Exclusive
20
min

Як і де охрестити дитину в Польщі?

Сьогодні в Польщі народжується чимало українських дітей, охрестити яких батьки хочуть згідно християнських обрядів. Розповідаємо, як підготуватися до таїнства хрещення в Польщі, в яких храмах можна охрестити малюка у Варшаві, Любліні, Кракові, Познані й Ґданську, які документи потрібні та скільки це коштує

Julia Ladnova

Таїнство хрещення. Фото: Shutterstock

No items found.

По-перше, православні віряни можуть охрестити дитину навіть у католицькому костелі, якщо не мають доступу до храму своєї конфесії. З цим проханням батькам потрібно звернутися до ксьондза. Хрещення пройде за католицькими канонами, але дитина не буде долучена до католицької церкви. Відповідний запис буде зроблено у Книзі хрещень.

По-друге, таїнство хрещення офіційно безкоштовне, але пропонується залишити пожертву на храм.

Серед вірян у Варшаві ми дізналися, що зараз люди залишають здебільшого 200 злотих пожертви, а взагалі це може бути 100-600 злотих. Але якщо ви не хочете або не можете заплатити — це ваше право.

Алгоритм дій, коли зібралися похрестити дитину:

Щоб домовитися про таїнство хрещення, потрібно написати на e-mail обраної церкви (так, у більшості українських храмів в Польщі є така опція) або зв‘язатися зі священником по телефону та підготувати для нього лист, де буде вказана інформація про батьків і дитину. На цьому етапі необов’язково додавати фото документів, їх ви маєте принести з собою до храму в день таїнства або за кілька днів.

В електронному листі священнику потрібно вказати:

1. Ім‘я та прізвище дитини — як у свідоцтві про народження, дата і місце народження.

2. Дані кожного з батьків:

• ім‘я та прізвище латиницею, як у загранпаспорті чи польських документах (для матері дитини треба написати ще й дівоче прізвище)
• рік народження
• віросповідання (греко-католик, православний або римо-католик)
• адреса проживання
• дата і місце церковного вінчання (якщо батьки вінчалися в храмі)
• номер телефону для контакту
У змішаних родинах (коли, приміром, мати — українка, а батько — поляк) треба, щоб батьки узгодили запис у книзі охрещених, до якої конфесії буде належати дитина (греко-католицької, римсько-католицької чи православної).

3. Дані хрещених батьків:

• ім‘я та прізвище — як в документах, латиницею
• рік народження
• віросповідання
• адреса

Документи, які треба принести до церкви для хрещення:

1. Свідоцтво про шлюб і — якщо є — свідоцтво церковного шлюбу батьків дитини. Якщо батьки живуть не в шлюбі, потрібна згода парафіяльного священника
2. Хрещені батьки мають принести посвідку від свого пароха, що можуть бути хресним батьком/матір‘ю. Або свідоцтво про хрещення та миропомазання (bierzmowania)
3. Оригінал та копію цивільного акту народження дитини, найкраще — odpis zupełny aktu urodzenia, якщо дитина народилася в Польщі
4. Паспорти батьків та хрещених
5. Свідоцтво про нещодавню сповідь

Якщо у вас бракує якихось документів, у храмі завжди підкажуть, як вирішити ситуацію.

Що приготувати для дитини?

1. Хрестик
2. Крижму (біла або світла м’яка пелюшка, в яку загортають малюка після хрещення)
3. Урочистий білий одяг для хрещення (сорочка — для хлопчика, сукня — для дівчинки)
4. мішечок для зберігання відрізаної прядки волосся дитини

Українські храми у Польщі, де українці можуть охрестити дитину:

Варшава

1. Греко-католицька Парафія Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Miodowa 16
Тел: 22 831 17 18

2. Православна церква України у Варшаві (капеланська місія ПЦУ)

Адреса: Kokosowa 12
Тел: 727864761

3. Собор Святої Рівноапостольної Марії Магдалини

Адреса: Solidarności 52
Тел: 619 84 67

4. Храм Святої Софії, Мудрості Божої

Адреса: Puławska 568
Тел: 575 501 800
534 107 280

5. Церква Святого Іоанна Листвинчика

Адреса: Wolska 138/140
Тел: 836 68 16

Краків

Церква Успіння Пресвятої Богородиці

Адреса: Szpitalna 24
Тел: (+48) 12 422 72 77

Вроцлав

Собор Різдва Пресвятої Богородиці

Адреса: ul. Św. Mikołaja 48
Тел: (+48) 71 342 70 80

Ґданськ

Церква святого Миколая Чудотворця

Адреса: Traugutta 45
Тел: 58 341 95 30

Люблін

Церква Святої Трійці

Адреса: 1 Maja, 13b
Тел: 76 844 20 10

Познань

Церква св. Миколая Чудотворця

Адреса: Marcelińska 20
Тел: 790 690 332

No items found.

Dziennikarka, specjalistka ds. PR. Jest mamą małego geniusza z autyzmem i założycielką klubu dla mam PAC-Piękne Spotkania w Warszawie. Prowadzi bloga i grupę TG, gdzie wspólnie ze specjalistami pomaga mamom dzieci specjalnych. Pochodzi z Białorusi. Jako studentka przyjechała na staż do Kijowa i została na Ukrainie. Pracowała dla dzienników Gazeta po-kievske, Vechirni Visti i Segodnya. Uwielbia reportaż i komunikację na żywo.

Wesprzyj Sestry

Nawet mały wkład w prawdziwe dziennikarstwo pomaga demokracji przetrwać. Dołącz do nas i razem opowiemy światu inspirujące historie ludzi walczących o wolność!

Wpłać dotację

Штрафну квитанцію за неоплачене паркування можуть приклеїти відразу на скло або надіслати поштою. Отримати штрафний мандат можна біля супермаркету, де стоянка наче безкоштовна, але обмежена в часі, тому потрібно взяти паркувальний квиток, натиснувши на зелену кнопку в паркоматі, інакше може прийти штраф (а про це не всі знають). Штраф може прийти, якщо ви сплатили стоянку через 5 хвилин після зупинки транспортного засобу. Або навпаки — покинули місце парковки, коли оплачений час вже скінчився.

«У мене був випадок у Вроцлаві, коли я сплатила стоянку з 17:23 до 18:23, а через пару місяців мені прийшов штраф у розмірі 212 злотих (якщо сплатити його в перші 7 днів з моменту вручення, сума подвоюється) і там було вказано час — 18:23:15. Тобто камера сфотографувала авто на момент виїзду із стоянки, і це було видно на фото. Я оскаржила штраф і мені його скасували», — ділиться своїм досвідом українка Юлія Дюденко.

Важливо: у вас є до 5 безкоштовних хвилин до моменту оплати парковки або після закінчення оплаченого часу, якщо авто залишає місце стоянки.

Щоб оскаржити мандат, потрібно:

1. Написати листа з претензією (odwołanie) у довільній формі на e-mail, що вказаний на квитанції. У тексті листа вкажіть дату та час отримання штрафу, номер квитанції, адресу, марку та реєстраційний номер машини, а також ім'я та прізвище власника машини. Сфотографуйте чек з магазину (якщо ви стояли на парковці для клієнтів супермаркету) або чек оплати паркування, де вказано час. Підійде також скрін з мобільного застосунку

2. Надіслати пояснювальний лист із фотографіями документів: з моменту надсилання листа сума штрафу буде зафіксована, і вирости вона не може, доки вам не прийде відповідь. Наприклад, якщо ви повинні сплатити 200 злотих штрафу за паркування протягом перших 7 днів, далі сума зросте до 400 злотих. Ви не погоджуєтесь з рішенням штрафу і хочете його оскаржити. У такому випадку, якщо ви надіслали листа до 7 дня з моменту отримання повідомлення про порушення, за вами фіксується сума 200 злотих. І навіть якщо вам прийшла негативна відповідь на odwołanie і штраф не скасовано, ви все одно маєте право сплатити 200, а не 400 злотих.

Якщо ви вже сплатили штраф, це означає, що ви погодилися з претензією. Оскаржити оплачені штрафи не можна, кошти за них не повертаються.

Звертаємо увагу на те, що парковки у Польщі бувають муніципальні та приватні. Власникам приватних парковок буде складніше стягнути штраф з порушника, оскільки доведеться доводити в суді, хто саме запаркував автомобіль. Вони можуть виставити штраф, але власник авто може відмовитись від його сплати, якщо не знає, хто саме в цей момент керував автомобілем.

У випадку з муніципальними паркуваннями, вчасно несплачений штраф може обернутися судовим розглядом. Зазвичай боржника попереджають про це, і лише потім передають справу до суду. Однак, згідно із законом, можуть подавати до суду і без попередження.

Будь-які штрафи, виставлені поліцією, зокрема за паркування, можуть бути оскаржені до суду в Першій податковій інспекції в Ополе.

У разі виникнення питань кол-центр працює з 7:30 до 15:30 за номером +48 77549 20 00. Можна також звертатися за електронною поштою: centrum-mandatowe@mf.gov.pl або надіслати лист на адресу: Centrum Mandatowe Pierwszego Urzedu Skarbowego w Opolu, 48-300 Nysa, ul. Stanisława Moniuszki 9-10

У Варшаві оскаржити штраф можна:

• електронною поштою в Zarząd Dróg Miejskich

reklamacjeSPPN@zdm.waw.pl

• за допомогою ePUAP, якщо ви — власник авто

• поштою Zarząd Dróg Miejskich, ul. Chmielna 120, 00-801 Warszawa або особисто в їх канцелярії

Де у Польщі заборонено паркуватися та скільки коштує порушення?

Ви можете отримати паркувальний талон за заборонене паркування:

• на велодоріжці або тротуарі — 100 злотих та 8 штрафних балів
• на відстані менше 15 м від зупинки громадського транспорту — 100 злотих
• у приватному секторі чи житловому комплексі, якщо там немає спеціального знаку — 100 злотих
• за зупинку автомобіля на лівому краю дороги (якщо немає знаку, що дозволяє це) — 100 злотих
• якщо ваше авто заважає  виїзду іншого транспортного засобу — 100 злотих
• на трамвайному або залізничному переїзді — від 100 до 300 злотих
• на перехресті або на відстані менше 10 м від перехрестя або  переходу — від 100 до 300 злотих
• на пішохідному переході або в межах 10 м від нього — від 100 до 300 злотих та 8 штрафних балів
• без подачі сигналу у разі аварійної ситуації або ДТП, коли авто має здійснити вимушену зупинку — 150 злотих
• на паркомісці, яке належить іншій фізособі або фірмі — 800 злотих
• при використанні чужої паркінгової картки (місця для інвалідів) — 1200 злотих та 6 штрафних балів.

20
хв

Як оскаржити штраф за парковку в Польщі: алгоритм дій

Julia Ladnova

Відпочинок на Балтійському узбережжі

Нетепле море і мінлива погода компенсуються зручним пологим входом у воду, красою ландшафтів і вибором житла практично на будь-який бюджет.

У червні на курортах Балтійського моря мало відпочиваючих, температура повітря 20+, а вода холодна. У сезон — тобто у липні-серпні — середня температура повітря +25С, а води — 15-17 градусів.

Сильної спеки від цих місць очікувати не варто. Більшість курортів влаштовані так, що поки дійдеш до моря, тебе з різних боків спокушатимуть різноманітні атракції. Але є місця, де людей і розваг менше, але дістатися туди можна тільки автівкою.  

Особливість Балтики в тому, що більшість пляжів знаходяться в оточенні соснових лісів, і якщо набридне засмагати, можна вирушити на прогулянку або пікнік. Тут ви не знайдете промислових підприємств, зате знайдете майже 800 кілометрів красивих піщаних пляжів.

Пляж Устки. Фото: Shutterstock

Найкращі морські курорти Польщі:

• Сопот (Sopot)

Тут знаходиться найдовший пірс на Балтиці (511, 5 метрів), водні таксі та пороми, сотні затишних барів та кафе, тенісні корти, поле для гольфу. Місто оточене ландшафтним парком і білопіщаними пляжами Гданської затоки. Курорт популярний серед польських зірок та політиків. А ще Сопот — центр таласотерапії, тобто лікування морем, піском та морським повітрям.

• Устка (Ustka)

Червоний маяк і шарм портового міста, де можна займатися віндсерфінгом, каякінгом та спогляданням. Радимо відвідати підземні бункери, музеї хліба та воскових фігур, а ще — подивитися щорічний чемпіонат з пошуку бурштину.

• Колобжег (Kołobrzeg)

Знаходиться поряд з густими хвойними лісами та соляними родовищами. Тут кілька десятків оздоровчих санаторіїв, цікаві маршрути для велопрогулянок. Основні природні ресурси міста — це мінеральна вода та торф'яні грязі. На курорті є 16 джерел з водою різної мінералізації, що придатна для пиття.

• Леба (Łeba)

Місце, відоме найбільшим у Європі комплексом рухливих дюн. Вони охороняються UNESCO та знаходяться на території Словинського Національного парку. Тут є широкі піщані пляжі, великий парк розваг для родинного відпочинку, а також Музей метеликів з колекцією понад 4000 екземплярів з усього світу.

• Свиноуйсце (Świnoujście)

Це кілька десятків островів та дуже чистий пляж завдовжки в 10 кілометрів. Температура води в морі, мабуть, найвища по всій Балтиці. Тут можна відвідати оглядовий майданчик, де знаходиться найвищий польський маяк — для цього доведеться подолати понад 300 сходинок. Для поціновувачів військової історії є екскурсії до комплексу фортів на узбережжі.

Відпочинок на озерах та річках

У Польщі величезна кількість мальовничих озер та річок, де можна відпочити та порибалити, зайнятися дайвінгом чи яхтингом у природних заповідних зонах. А також поєднати відпочинок із відвідуванням відомих архітектурних пам'яток.

Озеро Снярдви. Фото: Shutterstock

На озері Снярдви (Śniardwy) на Мазурах можна зловити щуку, окуня, судака і сома, покататися на катері, влаштувати неймовірний круїз між островами на човні. У самому озері Снярди знаходяться вісім островів, а оточене воно Мазурським ландшафтним парком. Це найбільше озеро в Польщі — його площа 113,8 км2.

• Відпочинок на Мальтанському озері Познані можна поєднати з прогулянками серед лицарських історичних пам'яток. Назва озера пов'язана з ченцями мальтійського ордена, які мешкали на цій території з XII до XIX століття. Костел св. Яна Єрусалимського в Познані зберігся досі. Біля берегів озера є пляж, де наприкінці червня проходить щорічний міжнародний театральний фестиваль «Мальта».

• Подивитися на стародавню архітектуру та відпочити на піщаних пляжах можна на річці Одра. Це одна з найбільших річок Європи — її довжина 854 км. Одра тече територією західної Польщі, охоплюючи Тумський півострів у Вроцлаві. Місто відоме своєю готичною архітектурою, тут можна побачити старовинні храми, апартаменти вроцлавського архієпископа. Цікавим є той факт, що півострів довгий час був островом. Однак у XIX столітті одну частину річки засипали.

Озеро Ханьча у Сувальському ландшафтному парку Підляського воєводства вважається найглибшим у Польщі — 108,5м. Його кришталево чиста вода приваблює любителів дайвінгу.

Відпочинок у горах

Влітку гірська частина Польщі не менш гарна, ніж узимку. Татри, Бещади, Свєнтокшистські гори, Пеніни — звідусіль відкриваються приголомшливі краєвиди. Гори лікують і впорядковують думки.

Столові гори. Фото: Shutterstock

Рекомендуємо відвідати:

• Гори Столові (Góry Stołowe)

Їх називають туристичною перлиною Нижньої Сілезії. На вершині найвищої тут гори Щелинець-Вельки (Szczelińca Wielkieg) є дивовижний лабіринт зі скелями незвичайної форми. Він відомий своїми оптичними ілюзіями. Цікаво прогулятися в лабіринті Мандрівних скель, де знімали «Хроніки Нарнії», відвідати Парк динозаврів або парк розваг Колорадо з атмосферою Дикого Заходу.

• Пеніни

Маршрути Пенін ведуть до мальовничих вершин прямими, легкими навіть для недосвідченого мандрівника, стежками. Найпопулярніші: Три Корони та Соколиця. У підніжжя Пенін лежить озеро Чорштин, а також розташований замок Дунаєць у Недзиці, де, кажуть, зариті скарби інків. Для туристів можуть організувати сплав річкою Дунаєць на дерев'яних плотах.

• Шклярська-Поремба

Містечко-курорт у Карконошах. У всі сезони це місце користується популярністю, але влітку зелені ліси та водоспади особливо життєствердні. Варто помилуватися заходом сонця з висоти гори Щрениця, відвідати водоспад Каменьчик на території Карконоського Національного Парку, замок Хойник та Японський сад Siruwia.

20
хв

Де відпочити в Польщі влітку?

Julia Ladnova

Możesz być zainteresowany...

Ексклюзив
20
хв

Як оскаржити штраф за парковку в Польщі: алгоритм дій

Ексклюзив
20
хв

Як українцям вступити до університетів Польщі: алгоритм дій і список документів

Ексклюзив
20
хв

Nowe zasady udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce: co zmieni się 1 lipca 2024 r.?

Skontaktuj się z redakcją

Jesteśmy tutaj, aby słuchać i współpracować z naszą społecznością. Napisz do nas jeśli masz jakieś pytania, sugestie lub ciekawe pomysły na artykuły.

Napisz do nas
Article in progress