Ексклюзив
20
хв

Лідери ЄС оголосили про початок переговорів про вступ України до Євросоюзу

Європейська рада у четвер, 14 грудня, ухвалила рішення про початок переговорів про вступ до Євросоюзу з Україною та Молдовою, а також надала статус кандидата Грузії

Катерина Трифоненко

Голова Євроради Шарль Мішель виступає перед журналістами після історичного для України рішення. Фото: JOHN THYS/AFP/East News

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Про рішення Європейської ради увечері 14 грудня у мережі Х повідомив її голова Шарль Мішель: «Європейська рада вирішила розпочати переговори про вступ до ЄС з Україною та Молдовою».

Український президент Володимир Зеленський відреагував на новину з Брюсселя:

«Є рішення про відкриття переговорів про вступ України та Молдови до ЄС. Я дякую всім, хто працював заради цього рішення, дякую всім, хто допомагав. Вітаю кожного українця й українку. Вітаю і всю Молдову, і тебе, Має, особисто. Історію творять ті, хто не втомлюється боротися за свободу».

«Стратегічне рішення і день, який залишиться вкарбованим в історії нашого Союзу. Пишаємося тим, що ми виконали свої обіцянки, і радіємо за наших партнерів», — написала у мережі Х президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

«Наше рішення про розширення я присвячую вашим героям, які віддали життя за незалежну та європейську Україну», — так прокоментував історичне рішення польський прем'єр Дональд Туск.

А от як відреагувала прем'єрка Естонії Кая Каллас: «Історичний день! Попри всі труднощі, ми досягли рішення розпочати переговори про приєднання з Україною та Молдовою. Вони зробили свою домашню роботу і готові робити наступні кроки на шляху приєднання до нашої європейської сім’ї».

«Зелене світло Україні та Молдові для початку переговорів про членство в ЄС. Це перемога європейської єдності! Перемога всієї Європи!», — написав у мережі Х президент Литви Гітанас Науседа.

Європейські лідери на саміті у Брюсселі. Фото: East News

Віктор Орбан, як повідомляє The Guardian, на час голосування за початок перемовин щодо членства України в ЄС вийшов із зали. Це, власне, і дозволило ухвалити одноголосне рішення Європейської ради.

День, який ледь на закінчився фіаско

Від самого початку робота саміту лідерів ЄС пішла не за планом. Зустріч мала стартувати о 10 ранку, а втім затрималась на півтори години. Увесь цей час президент Євроради, президентка Єврокомісії, лідери Франції та Німеччини спілкувались з угорським прем’єром Орбаном. Перед засіданням Європейської ради її голова Шарль Мішель всупереч традиції не вийшов до преси.

Центральні питання порядку денного саміту було — офіційне запрошення України до переговорів про вступ до ЄС. Другий важливий пункт — виділення Києву 54 мільярди євро економічної допомоги і 24 мільярди євро військової.

Віктор Орбан їхав на саміт із готовим рішенням щодо України. Фото: East News

Проти розгляду обох цих питань виступала Угорщина. Угорський прем’єр Віктор Орбан перед початком засідання на питання, чи він проти вступу України відповів – ні. Але заявив, що наполягатиме на процедурі:

—  Розширення – це не теоретичне питання. Це юридично обґрунтований процес, який має сім передумов. Навіть за оцінкою Єврокомісії, три з семи передумов не виконані (Києвом), тому зараз немає підстав вести переговори про членство України.

«Хлопці, якщо ви не виконали передумови, у нас немає шансів розпочати переговори», – додав Орбан.

Натомість у Єврокомісії наголосили на позитивній оцінці виконання Україною вимог щодо початку офіційних переговорів про членство в ЄС і готові були наполягати на позитивному вирішенні цього питання. Про це заявив Верховний комісар ЄС з питань зовнішньої політики Жозеп Боррель:

— Україна залишається нашим пріоритетом номер один, і ЄС твердо стоїть на боці України. Агресія Росії є екзистенційною загрозою для України та ЄС. Лідерам потрібно буде прийняти важливі рішення на двох фронтах: розширення та фінансові перспективи.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн напередодні саміту сказала, що ЄС має дати Україні все, що їй потрібно, «щоб бути сильною сьогодні, щоб завтра вона була сильнішою за столом переговорів, коли домовлятиметься про міцний і справедливий мир».

Зеленський до Ради ЄС — не тіште Путіна

До лідерів ЄС на початку саміту на запрошення президента Євроради через відеозв’язок звернувся Володимир Зеленський.

Український президент наголосив, що перед початком саміту провів низку переговорів з лідерами ЄС і не почув жодного контраргументу, чому б не реалізувати план, погоджений усією Європою:

— Сьогодні – день, коли рішучість буде або в Брюсселі, або в Москві. Люди в Європі не зрозуміють, якщо «нагородою» за зустріч у Брюсселі стане задоволена посмішка Путіна (...) 10 років тому в Україні люди повстали під прапорами Євросоюзу… Прошу вас сьогодні про одне — не зраджуйте народ і його віру в Європу​. Якщо ніхто не вірить у Європу, що збереже Європейський Союз живим?

Володимир Зеленський заявив, що результатом саміту має бути рішення про згоду на схвалений Єврокомісією план початку руху України до ЄС.

— Був чіткий графік для ЄС — день для політичного рішення у відповідь на те, чого ми досягли. Йдеться про відкриття переговорів про вступ з Україною. А в березні наступного року — про затвердження переговорних рамок для просування вперед.

Також Зеленський заочно відповів Орбану на його закиди, нібито Київ не впорався з домашнім завданням:

— Минулого року Україна отримала чіткі рекомендації, як рухатися далі. Ми ухвалили ключові закони. Ви всі — я підкреслюю: всі — добре знаєте, що ми виконали всі зобов'язання, — заявив він.

Володимир Зеленський, як повідомляють джерела Politico, збирався особисто взяти участь у саміті, але лідери Євросоюзу, зрештою відкинули цю ідею, щоб ще більше не дратувати Віктора Орбана.

Більшість країн ЄС — за Україну

Голова Європейського парламенту Роберта Мецола наголосила на необхідності розширення ЄС заради зміцнення континенту, це вона назвала інвестицією в мир та безпеку.

На запитання, чи є у блоку інструменти впливу на Орбана, сказала, що чує це запитання на кожній Європейській Раді та кожного разу, коли обговорюють наступний пакет антиросійських санкцій:

– Завжди цікавить, чи буде єдність. І вона завжди поки що була. Сподіваюсь, ця єдність зберігатиметься і далі.

Прем'єр Нідерландів Марк Рютте також попри все був впевнений, що вдасться зламати опір Орбана:

— Поки що нам вдавалося досягнути одностайності, в тому числі щодо Орбана. І я абсолютно впевнений, і буду напружено працювати над тим, щоб і сьогодні це сталося.

Як саме Рютте збирався це реалізувати, він не уточнив, але наголосив, що більшість членів ЄС підтримують пропозицію Єврокомісії, яка рекомендувала відкрити переговори з Україною. Також прем’єр Нідерландів зауважив, що рада ЄС розблокувала 10 мільярдів євро фінансування для Угорщини, але назвав це «випадковим збігом» із розглядом українських питань.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц відзначив прогрес України у виконанні вимог Єврокомісії:

— У випадку України особливо важливо продемонструвати, що ми підтримуємо всі їхні дії, спрямовані на те, щоб вжити заходів, про які ми їх просили.

А прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар заявив, що країни-члени Європейського союзу на саміті повинні сказати Україні «так», коли йдеться про старт переговорів та виділення фінансування:

— Ми маємо сказати «так» принаймні одному з цих двох, а в ідеалі — обом питанням. Бо Україна в небезпеці. Україна не вистоїть без підтримки — постійної підтримки — як з боку Європейського союзу, так і США. І якщо Україна не матиме підтримки з боку ЄС і США, тоді Путін переможе.

Навіть словацький прем’єр Роберт Фіцо, який категорично був проти військової допомоги Україні, напередодні саміту заявив, що не блокуватиме українські питання на саміті ЄС, хоча й не вважає, що Україна готова до членства.

Лідери ЄС сказали «так» початку переговорів про вступ України до ЄС. Фото: East News
No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Українська журналістка. Пише про міжнародні відносини

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Це перше офіційне розширення правил внутрішнього ринку ЄС на країну-кандидата — сигнал поглиблення правової, цифрової та громадянської інтеграції України з Європейським Союзом.

Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської Комісії коментує: «Ми хочемо, щоб українці залишалися на зв’язку зі своїми близькими по всьому ЄС і вдома. Саме тому ми пропонуємо Україні приєднатися до нашої роумінгової родини. Ще раз підтверджуємо нашу незмінну підтримку України та її громадян».

ЩО ЗМІНИТЬСЯ

З 1 січня 2026 року плата за роумінг між Україною та країнами ЄС буде скасована. Мобільні послуги тарифікуватимуться за національними ставками без жодних доплат. Користувачі також отримають гарантії щодо якості зв’язку на рівні країни проживання, а також безкоштовного доступу до служб екстреної допомоги.

ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД
До кінця 2025 року діятиме продовжена тимчасова угода між мобільними операторами ЄС та України, укладена у 2022 році у відповідь на масову міграцію після російського вторгнення. Вона забезпечила мільйонам українців у Європі доступний зв’язок з рідними. Тепер цей тимчасовий механізм поступається місцем стабільному рішенню.

ПРАВОВА БАЗА Й УМОВИ
У червні 2025 року Україна офіційно повідомила Євросоюз про повне приведення національного законодавства про роумінг у відповідність до європейського. Це була обов’язкова умова для приєднання до системи «Роумінг як вдома», яка діє в ЄС з 2017 року. Європейська Комісія позитивно оцінила відповідність і подала офіційний законодавчий запит до Ради ЄС.

Генна Вірккунен, віцепрезидентка Єврокомісії з технологічного суверенітету та демократії: «Для українців по всій Європі можливість залишатися на зв’язку з близькими — це момент полегшення. Кожен такий крок наближає Україну до Європи не лише географічно, а й у щоденному житті».

ПОЛІТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
Це рішення Єврокомісії є не лише технічним кроком, а й актом солідарності. Це практичний жест, який посилює зв’язок між ЄС і Україною. Роумінг без кордонів стає не просто технологією, а політикою єдності — вона об’єднує людей ще до того, як об’єднаються держави.

20
хв

Україна приєднається до роумінгової зони ЄС

Sestry

Європейський Союз 13 червня вчетверте продовжив режим тимчасового захисту для громадян України — цього разу до березня 2027 року. Водночас на початку червня видання Politico повідомило, що Єврокомісія готує план повернення українських біженців в Україну після припинення бойових дій. Брюссель рекомендує країнам Євросоюзу створити «центри єдності», де консультуватимуть тих, хто планує повернутися додому, зокрема, допомагатимуть з пошуком роботи. Перші центри відкриють у Німеччині та Іспанії. Наскільки реалістичне масове повернення українців додому? Що буде зі статусом тимчасового захисту після 2027 року? Чи готові європейські країни до довгострокової інтеграції українців? 

Захист у дії

Зараз у ЄС понад 4 мільйони українців користуються механізмом тимчасового захисту. Він був розрахований на три роки. Однак ухвалюючи рішення про продовження дії тимчасового захисту, ЄС виходить в першу чергу з безпекової ситуації, — пояснює старший політичний радник Міжнародного центру розвитку міграційної політики (ICMPD) у Відні Мартін Вагнер (Martin Wagner):

— Ситуація залишається дуже нестабільною, і зараз знову спостерігається зростання інтенсивності російських обстрілів. Якщо війна закінчиться, то важливо, як саме. Чи буде вся територія України безпечною? Які частини залишаться окупованими? Чи буде інфраструктура України достатньо сильною, щоб прийняти людей назад? Якою буде ситуація і можливості повернення для внутрішньо переміщених українців у свої регіони? Чи зможуть люди повернутися у свої домівки, чи вони зруйновані? Всі ці питання потребують чітких відповідей.

Омбудсмен Дмитро Лубінець: понад 6,9 мільйона українців були змушені покинути країну через повномасштабне вторгнення Росії. Фото: SOPA Images/Sipa USA/East News

З розмов, які відбуваються зараз, можна зробити висновок, що країни-члени ЄС доволі чітко заявляють: доки триває війна, повернення може бути лише добровільним. А втім, у своїй комунікації Європейська комісія закликає країни-члени розробляти спільні програми повернення, щоб бути готовими до майбутнього, продовжує Мартін Вагнер:

— Найімовірніше, ми побачимо поетапний процес. Спочатку йтиметься про підтримку спонтанних повернень, згодом — про програми підтриманого повернення, які, сподіваємося, будуть пов’язані з програмами відбудови.

І лише з часом, коли ситуація стане більш стабільною, передбачуваною та сталою, повернення набиратиме більших масштабів

«Поки Росія продовжує тероризувати українське мирне населення, ЄС продовжує виявляти свою солідарність з українським народом», — заявив Томаш Семоняк, міністр внутрішніх справ Польщі, яка зараз головує в ЄС.

Продовження статусу тимчасового захисту до 2027 року — це проміжний етап і в подальшому потрібне системне вирішення. Деякі країни-члени вже відкрили можливість отримання національних дозволів на проживання, додає Мартін Вагнер:  

— Особливо ті країни, які прийняли найбільше бенефіціарів тимчасового захисту, вже готуються до переведення частини з них на національні статуси, щоб уникнути ситуації, коли після завершення дії тимчасового захисту всі одночасно потребуватимуть нового статусу, що перевантажить національні адміністративні ресурси.

Повернення чи інтеграція

Рівень працевлаштування серед українців вищий, ніж в інших груп мігрантів і біженців, утім, структурні бар’єри залишаються і впливають на успішність інтеграції, звертає увагу політична аналітикиня Центру європейської політики (EPC) Анастасія Карацас. Наприклад, у Німеччині, де існують усталені процедури інтеграції, пріоритетом стало вивчення мови. Це полегшило працевлаштування, але призвело до втрати навичок і ускладнило вихід на ринок праці пізніше. Прикладом є ініціатива «Job Turbo», запущена в листопаді 2023 року, яка допомогла 250 000 українців із базовими знаннями мови знайти роботу, але часто на нижчих за кваліфікацію посадах. У Польщі та Італії слабша підтримка інтеграції сприяла швидшому працевлаштуванню, однак також призвела до переважно некваліфікованої зайнятості, продовжує Анастасія Карацас:

— Національні служби зайнятості адаптувалися до ситуації з певними успіхами. Наприклад, у Польщі Варшавське бюро праці створило «Спеціальну службу», яка пропонує навчання, перекваліфікацію та підбір роботи, а згодом ця модель поширилась і на інші регіони.

В Італії проєкт PUOI (Protezione Unita a Obiettivo Integrazione) охопив близько 200 українців, 60% з яких після проходження соціально-професійного навчання змогли працевлаштуватися. Але ж такі ініціативи мають обмежений масштаб

Додаткову непевність створюють дискусії про ймовірне припинення вогню під тиском США, що ускладнює довгострокове планування. Перспектива загальноєвропейського статусу для українців після 2027 року залишається неясною.

Попри все, резюмує Анастасія Карацас, чимало українців сподіваються повернутися додому, хоча ця можливість залежить від економічної та безпекової ситуації як в Європі, так і в Україні. А те, що Київ декларує зацікавленість у поверненні своїх громадян, цілком зрозуміло:

— На тлі величезних руйнувань, спричинених повномасштабним вторгненням Росії, та демографічного спаду в Україні, відбудова країни — особливо у критичних секторах, таких як будівництво, транспорт, сільське господарство та державні послуги — значною мірою залежатиме від українців, які повернуться.

Людський капітал

Основні фактори, які можуть стимулювати українців до переїзду додому, — це безпека, наявність робочих місць, програми підтримки, але багато з тих, хто хотів, вже повернувся, наголошує доктор соціальних наук Зіновій Свереда. Основні чинники залишитися в ЄС, з його слів, — інтеграція за понад три роки війни, перспективи роботи та освіта дітей. 

Лише 31% українців нині планують повертатися в Україну, свідчить нещодавнє дослідження Центру економічної стратегії. При тому, що ще в січні 2024-го таких було 34%, у травні 2023-го — 41%, у грудні 2022-го — 46%. 

Якщо говорити про польський контекст, то на основі досліджень, проведених серед жінок-біженок з України у 2022, 2023 та 2025 роках, можна зробити висновок, що приблизно половина з них мають намір залишитися в Польщі, каже професор соціології Ягеллонського університету в Кракові Пьотр Длугож (Piotr Długosz):

— Українки мають дітей, які ходять до школи, три чверті з них працюють, знають польську мову, більшість самостійно орендують квартири і ведуть нове життя. Їм важко буде змінити місце проживання. Дослідження також показують, що понад половина біженок страждає депресивними, тривожними та стресовими розладами, що є наслідком воєнної травми, а також стресу, пов'язаного з поточною ситуацією.

Цей фактор призводить до того, що жінкам бракує сил і енергії для чергового переїзду та перебудови життя
Дослідження Gremi Personal: лише 13% українців планують залишитися в Польщі після закінчення війни. Фото: Nur Photo/East News

Вагомим фактором повертатись в Україну чи ні буде економічна ситуація в країні перебування, продовжує Пьотр Длугож, якщо вона забезпечуватиме хороші умови життя, то, швидше за все, мало хто захоче повертатися:

— Слід також пам'ятати, що українські біженці завдяки високому рівню освіти та молодому віку, становлять людський капітал, який необхідний економікам, що борються з нестачею робочої сили. 

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

20
хв

Тимчасовий захист українців: Європа шукає баланс між підтримкою і стратегією повернення

Катерина Трифоненко

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Прощання з берегинею

Ексклюзив
20
хв

Тимчасовий захист українців: Європа шукає баланс між підтримкою і стратегією повернення

Ексклюзив
20
хв

Військовий психолог Андрій Козінчук: «В історію “я покохав її на лінії вогню” я не вірю. Після війни більшість таких пар розійдеться»

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress