Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Ви втратили найближчих людей? Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти, попросити підтримки? Потребуєте поради, підтримки?
Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам ([email protected]), і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт допоміг вам доброю порадою.
Це може стати першим кроком, який полегшить ваше життя за кордоном і допоможе почати вирішувати проблеми.
Ми публікуємо наступний лист, який отримали від української переселенки. Вона поділилась із нами своєю історією, але побажала не називати своє ім'я. Редакція Sestry поважає право кожної людини на анонімність. Ми публікуємо лист повністю, а також відповідь психолога.
«Я була одружена з росіянином»
«Не могла повірити своєму щастю, коли він зробив мені пропозицію. Він — син лікарів з Москви, я — дочка бідних робітників. Щоб закінчити навчання, я мусила працювати, але впоралася. Мені здавалося, що це було кохання з першого погляду. Ми познайомилися на відпочинку в Криму. Він обіцяв повернутися, хоча мені не дуже хотілося в це вірити. Він повернувся, знайшов роботу і ми одружилися.
Його батьки були не в захваті від того, що він їде з Москви, але мене вони прийняли відразу. А коли з’ясувалося, що я вагітна, дуже зраділи. Зараз синові сім років, і я вже п’ять років виховую його одна. Виявилося, що мій чоловік дуже любить відпочивати в Криму, де залюбки знайомиться з новими жінками і проводить з ними час. Він надсилає гроші на дитину, і я завжди могла розраховувати на допомогу свекрів, яким годі було змиритися з тим, що їхній одинак покинув дружину з дитиною.
Коли почалася війна, першим бажанням мого сина було поїхати до бабусі з дідусем. Я не пояснювала, чому це неможливо. Він знав, що ми повинні тікати від війни, і ми зробили це разом з більшою частиною моєї родини, яка виїхала до Польщі. І тепер знаю, що вчинила правильно. Тут я знайшла роботу, спокій для себе і своєї дитини.
Свекри говорили так, ніби цитували Путіна
Син дуже часто розпитував про дідуся і бабусю, тому я намагалася налагодити контакт. Але вони почали ставитися до нас як до ворогів. Я перестала бути їхньою донькою, а мій син — улюбленим онуком. Ми стали українцями, яких треба «денацифікувати». Вони говорили так, ніби цитували Путіна. Я пояснювала їм, що російські війська бомбардують наші будинки, що ми мусимо тікати до Польщі, а виходило так, ніби говорила у порожнечу.
Вони не питали, як ми себе почуваємо, чи нам чогось не вистачає, чим вони можуть допомогти. За одну ніч ми перестали бути родиною і стали ворогами. Це сумно, як війна може розділяти сім’ї. Я ніколи не усвідомлювала цього, поки сама не опинилася в такій ситуації.
Найважче пояснити це дитині, у якої були люблячі дідусь і бабуся, а тепер вони не хочуть підтримувати з нею зв’язок. Я кажу синові, що ми далеко, в іншій країні, і нам важко спілкуватися з його бабусею і дідусем».
Пауліна Кленевська, психологиня, професійна консультантка на Avigon.pl
Дуже важливо, що ви намагаєтеся захистити свою дитину в такій складній для вас і вашого сина ситуації. Однак не існує однієї простої відповіді на питання, як розмовляти з дитиною. Все залежить від її чутливості, від того, як почувається у цей момент, яку інформацію про ситуацію отримала раніше, а також від того, які стосунки у неї склалися в родині. Та коли ваш син почне наполягати на зустрічі з бабусею й дідусем чи ставити більше запитань, вам варто бути чесною з ним.
Правда все одно колись вийде назовні, але можна подати її більш делікатно
Не варто вигадувати причини, чому родина не може або не хоче зустрічатися з дитиною. Виправдовувати їх теж не варто, адже правда однаково колись випливе назовні. Якщо справжня причина здається вам занадто болючою, можна розповісти дитині лише частину правди або подати її в більш делікатній формі, без подробиць. Моя порада: відповідати синові правдиво, пам’ятаючи, звісно, про відповідність форми подання інформації до його віку. Також краще не обіцяти того, в чому не маєте певності. Доцільніше просто сказати правду і висловити свої почуття, наприклад: «Не знаю, чи бабуся обізветься до нас, але я з тобою». Краще визнати незнання і власну безпорадність, а не заперечувати їх. Краще вести розмову невміло, ніж взагалі нічого не казати.
Варто уважно спостерігати за поведінкою дитини
В таких ситуаціях діти іноді схильні звинувачувати себе, тому дуже важливо не дати дитині відчути себе винною. Тут важливо виявляти максимальну уважність до дитячої поведінки. Запевніть сина, що він хороший, розумний, що ви його любите і що він абсолютно не винен в тому, що відбувається. Зрештою, є багато людей, яким подобається проводити з ним час, і це напевно означає, що він чудовий хлопчик. Терапевтичні казки й оповідання також можуть допомогти. Варто пам’ятати про розпорядок дня. Постарайтеся, щоб ваша дитина їла в той самий час протягом дня тощо. Це підвищить її відчуття безпеки і стабільності.
Найважливіше для розвитку дитини — відчувати любов до себе і безпеку
Діти в такій ситуації іноді можуть відчувати порожнечу. Тепер саме від вас залежить, як її заповнити. Покажіть дитині, як багато людей її люблять: друзі, близькі знайомі або родина з вашого боку. Найважливіше для розвитку дитини — відчувати любов до себе і безпеку. Тоді, навіть якщо їй часом буде сумно, вона впорається з цими почуттями. Також дуже важливо, щоб ви підтримували міцні стосунки зі своїм сином, які, звичайно, включають час і простір для розмов. Це пов’язано з тим, що ваш син може повертатися до питань про сім’ю на різних етапах свого життя. Краще уникати таких фраз, як «вони перестали нами цікавитися», «вони покинули нас».
Прийняття емоцій дитини зменшить її тривожність
Якщо виникають складні емоції, постарайтеся зрозуміти її смуток, тугу, гнів або навіть бунт, дозвольте їй пережити їх, а не заперечувати, при цьому весь час перебуваючи поруч з сином в ці моменти. Дозволити дитині говорити про свої емоції, переживати і приймати їх дуже важливо. Прийняття емоцій вашої дитини зменшить її тривожність. Дозвольте їй відчувати і те, що, на вашу думку, не відповідає дійсності, наприклад, надію. Також показуйте дитині свої почуття і говоріть про них, це збільшує близькість. Однак не забувайте показувати дитині, що, попри все, ви все одно підтримуєте її та піклуєтеся про неї.
Не намагайтеся вирішити всі проблеми дитини
Хлопчик росте і, ймовірно, з кожним роком відчуватиме відсутність бабусі й дідуся у своєму житті все менше і менше. Той зв’язок, який колись був із ними, швидше за все, ослабне. Намагайтеся плекати позитивні моменти і спогади, наприклад, переглядаючи фотографії, розповіді, граючи разом тощо. Ваша поточна ситуація поза вашим контролем, але те, як дитина запам’ятає вас і ваші способи вирішення складних ситуацій — так. Не намагайтеся також вирішити всі її проблеми. Найголовніше — запевнити дитину, що її люблять, вона в безпеці і дуже важлива. Може бути корисною консультація шкільного психолога або дитячого психолога. Варто поділитися своїми переживаннями і повним контекстом ситуації з фахівцем, який зможе надати повноцінну підтримку.
Посилання на сайт Avigon.pl: https://avigon.pl/
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!