Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!
Момент, коли росіяни почали нищити енергетичні обʼєкти, був максимально вдалим для них. По-перше, у нас є серйозне виснаження протиповітряної оборони — наші сили одночасно захищають і фронт, і мирні міста. Одна система ППО може в режимі привида прикривати прифронтове місто і групу військових на «гарячій точці». Це додатково утруднює якісну оборону і тилу, і передової. А ще додатково фізично втомлює захисників, які працюють на цих машинах.
По-друге, Росія зробила висновки з попередніх атак на наші станції та мережі. І вирішила не чекати осені, а бити, поки тепло і сонячно — самі українці не відчувають усього лиха, котре насувається. Крім того, восени 2022 року ми отримали зрушення з надання систем ППО, бо світові ЗМІ облетіли фото і репортажі, як український бізнес працює на генераторах, а українці готують їжу на туристичних грілках. Зараз у західному світі починається сезон пляжного відпочинку і відпусток — і відчуття апокаліпсису так не торкатиме емоційного читача.
Утім ситуація більш ніж критична і може напряму торкнутись Європи. Президент України Володимир Зеленський у зверненні до Євроради не виключив, що російських атак може зазнати інфраструктура українських АЕС:
— Росія вже знищила майже всю нашу теплову енергетику. Греблі та обладнання гідроелектростанцій, а також газова інфраструктура зазнають терористичних атак. Росія не відмовляється від радіаційного шантажу і, зокрема, продовжує жорстоко гратися з безпекою Запорізької АЕС.
Ми не виключаємо, що інфраструктура інших наших атомних електростанцій і розподільчих мереж також перебуває під загрозою з боку російського терору
Дрони усіх видів і російська балістика неодноразово шкодили розподільчі мережі, наприклад, Хмельницької АЕС. Росіяни прицільно били по ній, бо саме цей обʼєкт стабілізує промисловість та інфраструктуру київської агломерації. Взимку 2022 року росіянам вдалось на 46 годин вибити світло і тепло після масштабної атаки, але тоді вдалось уникнути повного блекауту. Доля кількох мільйонів українців висіла на волосині — якби припинилось подаватись мінімальне тепло в квартири, нас чекала би руйнація цивільної інфраструктури. Ніхто би не ремонтував потріскані від льоду батареї і не розбирався з пліснявою у будинках під час війни.
Росія цілком розуміє, що головний фундамент опору нинішньої України — це люди. Путіну подобається ефект паніки, страх і нові хвилі біженців. Якщо подивитись статистику прикордонної служби, з 10 жовтня до 21 листопада 2022 року з України до Польщі виїхало 996,8 тисяч українських громадян. Це були в основному матері з дітьми. Тому відрізати ще шмат українського населення від України — дуже важлива ціль російської верхівки.
Однак це не єдина заготовка армії РФ. У квітні ворог атакував дронами та ракетами два підземні газові сховища у Стрийському районі. У компанії «Нафтогаз України» уточнили, що це це вже третя атака на газові об'єкти у Стрию на Львівщині.
Завдання російських терористів зрозуміле. Україна останній опалювальний сезон повністю провела на власному газі. Якщо ворогові не вдасться зірвати опалювальний сезон 2024/25, то він намагатиметься принаймні добитися суттєвого його подорожчання для нашої країни. Аби втомлені і збіднілі українці під тиском суттєвих платіжок просили у Росії бодай про якийсь мир. А ще купували газ у європейських держав. Звісно, тут окремим країнам могла би запропонувати свої послуги за вигідною ціною та ж Росія. Також свої газосховища з нашими запасами потрібні для наших об'єктів військової промисловості.
Бо ж ми тільки-тільки почали збирати свої дрони, які регулярно кошмарять інфраструктуру армії РФ в глибокому тилу
Аби уникнути газового апокаліпсису наступної зими, Стрию теж потрібна бодай одна система ППО. Зараз в умовах браку систем і снарядів до них, а ще загострення на Донбасі — ми не можемо зняти щось звідти чи із запорізького напрямку й перекинути на Львівщину. А мобільні групи ППО не здатні справитись з балітистикою так, як це зробить IRIS-T чи Patriot.
Хто винен у цій тривожній ситуації? Найперше західна бюрократія і деяка наївність західних урядовців, що Росія могла піти в діалог. Утім за останні місяці держава-агресор пішла лише в наступ.
А останні вибори Путіна та незрозуміла смерть Алєксєя Навального — лише підкреслюють, що Росія і діалог — це несумісні речі
Володимир Зеленський ще в листопаді 2023 передав конкретним державам-партнерам інформацію про дефіцит систем протиповітряної оборони. Тоді його аргумент звучав так:
— Зрозуміло, що у Києві є дефіцит з ППО. Але є міста, де з протиповітряною обороною є реальні проблеми. Дуже складно містам, де використовується різна зброя, яка долітає. Тобто ми говоримо не тільки про ракети, дрони чи балістику. Говоримо про С-300, артилерію тощо. Тобто прикордонні області з Росією, з Білоруссю або області, які частково тимчасово окуповані, — Запоріжжя, Херсон, Дніпро, донецький напрямок — дуже складно. Тоді президент відзначав, що складна ситуація з протиповітряною обороною на Сумщині, Чернігівщині та Черкащині. Лише удари росіян по житлових будинках в Одесі та Харкові, знищенні кількох ключових ТЕС та спеціальний прицільний удар по лікарні в Чернігові змусили Німеччину, Нідерланди та Чехію активніше шукати ППО для України.
Прямо зараз всі почали перебирати свої склади — і таки щось знаходять
Українці витримали спробу першого блекауту та погрози підірвати ЗАЕС зразка 2022 року. Чимало тих, котрі були змушені тимчасово виїхати за кордон, повернулись до родин. Але тут є важлива річ — ці два з гаком роки ми берегли небо своїми силами. І нам ніхто не допомагав збивати ракети та дрони, як наприклад, США під час останнього нальоту на Ізраїль.
Україна береже не лише своє небо. Тут і зараз би зберігаємо небо Європи від російського смертоносного хламу. А ще — українці вдячні кожному нашому західному сусіду за допомогу та підтримку.
Але поповнювати число біженців на зайві 10 мільйонів з найбільших агломерацій Києва, Харкова та Львова — не вигідно ані нам, ані країнам Заходу. Тому ліпше дати нам у користування системи ППО, аби завтра російська ракета не летіла у небі над Брюсселем
Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»
Українська журналістка, політичний аналітик та медіа-консультант. Працювала парламентським оглядачем більше 10 років. Співпрацює з виданнями «Цензор.нет» та «Еспресо». Є авторкою популярних YouTube-каналів «Цензор.нет» та «Шоубісики». Спеціалізується на темі політики, економіки та медіатехнологій.
Підтримайте Sestry
Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!