Ексклюзив
20
хв

Як і де українцям у Польщі безкоштовно полікувати зуби собі та дитині?

У межах NFZ українці зі статусом UKR можуть отримувати стоматологічні послуги, яких 200 штук, безкоштовно. Звичайно, до списку входять переважно базові процедури, а також негайна стоматологічна допомога у випадку гострого болю. То де і які саме стоматологічні послуги можна отримати в Польщі безоплатно?

Юлія Ладнова

Фото: Shutterstock

No items found.

Якщо ви маєте статус UKR або сплачуєте страховку NFZ, то маєте право на безкоштовні стоматологічні послуги. Вони надаються у державних клініках, а також у приватних — але тільки тих, які мають контракти з NFZ (про що обов'язково повідомляє відповідна позначка на сайті клініки та табличка на її фасаді).

Перелік безкоштовних стоматологічних послуг чималий, але де-факто складається переважно з базових, як-от лікування карієсу, видалення зуба, рентгенодіагностика, зубні протези при повній відсутності зубів, гігієнічне чищення раз на рік тощо. Тоді як лікування під загальним наркозом, глибоке чищення каналів, встановлення імплантів та відбілювання зубів є вже платними.

Скерування для запису на безоплатний прийом до стоматолога не потрібне.

Будьте готові до тривалого часу очікування — від кількох тижнів до пів року. А також до найпростіших, хоч і нормальної якості, матеріалів для лікування (наприклад, пломб). На прийом ортодонта чи пародонтолога зазвичай черги ще більші — можна чекати навіть кілька років. Тому польські мами і записують своїх малюків до ортодонта одразу після народження.

То які є варіянти полікувати зуби собі чи своїй дитині безкоштовно?

Варіант 1: Де полікувати зуби в Польщі дорослому

Якщо у вас не гострий випадок, який потребує невідкладної допомоги, зайдіть на цю сторінку, виберіть відповідний тип лікарні/відділення та місцевість, де хочете отримати стоматологічну послугу, і вам випаде список місцевих клінік NFZ і найближчий вільний день, на який можна записатися. Запис може бути електронним, але краще за все зателефонувати до клініки або особисто підійти до реєстратури.

Варіант 2: Куди звертатися з гострим зубним болем — вночі, у вихідні та на свята

Якщо у вас сильно болить зуб і допомога потрібна негайно, зайдіть на цю сторінку, виберіть на панелі меню Nagła pomoc doraźna — Leczenie stomatologiczne. Далі заповніть поля короткої анкети і отримайте список місць, куди можна звернутися у вашій місцевості за невідкладною допомогою.

У Польщі є спеціальні пункти екстреної стоматологічної допомоги, які працюють вночі, у свята та вихідні. Тут надаються послуги на кшталт видалення зубів. У будні дні пункти приймають з 19:00 до 7:00. У суботу, неділю та святкові дні — 24 години на добу.

Ще один спосіб — зробити пошуковий запит в інтернеті Ostry dyżur stomatologiczny у вашому місті. Або перейти за цим посиланням. За детальною інформацією можна також зателефонувати на гарячу лінію за номером: 800 190 590.

Зверніть увагу, що термінове звернення не покриває лікування багатоканальних зубів для дорослих. Тобто якщо вам буде потрібно серйозне лікування жувального зуба, лікар знеболить його і поставить тимчасову пломбу. Або запропонує видалення. А ось подальші процедури доведеться проходити вже в іншому місці і, можливо, платно.

Варіант 3: Безкоштовна стоматологія для дітей у Польщі

З лікуванням зубів у дітей у Польщі справи простіші, особливо якщо йдеться про гострий біль. Польські школи переважно мають договір з найближчою поліклінікою, яка приймає учнів позачергово у разі необхідності. Також працюють стоматологічні автобуси. Інформація про місця зупинки дентобуса доступна на сайті кожного воєводського відділення NFZ.

Складнощі можуть виникнути з лікуванням зубів під повним наркозом, оскільки цей вид анестезії доступний лише дітям з інвалідністю, підтвердженою польським лікарем (іншим роблять знеболювальний укол). Силоміць тримати дитину, щоб полікувати їй зуби, польські лікарі не мають права. Тож якщо дитина не піддається на вмовляння та відмовляється відкрити рота, вам можуть рекомендувати загальну анестезію, за яку доведеться заплатити.

Варіант 4: Стоматологія при медичних університетах за мінімальними цінами або безкоштовно

Випускники факультету стоматології під наглядом спеціалістів отримують тут свої години практики, а пацієнти — мінімальні ціни на послуги (іноді тут лікують взагалі безкоштовно, але частіше — 30-50% вартості). Такі стоматологічні центри працюють у Варшаві (тел. 222 557 777), Вроцлаві (тел. 717 186 292), Гданську (тел. 587 270 550), Любліні (тел. 815 021 717), Познані (тел. 618 452 765), Кракові (тел. 124 245 555) тощо.

-----------------------------------------------------

Особистий досвід: лікування молочних зубів за 1100 євро
Коли ми тільки приїхали до Варшави 2 роки тому, мій син поскаржився на зубний біль. Ми одразу вирушили до державної стоматології, де мені та ще двом медсестрам довелося тримати дитину, щоб лікарка змогла бодай зазирнути їй до рота. Стоматологиня сказала, що діяти треба терміново, оскільки є сильне запалення, але насильно утримувати дитину і завдавати їй стресу вони не будуть. І порадила лікування під загальним наркозом. Мій син з аутизмом на той момент мав підтвердження діагнозу лише в Україні, тож надати таку послугу безкоштовно нам не могли. Ми змушені були звернутися до приватної дитячої стоматологічної клініки.

Лікування двох складних зубів та декількох легких з поверхневим карієсом обійшлося мені в 1100 євро (у 2024 році ціни вже вдвічі більші). Процедура зайняла близько двох годин. Спочатку мене з дитиною запросили до кабінету стоматолога, анестезіолог одягнув на сина маску. За лічені секунди він заснув на моїх руках, після чого мене попросили вийти. І покликали вже після лікування, коли дитина стала прокидатися у спеціальній кімнаті для сну.

За 20 хвилин можна було їхати додому. Після оформлення польської інвалідності син отримав право на безкоштовне лікування під загальним наркозом з невеликим часом очікування черги. Так, очікування прийому у стоматолога в дитячій лікарні на Коперника у Варшаві для нас тепер триває лише 1-2 тижні.

No items found.
Українці в Польщі
Поради

Журналістка, PR-спеціалістка. Мама маленького генія з аутизмом та засновниця клубу для мам «PAC-прекрасні зустрічі у Варшаві». Веде блог та ТГ-групу, де допомагає мамам особливих діток разом зі спеціалістами. Родом з Білорусі. В студентські роки приїхала на практику до Києва — і залишилася працювати в Україні. Працювала у щоденних виданнях «Газета по-київськи», «Вечірні вісті», «Сьогодні». Була автором статей для порталу оператора бізнес-процесів, де вела рубрику про інвестиційну привабливість України. Має досвід роботи smm-менеджером і маркетологом у девелоперській компанії. Вийшла заміж на телепроєкті «Давай одружимося», коли виконувала редакційне завдання. Любить людей та вважає, що історія кожного унікальна. Обожнює репортажі та живе спілкування.

Підтримайте Sestry

Навіть маленький внесок у справжню журналістку допомагає зміцнити демократію. Долучайся, і разом ми розкажемо світу надихаючі історії людей, які боряться за свободу!

Субсидувати

У Польщі діють закони на рівні держави і розпорядчі акти на рівні окремого міста. Перш ніж відкривати салон краси, варто з ними ознайомитись. У Польщі існує Державна санітарна служба, яка може — коли їй заманеться, без попередження — прийти і перевірити салон краси на дотримання прописаних санітарних норм.

В інтернеті ви не знайдете норми санепіду і вимоги для відкриття салону краси. Треба їхати до офісу Державної санітарно-епідеміологічної служби і на місці їх з’ясовувати.

Ось деякі з них:

1. Салон має бути розташований в окремій частині будівлі/приміщення або в окремій будівлі. Зазвичай салон із манікюрним і педикюрним кабінетами не може бути розміщений вище 1-го поверху.

2. Вхід до салону повинен бути окремим, але може бути загальним для всіх користувачів.

3. У салоні повинні бути такі окремі приміщення: службова кімната, кімната очікування або окреме місце з вішалкою для одягу, соціальне приміщення, гігієнічно-санітарне приміщення тощо.

4. Салон повинен мати водопровід з гарячою та холодною водою, а також каналізацію, вентиляцію, опалення.

5. На кожній баночці-шкляночці має бути сертифікат відповідності з дозволом використання на території ЄС. Також у вас має бути сертифікат з терміном придатності усіх засобів в салоні. І ви маєте стежити, аби прострочений матеріал не використовувався, інакше отримаєте штраф.

6. Стіни біля умивальників і раковин повинні бути покриті невбираючим матеріалом заввишки не менш ніж в 1,6 м.

7. При використанні косметичних засобів, які викликають забруднення тіла, наприклад при проведенні СПА-процедур, має бути відокремлений санвузол з душем.

8. Працівники салону повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити чистий захисний одяг, використовувати засоби індивідуального захисту. Використовуйте засоби гігієни, такі як одноразові підкладки, чисті рушники для клієнтів.

9. У салоні інструменти та обладнання необхідно утримувати в належному гігієнічно-санітарному стані шляхом миття та дезінфекції, а інструменти багаторазового використання та інструменти, що використовуються при при обрізному манікюрі та педикюрі потребують стерилізації на стерилізаційній станції салону.

Для стерилізації інструментів треба мати автоклав (стерилізатор), також до кожного інструменту має бути інструкція щодо часу і форми стерилізації.

Обов’язково треба вести журнал стерилізації інструментів. Рекомендуємо завести велику папку для зберіганні усіх вимог і час від часу перевіряти їх дотримання.

10. У кожному салоні повинна бути аптечка з засобами для надання першої медичної допомоги.

11. У салоні має бути знак «Паління заборонене», за його відсутність власник салону може отримати штраф.

12. І насамкінець, про приємну музику в салоні. Не варто вмикати музику зі стрімінгових платформ, наприклад Spotify або AppleMusic. Є агенція, яка уважно пильнує за дотриманням авторських прав. Якщо спіймають, штраф буде просто космічний.

20
хв

Відкриття салону краси в Польщі: які є підводні камені?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Щеплювати чи не щеплювати? Це питання турбує багатьох батьків з України.

Я особисто проти антиваксерів і вірю в доказову медицину, але люди і ситуації є різні. Що ж говорить польське законодавство про щеплення для українських дітей?

Польське законодавство в цьому питанні однозначне. Після трьох місяців перебування українців у Польщі, відповідно до ст. 17 розділу 1а «Про запобігання та боротьбу з інфекціями та інфекційними хворобами людей» вони підлягають обов’язковій вакцинації. Безкоштовно.

Наслідком ухилення від обов’язку вакцинації є можливість накладення на особу, яка ухиляється, штрафу в межах адміністративної процедури, тобто відповідно до ст. 26 Закону від 17 червня 1966 р. про виконавче провадження. У цій ситуації органом примусового виконання є районний державний санітарний інспектор, на якого покладається обов’язок відкриття провадження та контроль за його перебігом.

Але це ще не все. У такому ж порядку штраф може бути накладено на осіб, які ухиляються від виконання обов’язку з метою примусу їх до цього виконання (відповідно до ст. 119 зазначеного Закону). Штраф накладається місцевим воєводою у формі постанови, його максимальний одноразовий розмір становить 10 000 злотих, і він може бути накладений багаторазово. Звісно, рішення воєводи можна оскаржити.

Проте, закон передбачає іншу можливу санкцію, яка може бути суворішою за грошове покарання. Зокрема, батьки, які ухиляються від щеплення дітей, можуть бути піддані контролю з боку суду з питань опіки та піклування. Суд може порушити справу про обмеження батьківських прав. Під час розгляду справи суд встановлюватиме, чи відповідає відсутність згоди батьків на щеплення інтересам дитини.

Далі — щодо шансів невакцинованій дитині потрапити в садочок, школу чи вищий навчальний заклад.

Більшість державних і приватних садочків не перевіряють книжку про щеплення, а інформацію про щеплення дитини отримують зі слів батьків. До школи теж, за великим рахунком, не можуть не прийняти нещеплену дитину, бо це є обмеженням права на освіту.

20
хв

Якими є наслідки ухилення від вакцинації дитини в Польщі?

Регіна Гусейнова-Чекурда

Може вас зацікавити ...

Ексклюзив
20
хв

День вишиванки об'єднав українців у 100 країнах світу. Репортаж з Варшави

Ексклюзив
20
хв

Як зняти гроші з української карти в Польщі? Комісія банку та ліміт на місяць

Ексклюзив
20
хв

Який бізнес вигідно і невигідно відкривати українцям у Польщі?

Зверніться до редакторів

Ми тут, щоб слухати та співпрацювати з нашою громадою. Зверніться до наших редакторів, якщо у вас є якісь питання, пропозиції чи цікаві ідеї для статей.

Напишіть нам
Article in progress