Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Як працівник, ви можете опинитися в ситуації, коли ваш роботодавець не виплачує вам зарплату або відпускні у визначений термін. Окрім непорозумінь, причиною може бути те, що роботодавець не хоче або не може заплатити вам.
Укладення трудового договору передбачає зобов’язання роботодавця виплатити заробітну плану за виконану роботу.
Працівник має отримати заробітну плату в належній формі та у відповідні терміни, передбачені Кодексом законів про працю або умовою, яка була укладена з роботодавцем. Однак трапляються випадки, коли працівник змушений захищати свої права в суді.
Читайте також: Види трудових договорів у Польщі
Термін виплати заробітної плати
Згідно з чинним законодавством, місячна заробітна плата має бути виплачена роботодавцем в кінці місяця, але не пізніше ніж протягом перших 10 днів наступного календарного місяця.
При встановленні дати виплати заробітної плати важливо, щоб це був конкретний і фіксований день місяця, який припадає на перші 10 днів, що настають за місяцем, за який має бути виплачена заробітна плата. Часто в трудових договорах або інших документах неправильно вказується дата виплати заробітної плати. Наприклад, не вказується конкретний день, а, "до 10 числа", "до 5 числа". Такі умови є некоректними. Правильно буде вказати, що заробітна плата буде виплачуватися 10-го або 5-го числа кожного місяця.
Коли роботодавець повинен виплатити зарплату в разі припинення трудового договору?
Законодавство чітко не вказує, коли роботодавець повинен виплатити заробітну плату в разі припинення трудового договору. Тому існує два варіанти:
- роботодавець може розрахуватися з працівником;
- заробітна плата має бути виплачена працівникові в останній день його роботи на даному місці.
Думка про те, що заробітна плата повинна виплачуватися в останній день роботи, є більш поширеною, і її поділяє Міністр праці та соціальної політики. У своїй відповіді від 16 вересня 2010 року на депутатський запит № 17 841 він висловив думку, що "день припинення трудових відносин, на мою думку, повинен бути також днем виплати належної працівникові винагороди.
Перш ніж працівник вирішить звернутися до суду про стягнення заборгованості та можливої компенсації, варто спочатку звернутись безпосередньо до роботодавця з з аналогічною вимогою. Вимога про виплату заробітної плати дає роботодавцю можливість перевірити, чи немає затримки у виплаті заробітної плати працівникам. Невиплата заробітної плати може бути пов'язана з людською помилкою, а не обов'язково зі злим умислом з боку роботодавця.
Державна інспекція праці у Польщі
Роботодавець не виплатив заробітну плату? Повідомте про це PIP (Державна інспекція праці).
Якщо роботодавець не виплатив вам заробітну плату, ви можете повідомити про це Державну інспекцію праці. Скарга, адресована до відповідної районної інспекції праці, повинна містити таку інформацію:
- місце і дату подання скарги;
- дані про заявника: ім'я, прізвище, адреса;
- зміст скарги з коротким описом ситуації.
Читайте також: Робота в Польщі без знання мови
Після отримання повідомлення інспекція праці у Польщі зобов’язана розпочати перевірку та вимагати пояснень у роботодавця. У разі виявлення порушень інспекція може видати роботодавцю припис про виплату заробітної плати та інших виплат, на які має право працівник. Такі приписи підлягають негайному виконанню. Крім того, інспектор праці може накласти на роботодавця чималий штраф.
Марʼян Савчишин, редактор новин Sestry
Редактор новин, журналіст. З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну, працюючи журналістом у першому польському інформаційному інтернет-сервісі Wirtualna Polska, створив стратегію інформування українських біженців у Польщі. Був головним редактором інформаційного сервісу для українців в Польщі - VPolshchi.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!