Exclusive
20
хв

Патріархальний хрестовий похід: адміністрація Трампа забороняє слова «жінка», «грудне вигодовування» і «мігранти»

Чи справді в США тепер під забороною слова «жінка», «грудне вигодовування» і «рівність»? Звучить як антиутопія, але реальність адміністрації Дональда Трампа доводить протилежне. The New York Times оприлюднила дані про урядові вказівки, згідно з якими з офіційних держасайтів, наукових досліджень і шкільних програм вилучають тексти, що містять терміни, пов’язані з інклюзією, культурною різноманітністю, екосвідомістю і… успіхами жінок

Galina Halimonik

Американки, одягнені у вбрання з «Розповіді служниці», очолюють протест проти заборони абортів у Денвері, штат Колорадо, 27 червня 2022 року. Фото: JASON CONNOLLY/AFP/East News

No items found.

Support Sestry

Even a small contribution to real journalism helps strengthen democracy. Join us, and together we will tell the world the inspiring stories of people fighting for freedom!

Donate

На інавгурації Дональда Трампа його донька Іванка Трамп з'явилася в образі, який нагадував стиль Серени Джой — героїні роману-антиутопії «Розповідь служниці», колишньої християнської проповідниці. До цього я не читала книгу й не дивилася фільм, який вже став культовим, але останні події підштовхнули це зробити — і паралелі між вигаданим світом Гілеада і реальністю, в яку поступово поринають Сполучені Штати Америки, вразили. 

Зникнення жіночих імен із сайту NASA

З перших днів президентства Дональда Трампа почались обговорювання, що однією з найбільш кардинальних змін у внутрішній і зовнішній політиці стане відмова від програми DEIA (Diversity, Equity, Inclusion, and Accessibility — Різноманіття, Справедливість, Інклюзивність і Доступність). 

DEIA мала на меті забезпечити справедливу участь в різних сферах життя всіх людей, особливо тих, хто раніше був недостатньо представленим або піддавався дискримінації через свою ідентичність чи інвалідність. Йшлося, зокрема, про забезпечення рівних прав жінок, покращення їхнього доступу до освіти, кар'єрних можливостей, участі в політичному житті та ухвалені суспільно-важливих рішень. 

У січні, всього через два тижні після інавгурації Трампа, з'явився перший тривожний дзвіночок. Із сайту космічної агенції NASA зникли згадки про меншини й жінку-геолога — Венді Бохон. Згідно зі службової записки, яка потрапила до рук розслідувального видання 404 Media, змін мало бути набагато більше: зокрема, на сайті  NASA планували видалити цілий розділ про жінок-лідерок у космічній галузі. 

Журналісти The New York Times підтверджують, що ініціатива зі зменшення мовної видимості вразливих соціальних груп, а також жінок, дійсно існує. З офіційних і неофіційних інструкцій, які надходять до федеральних агентств і установ, вони склали список слів, які урядом Трампа наказано видалити з урядових документів, вебсайтів, грантових заявок, науково-дослідницьких проєктів і навіть шкільних програм. 

У відкоригованих до нових вимог версіях більше немає місця, наприклад, таким словам як «жінки», «грудне вигодовування», «доступний», «дискримінація», «турбота, орієнтована на людей», «вразливі групи населення» тощо. Цей список містить 220 слів, і він не повний, відзначають у виданні. Все це слова, які роблять світ більш людяним і справедливим.

Неповний список слів, які зникають з офіційного вжитку в США

Американський талібан

The Washington Post повідомляє, що тільки-но одне з цих «дуже небезпечних слів» виявлено в тексті на урядових сайтах чи в науково-дослідницьких проєктах, співробітники, наприклад, Національного наукового фонду (NSF — агентство з бюджетом у 9 мільярдів доларів, яке фінансує наукові дослідження по всьому світу — Ред.) призначають перевірку аж до заборони проєкту і видалення його з інтернет-простору.

Реакції на американських форумах свідчать, що суспільство там розділилося на дві групи. Одна кричить: «Всі проблеми в США почалися з того, що жінкам дали право голосу». Інша пише про «американський талібан» і «патріархальний хрестовий похід на жінок та вразливі групи» і не може повірити, що це відбувається з Америкою насправді

8 березня, у міжнародний день боротьби за права жінок, Дональд Трамп заявив, що уряд більше не буде сприяти «радикальним ідеологіями, які замінюють жінок чоловіками в просторах і можливостях, призначених для жінок». З огляду на спроби стерти згадки про жінок зі світу науки й не тільки, ймовірно, йдеться про те, що місце жінки знову «на кухні, у церкві та поруч з дітьми».

Місцями доходить до повного абсурду. 

Так, згідно з базою даних, отриманою Associated Press, серед десятків тисяч фотографій і публікацій в інтернеті, позначених для видалення Міністерством оборони США, є не лише інформація про перших жінок, які пройшли навчання у морській піхоті, а й назва легендарного бомбардувальника Енола Ґей (Enola Gay). З нього 6 серпня 1945 року пілотом Полом Тіббетсом була скинута ядерна бомба на японське місто Хіросіма. Літак був названий пілотом на честь його матері — Еноли Ґей Тіббетс. Однак тепер і жінки, і слово «gay» на урядових порталах у США під забороною. 

Спочатку було слово [Євангелія від Іоанна (1:1)]

Нова адміністрація Трампа у наказі про припинення програм DEI, DEIA та «екологічної справедливості» назвала їх «аморальними, незаконними, марнотратними», які не служать меті «зробимо Америку знову великою».

У своєму культовому романі 1985 року «Розповідь служниці» Маргарет Етвуд показала, що тоталітаризм не починається з відвертих репресій, а просочується у суспільство через зміну мови, заборону на вживання певних слів, витіснення їх з офіційного вжитку та заміну страшних понять іншими — умовно нейтральними.

Мова в романі-антиутопії показується знаряддям жорстокого контролю: жінки втратили свої імена, ставши власністю чоловіків (наприклад, героїню Джун Осборн стали називати  «Фредова» — «жінка, яка  належить Фреду»). Слова, що символізували свободу та рівність, замінювалися дискримінаційними термінами, як-от «нежінки» (unwoman) і «жінки, які не народжують». 

Вже тоді, 30 років тому, республіка Геліад не була виключно плодом фантазії авторки.

На кожне своє інтерв'ю Маргарет Етвуд приносила вирізки з газет, які надихнули її на написання книги, — щоб показати, що події, описані в її романі «Розповідь служниці», вже мали місце в американському суспільстві

Ці приклади з реальності підтверджували можливість змін, які сталися під час правління консервативного президента-республіканця Рональда Рейгана. 

Перед тим, як забрати у жінок їхні тіла і громадянські права, у них забирали слова, що їх називають і захищають їхні інтереси. Чи не це зараз відбувається в США?

Дональд Трамп підписує указ, який забороняє трансгендерним спортсменкам брати участь у спортивних змаганнях для жінок, 5 лютого 2025 року, Вашингтон. Фото: Alex Brandon/Associated Press/East News

Не враховувати стать у медичних дослідженнях небезпечно

Один з найбільш негативних сценаріїв, кажуть експерти, це загроза здоров'ю американців, зокрема й жінок і дітей, яке новий уряд обіцяв посилено захищати. 

Із сайтів Міністерства охорони здоров'я США вже зникли згадки про расу, стать, сексуальну орієнтацію, обмежені можливості в десятках наукових досліджень. Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів США скасувало свої рекомендації щодо залучення різних учасників до дослідження, що ускладнює розпізнавання ефектів ліків, — як хороших, так і поганих, — на пацієнтів, які не є білими чоловіками.

Тривалий час усі медичні дослідження велися з розрахунком на типового пацієнта — 35-річного білого чоловіка вагою у 80 кілограмів, розповідає в циклі своїх лекцій професорка, директорка Інституту гендерної медицини Віденського медичного університету Олександра Кауцкі-Віллер

Жінки зазвичай мають меншу вагу тіла, більший вміст жирової тканини, що може вплинути на терапевтичний ефект дії препарату, а також на його побічні ефекти. Існує цілий комплекс хвороб, де вкрай важливо враховувати стать: діабет, хвороби суглобів і кісток, ендокринні хвороби, психіатричні тощо. 

Ребекка Філдінг-Міллер, науковиця з громадської охорони здоров’я UCSD, у коментарі KPBS каже, що список заборонених слів, які кружляють у наукових спільнотах, є оруеллівським і перешкоджатиме важливим дослідженням:

«Якщо я не можу сказати слово “жінки”, я не можу сказати, що заборона абортів зашкодить жінкам. І взагалі не можу говорити про аборти»

«Якщо я не можу сказати про расу та етнічну приналежність, я не можу сказати, що в афроамериканських громадах вакцинації менше».

Нещодавно Центр з контролю та профілактики захворювань (CDC) опублікував дані про материнську смертність. Виявилося, що темношкірі жінки втричі частіше, ніж білі, помирають під час пологів — дані показують, що цей показник не знижується з часом, тоді як смертність білих, латиноамериканських і азійських жінок дещо знизилася. Однак, враховуючи нові обмеження, чи будуть далі збиратися, вивчатися й публікуватися дані, які могли б практично застосовуватися для зменшення материнської смертності, — невідомо. 

Доктор Наташа Мартін, професорка інфекційних хвороб і глобальної громадської охорони здоров'я в Каліфорнійському університеті в Сан-Дієго, каже, що заборона слів позбавляє вчених можливості точно описувати світ: «Терміни в цих списках є основними науковими термінами, і вони мають вирішальне значення як для клінічної допомоги, так і для охорони здоров’я. Це не політичне питання», — підкреслює Мартін. 

Вчені визнають, що узалежнення фінансування від того, чи будуть вони грати за новими правилами та ігнорувати проблеми жіноцтва, рівності й інклюзії, може призвести до того, що фокус з цих тем буде втрачено. Це призведе як мінімум до посилення соціальної нерівності. 

Про що тепер мовчатимуть у США 

Другий виконавчий наказ щодо заборони політики DEIA хоча й називається «Припинення незаконної дискримінації та відновлення можливостей на основі заслуг», насправді скасував  численні виконавчі антидискримінаційні рішення минулих адміністрацій, зокрема, ті, що діяли десятиліттями. 

Одне з них, видане колишнім президентом Ліндоном Б. Джонсоном ще у 1965 році, вимагало від державних підрядників застосовувати недискримінаційні практики при наймі й працевлаштуванні. Не можна відмовляти людині у працевлаштуванні за наявності відповідної професійної кваліфікації тому, що це жінка, людина іншого кольору шкіри, віросповідання, не можна платити за однакову роботу різні оклади представникам різної статі. Не можна було.

Інколи наказ трактувався як надання переваги жінкам чи людям з інших дискримінованих груп, хоча насправді попри давність цих законів та підходів у жодній країні світу до цього часу не досягнуто реальної рівності бодай з оплатою праці. Відповідно до звіту Pew Research Center, у 2024 році жінки заробляли до 85% від окладів чоловіків на такій самій посаді

Разом з тим є країни, які максимально наблизились до цієї рівності — зокрема, завдяки політиці DEIA. Щороку журнал The Economist публікує індекс «скляної стелі»: країни, де жінкам живеться найкраще в професійному плані. У першій десятці традиційно — Швеція, Ісландія, Фінляндія, Норвегія, Франція, Нова Зеландія, Португалія, Іспанія, Данія, Австралія. 

Щоб жінці почуватися реалізованою, їй необхідно жити в країні, де є, наприклад, рівний доступ до університетської освіти, щедра відпустка з догляду за дитиною, доступний догляд за дитиною, рівний розподіл обов'язків між батьками. Дослідники відзначають, що за цими показниками Америка працює особливо погано. Це єдина багата країна, яка не надає жодної загальнообов’язкової відпустки по догляду за дитиною, а витрати на догляд за дитиною перевищують 30% середньої зарплати. Вивчення та оприлюднення цих даних тепер у США теж може бути під забороною. Набагато зручніше виключити жінку з активного сусіпльного життя, посадити її вдома з дітьми та узалежнити фінансово й соціально від чоловіка. 

Такий патріархальний відкат США не залишився непоміченим у світі. Генсекретарка Amnesty правозахисної групи Агнес Калламар засудила дії команди Дональда Трампа, назвавши їх «агресивним патріархальним хрестовим походом» проти прав і тілесної автономії жінок і людей різної статі. 

Це матиме руйнівний вплив на весь світ: «Припиняючи внутрішні зусилля по боротьбі з ґендерною, расовою та іншими формами дискримінації, стираючи визнання трансгендерної ідентичності та припиняючи міжнародне фінансування консультування або направлення щодо абортів, адміністрація США ганебно стирає роки важкої боротьби», — вважає лідерка Amnesty International.

За словами Белен Санс, регіональної директорки UN Women (ООН-Жінки) в Європі та Центральній Азії, сьогодні спостерігається «тривожний відкат» у питаннях захисту прав жінок. 

Якщо керуватися новими рішеннями адміністрації США, нашого видання Sestry, де ви зараз читаєте цей текст, не має існувати. Бо його готують переважно жінки й частково біженки, мігрантки, які пишуть про коло проблем і викликів, спричинених їхнім статусом. Немає слів, які нас називають, — значить, немає і нас. Ця ситуація вкотре доводить, що жодне з прав, які ми, жінки, маємо сьогодні — не є даністю, але результатом боротьби. І, ймовірно, перед нами черговий серйозний бій. 

No items found.
Р Е К Л А М А
Join the newsletter
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Editor and journalist, author of articles on local governments, ecology and human stories, as well as an advocate for solutions journalism, explanatory journalism, and social campaigns in the media. In 2006, she founded the municipal newspaper «Visti Bilyayivky». The publication successfully underwent privatisation in 2017, transforming into an information agency with two websites - Біляївка.City and Open.Дністер - along with numerous offline projects and social campaigns. The Біляївка.City website covers a community of 20 thousand residents but attracts millions of views and approximately 200 thousand monthly readers. She has worked on projects with UNICEF, NSJU, Internews Ukraine, Internews.Network, Volyn Press Club, Ukrainian Crisis Media Center, Media Development Foundation and Deutsche Welle Akademie. She has also been a media management trainer for Lviv Media Forum projects. Since the beginning of the full-scale war, she has been living and working in Katowice for Gazeta Wyborcza.

Support Sestry

Nothing survives without words.
Together, we carry voices that must be heard.

Donate
women's rights in the world Elżbieta Korolczuk

Every fourth country in the world has experienced regression in the field of women's rights, according to the latest UN Women 2024 report, and in the European Union, about 50 million women continue to experience high levels of sexual and physical violence - both at home and at work, as well as in public spaces.

We speak with Doctor of Sociology, Professor at the University of Warsaw, Elżbieta Korolczuk, about the situation of women's rights in the world, Poland and Ukraine, as well as about what should be done to protect and support women's rights, which are once again under threat.

The Influence of the Church

Olga Pakosh: Professor, what does the regression of women's rights mean?

Elżbieta Korolczuk: It means that in many countries, the process of equalising opportunities has stalled, and in some, the situation regarding existing rights has even worsened.

Of course, it has never been the case that all participants in public life, even in liberal countries, accepted gender equality

There have always been groups opposing women's rights - reproductive rights, the right to abortion, contraception or women's equality in political life.

But in democratic countries, there was a general consensus that we should strive for the full participation of women in social and political life. Groups opposing this remained on the margins of public life. Today, anti-gender views are moving to the centre of public discussion and - depending on the country - take various forms.

For example, in Afghanistan, where in different periods of the twentieth century laws were introduced to improve the situation of women, today women have no rights whatsoever. Fundamentalists have ensured that women cannot work, leave the house alone or study. They cannot participate in public or political life, and most of them also experience violence - there is data showing that this may concern up to 85 per cent of Afghan women.

Meanwhile, in the United States, where for many years the political mainstream shared the belief that women's rights were an obvious part of democracy, there is now an assault on both democracy and women's rights. Both are connected to the development of anti-gender and conservative movements, which often resonate with organised religions, such as Christianity and Islam, as well as Orthodox Judaism, which has also never been a friend to women.

- And what about Poland? It has been almost two years since the change of government. Why, despite previous promises, has no action been taken to at least partially regulate the issue of abortion?

- Firstly, because the current political class - and this applies not only to Poland but also to many other countries - is significantly more conservative than the majority of society. Secondly, the issue of women's rights and minority rights remains under the strong influence of religious institutions.

Action «Abortion! Yes!» in Warsaw, 2024. Photo: Witold Jaroslaw Szulecki/East News

In Poland, we are observing a distinct cultural conflict: the country is rapidly secularising - the younger generation is moving away from institutional religion, and often from faith altogether. At the same time, a significant portion of voters, predominantly older people, remains deeply religious. The Church as a political institution still plays an enormous role, both at the national level and locally. Bishops often effectively participate in local political life. The economic power of the Church also carries great weight - it remains one of the largest property owners in the country.

- Could a change of president influence anything?

- Can we trust politicians? This is a question many people are asking themselves today. Promises were already made two years ago, during the parliamentary elections. However, as research shows, a significant portion of young women who voted for the current coalition in 2023 now feels disappointed and disillusioned. During the campaign, mobilisation efforts were directed specifically at them, notably through promises regarding reproductive rights, financial support concerning issues related to abortion, equality for the LGBT community and so on. At present, these promises remain unfulfilled. What will change after the presidential elections - we shall see.

I fear we are dealing with the ignoring of female voters: at first, something is promised to them to secure their votes, and later, the promises are not fulfilled

Such a strategy not only alienates specific groups of voters but also generally undermines trust in democracy as a political system. The question is to what extent the politicians themselves realise this and whether they understand the long-term consequences of such actions.

As a sociologist, I do not have excessive expectations. However, as a citizen, I hope that the ruling parties will eventually awaken and that the change of president will lead at least to the resolution of such basic issues as the abortion ban or inequality in LGBT rights.

In Poland, a victim is not obliged to prove that she said «no» to the rapist

- What is the current situation regarding women's rights in Ukraine?

- War, like any crisis, always negatively affects society. On the one hand, of course, it affects men, as they predominantly die at the frontline or bear other severe consequences related to military service. On the other hand, the burden of daily survival falls squarely on the shoulders of women. This concerns not only professional work but also activities connected with maintaining the lives of families, communities and the general everyday functioning of people. Moreover, many women serve in the Ukrainian army, carrying, in essence, a double burden.

A Ukrainian woman among the rubble of a house after Russian shelling in Mykolaiv, August 2nd 2022. Photo: Kostiantyn Liberov/AP/Associated Press/East News

War also means the suspension of normal political struggle, which likewise complicates the ability of minorities to defend their rights. Individual rights, as well as the rights of particular groups, are pushed into the background in the face of the harsh reality of resisting Russian aggression.

Nevertheless, it is noticeable that politically, Ukraine is striving for integration with Europe, and this opens opportunities for the implementation of equal rights solutions. For example, one can compare Ukraine and Georgia - two post-Soviet states that started from similar positions. Ukraine resolutely chose the path of European integration, which, incidentally, became one of the factors of the military conflict, and in this context, adopted many decisions, such as the ratification of the Istanbul Convention and the protection of the rights of women and minorities. Georgia, by contrast, has moved in the opposite direction. It has drawn closer to Russia - notably through religious issues, restrictions on the activities of non-governmental organisations and the strengthened influence of the Orthodox Church.

The Georgian government is moving towards restricting the rights of minorities, particularly LGBT people, which is part of a broader process of narrowing the rights of civil society and the space for grassroots movements. This indicates that we are dealing not only with ideological or cultural differences, the attitude towards equality is also an element of the geopolitical choice made by states. It was the same in the case of Poland and other countries that joined the EU - this process was linked to the acceptance of at least some obligations in the field of equality. And this undoubtedly matters for the specific decisions taken by the state, although the results do not always meet expectations.

During a protest in Tbilisi, April 18th 2024. Photo: VANO SHLAMOV/AFP/East News

- What laws or legal mechanisms are lacking in Ukraine to support women's rights? Is the problem solely due to the crisis caused by the war?

- I am not a specialist in Ukrainian affairs - it is worth asking Ukrainian women themselves about this. However, I think the situation is complicated. On the one hand, it is worth asking: how open are state institutions to the voices of minorities, including women? How much do they actually represent groups that are in a vulnerable position in society?

On the other hand, the problem also lies in the way existing norms are implemented. For example, when it comes to protection from violence, one of the most fundamental issues. If such protection does not exist, it is clear that female citizens do not have equal rights.

If they are not protected in their own home or on the street, there is no point in talking about equal opportunities in politics or other fields

And here the question arises: is a state that is undergoing such a deep crisis - military, economic, infrastructural - capable of effectively guaranteeing women the protection from violence? I believe we must demand this, but at the same time, we should understand that it is an extremely difficult task.

- And what about Poland? Is Polish legislation effective in the context of protecting women?

- Yes, in many areas there are quite good legal standards, but often they are not properly implemented. An example can be the changes introduced in February this year - regarding the definition of rape.

According to the new provisions, rape is any violation of sexual boundaries without clear consent. That is, theoretically, now the victim is not obliged to prove that she said «no» - instead, the perpetrator must prove that he obtained consent

At the same time, we do not have any large-scale information campaign on this matter. Most people do not even know that anything has changed. There are no relevant educational programmes. There are not enough training sessions for the police and prosecutors that would allow for the effective implementation of the new standards.

Such matters should be on the front pages of newspapers

«I can't believe we still have to protest this shit». Protest in the USA. Photo: Shutterstock

«Women's rights are not given once and for all»

- The United States was once an example in the fight for women's rights and the implementation of these rights. What about now? Are the suffragettes turning in their graves?

- I hope that the United States will become not only an example of how what seemed to have been achieved can be destroyed, but also teach us how to truly maintain it. It is worth emphasising that, compared to Poland, Ukraine and most Eastern European countries, women's rights in the USA were guaranteed quite late, at a time when most women in Eastern Europe were already working and had a certain degree of financial independence.

In Poland, women gained the right to abortion in 1953, while in the USA, the federal right to terminate a pregnancy was introduced only in the mid-1970s.

Although in the early 1960s and 1970s women were fighting for access to legal abortions, over the last five decades, the USA has created the image of a country where the rights of minorities and women are highly developed

However, this struggle for equality was always tense, and opponents of equal rights never stood aside.

Today, the main difference is that part of the political elite has become extremely conservative, and the system of rights protection at the federal level is beginning to collapse. This particularly concerns decisions of the Supreme Court, which has overturned provisions that guaranteed the right to abortion at the federal level, notably the ruling in Roe v. Wade.

These changes show how important it is to constantly monitor adherence to the principles of equality. Women's rights are not given once and for all. This also demonstrates the link between the rights of women and minorities and democracy.

On the one hand, in undemocratic countries, the erosion of women's rights is very clearly visible, as women are usually the first group to lose their rights. When a rigid power hierarchy is created, women generally end up at the bottom.

On the other hand, criticism of women's rights is often used as a pretext for attacks on democratic values and institutions. Attacks on gender equality today are a tool in the hands of anti-democratic movements, which mobilise society by stirring up fear and convincing people that both gender equality and democracy itself have gone too far. An example is Trump's campaign against Kamala Harris, who was portrayed as a spokesperson for the transgender community, and topics related to funding gender reassignment surgeries in prisons were used to mobilise voters and at the same time to ridicule liberal democracy.

The strategy of right-wing populists is to ridicule the topics of equality, portraying them as absurd and as a threat to women themselves, while at the same time inciting society against democracy as such
Demonstration in support of women's rights in Afghanistan, London, March 8th 2024. Photo: HENRY NICHOLLS/AFP/East News

- What can we, ordinary women, now do in Poland and Ukraine to protect our rights?

- The answer has already been given to us by the suffragettes: no one will grant us rights for free, we must fight for them. And once we have gained them, we must defend them.

It is a bit like marriage. Usually, if we take on all the obligations but do not demand what is ours, the other side will not help and will not voluntarily grant us our rights

The same applies to political life.

It is about voting, supporting organisations that help women, as well as those who take it to the streets - people who mobilise. It is about supporting specific women who act for others. Even if we ourselves are not ready to engage, we can support them. It is about supporting specific female politicians, as well as holding them accountable. It is about checking what they are doing, on what basis, and expressing our opinion. This is something we must never renounce. Whether on Facebook, in public discussions or at the workplace.

We still live in a good place where our voice has weight

We are not in Afghanistan - we are in a place where we have a voice, and we can use it.

We must make an effort, get used to the fact that political activity is simply part of our lives, not a marginal thing that appears only, for example, during elections, or does not appear at all. Because then we voluntarily give up the possibility of changing the world.

There are women who oppose the right to abortion. Of course, they have the right to do so. But unfortunately, they act neither in their own interest nor in the interest of their sisters, friends, or daughters. No one is forcing anyone to have an abortion. But in a world where women are forbidden to do so, it is ordinary women who will pay for this ban with their lives, health, and mental well-being. And we simply should not agree to such a world.

20
хв

Elżbieta Korolczuk: «We still live in a good place where our voice matters. But to avoid losing it, we must use it»

Olga Pakosh

Over the past week, former President Donald Trump has mentioned various figures regarding the military aid the United States has provided to Ukraine over three years of war. He has cited amounts such as $500 billion and $350 billion.

According to estimates by the "Economists for Ukraine" group, the military aid transferred by the U.S. to Ukraine amounts to $18.3 billion. An additional $32.6 billion represents direct budgetary support in the form of reimbursements, which was distributed, among other means, through the World Bank. Meanwhile, the U.S. government has assessed the total volume of its military aid to Ukraine at $65.9 billion.

— We analyzed a vast amount of publicly available data and identified the reasons for discrepancies in the reported figures, — explains Anastassia Fedyk. — When considering only military aid, our experts assessed all the equipment and technology Ukraine was set to receive, taking into account their condition, age, and usability. It makes a significant difference whether equipment was newly manufactured by American companies last year or if it had been out of use for over a decade and was marked for decommissioning. Evaluating all such equipment at the same value is incorrect.

"In 2024, the total amount of military aid to Ukraine constituted 0.25% of the U.S. annual federal budget" — Anastassia Fedyk

For instance, while the U.S. Department of Defense reports that it has transferred $31 billion worth of weapons and ammunition to Ukraine (under the Presidential Drawdown Authority, which allows the U.S. president to provide military aid from Pentagon stockpiles without congressional approval), the majority of this equipment was outdated and no longer in use by the U.S. Armed Forces. According to expert estimates, the actual value of this aid is around $12.5 billion.

Another crucial aspect to consider when calculating expenses is how much the United States has gained in profit or other benefits by providing aid to Ukraine.

— We plan to analyze this aspect in detail in our next study and evaluate the specific economic benefits the U.S. has gained from military and financial support to Ukraine. This includes increased profits for the defense industry and new contracts for American companies, — notes Anastassia Fedyk.

Scholars from the University of California, Berkeley, the Stockholm School of Economics, Minerva University, and the AI for Good Foundation worked on the report for approximately two months. "The main goal of this study is to prevent disinformation and the spread of false data regarding U.S. aid to Ukraine. It also aims to demonstrate, using concrete figures, that European countries and the United Kingdom have provided Ukraine with equipment, weapons, and other types of aid in proportions comparable to the U.S. contribution," Fedyk explains. Notably, the European Union estimates the total volume of its financial, military, and humanitarian assistance at $145 billion, while the United Kingdom has provided nearly $16 billion.

Why, then, does former U.S. President Donald Trump exaggerate the aid figures so drastically? According to Anastassia Fedyk, this may be an attempt to negotiate more favorable terms in upcoming resource agreements or a strategy to discredit the previous administration by portraying its policies as unprofessional and wasteful. Specifically, Trump may be trying to create the impression that his predecessors neglected American citizens while allegedly spending "enormous" amounts to support Ukraine, which is suffering from the war with Russia.

— That is why it was important for us to present accurate data — specific amounts, figures, and facts — to show the real state of affairs. We wanted to prove that American citizens were not deprived of access to social or government services due to aid to Ukraine, explains Anastassia Fedyk.

On the contrary, many people gained jobs, and companies involved in the production and supply of aid expanded their manufacturing capacities and contributed to budget revenues

In her opinion, the results of this analysis will also be useful for Ukraine, as they will allow for negotiations on equal terms, provide a better understanding of the real value of the aid received, and prevent manipulations regarding its scale.

The researchers from "Economists for Ukraine" also analyzed allegations of corruption and possible embezzlement of funds coming from the U.S.

They found that the level of corruption associated with the use of American aid is among the lowest compared to all other countries that have received support from the United States

— Accusations of corruption can harm Ukraine’s reputation as an aid recipient. However, thorough audits indicate that Ukraine has handled the provided funds responsibly. Moreover, budgetary assistance was granted in the form of expense reimbursements based on receipts. This should be emphasized to prevent the formation of a negative image, which some try to impose, notes Professor Fedyk.

In her view, American citizens' attitudes toward Ukraine have not deteriorated, but many still do not fully understand the actual scale of aid provided to Ukraine. Americans continue to support Ukraine and consider their assistance important and beneficial. Therefore, it is crucial to spread truthful information to avoid misunderstandings, even when high-ranking officials fuel such misunderstandings.

Economists for Ukraine is a non-partisan economic think-tank, part of the AI for Good Foundation, a US 501(c)(3) Public Charity whose mission is to promote economic and community resilience. The Economists for Ukraine network includes more than 400 economists representing the world’s leading academic, scientific, and economic institutions.

20
хв

How Much Did U.S. Aid to Ukraine Really Cost? A Study by Economists for Ukraine

Olga Pakosh

You may be interested in ...

Ексклюзив
20
хв

Elżbieta Korolczuk: «We still live in a good place where our voice matters. But to avoid losing it, we must use it»

Ексклюзив
20
хв

Former NATO strategist Stefanie Babst: «We predicted Donbas, Mariupol and the Black Sea - but they would not listen»

Ексклюзив
20
хв

The Fall of America as We Know It

Contact the editors

We are here to listen and collaborate with our community. Contact our editors if you have any questions, suggestions, or interesting ideas for articles.

Write to us
Article in progress