маляр

Звісно, це скоріше українці понесли в Польщу дрібку свого. Але ж цікаво, що пересічний поляк буде чути з колонки сусіда. Хто ж це така і кого українці несуть в польський простір? Можна видихнути з легкістю, бо Соломія Опришко (так звуть дівчину насправді) — ніколи не працювала на ринку в Росії. Не співала на корпоративах птахофабрик і не знімала штани в Кремлі на потіху російській еліті. 

19-річній дівчині вдалось усього за рік пройти шлях від релізу першої пісні на платформах в інтернеті до великого концерту. При чому це було зроблено без публічних роздягань, скандалів та зіркових протеже. Ба більше, уперше без фірмового капелюшка, який закривав обличчя дівчини — Клавдія Петрівна якраз зʼявилась на своєму концерті. І той, хто малював у своїй уяві готичну та загадкову діву — побачив молоду білявку зі щирою посмішкою. 

Хто ж цей самородок, який змусив мільйони співати «я тобі брехала — я тебе не кохала». А також «знайди мене, подзвони я пам'ятатиму твої сліди»? 

Соломія Опришко народилась у селі Гірне Стрийського району Львівської області. Навчається у Дрогобицькому музичному коледжі імені Василя Барвінського. І поки дівчина здавала вступні іспити — вся країна співала хіт «Барабани». Про те, що перед ними нова зірка, — не знали ані викладачі, ані однокурсники. Як же юна дівчина хутко зібрала фан-базу і звернула на себе увагу професіоналів музичної індустрії? 

Капелюх, який закривав обличчя, був неодмінним атрибутом Клавдії Петрівни. Фото: особистий архів

Найперше, велика війна змусила по-новому подивись на всі платні ротації на радіо, кліпи і концерти по блату. Вони викликають лише огиду. Після того, як чимало українських чоловіків-артистів у брутальних тату заздалегідь до російського вторгнення  поїхали десь у теплі Іспанії та затишні Берліни — країні був потрібен новий герой. І врешті новий голос покоління. Такий, щоб «лікарі кажуть, у вас депресія, мама каже, що я лінива», — торкнувся і вивернув те, що лежало на споді.

Бо ж нинішній слухач уже не той забембаний життям пересічний обиватель без смаку, якому можна впарити щось, аби було. Так само прогресивний український користувач YouTube чи Apple Music прагне нових сенсів воєнного часу

Уже приїлися мантри дорослих жінок — колись популярних співачок як то Ані Лорак, Світлани Лободи чи Насті Камєнскіх — про те, що я маленька дівчинка, нічого не тямлю в політиці і житті. А отже, далі буду співати свої російські пісні і шукати стару російську аудиторію будь-якими способами — на концертах в Казахстані, Вірменії і фестивалях сумнівної якості з фльором російського павутиння в Юрмалі. 

Дуже прикметно, що голос нового покоління не має в репертуарі примітивної пісні про війну, волонтерів і ЗСУ — чим нагрішили чимало артистів. Не маєш влучних слів, зосередься на тому, в чому ти сильний. І знаєте, краще за музичну швроваршину — був збір на Free Azov на екранах позаду Клавдії Петрівни. Це актуально і гостроатуально — враховуючи, що якраз оборонців Маріуполя Росія принципово не міняє. 

Нам потрібен був тектонічний зсув у музичній культурі і нові актуальні голоси. Бо культурний кордон із РФ — не менш важливий аніж той, які зафіксований статутами ООН, озброєними прикордонниками та службовими собаками

Саме тотальна русифікація музики в епоху нульових змусила Путіна говорити про єдиний народ, єдиний культурний код. І що взагалі нічого немає, крім великої російської культури. Та що говорити, цим грішить не лише офіційна влада, а ті люди, які називають себе російськими опозиціонерами. 

Тривалий час аргументи притомних медійників, небайдужих експертів та критиків, що нам потрібен наш реп і наша поп-музика, як у Польщі, — розбивалась об кригу нерозуміння. Бо стати зіркою у Москві  — вважалось найкращою амбіцією у житті. 

А приємні інді-поп співачки у футболках Nirvana — як то моя польська улюблениця Дарʼя Завʼялов — були неформатом. Бо ж нудно і груди треба пʼятого розміру зробити у пластичного хірурга. Такі були міцні міфи про справжні таланти артисток. 

Готова закластись на парі, що умовні років десять тому продюсер би змусив талановиту Соломію взяти псевдо не із твору української художньої літератури. А щось таке приємне на слух культурі зон і прокурених барів. І безумовно — співати варто було би російською, бо українське тривалий час було українським колоніальним неформатом. 

За таємничим образом Клавдії Петрівни ховалась 19-річна Соломія Опришко з Львівщини. Фото: приватний архів

Клавдія Петрівна зʼявилась у переломний момент з гостросоціальними текстами та абсолютно новим позиціонуванням жінки на сцені. Є висока ймовірність, що приклад 19-річної уродженки Львівщини надихне багато творчих сердець, підштовхне до сміливих кроків тих, хто досі в собі сумнівається. Мине небагато часу і на небосхилі сучасної музичної культури запалають безліч молодих зірок, а подібні кейси можуть стати нормою. 

Тож попри нові виклики часу і волання серен у сільських хатинках і міських «хрущовках», будуть виростати нові зірки

Вони запалюватимуть небосхил. І вмикаючи це в студентській тусовці Варшави чи Перемишля за таке не соромно. Це та культура постмодерну, яка доводить, чому у нас дуже самобутня культура, яка народжує щось змістовне  у спробі вижити в часи війни.

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

20
хв

Клавдія Петрівна: нова музична сенсація, яка стала новим голосом України

Марина Данилюк-Ярмолаєва

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Курська операція через призму міжнародного права

Ексклюзив
20
хв

Гніздо

Ексклюзив
20
хв

«15 годин під землею, завалений тілами побратимів, я молився і проклинав Бога», — бойовий медик Ростислав Осипенко

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress