Ексклюзив
20
хв

Чи змінять хід війни українські атаки по російських НПЗ?

Від початку 2024 року Україна вразила понад 20 російських об’єктів. Під ударом головн опинилась нафтова інфраструктура — заводи і сховища. За оцінками Оксфордського інституту енергетичних досліджень, українські безпілотники зупинили приблизно 16% всіх нафтопереробних потужностей Росії. Географія ударів розширюється. 2 квітня Україна атакувала нафтопереробний завод у Єлабузі в Татарстані. А це понад 1200 км від українського кордону

Катерина Трифоненко

Резервуари з нафтою палають у Брянській області. 19 січня 2024 року. Фото: AP/East News

No items found.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Західні партнери повинні підтримувати удари по інфраструктурі країни-агресора у відповідь на російські атаки, заявив Володимир Зеленський. З його слів, росіяни розуміють лише мову сили — і жодне засудження російських атак не вплинуло на їхню інтенсивність. Наскільки ефективні українські удари по російських об’єктах, про їхні очевидні та неочевидні наслідки і чому не варто покладати на цю тактику суперочікування — Sestry зібрали думки експертів. 

Вразлива інфраструктура 

Українці знайшли таку, можна сказати, гібридну чи асиметричну відповідь на російські ракетні удари, щоб завдавати шкоди агресору, вважає ізраїльський військовий журналіст Сергій Ауслендер:

— Безглуздо обстрілювати житлові квартали Бєлгорода або Воронежа, там це нікого не хвилює. А ось удар по такому вразливому місцю, як нафтопереробка в Росії, яка зроду не вкладалась в потужності зі зберігання, а тільки в потужності з виробництва. Чому, власне, більшість заводів розташовані в європейській частині? Для того, щоб звідти було легше це все вивозити на Захід? Це ж усе була експортно орієнтована галузь.

І ось українці намацали цю вразливість і почали по ній бити

Важко точно сказати, скільки саме потужностей російських НПЗ було вражено, каже доктор Джеймс Гендерсон, провідний експерт Оксфордського інституту енергетичних досліджень. За його оцінкою, у 2024-му Україна, якщо порахувати збитки від усіх атак, зупинила переробку приблизно 2,5 мільйонів барелів нафти на добу. Загальні російські потужності переробки становлять 6 мільйонів барелів:

— Однак не всі потужності на кожному заводі були пошкоджені або зупинені. За моїми оцінками, було зупинено або виведено з ладу близько 16% від загальної потужності. Частина з них була первинною установкою для переробки сирої нафти, а частина — більш складним обладнанням, такими, як каталітичні крекери, гідрокрекери тощо, які виробляють такі продукти, як бензин, дизельне паливо та авіаційний керосин. На всіх заводах були різні терміни зупинки, тому важко точно сказати, що саме і коли буде зупинено.

Не лише українські удари, але й тамтешня стихія виводить з ладу російські НПЗ. В Оренбурзькій області через повінь, яку місцеві назвали найпотужнішою за весь період спостережень, зупинився «Орськнафтооргсинтез» — найбільший актив компанії «ФортеІнвест», річна потужність заводу складає 6 мільйонів тонн нафтопродуктів. Особливість цього НПЗ в тому, що він був орієнтований зокрема на випуск авіакеросину.

Бити можна і треба

Маємо повне право за всіма міжнародними законами атакувати військові об'єкти, з яких атакують нас, а також об'єкти, які пов'язані з військовою промисловістю чи мають зв'язки з Збройними силами Російської Федерації, наголошує військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман:

— Ми маємо право це робити і, звісно, будемо це робити. Єдине, що наші партнери з Європейського Союзу, з НАТО, зі Сполучених Штатів просили, бо вимагати вони цього не можуть, щоб ми не застосовували зброю, яку вони нам продають, по об'єктах, які розташовані на території Російської Федерації. Але по об'єктах, які розташовані на тимчасово окупованій території таких прохань немає, так само не йдеться про заборону атакувати об'єкти вглиб Російської Федерації зброєю нашого виробництва.

І тут нам ніхто не може вказувати, бо тільки ми маємо право це робити, мусимо робити, бо в інший спосіб у війні не перемогти 

Нафтопереробні заводи — це законна військова ціль для України, наголосила українська віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. Україна розуміє занепокоєння партнерів. Втім, Збройні сили застосовують усі можливі ресурси для опору Росії, зауважила Ольга Стефанішина і додала, що операції по російських заводах були успішними. 

Супутниковий знімок пожежі на НПЗ у Брянській області. Лютий 2024 року. Фото: Maxar Technologies / AFP/East News

Україну в цьому питанні підтримала Франція. Тамтешній міністр закордонних справ Стефан Сежурне під час спільної пресконференції з держсекретарем США Ентоні Блінкеном назвав українські атаки по російській нафтопереробці самозахистом. А президент Фінляндії Александр Стубб під час брифінгу з Володимиром Зеленським у Києві сказав, що війна завжди жорстока і тяжка, але Росія розуміє виключно силові методи.

Білий дім не схвалює

А втім, таку позицію поділяють не всі українські партнери. Наприкінці березня британське видання Financial Times, посилаючись на анонімні джерела, повідомило, нібито Сполучені Штати закликали Київ припинити атаки по російській нафтопереробці, мовляв, це може призвести до зростання світових цін на нафту, що матиме негативні наслідки, які не влаштовують адміністрацію Байдена.

Тим часом провідний експерт Оксфордського інституту енергетичних досліджень доктор Джеймс Гендерсон наголошує, що основний вплив був на внутрішній ринок Росії і припав на високооктановий бензин та дизельне паливо:

— Експорт бензину було зупинено 1 березня. Заборона на експорт дизельного палива поки що виключена, але можлива в майбутньому, якщо атаки триватимуть. З точки зору світового ринку, якщо експорт продуктів буде в дефіциті або якщо нафта не зможе перероблятися в Росії, то експорт сирої нафти може збільшитися, і це вже обговорювалося.

Це може означати, що Росії доведеться знову пропонувати більші знижки, щоб знайти ринки збуту для своєї сирої нафти

Офіційно в Білому домі на запит Голосу Америки відповіли: «Ми завжди заявляли, що не заохочуємо та не сприяємо нападам усередині Росії». А речник Держдепу США Метью Міллер наголосив: позиція Вашингтона полягає в тому, щоб не заохочувати українців завдавати удари поза українськими кордонами.

Подібна позиція американської влади вкрай цинічна, каже ізраїльський військовий журналіст Сергій Ауслендер:

— Ви нам типу не підвищуйте вартість палива на заправках, при тому, що Америка на сьогоднішній день найбільший експортер нафти і газу, до речі. Дуже цинічно і дуже неприємно звучить і показує, що американців, крім їхніх інтересів, нічого не хвилює. Але це було й так загалом зрозуміло. Просто це таке ще одне підтвердження. З іншого боку, нерозумно на них за це ображатися. Америка понад усе для них. Тобто їхні інтереси — це головне. Всі інші — це гарнір.

Ми в Ізраїлі теж із цим постійно стикаємося. Тобто нам постійно викручують руки щодо війни з ХАМАСом. Причому найбільше в цьому стараються, як не дивно, американці

Згодом Володимир Зеленський в інтерв’ю The Washington Post зауважив, що реакція США на українські удари по російських НПЗ не була позитивною, а втім, заборонити це робити Києву ніхто не може:

—  Якщо немає протиповітряної оборони для захисту нашої енергетичної системи, і росіяни атакують її, моє запитання: чому ми не можемо їм відповісти? Їхнє суспільство має навчитися жити без бензину, без дизеля, без електрики. Це чесно. 

Сполучені Штати не допомагають Києву в організації ударів по об’єктах на російській території. Про це сказав речник Пентагону Пет Райдер:

— Допомога, яку ми надаємо Україні, призначена для того, щоб вони захистили і повернули свою суверенну територію. Ми не надаємо жодної допомоги для використання за межами цього.

А глава Пентагону порадив Києву бити по тактичних і оперативних цілях, а не по НПЗ. Бо удари по російським нафтопереробним заводам, на думку глави Міноборони США,  можуть вплинути на світові енергетичні ринки:

— Ці атаки можуть мати наслідки для глобальної енергетичної ситуації. Україні краще бити по тактичних і оперативних цілях, які можуть безпосередньо вплинути на поточний бій. 

Глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що Україні краще переслідувати безпосередні військові цілі, ніж атакувати російські НПЗ. Фото: Shutterstock

Без завищених очікувань

Аналітики американського Інституту вивчення війни назвали українські удари по російській військовій виробничій і нафтопереробній інфраструктурі в Татарстані (за понад 1200 кілометрів від українського кордону) переломним моментом у здатності України вражати цілі  у глибокому російському тилу.

У розмові з CNN керуюча директорка інвестиційного банку RBC Capital Markets Хеліма Крофт висловила думку, що атаки дронів по НПЗ можуть вплинути на російську економіку більше, ніж санкції, які значною мірою обходили стороною енергетичний сектор.

Водночас військовий експерт майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман закликає не плекати завищених очікувань і тверезо дивитись на ефективність українських ударів по російських заводах:

— Для того, щоби зрозуміти, наскільки це шкодить Російській Федерації, треба подивитись на цифри. Кажуть, що ми зменшили кількість переробленої нафти на сотні тисяч барелів на добу. І всім здається: нічого собі! Але є маленький нюанс — вони переробляли п'ять мільйонів сімсот тисяч барелів на добу. Зараз вони проробляють п'ять мільйонів сто тисяч барелів за добу. Багато нафтопереробних заводів розташовані поки що поза зоною ураження наших наших засобів. А санкції, які  багатьом з нас не подобаються, змусили росіян знизити переробку майже в два рази.

А ми знизили на десять відсотків. Це суттєво, але чи  примусить це росіян припинити заправляти свої танки, літаки чи кораблі. Звісно, ні

Завдання на майбутнє і неочевидні наслідки

Від українських ударів є принаймні два ефекти, які назагал мало обговорюють. А ця складова важлива, продовжує військовий експерт, майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман:

— Такі атаки на нафтопереробний комплекс, на інші об'єкти Російської Федерації показують, що їхня протиповітряна оборона не здатна зупиняти наші безпілотники. І це суттєво впливає на міжнародний ринок озброєння. Там починають відмовлятись від контрактів з Російською Федерацією, і зменшується попит на все, що вони продають. І фінансова шкода від цього набагато більша, ніж від того, що вони стали менше переробляти нафти в пальне.

Ну, і до того ж це ще психологічна складова, дуже важлива для росіян всередині — коли вони бачать, що майже всі нафтопереробні заводи на європейській частині Російської Федерації ми вже підпалили

Удари по російських об’єктах доцільно масштабувати, впевнений ізраїльський військовий журналіст Сергій Ауслендер, і не потрібно обмежуватись нафтопереробною промисловістю:

— Звичайно, атакувати підприємства військово-промислового комплексу не так просто. Тому що, скажімо, якщо взяти якийсь Уралвагонзавод — це гігантська площа, він як невелике місто, і там потрібно точно знати, який цех атакувати, щоб поламати весь цей ланцюжок. На нафтопроводі все зрозуміло — найвищий об'єкт — це та сама ратифікаційна колона або установка первинної переробки. Виніс її — завод зупинився, уже працювати не зможе. А на військових підприємствах складніше. Але це вже робота української розвідки — вказати точний об'єкт для атаки. Плюс порти, плюс логістика, потужності зі зберігання палива, нафтобази. Коротше, треба атакувати.

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

No items found.
Р Е К Л А М А
Приєднуйтесь до розсилки
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Українська журналістка. Пише про міжнародні відносини

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістику допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

Це перше офіційне розширення правил внутрішнього ринку ЄС на країну-кандидата — сигнал поглиблення правової, цифрової та громадянської інтеграції України з Європейським Союзом.

Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської Комісії коментує: «Ми хочемо, щоб українці залишалися на зв’язку зі своїми близькими по всьому ЄС і вдома. Саме тому ми пропонуємо Україні приєднатися до нашої роумінгової родини. Ще раз підтверджуємо нашу незмінну підтримку України та її громадян».

ЩО ЗМІНИТЬСЯ

З 1 січня 2026 року плата за роумінг між Україною та країнами ЄС буде скасована. Мобільні послуги тарифікуватимуться за національними ставками без жодних доплат. Користувачі також отримають гарантії щодо якості зв’язку на рівні країни проживання, а також безкоштовного доступу до служб екстреної допомоги.

ПЕРЕХІДНИЙ ПЕРІОД
До кінця 2025 року діятиме продовжена тимчасова угода між мобільними операторами ЄС та України, укладена у 2022 році у відповідь на масову міграцію після російського вторгнення. Вона забезпечила мільйонам українців у Європі доступний зв’язок з рідними. Тепер цей тимчасовий механізм поступається місцем стабільному рішенню.

ПРАВОВА БАЗА Й УМОВИ
У червні 2025 року Україна офіційно повідомила Євросоюз про повне приведення національного законодавства про роумінг у відповідність до європейського. Це була обов’язкова умова для приєднання до системи «Роумінг як вдома», яка діє в ЄС з 2017 року. Європейська Комісія позитивно оцінила відповідність і подала офіційний законодавчий запит до Ради ЄС.

Генна Вірккунен, віцепрезидентка Єврокомісії з технологічного суверенітету та демократії: «Для українців по всій Європі можливість залишатися на зв’язку з близькими — це момент полегшення. Кожен такий крок наближає Україну до Європи не лише географічно, а й у щоденному житті».

ПОЛІТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ
Це рішення Єврокомісії є не лише технічним кроком, а й актом солідарності. Це практичний жест, який посилює зв’язок між ЄС і Україною. Роумінг без кордонів стає не просто технологією, а політикою єдності — вона об’єднує людей ще до того, як об’єднаються держави.

20
хв

Україна приєднається до роумінгової зони ЄС

Sestry

Європейський Союз 13 червня вчетверте продовжив режим тимчасового захисту для громадян України — цього разу до березня 2027 року. Водночас на початку червня видання Politico повідомило, що Єврокомісія готує план повернення українських біженців в Україну після припинення бойових дій. Брюссель рекомендує країнам Євросоюзу створити «центри єдності», де консультуватимуть тих, хто планує повернутися додому, зокрема, допомагатимуть з пошуком роботи. Перші центри відкриють у Німеччині та Іспанії. Наскільки реалістичне масове повернення українців додому? Що буде зі статусом тимчасового захисту після 2027 року? Чи готові європейські країни до довгострокової інтеграції українців? 

Захист у дії

Зараз у ЄС понад 4 мільйони українців користуються механізмом тимчасового захисту. Він був розрахований на три роки. Однак ухвалюючи рішення про продовження дії тимчасового захисту, ЄС виходить в першу чергу з безпекової ситуації, — пояснює старший політичний радник Міжнародного центру розвитку міграційної політики (ICMPD) у Відні Мартін Вагнер (Martin Wagner):

— Ситуація залишається дуже нестабільною, і зараз знову спостерігається зростання інтенсивності російських обстрілів. Якщо війна закінчиться, то важливо, як саме. Чи буде вся територія України безпечною? Які частини залишаться окупованими? Чи буде інфраструктура України достатньо сильною, щоб прийняти людей назад? Якою буде ситуація і можливості повернення для внутрішньо переміщених українців у свої регіони? Чи зможуть люди повернутися у свої домівки, чи вони зруйновані? Всі ці питання потребують чітких відповідей.

Омбудсмен Дмитро Лубінець: понад 6,9 мільйона українців були змушені покинути країну через повномасштабне вторгнення Росії. Фото: SOPA Images/Sipa USA/East News

З розмов, які відбуваються зараз, можна зробити висновок, що країни-члени ЄС доволі чітко заявляють: доки триває війна, повернення може бути лише добровільним. А втім, у своїй комунікації Європейська комісія закликає країни-члени розробляти спільні програми повернення, щоб бути готовими до майбутнього, продовжує Мартін Вагнер:

— Найімовірніше, ми побачимо поетапний процес. Спочатку йтиметься про підтримку спонтанних повернень, згодом — про програми підтриманого повернення, які, сподіваємося, будуть пов’язані з програмами відбудови.

І лише з часом, коли ситуація стане більш стабільною, передбачуваною та сталою, повернення набиратиме більших масштабів

«Поки Росія продовжує тероризувати українське мирне населення, ЄС продовжує виявляти свою солідарність з українським народом», — заявив Томаш Семоняк, міністр внутрішніх справ Польщі, яка зараз головує в ЄС.

Продовження статусу тимчасового захисту до 2027 року — це проміжний етап і в подальшому потрібне системне вирішення. Деякі країни-члени вже відкрили можливість отримання національних дозволів на проживання, додає Мартін Вагнер:  

— Особливо ті країни, які прийняли найбільше бенефіціарів тимчасового захисту, вже готуються до переведення частини з них на національні статуси, щоб уникнути ситуації, коли після завершення дії тимчасового захисту всі одночасно потребуватимуть нового статусу, що перевантажить національні адміністративні ресурси.

Повернення чи інтеграція

Рівень працевлаштування серед українців вищий, ніж в інших груп мігрантів і біженців, утім, структурні бар’єри залишаються і впливають на успішність інтеграції, звертає увагу політична аналітикиня Центру європейської політики (EPC) Анастасія Карацас. Наприклад, у Німеччині, де існують усталені процедури інтеграції, пріоритетом стало вивчення мови. Це полегшило працевлаштування, але призвело до втрати навичок і ускладнило вихід на ринок праці пізніше. Прикладом є ініціатива «Job Turbo», запущена в листопаді 2023 року, яка допомогла 250 000 українців із базовими знаннями мови знайти роботу, але часто на нижчих за кваліфікацію посадах. У Польщі та Італії слабша підтримка інтеграції сприяла швидшому працевлаштуванню, однак також призвела до переважно некваліфікованої зайнятості, продовжує Анастасія Карацас:

— Національні служби зайнятості адаптувалися до ситуації з певними успіхами. Наприклад, у Польщі Варшавське бюро праці створило «Спеціальну службу», яка пропонує навчання, перекваліфікацію та підбір роботи, а згодом ця модель поширилась і на інші регіони.

В Італії проєкт PUOI (Protezione Unita a Obiettivo Integrazione) охопив близько 200 українців, 60% з яких після проходження соціально-професійного навчання змогли працевлаштуватися. Але ж такі ініціативи мають обмежений масштаб

Додаткову непевність створюють дискусії про ймовірне припинення вогню під тиском США, що ускладнює довгострокове планування. Перспектива загальноєвропейського статусу для українців після 2027 року залишається неясною.

Попри все, резюмує Анастасія Карацас, чимало українців сподіваються повернутися додому, хоча ця можливість залежить від економічної та безпекової ситуації як в Європі, так і в Україні. А те, що Київ декларує зацікавленість у поверненні своїх громадян, цілком зрозуміло:

— На тлі величезних руйнувань, спричинених повномасштабним вторгненням Росії, та демографічного спаду в Україні, відбудова країни — особливо у критичних секторах, таких як будівництво, транспорт, сільське господарство та державні послуги — значною мірою залежатиме від українців, які повернуться.

Людський капітал

Основні фактори, які можуть стимулювати українців до переїзду додому, — це безпека, наявність робочих місць, програми підтримки, але багато з тих, хто хотів, вже повернувся, наголошує доктор соціальних наук Зіновій Свереда. Основні чинники залишитися в ЄС, з його слів, — інтеграція за понад три роки війни, перспективи роботи та освіта дітей. 

Лише 31% українців нині планують повертатися в Україну, свідчить нещодавнє дослідження Центру економічної стратегії. При тому, що ще в січні 2024-го таких було 34%, у травні 2023-го — 41%, у грудні 2022-го — 46%. 

Якщо говорити про польський контекст, то на основі досліджень, проведених серед жінок-біженок з України у 2022, 2023 та 2025 роках, можна зробити висновок, що приблизно половина з них мають намір залишитися в Польщі, каже професор соціології Ягеллонського університету в Кракові Пьотр Длугож (Piotr Długosz):

— Українки мають дітей, які ходять до школи, три чверті з них працюють, знають польську мову, більшість самостійно орендують квартири і ведуть нове життя. Їм важко буде змінити місце проживання. Дослідження також показують, що понад половина біженок страждає депресивними, тривожними та стресовими розладами, що є наслідком воєнної травми, а також стресу, пов'язаного з поточною ситуацією.

Цей фактор призводить до того, що жінкам бракує сил і енергії для чергового переїзду та перебудови життя
Дослідження Gremi Personal: лише 13% українців планують залишитися в Польщі після закінчення війни. Фото: Nur Photo/East News

Вагомим фактором повертатись в Україну чи ні буде економічна ситуація в країні перебування, продовжує Пьотр Длугож, якщо вона забезпечуватиме хороші умови життя, то, швидше за все, мало хто захоче повертатися:

— Слід також пам'ятати, що українські біженці завдяки високому рівню освіти та молодому віку, становлять людський капітал, який необхідний економікам, що борються з нестачею робочої сили. 

Проєкт співфінансується за рахунок коштів Польсько-Американського Фонду Свободи у рамках програми «Підтримай Україну», реалізованої Фондом «Освіта для демократії»

20
хв

Тимчасовий захист українців: Європа шукає баланс між підтримкою і стратегією повернення

Катерина Трифоненко

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

Прощання з берегинею

Ексклюзив
20
хв

Тимчасовий захист українців: Європа шукає баланс між підтримкою і стратегією повернення

Ексклюзив
20
хв

Праві наступають. Чому на Заході бум на правих та лояльних до Росії?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress