Ексклюзив
20
хв

Переїзд до Польщі: тривога та інші психологічні стани

Як подолати емоційну травму? Українська психологиня у Варшаві Наталія Карапата ділиться історіями та порадами для українських тимчасових мігрантів

Наталія Карапата

Тимчасові мігрантки через війну в Україні стикаються з емоційними травмами. Фото: Shutterstock

No items found.

Війна в Україні руйнує не лише міста й села, але насамперед — людські життя. Люди змушені були покинути свої домівки та шукати прихистку в сусідніх країнах. Польща стала одним з місць, де українці відчули себе у безпеці. Втім вони стикнулись не тільки з викликами еміграції, але й з емоційними травмами.

Вимушена еміграція — складний процес, пов'язаний з багатьма труднощами.  Українці стикаються з мовним бар'єром, пошуком роботи та житла, адаптацією до нового середовища.

Однак, крім цих явних практичних проблем, тимчасові мігранти з України переживають глибокі емоційні травми, пов'язані з війною:

  • Сильна тривога та страх за майбутнє

Люди не знають, що їх чекає далі, чи зможуть вони знайти безпечне місце, роботу, їжу. Цей страх може бути настільки сильним, що призводить до порушення фізичного та ментального самопочуття.

  • Стрес

Процес адаптації до нового життя, вивчення мови, пошуку роботи та житла може бути дуже виснажливим. У результаті той, хто з цим стикається, може зазнавати хронічного стресу.

  • Панічні атаки

Страх та невизначеність можуть викликати раптові напади тривоги, запаморочення, нудоти, відчуття нестачі повітря. Ці напади можуть бути настільки лякаючими, що люди починають уникати людних місць, і цепризводить до ізоляції, замкнутості.

  • Депресія та апатія

Втрата дому, близьких, звичного способу життя провокує почуття безнадії, брак інтересу до життя. Людині стає важко мотивувати себе на щось, їй здається, що все втрачено. 

  • Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР)

Люди, які пережили бомбардування, розстріли, інші жахливі події війни, часто страждають від ПТСР. Цей розлад проявляється у флешбеках, кошмарах, панічних атаках, емоційній онімілості. Людям з ПТСР важко зосередитися, вони відчувають себе емоційно відстороненими від інших, всюди бачать небезпеку.

Історії українців, які стикалися з сильними емоційними травмами через війну

Все це люди, з якими мені довелося зустрічатися і працювати. Усі імена змінені.

Вікторія (37 років). Переїхала з двома дітьми (11 і 13 років), тоді як чоловік пішов воювати. Відчувала сильну тривогу за життя чоловіка та майбутнє дітей. Вікторію мучили жахіття, вона не могла їсти, спати, втратила інтерес до життя. Жінка постійно моніторила новини в телеграмі, хвилювалася, коли не отримувала звісток від чоловіка. Протягом місяця проживання у Варшаві не розпаковувала валізи.

Все чекала на новину, що війна закінчилася

Вікторія зрозуміла, що сама з проблемою не впорається і звернулася за допомогою. Завдяки тривалій терапії та підтримці, жінка поступово почала одужувати від емоційного виснаження — навчилася контролювати тривогу, стала краще спати, їсти.

На одній із сесій вона зізналася, що їй принесло щастя, коли вона під час вечірньої прогулянки з дітьми  побачила, як у небі летить звичайний літак.

Запис дітей до школи дав їм можливість спілкуватися з однолітками. Це також допомогло Вікторії відволіктися від своїх проблем та зосередитися на дітях. Жінка почала відвідувати онлайн-групу підтримки для дружин військових, де ділиться переживаннями та отримує розуміння від людей, які опинилися в схожій ситуації.

Софія (22 роки). Пережила трагедію: під час бомбардування втратила найдорожчу людину — маму. Переїхавши до Польщі одна, дівчина почувалася самотньою, втраченою та нікому не потрібною. Її мучили жахливі спогади про трагедію, вона не могла спати, працювати.

