Ексклюзив
20
хв

Такої виборчої завзятості польок і поляків не було ще ніколи

Героїчна самоорганізація у допомозі Україні після 24 лютого підняла у поляків відповідальність за власну країну і віру в індивідуальний вплив кожної і кожного

Оксана Литвиненко

Марш українців до річниці війни Росії в Україні. Варшава, 24 лютого 2023 року. Фото: Piotr Molecki/East News

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Опозиційна половина Польщі почала святкувати вже о 21-й годині виборчого 15 жовтня — від моменту, коли оголосили результати екзитполу. За ними виходить, якщо три опозиційні сили — «Громадянська коаліція», «Третій шлях» і «Ліві» — об'єднаються, то створять парламентську більшість у 248 депутатів [наведені дані екзитполу станом на 21.00 15 жовтня 2023 року. — Ред.]. Інша половина, що голосувала за правлячу «Право і справедливість», теж святкує, бо їхня партія знову опинилися на першому місці — самостійно здобула 198 депутатських мандатів. Щоправда, об’єднуватися їм особливо немає з ким.

Україна теж може святкувати — за результатами виборів, Польща не відмовиться від підтримки своєї сусідки. І буде допомагати, як це і було від початку повномасштабного вторгнення. Зброя і гуманітарка для України і далі йтиме Польщею за східний кордон, захист для українок та українців триватиме.

74,36% виборчинь і виборців прийшли до виборчих дільниць. Це рекордна явка для Польщі, такої виборчої завзятості польок і поляків не було ще ніколи.

Маю стійке враження, що до так високої громадянської активності причинилася несподівана для самих польок і поляків неймовірна героїчна самоорганізація у допомозі Україні після 24 лютого. Вона підняла відповідальність за власну країну і віру в індивідуальний вплив кожної і кожного. Польки і поляки хотіли і змогли.

Отже, що ми маємо у Польщі у перший післявиборчий день.

Штаб партії «Право і справедливість» після закриття дільниць. Фото: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

«Право і справедливість» (ПіС) — 36,6% [тут і далі наведені дані так званого пізнього опитування, оприлюдненого вранці 16 жовтня 2023 року. — Ред.] —  консервативна клерикальна партія. Лідером є Ярослав Качиньський — брат-близнюк колишнього президента Польщі Леха Качиньського, який загинув під Смоленськом у 2010 році. Партія ПіС мала владу протягом останніх 8 років. Вона відповідальна за фактичну заборону абортів, обмеження прав жінок, підпорядкування судової влади і державних масмедіа партійній пропаганді. Політична досить жорстока гра у заборону українського зерна, у припинення військової допомоги та позбавлення захисту українок і українців, що рятуються від війни, — це теж їхній передвиборчих винахід у надії на прихильність виборців правого толку.

Дональд Туск святкує перемогу опозиційних сил. Фото: Jacek Dominski/REPORTER

«Громадянська коаліція» (Koalicja obywatelska) — 31% — центристське угруповання, яке у боротьбі за голоси жінок і молоді трохи посунулося вліво. В його програмі з'явилися такі питання, як фінансування ін-вітро (лікування безпліддя), легалізація абортів до 12 тижня, знеболення при пологах, екстрена контрацепція без рецептів і навіть дозвіл на торгівлю у неділю. Так, усього цього у Польщі зараз немає, а є, наприклад, заборона стерилізації за бажанням жінки. Але відміна цієї заборони, певно, ще не на часі.

Лідери об'єднання «Третій шлях» після закінчення голосування. Фото: Michal Dyjuk/AP/East News

«Третій шлях» (Trzecia Droga) — 13,5% — центристське об’єднання двох партій —  «Польща 2050» та «Польської селянської партії». Їхня програма без будь-яких контроверсійних постулатів — усім буде краще і нікому не стане гірше. Щодо засад і умов для можливого дозволу абортів «Третій шлях», щоб нікого не дратувати і бути не такими, пропонує референдум. Мовляв, нехай уся польська громада визначить, на що має право конкретна жінка, а вони подивляться і подумають. Досить різко як для обережних польських центристів «Третій шлях» виступив проти костьолу: відокремлення церкви від держави, нуль толерантності для педофілії, проти покарання за образу релігійних почуттів і інше, яке вимагає більших пояснень.

Після 18 років за кулісами великої політичної гри ліві знову у політиці. Фото: Mateusz Grochocki/East News

Блок лівих (Lewica) — 8,6% — соціал-демократична партія, яка крім доступного житла, високих зарплат і низьких податків, як в усіх, наважилася виступити за легалізацію одностатевих шлюбів і марихуани, лібералізацію антиабортного законодавства, за світську державу і позбавлення привілеїв католицького костьолу та священиків. Серед жінок ліві мають 10% голосів.

«Конфедерація» (Konfederacja) — 6,4% —  це партія ультраправих противників мігрантів, до того ж із симпатією до Росії. Ще на виборах у 2019 році їхня програма містилася у 5-х гаслах: «Не хочемо євреїв, геїв, абортів, податків і ЄС». На  виборах 2023 «Конфедерація» у боротьбі за голоси була менш відверта і зосередилися на податках та на доступності зброї, але це ті самі люди, які говорять, що дружина — це «частина домашнього майна без права голосу». Вони заперечують існування домашнього насилля і виступають проти будь-якої допомоги Україні. Якби у голосуванні брали участь лише польські жінки, вони б не допустили «Конфедерацію» до Сейму. Від польок політсила отримала 3,4% голосів.

Усі партії і об’єднання базували виборчу кампанію з мінімальним ризиком на легко перетравлювальній дієті: збільшення допомоги, доступне лікування, вищі зарплати, менші податки, доступне житло тощо. Лише блок лівих був відважнішим і виграв на цьому — після 18 років за кулісами великої політичної гри увійшов до парламенту. 

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Перекладачка, волонтерка, дослідниця постколоніалізму, феміністка, кандидатка до Європарламенту у 2019 році від партії Wiosna, iмігрантка із 20-літнім стажем. До травня 2022 року — членкиня правління OSK (Загальнопольського страйку жінок)

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати
застосунок SafeMe для захисту жінок

Як жінки ми мусимо покладатися на себе й близьких, яким дійсно можемо довіряти. Розриваюча серце історія 25-річної Лізи, жорстоко зґвалтованої та вбитої у Варшаві, нагадала нам, жінкам, що наші крики й наше «ні» ніколи не будуть до кінця зрозумілими чоловікам. Читання новин і досвід життя жінкою спонукали мене шукати способи, як я можу себе захистити.

Заняття із самооборони, перцевий балончик, таксі замість добирання пішки чи громадським транспортом у темну пору — все це ефективно. Але мене дуже дратує, що «безпека» означає, що я мушу витрачати більше грошей, а головне — віддавати ці гроші компаніям, що належать чоловікам. Тому я вирішила перевірити, як можу профінансувати ідеї жінок.

Так я натрапила на застосунок SafeMe, створений і перевірений молодими жінками, які — як і я — шукали рішення, яке допоможе себе захистити. На мій подив, коментарі під рекламою додатка були жахливими, а чимало чоловіків висміювали жінок за те, що вони хочуть почуватися безпечніше, ще й поширювали расизм. Це спонукало мене детальніше дослідити застосунок.

SafeMe має два режими: «Замовити спостереження» і «Викликати допомогу». Якщо ви виберете «Замовити спостереження», асистент безпеки SafeMe буде стежити за вашою поїздкою, перевіряючи, чи ви рухаєтеся правильним маршрутом — і в разі небезпеки повідомить про це відповідні служби порядку. Достатньо вказати вид транспорту і вибрати пункт призначення в додатку, і програма буде стежити за вашою безпекою.

У режимі «Викликати допомогу» читаємо: «У разі небезпеки або відчуття загрози скористайтеся додатком і викличте допомогу. Одним натисканням кнопки ви сповістите асистента безпеки SafeMe, який направить відповідні служби до вашого місцезнаходження».

Завдяки цьому вам не потрібно дзвонити в поліцію і повідомляти своє місцезнаходження або пояснювати, в якій ви ситуації, — додаток вже відстежує це. Я вирішила встановити його і користуюся дотепер (щомісячна абонентська плата становить 12,49 злотих). На ринку доступні також інші додатки, як-от HomeGirl, Uber Women або Bolt Women, якими я часто користуюся, повертаючись додому.

Я знаю, що застосунок не є рішенням у разі відсутності почуття безпеки, яке ми, жінки, відчуваємо. Однак, втішним є усвідомлення, що існує спільнота жінок, які піклуються одна про одну, щоб створити простори (навіть в інтернеті), де ми можемо почуватися в безпеці.

20
хв

Як я захищаюсь у таксі й на вулицях Польщі

Меланія Крих

Його можна умовно назвати «список Навроцького». Так, Польща — парламентсько-президентська республіка, де повноваження глави держави не вражають обсягами. Проте заяви Кароля Навроцького під час президентських перегонів потребують від України радикальних змін підходів до діалогу з Варшавою. Нинішній президент-елект виступає каталізатором потрібних змін у відносинах Польщі й України, тому «список Навроцького» необхідно формувати вже зараз.

1. Новий договір про дружбу та співробітництво. Нагадаю, що Договір про добросусідство, дружні відносини та співробітництво між Україною та Республікою Польща був підписаний і ратифікований ще у 1992 році. Це було логічно з огляду на першість Польщі у питанні визнання незалежності України, але сьогодні актуальним кроком є ухвалення нової версії Договору. Варшава і Київ почали вести відповідні консультації у розквіті повноважень президента Анджея Дуди, і завершення цього процесу дозволило б перекинути логічний місток від одного президента до іншого. 

2. Рішення про продовження ексгумації жертв Волині. Рішення про проведення ексгумації у Пужниках (Тернопільська область) дозволило нейтралізувати негативний ефект від чергового акту вандалізму над похованням воїнів УПА на горі Монастир. І продовження ексгумації — бодай з огляду на місце роботи Навроцького, який очолював Інститут національної пам’яті, є логічним. Цей крок дозволить мінімізувати негативні наслідки очікуваної участі Кароля Навроцького у заходах з агресивного вшанування пам’яті жертв Волинської трагедії у липні. 

3. Залучення Польщі як посередника до переговорного процесу з Росією. Для Варшави є характерними небезпідставні дипломатичні амбіції. Хоча президент Польщі не призначає міністрів оборони й закордонних справ (як його український колега), впливати на зовнішню та оборонну політику він точно намагатиметься. Відтак більш активне посередництво Польщі в російсько-українському діалозі може виявитися корисним і для Києва, і для Варшави. 

4. Участь у відзначенні п’ятої річниці створення Люблінського трикутника. Цьогоріч цій геополітичній конструкції в Балто-Чорноморському регіоні виповнюється п’ять років. Хоч останніми місяцями у зовнішньополітичній риториці Польщі більш помітним є Веймарський (Німеччина — Польща — Франція) трикутник, проте саме Люблінський трикутник, як і створена в Любліні десять років тому Польсько-литовсько-українська бригада імені князя Костянтина Острозького, можуть сприяти зміцненню регіональної безпеки. Це варто «продавати» Каролю Навроцькому й членам його команди. 

5. Активізація участі України у проєкті Тримор’я. Ініційований президентами Польщі й Хорватії проєкт розвитку країн між Адріатичним, Балтійським і Чорним морями повинен політично пережити своїх засновників — Анджея Дуду й Колінду Грабар-Кітарович. Для Кароля Навроцького це може стати елементом власної зовнішньополітичної активності, а для України — шансом на збільшення зовнішньополітичної суб’єктності. До того ж Україна має розгалужену ГТС, яку необхідно використовувати для транзиту природного газу. 

6. Відновлення діалогу про участь Польщі у процесі відновлення України. Представники польського бізнесу понад два роки намагаються отримати від України відповідь на питання щодо власної участі у процесі відбудови України. Вони небезпідставно припускають, що представники різноманітних транснаціональних корпорацій можуть в останній момент їх відтіснити. Тут доцільно згадати обіцянку Навроцького під час теледебатів «відправляти в Україну не польських солдатів, а польських бізнесменів» — та підіграти їй. 

7. Просування «нового прометеїзму». Спираючись на публічний образ новообраного президента Польщі, Україна могла б запропонувати йому «новий прометеїзм» — концепцію спільної протидії Росії та її впливу у Балто-Чорноморському регіоні. Творчо переосмисливши спадщину Юзефа Пілсудського, українське керівництво могло б спробувати створити атмосферу довіри у відносинах з Варшавою. 

Замість післямови. Україна має два місяці на формування політики щодо Навроцького й Польщі, яку він очолить у серпні. Зараз м’яч — на українському боці поля, а шанси порозумітися з політиком з «новим обличчям» є високими.

20
хв

Список Навроцького: актуальний must have для польсько-українських відносин

Євген Магда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Що робити з дитиною влітку? Літні денні табори в Польщі 2025

Ексклюзив
20
хв

Прощання з берегинею

Ексклюзив
20
хв

Військовий психолог Андрій Козінчук: «В історію “я покохав її на лінії вогню” я не вірю. Після війни більшість таких пар розійдеться»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress