Exclusive
20
min

Jak nie zostać przemytnikiem w Polsce?

Prawniczka odradza przewożenie przez granicę cudzych paczek

Regina Gusejnowa-Czekurda

Przewożąc cudzą paczkę przez granicę jesteś za nią odpowiedzialny. Zdjęcie: shutterstock

No items found.

Mała paczka, którą wziąłeś do przewiezienia dla kogoś, kogo nie znasz, z Ukrainy do Polski może kosztować Cię kilka lat wolności. Możesz przewozić poduszkę, a na granicy celnicy znajdą w niej ukrytą biżuterię. Podejmujesz się dostarczenia komuś leków, a celnicy odkrywają, że w rzeczywistości są to narkotyki. Podejmujesz duże ryzyko, gdy wykonujesz dla kogoś tego rodzaju usługę. Bo to Ty jesteś odpowiedzialny za wszystko, co znajduje się w Twoim bagażu, a nie ktoś, kto poprosił Cię o przewiezienie "paczki". Prawnik Regina Guseinova-Chekurda mówi nam, jak się chronić i uniknąć łamania prawa:

No items found.
porady
Bezpieczeństwo

Prawniczka, członek Rady Adwokatów regionu Kijowa. Partnerka zarządzająca Towarzystwa Prawnego „G&D”. Specjalizuje się w prawodawstwie antykorupcyjnym. Wykwalifikowany mediator. Jest twórczynią kursów z zakresu prawa medialnego i interakcji prawnych między władzami państwowymi a mediami. Posiada szereg publikacji naukowych na temat prawodawstwa antykorupcyjnego, deklaracji elektronicznej, wolności słowa, ochrony danych osobowych, dostępu do informacji.

Wesprzyj Sestry

Nawet mały wkład w prawdziwe dziennikarstwo pomaga demokracji przetrwać. Dołącz do nas i razem opowiemy światu inspirujące historie ludzi walczących o wolność!

Wpłać dotację
повітряні тривоги, метро, люди, сховище

Учителька Катерина Мазурчук нікуди не виїждала з Києва з перших місяців повномасштабного вторгнення. Спочатку від кожного звуку повітряної тривоги здригалася і бігла у найближче сховище. Всередині щось аж переверталося. Був постійний неспокій, страх. Інколи здавалося, що я божеволю від цих звуків, які пульсували мені в голові», ― розповідає Катерина. Через 2-3 місяці жінка уже не так панічно реагувала на повітряні тривоги: «Здається, я до них звикла, хоча до такого складно звикнути. Але це стало  частиною повсякденного життя. Зауважила, що часто, в період відсутності повітряної тривоги, я відчувала цей звук у вухах. Це дуже дивний стан, який приводив до страху та тривожності. А коли звук  лунав знову ― я наче заспокоювалася. Як наслідок ―  Катерині довелося пропрацювати цей стан разом з психологом.

Вікторія Швед мешкала у серці Києва ―  на Хрещатику. Там звуки повітряної тривоги були такими гучними, що вона не витримала і поїхала з дітьми до Польщі. «Якщо я заспокоїлася в Європі, то мій п'ятирічний син досі здригається при звуках машин швидкої, поліції тощо. Травматичний досвід дуже відбувається на загальному стані та майбутньому. Все потрібно пропрацьовувати зі спеціалістом», ―  розповідає Вікторія.

Реакція на повітряні тривоги в людей дуже різна, що залежить в першу чергу від їхнього психологічного стану. Постійна тривожність та напруга можуть привести до того, що люди звикають до повітряних тривог, вважаючи їх нормальним станом речей

Це може бути формою адаптації до стресових умов. Детальніше про реакцію українців на повітряні тривоги Sestry розпитали в Марини Усенко, психотерапевтки, лайф-менторки, засновниці мережі UMschool.

Як організм реагує на повітряну тривогу? Як тривоги впливають на психічне здоров'я та загальний стан благополуччя?

Коли лунає повітряна тривога, організм людини відгукується спалахом стресових гормонів, таких, як адреналін, що готує нас до швидкої реакції на небезпеку, викликаючи прискорене серцебиття та збільшену увагу. Така постійна готовність «бий або біжи» може виснажувати, призводячи до тривожності, проблем зі сном та зниження емоційного благополуччя, що вимагає від нас знаходити способи адаптації та підтримки, аби піклуватися про наше психічне здоров'я.

 Чому люди звикають до повітряних тривог? І чи це нормально?

Звикання до повітряних тривог ― це форма психологічної адаптації, коли постійний стрес стає частиною нашого повсякденного життя. Інакше не вижити. Цей процес допомагає знизити безпосередню емоційну реакцію на загрозу, дозволяючи нам продовжувати функціонувати попри навколишню небезпеку. Хоча це може здатися корисним механізмом справляння, існує ризик, що така адаптація може призвести до ігнорування реальних загроз або недооцінювання необхідності вжиття заходів безпеки. Тобто, людина втрачає грань між безпекою і небезпекою, в подальшому відсутність тривог буде викликати внутрішню дестабілізацію.

Ми не знаємо, коли буде сигнал, а наша нервова система в хронічному стресі постійно перебуває в очікуванні тривог.

Які можуть бути наслідки тривалого перебування у стані очікування вибухів для психологічного та емоційного стану людей?

Постійне очікування тривоги може призвести до стану, який психологи називають хронічним стресом. Цей стан негативно впливає на психічне здоров'я, спричиняючи постійне відчуття тривоги, зниження концентрації уваги, розлади сну, а також може спровокувати розвиток депресії та анксіозних розладів. Психіка не витримує постійного напруження і починає просто «виключатися».

Довготривалий стрес також виснажує фізичну енергію, підриваючи імунну систему та підвищуючи ризик різноманітних проблем зі здоровʼям. Тому дуже важливо знаходити ефективні способи керування стресом і забезпечувати собі достатній відпочинок і підтримку

Тому дуже важливо знайти свої методи стабілізації та відновлення, щоб зберегти психічне здоровʼя настільки, наскільки це можливо в умовах війни.

Люди сидять у вагоні метро, припаркованому на станції, яка використовується як бомбосховище, у той час як російські напади тривають у Харкові, Україна, 25 березня 2022 року. Фото: Felipe Dana/AP/East News

Після масованих обстрілів люди часто викладають у соцмережі  різноманітні жарти. Це нормальна реакція психіки?

Так, це один з механізмів справляння зі стресом, відомий як використання гумору в якості оборонної реакції. Гумор допомагає знижувати напругу, створюючи психологічну дистанцію від травматичного досвіду. Висміювання загрози може надати відчуття контролю над ситуацією та полегшити вплив стресу на емоційний стан. Однак важливо пам'ятати, що для деяких людей, особливо тих, хто сильно постраждав від стресових подій, такі жарти можуть не виявитися ефективною стратегією справляння і їм може знадобитися додаткова підтримка та ресурси для відновлення.

Люди вдаються до гумору у відповідь на тривоги та ракетні загрози з кількох причин.

По-перше, гумор дозволяє створити психологічну дистанцію від загрози, допомагаючи зменшити її безпосередній емоційний вплив. По суті, сміятися над страхом означає знайти у ньому щось абсурдне або незначне, що тимчасово знижує його вагомість у наших очах

По-друге, гумор є способом збереження нормальності у ненормальних обставинах.  Використання жартів та іронії допомагає підтримувати соціальні зв'язки та почуття спільноти серед людей, які переживають спільні виклики. Це спосіб сказати: «Ми все ще можемо сміятися; ми все ще тут, разом.»

Третя причина ― це захисний механізм. Гумор допомагає нам впоратися зі страхом і безпорадністю, які викликають тривоги і ракетні удари. Жартуючи, ми боремося зі стресом, знаходячи у важких ситуаціях щось, що може викликати радість або хоча б посмішку.

Тобто гумор стає таким щитом, який відділяє людей від реальної небезпеки. Та в цього є зворотна сторона: знижується рівень емпатії до інших, особливо до тих, хто не сміється, втрачається звʼязок з реальністю, невизнання (консервація) інших емоцій. І це вже не про силу духа, це вже про деструктивну адаптацію.

Які стратегії можна використовувати для керування стресом та тривогою, пов'язаною з очікуванням вибухів?

Для керування стресом та тривогою важливо розвинути здорові стратегії справляння. Це можуть бути техніки глибокого дихання, медитація, йога, танці, малювання або навіть прості прогулянки на свіжому повітрі, які допомагають заспокоїти розум і зменшити відчуття тривоги. Корисним може бути також встановлення режиму дня, відповідно до гормонального розкладу, забезпечення здорового сну та збалансованого харчування. Не менш важливо підтримувати зв'язок з близькими та ділитися своїми переживаннями. На ніч можна робити ванни з бішофітом та слухати йогу-нидру для стабілізації нервової системи.

Як повітряні тривоги впливають на дітей?

Діти особливо чутливі до стресу та тривоги, які виникають внаслідок повітряних тривог. Вони можуть відчувати страх, плутанину або навіть розлади сну. Тому з дітьми важливо розмовляти про їхні переживання, надавати їм відчуття безпеки та захищеності. Поясніть, що тривога ― це захід безпеки, а не щось, що повинно викликати додатковий страх.

Допоможіть дітям виразити свої почуття через малюнки, ігри або розмови, і забезпечте їм рутину, яка може додати стабільності в їхнє життя. Обіймайте частіше, бо обійми сприяють підвищенню гормонів щастя, вмикайте музику Моцарта для стабілізації нервової системи, не замовчуйте важливі речі, особливо, коли дитина питає. І будьте щирими: визнавайте свої почуття та почуття дитини, не знецінюйте страх і тривогу, дайте їм місце та перекривайте вірою в те, що з усім в житті впораєтесь і ви, і ваша дитина.

Які є захисні реакції організму на небезпеку?

Наш організм має вбудовані механізми реагування на стрес і небезпеку, такі як збільшення адреналіну, що допомагає нам бути більш уважними та готовими до дії. Іншою захисною реакцією є «реакція заморозки», коли людина на момент паралізується, оцінюючи ситуацію та можливі шляхи дій. Ці реакції є частиною нашої еволюційної спадщини, допомагаючи нам виживати в небезпечних умовах

Які ресурси доступні для психологічної підтримки та допомоги українцям, які відчувають тривогу через повітряні тривоги?

Звичайно, при високому рівні тривоги добре звернутися до лікаря-невролога або психіатра, щоб сформувати якісну системну підтримку нервової системи за допомогою вітамінів та заспокійливих. Обовʼязково звернутися до хорошого психотерапевта та використати всі можливі ресурси для турботи про своє тіло та розум: тепла вода, мʼякий одяг, смачна їжа, обійми близьких... Інколи прості речі добре допомагають навіть в  найскладніших ситуаціях. Крім цього, необхідно зібрати інформацію про ті випадки , які вас бентежать, бо тривога включається від недостатньої кількості знань.Тому я завжди рекомендую максимально підготуватися до будь-яких подій ― тоді рівень внутрішньої тривоги значно зменшується.

Які можливі наслідки може мати ігнорування або недооцінювання психологічних наслідків повітряних тривог для суспільства в цілому?

Ігнорування або недооцінювання психологічного впливу тривог може призвести до зростання випадків посттравматичного стресового розладу (ПТСР), збільшення кількості людей з анксіозністю та депресією, а також загального зниження продуктивності та життєвого благополуччя

Як зберегти психічне здоров’я під час повітряних тривог?

Для збереження психічного здоров'я в умовах повітряних тривог важливо практикувати самопіклування та знаходити способи розрядки. Ось декілька основних порад:

Встановлення рутини: Намагайтеся підтримувати звичайний розпорядок дня, щоб додати структури та передбачуваності у ваше життя.

Фізична активність: Регулярні фізичні вправи допомагають знизити рівень стресу та покращити настрій.

Техніки релаксації: Практики, такі як глибоке дихання, медитація або йога, можуть допомогти заспокоїти розум і зменшити відчуття тривоги.

Комунікація: Підтримуйте зв'язок з родиною та друзями, діліться своїми переживаннями та підтримуйте один одного.

Обмеження впливу новин: Встановіть конкретні часові рамки для перевірки новин, щоб уникнути перевантаження інформацією та зберегти спокій.

Професійна допомога: Якщо відчуваєте, що самостійно впоратися з тривогою стає складно, не вагайтеся звернутися за допомогою до психолога або терапевта.

20
хв

Чому українці звикають до повітряних тривог і що з цим робити

Oksana Szczyrba

Dla administracji terytorialnej w Polsce system PESEL jest ułatwieniem, gdyż pozwala na szybką identyfikację cudzoziemca. Przyspiesza również procedury urzędowe. Czy numer PESEL dla Ukraińców jest bezpłatny? Jak się o niego ubiegać? W tym artykule wyjaśniamy, jak uzyskać numer PESEL w Polsce i jakie są główne zalety jego posiadania.

Od 16 marca 2022 r. obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL w specjalnej procedurze uproszczonej. Polski numer identyfikacyjny można uzyskać w urzędach powiatowych i gminnych. Numer nadawany jest po dokonaniu identyfikacji na podstawie dostępnych dokumentów, które w niektórych przypadkach mogły utracić ważność.

Nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy - procedura szczególna

Wojna w Ukrainie była powodem wprowadzenia przez polskiego ustawodawcę specjalnej procedury nadawania numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy schronili się w Polsce. Procedura szczególna dla Ukraińców oraz ogólna procedura nadawania tego numeru funkcjonują obecnie równolegle.

W przypadku obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został uznany za legalny, stosuje się przepisy "Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa".

Jak wynika z treści art. 4 ust. 1 ww. aktu prawnego, obywatelowi Ukrainy, którego pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został uznany za legalny, nadaje się numer PESEL, o którym mowa w art. 15 ustawy o ewidencji ludności, na podstawie wniosku złożonego w dowolnym organie wykonawczym gminy w Polsce.

Wniosek o nadanie numeru PESEL składa się osobiście w siedzibie organu wykonawczego gminy w terminie 30 dni od dnia przybycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wniosek składa się w formie pisemnej na papierze, z własnoręcznym czytelnym podpisem wnioskodawcy, wypełnionym przez wnioskodawcę lub pracownika organu wykonawczego gminy na podstawie danych przekazanych przez wnioskodawcę.

Numer PESEL dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności

Jeżeli dana osoba nie może osobiście złożyć wniosku do organu jednostki samorządu terytorialnego ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność, organ jednostki samorządu terytorialnego zapewnia możliwość złożenia wniosku w miejscu zamieszkania tej osoby.

W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych albo osoby, która ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność nie może samodzielnie złożyć wniosku, wniosek składa jeden z rodziców, opiekun, wychowawca, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną opiekę nad dzieckiem; w przypadku braku takich osób numer PESEL może zostać nadany z urzędu (z obowiązku, przez właściwy organ administracji). Należy podkreślić, że złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL w siedzibie organu samorządowego w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga obecności tej osoby przy składaniu wniosku. Wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 12. roku życia, chyba że potwierdzenie tożsamości następuje na podstawie oświadczenia złożonego wobec braku wymaganych dokumentów potwierdzających tożsamość dziecka.‍

Czytaj także: Jak zablokować swój Pesel, aby uniemożliwić oszustom korzystanie z niego?

Numer PESEL dla Ukraińców - w jakich okolicznościach będzie potrzebny?

Głównym celem nadawania Ukraińcom polskiego numeru PESEL jest zapewnienie możliwości identyfikacji konkretnej osoby zarówno w systemie krajowym, jak międzynarodowym. Dostępność tego numeru stanowi też znaczne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu w Polsce. Oznacza to, że Ukraińcy będą potrzebowali numeru PESEL do rozpoczęcia działalności gospodarczej, zatrudnienia w ramach stosunku pracy oraz prowadzenia działalności zarobkowej na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia).

Inne rodzaje działalności społecznej, w których wymagany jest numer PESEL dla Ukraińców w Polsce, to:

  • rozliczenia w systemie podatkowym - numer ten służy do identyfikacji podatnika, a także do umieszczania i przetwarzania należności podatkowych;
  • korzystanie z krajowego systemu emerytalno-rentowego - tutaj, podobnie jak w przypadku systemu podatkowego, numer PESEL pozwala na identyfikację emeryta lub rencisty i przetwarzanie danych tej osoby, co pozwoli przede wszystkim na uznanie uprawnień nabytych przez cudzoziemca w kraju jego pochodzenia, jeżeli Rzeczpospolita Polska i dany kraj zawarły w tej sprawie umowę międzynarodową;
  • korzystanie z publicznego systemu oświaty - w ramach tego systemu numer PESEL jest powszechnie wykorzystywany w procedurze rekrutacyjnej oraz przy gromadzeniu informacji o uczniach i studentach;
  • korzystanie z systemu świadczeń socjalnych - dzięki numerowi PESEL cudzoziemiec ma znacznie łatwiejszy i szybszy dostęp do niektórych rodzajów świadczeń.

Nadanie numeru PESEL jest procedurą standardową, która dotyczy również osób niebędących obywatelami polskimi. Obecnie uzyskanie numeru PESEL podlega dwóm procedurom: procedurze standardowej oraz procedurze przewidzianej dla obywateli Ukrainy, z uwagi na trwającą w Ukrainie wojnę. W obecnych realiach numer PESEL znacznie ułatwia cudzoziemcom funkcjonowanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w zakresie rozliczeń podatkowych, dostępu do edukacji oraz systemu emerytalnego. Niekiedy numer ewidencyjny jest niezbędny - dotyczy to np. zakładania indywidualnej działalności gospodarczej przez Internet czy ubiegania się o świadczenie wychowawcze.

Czytaj także: Dlaczego Ukraińcy tracą status UKR w Polsce i jak go przywrócić?

Ilu Ukraińców otrzymało numer PESEL w Polsce?

Według stanu na grudzień 2023 r. w polskich rejestrach PESEL znajduje się około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy, z czego 46% to kobiety w wieku aktywności zawodowej, a około 40% to dzieci w wieku szkolnym, które otrzymały numer PESEL ze statusem UKR - informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Gertruda Uścińska. Podkreśla przy tym, że 52-54% kobiet pozostaje na stałe na polskim rynku pracy, o czym świadczy regularne opłacanie składek i podatków.

Z drugiej strony, dokumenty Departamentu wymieniają około 775 000 Ukraińców, którzy przybyli do Polski przed wojną.

Marian Savchyshyn, redaktor Sestry

20
хв

Numer PESEL dla Ukraińców w Polsce

Marian Sawczyszyn

Możesz być zainteresowany...

Ексклюзив
20
хв

Szef Komisji Bezpieczeństwa Narodowego Łotwy: Jesteśmy przygotowani na dzień X

Ексклюзив
20
хв

„Nie pracujemy w burdelach”. Skandaliczna wypowiedź zjednoczyła ukraińskie uchodźczynie w Szwecji

Ексклюзив
20
хв

Jak nie stać się ofiarą mafii taksówkarskiej w Warszawie

Skontaktuj się z redakcją

Jesteśmy tutaj, aby słuchać i współpracować z naszą społecznością. Napisz do nas jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub ciekawe pomysły na artykuły.

Napisz do nas
Article in progress