Втрата мами та емоційний біль призвели до того, що Софія почала завдавати собі шкоди.

Її руки та ноги були вкриті порізами, адже самопошкодження стало для неї способом впоратися з нестерпним болем

Дівчина стала шукати допомогу. Завдяки терапії та підтримці, вона поступово починає зцілюватись.

Хоча Софія ніколи не забуде свою маму, вона вчиться жити з болем втрати. Цьому болю вона не дає себе знищити. Завдяки своїй стійкості та наполегливості, Софія робить кроки до нового життя.

Сергій (45 років), багатодітний тато. Виїхав із сім'єю з окупованої території. З його слів, «через окупантів він втратив дім». Відчував сильну тривогу за майбутнє, адже потрібно було допомогти сім’ї облаштуватись, знайти роботу, вивчити мову. Також його мучили флешбеки та жахливі сни про події, які він пережив в Україні. 

Дружина та старший син звернулись за допомогою, бо не могли спостерігати за його стражданнями

Завдяки терапії та підтримці, Сергій вчиться справлятися з флешбеками та кошмарами. Став емоційно стійкішим. Замість зациклюватися на травмі минулого, Сергій вчиться жити в сьогоднішньому дні та зосереджуватися на позитивних аспектах життя. Чоловік знайшов роботу. Для дітей обрав школи, в яких вони навчаються дотепер. Дружина також працює з психологом, бо відчуває тугу за близьких, які прийняли рішення залишись в окупації.

Що можна зробити, щоб допомогти собі психологічно?

Важливо розуміти, що кожна людина переживає переїзд та адаптацію до нового життя по-різному. Спираючись на свій досвід. Не соромтеся звертатися за психологічною допомогою до фахівців. Вони можуть допомогти вам впоратися з емоційними складнощами.

Спілкування з друзями — один з найкращих способів подолати емоційну травму. Фото: Shutterstock
  • Спілкуйтеся. Підтримуйте зв'язок з сім'єю та друзями, які залишилися в Україні. З іншими емігрантами. Діліться своїми переживаннями та шукайте підтримки.
  • Вивчайте мову. Вивчення мови країни перебування допомагає краще адаптуватися до нового життя. Знання мови — важлива складова відчуття свободи.
  • Дбайте про себе. Ведіть здоровий спосіб життя, їжте збалансовану їжу, достатньо спіть, займайтеся спортом
  • Робіть паузи у своїх думках. Гуляйте.

Від початку повномасштабної війни ситуація для тих, хто виїжджає до Польщі, змінилася. Зараз легко знайти інформацію, як і куди їхати, де можна отримати допомогу, до яких організацій звернутися. Дуже важливо не здаватися, вірити в те, що буде краще, шукати інформацію, яка може допомогти. Важливо, що польський уряд послідовно надає допомогу біженцям. У Польщі та інших країнах ЄС працюють міжнародні організації, групи та об’єднання українців (наприклад, Український дім у Варшаві — подібні організації є і в інших європейських містах), які мають значну кількість підтримуючих ініціатив і занять для тимчасових мігрантів у зв'язку з війною.  Перший крок до подолання емоційних травм — повернення контролю і можливості планувати своє життя. Варто почати з короткострокового планування — наприклад, на найближчий тиждень, місяць.

Результат — створення безпечного середовища і подолання емоційної травми

Звісно, ніщо не здатне до кінця вирішити головну проблему: українці, які виїхали за кордон через війну, переживають велику і болісну втрату — втрату свого зв’язку з рідним домом. Але полегшити свій стан можливо.

No items found.

Психологиня, кандидатка в психотерапевти за напрямкомсистемно-сімейна психотерапія. Логотерапевт. Член Національної психологічної асоціації та UALEA.
Практикує вже 6 років. З квітня 2022 року живе у Варшаві і продовжує вести психологічну практику як онлайн, так і офлайн.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт допоміг вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Проблеми з алкоголем — це коли він стає «ліками», а стосунки з рідними псуються

Я надто довго була наодинці із цією проблемою, і мені потрібно з кимось поділитися своїми страхами та тривогами.

Все почалося з того, що мій чоловік змінив роботу і приєднався до польсько-української команди. Мій чоловік — будівельник. Раніше він працював лише з поляками і проблем не було.

Після зміни роботи почалися проблеми з алкоголем. Раніше мій чоловік випивав тільки під час певних урочистостей, а тепер йому не потрібен привід. Кожна можливість хороша.

І триває все це майже рік. Я не працюю, бо доглядаю за трьома дітьми. Мій чоловік нас утримує. Він добре заробляє, але коли я рахую гроші, які він витрачає на алкоголь, у мене серце розривається. Я вже не знаю, як з ним говорити. Намагалася просити, благати, але він мені каже, що я перебільшую, тому що кілька келихів пива після роботи — це ні про що.  

Я навіть намагалася поставити ультиматум: або я з дітьми, або випивка. Він посміявся з мене і сказав, що я нікуди не піду, бо мені нікуди йти. І він має рацію. У мене тут немає ані рідних, ані близьких, я покладаюся виключно на нього.

Нещодавно я переїхала зі спальні і сплю в дитячій. За відсутністю реакції на це чоловіка я роблю висновок, що його це зовсім не турбує.

Боюся, що якщо так буде продовжуватися, то він зрештою зазнає невдачі на роботі. І тоді почнеться справжня драма. Що я можу зробити? Як його переконати, що він шкодить собі, дітям і мені? Як з ним розмовляти, коли він майже завжди напідпитку?

Раніше він більше часу проводив з дітьми, грав з ними, приносив маленькі подарунки. Тепер навіть не запитає, чи здорові, чи їм чогось треба. Коли він приходить додому, я бачу напругу на обличчях дітей. Передчуття: він знову буде п'яним? Знову скине свій одяг і піде спати?

Я не знаю, що сталося, що змусило його почати пити. Це його реакція на стрес? Але ж алкоголь — це тимчасове розслаблення, випивка нічого не вирішує, вона лише ускладнює ситуацію. Я знаю це, але як я можу переконати його зрозуміти це теж?

Матеуш Харитон, дитячий та підлітковий психолог на Avigon.pl:

Шановна читачко, коли один член сім’ї є залежним, вся родина стає співзалежною. Тому дуже добре, що ви пишете про це і шукаєте підтримки й вирішення.

Поки ваш чоловік не помітить цю «хворобу», ви нічого не зможете з цим зробити

Чим довше ваш чоловік зловживає алкоголем, тим складніше йому позбутися залежності. Що б не відбувалося в його роботі, у житті він повинен шукати здорових рішень. Рік — це довго, якщо говорити про механізм випивки. В ній вже можна і заблукати.

Насамперед потрібно дати зрозуміти своєму чоловікові, що у нього є проблема. Поки він не помітить цю свою «хворобу», ви нічого не зможете з нею вдіяти. У кожному місті є міський центр соціального захисту населення або районний центр допомоги сім'ї, туди варто звернутися і повідомити про проблему, вам обов'язково допоможуть у цьому питанні.

Якщо ваші діти ходять до школи, ви повинні повідомити про ситуацію шкільного психолога, щоб він міг зайнятися дитиною. Може бути корисним відвідати веб-сайт Державного агентства з вирішення проблем, пов’язаних з алкоголем (www.parpa.pl), де чимало статей на цю тему, а також перелік закладів для лікування залежностей та контакти спеціалістів лікування залежності.

У цей момент ви менш важливі для свого чоловіка, ніж алкоголь

Найкращий варіант — щоб чоловік ходив на індивідуальну або групову терапію (групи АА). Я вважаю, що жінці з дітьми буде добре розлучитися з чоловіком на деякий час, пожити. наприклад, у друзів. Наступний крок — знайти роботу, тому що вам потрібно стати максимально незалежною від чоловіка. Дайте йому зрозуміти, що ви впораєтеся без нього.

А далі — спостерігати, чи буде ваш чоловік старатися за вас, чи він все ще піклується про вас. Бо якщо ні, то це значить, він не захоче змінюватися, і найвигіднішим рішенням для вас і дітей буде розлучення.

Ви, напевно, запитаєте, чому такі різкі кроки? Відповідь проста: якщо в цей момент ви для чоловіка менш важливі, ніж раніше, значить, ваше місце зайняв алкоголь.

І далі буде тільки гірше, адже з часом може з'явитися агресія до вас і ваших дітей.

Наслідком залежності для дітей може стати синдром ДДA

Пам’ятайте, що алкогольна проблема є напрочуд серйозною та небезпечною не лише для того, хто п’є, але й для вас та для розвитку ваших дітей. Результатом залежності для дітей ймовірно стане синдром ДДА (доросла дитина алкоголіка): вони будуть тривожними, їм буде важко вступати в здорові романтичні стосунки, вони матимуть низьку самооцінку, відчуватимуть себе незахищеними.

Діти вчаться переважно за зразками та наслідуванням. Тому цілком ймовірно, що через залежність вашого чоловіка ваша дитина також потягнеться до алкоголю в дорослому віці (чи навіть у підлітковому) і, можливо, зловживатиме ним. Дуже важливо, щоб ви та ваші діти пішли на психотерапію та пропрацювали цю проблему, поки не пізно. Бажаю вам сил і наполегливості у боротьбі із залежністю вашого чоловіка. Будь ласка, не здавайтеся і шукайте допомоги, ви не самотні.

Посилання на сторінку психолога і на сторінку Державного агентства з вирішення проблем, пов’язаних з алкоголем

20
хв

«Чоловік приходить додому, і я бачу напругу на обличчях дітей: невже він знову буде пити?»

Sestry

<frame>Вам довелося покинути всіх і все? Почати жити в іншій країні? З вами немає близьких людей, яким можна довіряти? Потребуєте поради, підтримки?Дозвольте допомогти вам. Напишіть нам redakcja@sestry.eu, і ми подбаємо про те, щоб психолог або психотерапевт допоміг вам доброю порадою. Це може стати першим кроком у вирішенні проблеми, і це полегшить ваше життя за кордоном. Ми публікуємо лист, який отримали від української читачки, а також відповідь психолога.<frame>

Шановні Сестри, пишу вам, бо не маю кому довіритись і попросити поради. Адже лист про мої стосунки.

Ми з хлопцем разом три роки. Живемо в Польщі, плануємо весілля. Все було добре, поки мій хлопець не став листуватися зі своєю колишньою дівчиною. Вона першою написала йому. Я навіть не знаю, як вона отримала його польський номер, але підозрюю, що його дав їй один з наших спільних друзів.

Мій хлопець розповів мені про цю спробу контакту, не приховував. Я не заперечувала — ця дівчина в Україні і, вочевидь, їй потрібна допомога, і це чудово, якщо ми можемо їй чимось допомогти з безпечної Польщі. Я була переконана, що це спілкування обмежиться кількома текстовими повідомленнями, що ми їй допоможемо і все.

На жаль, сталося інакше. Я стала помічати, що мій хлопець дедалі частіше став усамітнюватися зі своїм телефоном, посміхаючись в екран і пишучи з кожним днем все більше.

Одного разу він залишив телефон на столі й пішов у ванну. Я знаю, що не можна такого робити, але я подивився в його смартфон. І те, що я там прочитала, налякало мене.

Останні повідомлення — від колишньої дівчини про тугу, відсутність ніжності та сексу. Мій хлопець не залишився в боргу і відповідав, як сумує за її запахом, що пам'ятає чудовий секс в машині і хотів би знову лягти з нею в ліжко. Але це ще не все — про себе я дізналася, що я не дуже пристрасна, а йому набридло «обслуговувати поліно в ліжку»…

Мені страшенно сумно, я почуваюся зрадженою і приниженою. Я ніколи не чула, щоб він казав, що йому не подобається зі мною у ліжку. Ініціативу близькості проявляю переважно я. А що, якщо насправді я не приваблюю його і він змушує себе займатися зі мною сексом? У мене мільйон думок з цього приводу. Я плачу по кутках, і то шкодую, що прочитала, то радію, що принаймні не живу в незнанні.

Звичайно, я не сказала своєму хлопцю, що читала листування з його колишньою. Він поводиться так, ніби нічого не відбувається, не згадує про неї, але всюди ходить з телефоном. Мені страшенно сумно. Я не знаю, що мені робити. Як почати розмову? Адже я не можу довго вдавати, що нічого не сталося, — мені надто боляче. Будь ласка, допоможіть. Порадьте, як бути далі.

Матеуш Харітон, психолог на Avigon.pl:

Шановна пані, у ситуації, яку ви описали, ви обоє припустилися помилок. І я вважаю, що єдиним правильним рішенням є чесна та відверта розмова з партнером.

Весілля має бути не проміжним рішенням — це рішення на все життя

Придушення емоцій і збереження таємниць може мати негативний вплив на ваше психічне здоров'я. Я припускаю, що ваші стосунки знаходяться на серйозній стадії, якщо ви згадуєте про планування весілля. У такому випадку вам слід ще більше прагнути прояснити побачене.

Весілля має бути не проміжним рішенням — це рішення на все життя. Якщо ви не впевнені в собі на 100%, — на мій погляд, немає сенсу брати шлюб. Ви повинні зізнатися, що бачили ці повідомлення, і разом з тим висловити свої почуття і занепокоєння в спокійній і конструктивній формі. Я знаю, що в такі моменти важко зберігати спокій, але якщо ви дозволите собі зайве, ця розмова призведе до ескалації конфлікту замість рішення, яке буде задовільним для вас обох.

Варто чесно поговорити про те, що вас збуджує в ліжку і чого ви очікуєте

Якщо єдиною проблемою у ваших стосунках є секс, можливо, варто відверто поговорити про те, що вас збуджує в ліжку, чого ви очікуєте і, можливо, внести деяку різноманітність у вигляді еротичних іграшок чи рольових ігор. Варто подумати про один день на тиждень, який був би повністю тільки для вас. Домовтеся, що одного разу ваш партнер приготує щось для вас, а наступного тижня ви приготуєте щось особливе для нього. Це не обов’язково має бути щось грандіозне — це може бути спільна вечеря вдома, перегляд фільму, заняття, які вам обом подобаються.

Три роки — довгий час спільного життя, перший вогонь, можливо, згас, тому вам потрібно подбати про його підтримку або розпалювання. Будь ласка, не втрачайте надії. Я вважаю, що це питання, яке можна вирішити шляхом чесного, чуйного та відкритого діалогу. Хто знає, можливо, ця тимчасова криза зміцнить ваші стосунки в майбутньому, хоча зараз у це важко повірити.

Посилання на сторінку психолога: https://avigon.pl/ specialist/mateusz-chariton

20
хв

«У телефоні свого нареченого я прочитала, що секс із колишньою йому подобався більше, ніж зі мною»

Sestry

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

«Чоловік приходить додому, і я бачу напругу на обличчях дітей: невже він знову буде пити?»

Ексклюзив
20
хв

Як українська медсестра може працювати за фахом у Польщі?

Ексклюзив
20
хв

Катерина Пенькова: В бізнесі мене вів страх, а в творчості я не чекаю на музу

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress